Skip to content

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 25

در این مقاله قصد داریم به مقایسه استانبول (Istanbul) و آنکارا (Ankara) به عنوان دو شهر بزرگ و پرطرفدار ترکیه بپردازیم. قصد داریم مقایسه ای کامل از جهت زندگی در این دو شهر از لحاظ خرج و مخارج ماهیانه، آب و هوا، هزینه مسکن، جاذبه های گردشگری موجود، هزینه حمل و نقل، هزینه تحصیل، هزینه قبوض، قیمت خانه، هزینه خورد و خوراک و متفرقه را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

مقایسه استانبول و آنکارا

در مقایسه بین دو شهراستانبول و آنکارا (Istanbul vs Anakara)، شهر استانبول در شمال غربی منطقه مرمره ترکیه قرار گرفته است. بخش قدیمی استانبول روی هفت تپه ساخته شده که همگی در میان دیوار دفاعی شهر قرار‌ داشته ‌اند. شهر زیبای استانبول به عنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه شناخته می شود که از نظر جمعیت مهاجرین نیز در رتبه اول در بین بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار دارد.

این باعث می شود تا کسانی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارند و یا حتی مسافرین قبل از سفر به این شهر در مورد اوضاع و هزینه های زندگی در استانبول، جاهای دیدنی استانبول، مراکز خرید استانبول و …تحقیق و مطالعه کنند. از جمله جاذبه های گردشگری استانبول می توان به کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد، موزه و مسجد ایاصوفیه، برج گالاتا و صدها جاذبه دیگر اشاره کرد که در مقاله ی جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول به صورت کامل معرفی کرده ایم.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 1

در مقایسه استانبول و آنکارا اگر بخواهیم به صورت مختصر شهر آنکارا را معرفی کنیم، آنکارا در واقع ساده شده ی واژه ی آنسیرا با ریشه ی زبان سلتی به معنای لنگر است. شهر آنکارا، از لحاظ موقعیتی دومین شهر بزرگ کشور ترکیه و به عنوان پایتخت این کشور معرفی می شود.

از لحاظ موقعیت جغرافیای زیست محیطی، شهر آنکارا بین چهار کوه و سه رودخانه قرار گرفته است. آنکارا در زمره ی شهرهای قدیمی و تاریخی ترکیه به حساب می آید و در طول تاریخ حیات خود، همواره دارای فراز و نشیب های بسیار زیادی بوده است و سلسله های مختلف حکومتی از جمله عثمانیان بارها و بارها بر آن تسلط پیدا کرده اند. از جمله جاهای دیدنی آنکارا می توان به واندرلند اوراسیا (آنکاپارک) و مراکز خرید آنکارا اشاره کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه ی این مطلب میخواهیم به مقایسه کلی استانبول و آنکارا برای زندگی بپردازیم.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی

مقایسه مخارج ماهیانه زندگی در استانبول و آنکارا

در مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی باید این نکته را مد نظر قرار داد که هزینه ‌های زندگی در هر جایی از دنیا بستگی به نوع زندگی شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی، نوع حمل و نقل و … دارد. میانگین هزینه ماهانه زندگی در کشور ترکیه، حدوداً چیزی بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار لیر در ماه برای یک نفر است که در مقایسه آنکارا و استانبول نیز از لحاظ کلی تغییر زیادی نخواهد داشت.

شما حداقل برای یک زندگی عادی ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار لیر در ماه را باید برای یک نفر به عنوان هزینه زندگی در استانبول در نظر بگیرید. در کل هزینه زندگی در هر دو شهر تقریبا یکسان است؛ گرچه که ممکن است با در نظر گرفتن هزینه حمل و نقل در ترکیه، هزینه های حمل و نقل و خدمات شهری در آنکارا کمی ارزان تر از استانبول باشد.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 2

مقایسه آب و هوای استانبول و آنکارا

آنکارا و استانبول دو شهر اصلی و بزرگ ترکیه هستند و با فاصله حدودا ۵ الی ۶ ساعت رانندگی از هم قرار دارند. با مقایسه استانبول و آنکارا و در نظر گرفتن فاصله، دو شهر دارای آب و هوایی متفاوت هستند. استانبول در غرب ترکیه و آنکارا تقریبا در مرکز این کشور هستند.

استانبول با آب و هوای مرطوب و از شمال و جنوب به دریا مشرف است حتی تنگه بسفر در مرطوب بودن هوای این شهر سهم زیادی دارد. تابستان ها در استانبول گرم و شرجی و زمستان ها هم سرد است اما به نسبت آنکارا متعادل تر است. اما شهر آنکارا به دلیل دوری از دریا دارای تابستان های گرم و خشک و زمستانهای سرد و سوزان است.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 3

جمعیت، تنوع غذایی و جاذبه های شهری استانبول و آنکارا

در مقایسه استانبول و آنکارا، آنکارا از نظر مساحت کوچکتر و البته خلوت تر از استانبول است. استانبول حدود ۱۵/۵ میلیون نفر جمعیت دارد (جمعیت تا اوایل سال ۲۰۲۱) درحالی که جمعیت آنکارا تا اوایل سال ۲۰۲۱ حدود ۵/۳ میلیون نفر است. از طرفی، چون استانبول جاذبه های گردشگری بیشتری دارد و همینکه بین دوقاره آسیا و اروپا گسترده شده، آنرا در دنیا منحصر به فرد کرده است اما فضای سبز و پارکها، خیابان های مشجر و بلوارهای تمیز در آنکارا بیشتردیده می شود.

در مقایسه استانبول و آنکارا از لحاظ امکانات شهری و حمل و نقل هم آنکارا و هم استانبول دارای مترو هستند که البته گستره ی مترو استانبول بزرگتر است. از دیگر نکاتی که باعث جذابیت شهر آنکارا شده، تله کابین بزرگ آنکارا است که با هدف بهبود حمل و نقل عمومی ساخته شده است. پس درکل آنکارا هم شهر مدرنی است اما به اندازه استانبول ساختمان های تجاری و بلند درآن به چشم نمی خورد.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 4

اگر علاقه مند به دریا و هوای مرطوب باشید قطعا استانبول شما را راضی می کند اما اگر به دنبال پاکیزگی محیط و سرسبزی هستید بهتر است آنکارا را انتخاب کنید. در استانبول تنوع غذا و تعداد رستوران بسیار بیشتر از آنکارا بوده و به راحتی می توان به انواع غذاهای ترکیه و بین المللی دسترسی داشت که این انتخاب در آنکارا بسیار محدودتر است.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 5

از طرف دیگر در حالیکه استانبول همیشه پذیرای رویدادهای فرهنگی و یا برگزارکننده ی فستیوال های جذاب و کنسرت های متنوع است، در آنکارا خیلی کم شاهد رویداد فرهنگی خواهید بود، به عبارت دیگر سرزندگی و در کل، شور و هیجان در استانبول بیشتر از آنکارا است ولی در مقابل آنکارا آرامتر است.

  برج گالاتا استانبول

جالب است بدانید که زندگی شبانه و کلاب های استانبول همیشه در جریان هستند و حتی زمستان ها هم سرزندگی خود را حفظ می کنند؛ اما در آنکارا این حضور شبانه بسیار کمتر و محدود به تابستان است. بیشتر مسافرین آنکارا از تجار و بازرگانان و یا سیاستمداران هستند در حالیکه گردشگران بیشتر استانبول را برای تفریح انتخاب می کنند.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 6

مقایسه هزینه مسکن و قیمت خانه در استانبول و آنکارا

در مورد مقایسه استانبول و آنکارا از بابت هزینه مسکن، از آنجایی که قرارگیری در کنار ساحل تنگه ی بسفر و دو دریای مرمره و دریای سیاه ، مناظر استانبول را دیدنی تر کرده و خانه های رو به دریا در این منطقه قطعا قیمت های بالاتری دارند؛ قیمت خرید خانه در استانبول و هزینه اجاره خانه در استانبول در محله هایی مانند محله ببک و منطقه بشیکتاش بالاست. در این حالت شما می توانید به جای گران ترین محله های استانبول برای زندگی، محله های ارزان استانبول را هدف قرار دهید.  

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 7

بطور متوسط قیمت آپارتمان نوساز در محله های متوسط استانبول حدود متری ۲۵ هزار لیر و در همین سطح محله در آنکارا حدود ۱۷ هزار لیر است. به عنوان مثال قیمت آپارتمان ها در منطقه باهچه شهیر که یکی از محله های زیبای شهر استانبول است از متری ۳۰ هزار لیر شروع می شود و بسته به قدمت ساختمان و امکانات آن تا ۵۰ هزار لیر نیز نوسان دارد.

  قیمت آپارتمان در ببک استانبول

از دیگر موارد مهم و نمونه قیمت ها در شهر استانبول می توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 8

در مورد مقایسه استانبول و آنکارا از لحاظ قیمت خانه و ملک، با نگاه به تحلیل قیمت شهرستان ها و محله های ترکیه در چند سال گذشته مشخص می شود که در آنکارا جنبشی چشمگیر در بخش املاک و مستغلات وجود داشته است و علاقمندان زیادی برای خرید ملک در آنکارا به این شهر مراجعه می کنند.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 9

پروژه های ساختمانی جدید و زیادی در این شهر شروع به کار کرده اند و متقاضیان بسیار زیادی مایل به خرید و اجاره ملک و آپارتمان در آنکارا می باشند و از یک نظر می توان گفت به دلیل وجود متقاضیان زیاد، قیمت املاک در این شهر سیر صعودی داشته است. می توانید قیمت خرید و اجاره خانه در مناطق مختلفی مثل قیمت خانه در چانکایا و قیمت خانه در Esat آنکارا، که از مناطق مختلف آنکارا هستند را از وب سایت ترکیه ۱۱۸ مشاهده کنید.

قیمت خانه در آنکارا چانکایا - Ankara Çankaya

مقایسه هزینه قبوض و خورد و خوراک در استانبول و آنکارا

در ادامه مقایسه استانبول و آنکارا از لحاظ هزینه قبوض در ترکیه، در هر دو شهر هزینه های قبوض، خوراکی و بنزین تفاوت چندانی با هم ندارند اما هزینه تاکسی در آنکارا کمی پایین تر است. اگر کلی به مساله نگاه کنیم، هزینه های خوراک در ترکیه به نسبت ایران کمی بالاتر است. البته با گرانی های اخیر ایران، نمی توانیم روی جمله قبلی خیلی تاکید کنیم!

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 10

هزینه ها در ماه آپریل سال ۲۰۲۴، به طور متوسط برای یک خانواده ۲ نفره، هزینه مواد سوپرمارکتی هفته ای حداقل ۲ هزار الی ۳ هزار لیر است. به عنوان مثال در مورد قیمت گوشت و مرغ در ترکیه، گوشت قرمز حدود کیلویی ۴۵۰ تا ۷۰۰ لیر، مرغ حدود کیلیویی ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیر، گوشت گوسفندی کیلویی از ۵۵۰ تا بالای ۸۵۰ لیر متغیر هستند.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 11

مقایسه استانبول و آنکارا از بابت هزینه غذا در رستوران متفاوت است. هزینه ۲ نفر یک وعده مکدونالد یا برگر کینگ که جزو ارزان قیمت ها محسوب می شوند حدود ۲۵۰-۴۵۰ لیر می شود و اگر بخواهید در رستوران های شیک و خوب غذا بخورید برای همین تعداد، باید لااقل ۶۰۰ لیر هزینه کنید که این هزینه طبیعتا در استانبول بیشتر از آنکارا خواهد بود.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 12

در کل کیفیت محصولات خوراکی در ترکیه خیلی خوب است و بخصوص کارخانه های صنایع غذایی ترکیه، رتبه های بالایی در جهان دارند و به نسبت هزینه ای که می کنید، کیفیت غذای خوبی را دریافت خواهید کرد. اگر در مورد هزینه قبوض در ترکیه هم بخواهیم صحبت کنیم، ترکیه در بین کشورهای اروپایی، یکی از گرانترین کشورها از لحاظ هزینه های سوخت و حامل های انرژی است و هزینه های سوخت و گرمایش بسیار بالا است. پس بهتر است برای صرفه جویی اقتصادی در زمستان از لباس های گرم استفاده کنیم. به طور متوسط هزینه قبض ها برای یک خانواده ۲ نفره چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر خواهد بود.

هزینه قبوض در ترکیه

مقایسه هزینه تحصیل در استانبول و آنکارا

در مقایسه استانبول و آنکارا از بابت هزینه تحصیل باید این نکته را در نظر داشت که اکثر دانشگاه های برتر ترکیه در دو شهر آنکارا و استانبول قرار دارند و برای مقایسه دقیق هزینه ها باید خرج و مخارج زندگی و دانشگاه اعم از شهریه دانشگاه های استانبول و آنکارا را جدا در نظر گرفت.

  موزه باستان شناسی استانبول (موزه آرکئولوژی)

بطور کلی کارمندان دولت، دانشجویان و کارمندان سفارت ها بیشتر در آنکارا زندگی می کنند و تجار و بازرگانان و البته توریست ها بیشتر در استانبول هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه برای شهروندان ترک رایگان ولی برای خارجی ها همراه با هزینه است.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 13

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه مثل دانشگاه باهچه شهیر استانبول سالانه در حدود ۵۰ تا ۲۰۰ هزار لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های نیمه خصوصی، سالانه در حدود ۲۵ تا ۶۰ هزار لیر می ‌باشد. البته میزان هزینه ‌های تحصیل بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه دارد.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 14

از جمله مدارس معروف در این دوشهر می توان به مدارس ایرانی و فارسی زبان ترکیه در استانبول و آنکارا و مدارس آمریکایی در ترکیه اشاره کرد. در مدارس دولتی تحصیل رایگان و برای مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه یا همان کالج های موجود در این شهرها هم بسته به مقطع و مدرسه هزینه ها متفاوت است و از ۲۵ هزار لیر تا بالای ۱۰۰ هزار لیر می تواند متغیر باشد.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 15

هزینه ی مدارس بین المللی به صورت ارزی پرداخت می شود و حدود سالیانه ۱۰ تا ۳۰ هزار دلار برای مقاطع ابتدایی و راهنمایی باید پرداخت کرد. در مدارس دولتی کتاب مجانی است و گاهی باید کتاب های کمک درسی را خودتان تهیه کنید. ولی مدارس خصوصی با وجود اینکه کتاب رایگان است ولی هزینه کتاب های کمک درسی را موقع ثبت نام از شما می گیرند. همینطورهزینه یونیفرم برای هم مدارس دولتی و هم خصوصی توسط والدین پرداخت می شود.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 16

مدیریت هزینه زندگی در استانبول و آنکارا

برای اینکه بتوانید هزینه های زندگی تان را در استانبول و آنکارا و در حالت کلی، در ترکیه، مدیریت کنید و پرداختی کمتری داشته باشید، نکاتی را به عنوان تجربه با شما در میان میگذاریم:

 • یکی از مهمترین نکته ها در مدیریت هزینه های زندگی، نزدیکی محل خانه به محل کار است. با توجه به هزینه های بالای حمل و نقل این مورد را حتما در نظر بگیرید. برای رفت و آمد ماشین شخصی را کنار بگذارید چون وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس هستند.
 • خیلی از فروشگاه ها مثل میگروس (Migros) و کارفور (CarrefourSA) ، کافه ها و حتی اسباب بازی فروشی و کتاب فروشی ها، به شما کارت های عضویت پیشنهاد می دهند که در زمان حراج های آن برند می توانید از تخفیف های خوبی استفاده کنید.
 • در زمستان به جای اینکه همه شوفاژها را روشن کنید، لباس گرم تر بپوشید. همچنین با توجه به قیمت وسایل برقی در ترکیه، لوسترهای چند شاخه نخرید و از ماشین لباسشویی و اتو و وسایل پرمصرف، بعد از ساعت ۱۱ شب استفاده کنید.
 • همیشه در جریان کلاس های رایگان شهرداری محله تان باشید و از کنسرت ها و فستیوال های رایگان استانبول و آنکارا باخبر باشید. البته همانطور که قبلا اشاره کردیم این سری فستیوال ها و برنامه های متفاوت در استانبول خیلی بیشتر از آنکارا اتفاق می افتند.
 • گرانی یک لباس لزوما دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست. بخصوص در ترکیه که رقابت زیاد است و به صرف خرید از برند اکتفا نکنید و از مغازه های متنوع پرس و جو کنید. می توانید از برندهای ترک مثل منگو، ال سی وایکیکی، کوتون، دفاکتو، زارا، پنتی و … که قیمت به نسبت مناسب تری دارند خرید کنید.

درمجموع زندگی در آنکارا با آرامش بیشتری جریان دارد ولی در استانبول زندگی پرهیاهوتر و مهیج تری خواهید داشت.

مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 17

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

7 نظر

 1. مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 32

  از نظر کار و پیداکردن شغل هم میشه توضیحاتی بدین ممنون

 2. مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 33

  سلام ممنون از اطلاعات خودتون.
  من با دوتا بچه بخوام مهاجرت کنم و هردو محصل رنج سنی ۱۰-۱۱سال در ماه چقدر هزینه ام میشه؟

 3. مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 34

  سلام من به خاطر کارم باید نزدیک یک ماه برم ترکیه بمونم. میتونید تقریبا بگید چقدر ماهیانه خرجم میشه؟

 4. مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 35

  ممنون از مطلب خوبی که گذاشتین

 5. مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی 37

  مقایسه این دو شهر خیلی مفید بود ممنونم ازتون.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×