Skip to content

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی

استانبول و آنکارا

شهر استانبول در شمال غربی منطقه مرمر ترکیه قرار گرفته است. بخش قدیمی استانبول روی هفت تپه ساخته شده که همگی در میان دیوار دفاعی شهر قرار‌ داشته ‌اند. شهر زیبای استانبول به عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه شناخته می شود که از نظر جمعیت مهاجرین نیز در رتبه اول در بین شهرهای ترکیه قرار دارد. همین باعث خواهد شد تا مهاجرین و یا حتی مسافرین قبل از سفر به این شهر در مورد اوضاع و هزینه های زندگی در استانبول تحقیق و مطالعه کنند. همچنین اگر بخواهیم به صورت مختصر شهر آنکارا را معرفی کنیم، آنکارا در واقع ساده شده ی واژه ی آنسیرا با ریشه ی زبان سلتی به معنای لنگر است. شهر آنکارا، از لحاظ موقعیتی دومین شهر بزرگ کشور ترکیه و به عنوان پایتخت این کشور معرفی می شود. از لحاظ موقعیت جغرافیای زیست محیطی، شهر آنکارا بین چهار کوه و سه رودخانه قرار گرفته است. آنکارا در زمره ی شهرهای قدیمی و تاریخی ترکیه به حساب می آید و در طول تاریخ حیات خود، همواره دارای فراز و نشیب های بسیار زیادی بوده است و سلسله های مختلف حکومتی از جمله عثمانیان بارها و بارها بر آن تسلط پیدا کرده اند. با ما همراه باشید تا در ادامه ی این مطلب میخواهیم به مقایسه کلی استانبول و آنکارا برای زندگی بپردازیم.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 1

خرج و مخارج ماهیانه در استانبول و آنکارا

طبیعتاً هزینه ‌های زندگی در هر جایی از دنیا بستگی به نوع زندگی شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی، نوع حمل و … دارد اما میانگین هزینه ماهانه زندگی در کشور ترکیه، حدوداً چیزی بین ۲٫۵۰۰ تا ۳٫۰۰۰ لیر در ماه برای یک نفر است که در این دو شهر (استانبول و آنکارا) نیز از لحاظ کلی تغییر زیادی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که هزینه مربوط به هزینه ماهیانه بر اساس نرخ لیر ۲۳۰۰-۲۴۰۰ تومان است که تاکید می کنیم این هزینه می تواند بر اساس نوع زندگی شخص و دیگر مسائل متغیر باشد؛ ولی شما حداقل برای یک زندگی عادی ۲٫۵۰۰ تا ۳٫۰۰۰ لیر در ماه را باید برای یک نفر در نظر بگیرید. در کل هزینه زندگی در هر دو شهر تقریبا یکسان است گرچه که ممکن است هزینه های حمل و نقل و خدمات شهری در آنکارا کمی ارزانتر باشند. اگر جزئی تر بخواهیم وارد قضیه شویم شاید مقایسه بین دو شهر استانبول و آنکارا کار ساده ای نباشد چون هرکدام خصوصیات و جذابیت های منحصر به خود را دارند؛ اما از آنجاییکه معمولا انتخاب بین این دو شهر برای زندگی و حتی گردش مورد سوال است، تیم ۱۱۸ ترکیه به مقایسه این دو شهر پرداخته است و جزئیات خرج و مخارج سفر به استانبول را نیز در اختیار شما قرار داده که می توانید از اینجا مشاهده کنید.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 2

آب و هوای استانبول و آنکارا

آنکارا و استانبول دو شهر اصلی و بزرگ ترکیه هستند و با فاصله حدودا ۵ الی ۶ ساعت رانندگی از هم قرار دارند. استانبول در غرب ترکیه و آنکارا تقریبا در مرکز این کشور هستند و داری آب و هوایی متفاوت هستند. استانبول با آب و هوای مرطوب و از شمال و جنوب به دریا مشرف است حتی تنگه بسفر در مرطوب بودن هوای این شهر سهم زیادی دارد. تابستان ها در استانبول گرم و شرجی و زمستانها هم سرد است اما به نسبت آنکارا متعادل تر است. اما شهر آنکارا به دلیل دوری از دریا دارای تابستان های گرم و خشک و زمستانهای سرد و سوزان است.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 3

جمعیت، تنوع غذایی و جاذبه های شهری استانبول و آنکارا

در مقایسه با استانبول، آنکارا از نظر مساحت کوچکتر و البته خلوت تر از استانبول است. استانبول حدود ۱۵/۲ میلیون نفر جمعیت دارد (جمعیت تا اوایل سال ۲۰۲۰) درحالیکه جمعیت آنکارا تا اوایل ستل ۲۰۲۰ حدود ۵/۲ میلیون نفر است. از طرفی، چون استانبول جاذبه های گردشگری بیشتری دارد و همینکه بین دوقاره آسیا و اروپا گسترده شده، آنرا در دنیا منحصر به فرد کرده است اما فضای سبز و پارک، خیابان های مشجر و بلوارهای تمیز در آنکارا بیشتردیده می شود. هم آنکارا و هم استانبول دارای مترو هستند که البته گستره ی مترو استانبول بزرگتر است. همچنین از دیگر نکاتی که باعث جذابیت شهر آنکارا شده، تلکابین بزرگ آن است که با هدف بهبود حمل و نقل عمومی ساخته شده است. پس درکل آنکارا هم شهر مدرنی است اما به اندازه استانبول ساختمان های تجاری و بلند درآن به چشم نمیخورد. اگر علاقه مند به دریا و هوای مرطوب باشید قطعا استانبول شما را راضی می کند اما اگر به دنبال پاکیزگی محیط و سرسبزی هستید بهتر است آنکارا را انتخاب کنید. در استانبول تنوع غذا و تعداد رستوران بسیار بیشتر از آنکارا بوده و به راحتی می توان به انواع غذاهای ترکی و بین المللی دسترسی داشت که این انتخاب در آنکارا بسیار محدودتر است. از طرف دیگر در حالیکه استانبول همیشه پذیرای یک اتفاق فرهنگی و یا برگزارکننده ی فستیوال های جذاب و کنسرت های متنوع است، در آنکار خیلی کم شاهد رویداد فرهنگی خواهید بود، به عبارت دیگر سرزندگی و در کل شور و هیجان در استانبول بیشتر از آنکارا است ولی در مقابل آنکارا آرامتر است. جالب است بدانید که زندگی شبانه در استانبول همیشه در جریان است حتی زمستان ها، اما در آنکارا این حضور شبانه بسیار کمتر و محدود به تابستان است .بیشتر مسافرین آنکارا از تجار و بازرگانان و یا سیاستمداران هستند در حالیکه گردشگران بیشتر استانبول را برای تفریح انتخاب می کنند.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 4

هزینه مسکن در استانبول و آنکارا

در مورد هزینه مسکن، از آنجاییکه قرارگیری در کنار ساحل بسفر و دو دریا، مناظر استانبول را دیدنی تر کرده و خانه هایی که دید دریا داشته باشند قطعا قیمت های بالاتری دارند؛ اما بطور متوسط قیمت آپارتمان نوساز در محله متوسط استانبول حدود متری ۹ هزار لیر و در همین سطح محله در آنکارا حدود ۶ هزار لیر است .در این راستا به دلیل جذابیت بیشتر استانبول برای ایرانیانی که قصد اقامت در ترکیه به خصوص استانبول را دارند، تیم ۱۱۸ ترکیه به بررسی جداگانه قیمت آپازتمان در نقاط ارزان قیمت و گران قیمت استانبول پرداخته است که در زیر لینک هر کدام را به صورت جداگانه برایتان قرار داده ایم:

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 5

هزینه قبوض، خورد و خوراک و متفرقه در استانبول و آنکارا

در هر دو شهر استانبول و آنکارا هزینه های قبوض، خوراکی و بنزین تفاوت چندانی با هم ندارند اما هزینه تاکسی در آنکارا کمی پایینتر است. اگر کلی به مساله نگاه کنیم، هزینه های خوراک در ترکیه به نسبت ایران کمی بالاتر است. البته با گرانی های اخیر ایران، نمیتوانیم روی جمله قبلی خیلی تاکید کنیم! اما بطور متوسط برای یک خانواده ۲ نفره، هزینه مواد سوپرمارکتی هفته ای لااقل ۲۵۰ لیر است. به عنوان مثال گوشت قرمز حدود کیلویی ۹۵ هزار تومان، مرغ کامل ۳۵ هزار تومان، نان دانه ای تقریبا ۲۷۰۰ تومان و…. هزینه غذا در رستوران خیلی متفاوت است. هزینه ۲ نفر یک وعده مکدونالد یا برگر کینگ که جزو ارزان قیمت ها محسوب میشوند حدود ۴۵-۵۰ لیر میشود و اگر بخواهید در رستوران های شیک و خوب غذا بخورید برای همین تعداد، باید لااقل ۱۵۰ لیر هزینه کنید که این هزینه طبیعتا در استانبول بیشتر از آنکارا خواهد بود. اما در کل کیفیت محصولات خوراکی در ترکیه خیلی خوب است و بخصوص کارخانه های صنایع غذایی ترکیه، رتبه های بالایی در جهان دارند و به نسبت هزینه ای که می کنید، ارزش بالایی دریافت خواهید کرد. در مورد هزینه قبوض در ترکیه هم بخواهیم صحبت کنیم، ترکیه مثل کشورهای اروپایی، برای مصرف انرژی خیلی سختگیر است و هزینه آب و برق و گاز  بالاست پس مثل ایران امکان ندارد در زمستان با لباس تابستانی در خانه بگردیم و تمام شوفاژها روشن باشند. بطور متوسط هزینه قبض ها برای یک خانواده ۲ نفره چیزی حدود ۳۰۰ – ۵۰۰ لیر خواهد بود.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 6

هزینه تحصیل در استانبول و آنکارا

بطور کلی کارمندان دولت، دانشجویان، کارمندان سفارت ها و دانشجویان بیشتر در آنکارا زندگی می کنند و تجار و بازرگانان و البته توریست ها بیشتر در استانبول هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه برای شهروندان ترک رایگان ولی خارجی ها حدود ۲۰۰۰ لیر در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه نیز سالانه در حدود ۲۰٫۰۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های نیمه خصوصی، سالانه در حدود ۱۰٫۰۰۰ تا ۴۰٫۰۰۰ لیر می ‌باشد. البته میزان هزینه ‌های تحصیل بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه دارد. در مدارس دولتی تحصیل رایگان و برای مدارس خصوصی یا همان کالج ها هم بسته به مقطع و مدرسه هزینه ها متفاوت است و از ۱۳ هزار لیر تا ۵۰ هزار لیر میتواند متغیر باشد. مدارس بین المللی که به یورو و دلار پول میگیرند و حدود سالی ۲۰۰ میلیون تومان برای مقاطع پایین باید پرداخت کرد. در مدارس دولتی کتاب مجانی است و گاهی باید کتابهای کمک درسی رو خودتان تهیه کنید. ولی مدارس خصوصی با وجود اینکه کتاب رایگان است ولی هزینه کتاب های کمک درسی را موقع ثبت نام از شما میگیرند. همینطور هزینه یونیفرم برای هم مدارس دولتی و هم خصوصی توسط والدین پرداخت می شود.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 7

مدیریت هزینه زندگی در استانبول و آنکارا

برای اینکه بتوانید هزینه های زندگی تان را در استانبول و آنکارا و در حالت کلی، در ترکیه، مدیریت کنید و پرداختی کمتری داشته باشید، نکاتی را به عنوان تجربه با شما در میان میگذاریم:

 • یکی از مهمترین نکته ها در مدیریت هزینه های زندگی، نزدیکی محل خانه به محل کار است. با توجه به هزینه های بالای حمل و نقل این مورد را حتما در نظر بگیرید. برای رفت و آمد ماشین شخصی را کنار بگذارید چون وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس هستند.
 • خیلی از فروشگاه ها مثل میگروس (Migros) و کارفور (CarrefourSA) ، کافه ها و حتی اسباب بازی فروشی و کتاب فروشی ها، به شما کارت های عضویت پیشنهاد می دهند که در زمان حراج های آن برند میتوانید از تخفیف های خوبی استفاده کنید.
 • در زمستان به جای اینکه همه شوفاژها را روشن کنید، لباس گرم تر بپوشید. لوسترهای چند شاخه نخرید و از ماشین لباسشویی و اتو و وسایل پرمصرف، بعد از ساعت ۱۱ شب استفاده کنید.
 • همیشه در جریان کلاس های رایگان شهرداری محله تان باشید و از کنسرت ها و فستیوالهای رایگان استانبول و آنکارا باخبر باشید. البته همانطور که قبلا اشاره کردیم این سری فستیوال ها و برنامه های متفاوت در استانبول خیلی بیشتر از آنکارا اتفاق می افتند.
 • گرانی یک لباس لزوما دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست. بخصوص در ترکیه که رقابت زیاد است و به صرف خرید از برند اکتفا نکنید و از مغازه های متنوع پرس و جو کنید.

درمجموع زندگی در آنکارا با آرامش بیشتری جریان دارد ولی در استانبول زندگی پرهیاهوتر و مهیج تری خواهید داشت.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 8

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

5 نظر

 1. مقایسه این دو شهر خیلی مفید بود ممنونم ازتون.

  0
 2. سلام من به خاطر کارم باید نزدیک یک ماه برم ترکیه بمونم. میتونید تقریبا بگید چقدر ماهیانه خرجم میشه؟

  0

افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.