Skip to content

هزینه حمل و نقل در ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه 35

به دلیل محبوبیت ترکیه به عنوان یک مقصد گردشگری پرطرفدار؛ در این مقاله می خواهیم در مورد هزینه حمل و نقل در ترکیه بحث و تبادل نظر کنیم. در کل هزینه حمل و نقل در ترکیه مربوط به حمل و نقل دریایی، حمل و نقل با قطار، حمل و نقل ریلی یا مترو، حمل و نقل با تاکسی، حمل و نقل عمومی یا اتوبوس و حمل و نقل هوایی (هواپیما) می شود که در این مقاله قصد داریم در مورد هر یک به صورت جداگانه توضیح دهیم؛ با ما همراه باشید.

کشور ترکیه

با در نظر گرفتن آب و هوای ترکیه این کشور در منطقه وسیع جغرافیایی مدیترانه ای واقع شده است که آن را در زمره ی مهم ترین کشورهای توریستی دنیا قرار داده است. همه ساله توریست های زیادی برای گذراندن تعطیلات به سمت ترکیه، مخصوصا شهر استانبول و سواحل ترکیه سفر می کنند و در بهترین هتل های میدان تقسیم که از بهترین هتل های ترکیه نیز هستند اسکان می یابند.

اگر کنجکاو شده اید تا در مورد بهترین شهرهای ترکیه برای سفر بیشتر بدانید، توصیه می کنیم خواندن مقاله مربوط به آن را  از دست ندهید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 1

راهنمای جامع هزینه حمل و نقل در ترکیه

سیستم حمل و نقل در ترکیه امکانات مختلفی را در اختیار شهروندان قرار داده است. امکانات مختلفی به عنوان مثال در شهر استانبول مانند اتوبوس، تاکسی، مینی بوس، تراموای و مترو وجود دارند.

در کنار این امکانات یکی از عمده مشکلات سیستم حمل و نقل در ترکیه به خصوص شهر استانبول حجم ترافیکی است که در این شهر بزرگ ۱۶ میلیون نفری برای اکثر اوقات روز وجود دارد. با توجه به هزینه حمل و نقل در ترکیه انتخاب شما برای وسیله نقلیه بستگی دارد که با چه سرعتی و قیمتی می خواهید به مقصد برسید.

در ابتدای بحث مربوط به هزینه حمل و نقل در ترکیه شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که سفر زمینی به ترکیه مناسب است یا خیر؟ با توجه به جزئیات نقشه راه های ترکیه، جاده های این کشور دارای امکانات رفاهی و استراحتگاه های زیادی هستند و مشکلی همچون بنزین و یا خرابی خودرو در جاده ها، به ندرت مسافرین را آزار خواهد داد.

قبل از سفر مطالعه نقشه مسیرهای مورد نظر خالی از لطف نیست. بنابراین مسافرت زمینی در ترکیه در صورت انتخاب درست مسیر، می تواند بسیار جذاب و زیبا باشد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

 سیستم حمل و نقل با اتوبوس در ترکیه

حمل و نقل با اتوبوس در ترکیه محبوب ترین نوع حمل و نقل در این کشور است. تمام شهر های ترکیه دارای اتوبوس های محلی زیادی هستند که برای استفاده مقرون به صرفه و ارزان هستند. می توانید یک بلیط اتوبوس هوشمند خریداری کنید که پس از اینکه آن را شارژ اعتباری کردید، می تواند نه تنها در اتوبوس ها بلکه در مترو، تراموا و کشتی ها استفاده شود.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 2

دولموش (Dolmuş)

مورد دیگر در این رده از حمل و نقل دلموش (Dolmuş) است. دولموش ها در واقع اتوبوس هایی در مقیاس کوچک تر، سریع تر و راحت تر هستند که هزینه خیلی ارزانی هم دارند. این دولموش ها گنجایش حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر مسافر را دارند و در آن ها به کمک مسافران کرایه دست به دست شده و به راننده می رسد. قیمت دولموش و مینی بوس هم با توجه به مسیری که طی می کنید تعیین شده و معمولا بین ۳ تا ۶ لیر متغیر است.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 3

هزینه حمل و نقل با اتوبوس در ترکیه

معمولا در مقابل اتوبوس ها تابلوی الکترونیکی وجود دارد که شما را از اطلاعات مسیر مطلع می کند. در غیر این صورت، باید از راننده سوال کنید. برای مسیرهای طولانی به دلیل قیمت کم، انتخاب بهتری است. جدا از این مورد، مسیر اتوبوس گسترده ‌تر است و قسمت‌ هایی از شهر که به وسیله مترو و تراموا قابل دسترسی نیستند را پوشش می ‌دهد. به عبارتی محل‌ هایی در ترکیه وجود دارد که شما تنها با اتوبوس می‌توانید در آنجا حاضر شوید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 4

با توجه به افزایش ۳۵ درصدی هزینه حمل و نقل عمومی در ترکیه در سال ۲۰۲۰، به عنوان مثال بلیط الکترونیکی قابل استفاده در اتوبوس مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمئمی که ۲/۶۰ لیر قیمت داشت به ۳/۵۰ لیر افزایش یافته است و بلیط دانش آموزان و دانشجویان که ۱/۲۵ لیر بود به ۱/۷۵ لیر افزایش یافته است. در کل قیمت متوسط بلیط اتوبوس در شهرهای کوچک ترکیه مینیمم از ۱/۷۰ لیر شروع و تا ۳/۵۰ لیر در شهرهای بزرگ ادامه دارد.

همچنین اخیرا سوال های زیادی مبنی بر اینکه چگونه با اتوبوس به فرودگاه استانبول برویم را دریافت کرده ایم؛ در پاسخ باید جواب داد که از جمله وسایل حمل و نقل عمومی برای دسترسی به فرودگاه استانبول می توان به اتوبوس های هاوایست (Havaist)، استانبول سیاحت (Istanbul Seyahat) و اتوبوس های شهرداری استانبول یا (IETT)  اشاره کرد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 5

سیستم حمل و نقل با تاکسی در ترکیه

هزینه تاکسی مورد بعدی بحث در مورد هزینه حمل و نقل در ترکیه است. با توجه به گران بودن بنزین در ترکیه هزینه تاکسی در این کشور زیاد است. در بسیاری از موارد تاکسی گرفتن در ترکیه برای بسیاری از گردشگران که به زبان ترکی آشنایی ندارند یک چالش بزرگ به حساب می آید.

به طور کلی تعداد تاکسی ها در سطح شهرهای ترکیه به خصوص استانبول زیادند و در همه قسمت ها و همه ساعت ها می توانید به راحتی تاکسی بگیرید. طبق قانون همه تاکسی ها باید از تاکسی متر و قیمت های مشخصی استفاده کنند؛ در صورت مشاهده تخلف یا استفاده نکردن از تاکسی متر توسط راننده به راحتی از تاکسی پیاده شده و تاکسی خود را تعویض کنید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 6

همچنین اپلیکیشن های تاکسی های اینترنتی ترکیه یکی از بروزترین اپلیکیشن هایی هستند که همانند نمونه ایرانی مانند اسنپ در این کشور طرفدارهای بسیار زیادی دارند.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 7

هزینه حمل و نقل با تاکسی در ترکیه

تاکسی را باید گران ترین مورد هرینه حمل و نقل در ترکیه دانست. در ترکیه قیمت تاکسی ها با توجه به رنگ تاکسی متفاوت است. به عنوان مثال در شهر استانبول هزینه تاکسی های زرد کم تر از هزینه تاکسی های سیاه و Turkuaz است.

در استانبول کمترین کرایه تاکسی ۱۳ لیر است؛ یعنی در صورتی که سوار تاکسی شوید و حتی مسافت ۱ متری را طی کنید مجبور به پرداخت ۱۳ لیر خواهید بود. در سایر موارد هزینه حمل و نقل با تاکسی به ازای هر کیلومتر طی شده ۳/۱۰ لیر خواهد بود.

از وبسایت Hesaplama.net به راحتی می توانید با وارد کردن مسافت هزینه ای که باید پرداخت کنید را مشاهده کنید. اگر در حین مسیر تاکسی از پل و یا اتوبان هایی رد شد که نیاز به پرداخت عوارض داشت، هزینه پرداختی به عوارض به هزینه تاکسی متر افزوده می شود. در مقاله «عوارض OGS و HGS» مفصل به موضوع عوارض پرداخته شده است.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 8

تاکسی های دریایی استانبول (Deniz Taksi)

در شهر استانبول نیز مثل اکثر شهر های بزرگ ساحلی خدمات تاکسی آبی (Deniz Taksi) وجود دارد و یکی از بهترین راه ها برای جابجایی های سریع و البته جذاب ترکیه به حساب می آید؛ Deniz Taksi ایستگاه های مختلفی در استانبول دارد که می توان به ایستگاه دانشگاه باهچه شهیر، ایستگاه ببک در محله ببک استانبول، ایستگاه جزیره بیوک آدا و چندین ایستگاه دیگر اشاره کرد که می توانید از وبسایت رسمی (Deniz Taksi) استانبول مشاهده کرده و قیمت سفر خود را نیز محاسبه کنید.

هزینه تاکسی های دریایی استانبول (Deniz Taksi)

هزینه تاکسی دریایی در استانبول به این شکل است که از لحظه سوار شدن ۴۶ لیر به عنوان هزینه اولیه (açılış ücreti) به حساب شما منظور می شود و به ازای هر یک مایل دریایی (Nautical Mile) که معادل تقریبا ۱/۸ کیلومتر است، ۲۹ لیر به هزینه اولیه اضافه خواهد شد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 9

سیستم حمل و نقل با قطار در ترکیه

مورد بعدی بررسی هزینه حمل و نقل در ترکیه شبکه حمل و نقل ریلی (قطار) است.

  کانال استانبول؛ پروژه عظیم و گران در تاریخ ترکیه

راه ‌آهن دولتی جمهوری ترکیه (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) با نام اختصاری (TCDD) نهادی است که در جمهوری ترکیه حمل و نقل مسافر و بار، مدیریت و کنترل راه های ریلی را بر عهده دارد. راه آهن ترکیه در سال ۱۸۵۶ در دوره عثمانی افتتاح شد و بیشتر بصورت نیمه‌ خصوصی و با مدل سفارش کار به نهادهای خصوصی و مدیریت دولتی آن اداره می ‌شد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 10

به وسیله راه آهن دولتی جمهوری ترکیه دسترسی به مرکز ۳۰ شهر ممکن است. همچنین راه آهن این کشور خطوط قطار سریع السیر در چهار مسیر متفاوت دارد که در ۳ مدل واگن متفاوت با آپشن های مختلف ارائه می شوند.

  قطار تهران آنکارا

خطوط سریع السیر قطار (Yüksek Hızlı Tren) عبارتند از:

 • آنکارا – استانبول | Ankara – Istanbul YHT

مسیر شامل ۱۳ ایستگاه بوده و مدت زمان سفر از آنکارا تا ایستگاه هالکالی در استانبول ۵ ساعت و ۱۱ دقیقه می باشد.

 • آنکارا– اسکی شهیر | Ankara – Eskişehir YHT

مسیر شامل ۲ ایستگاه بوده مدت زمان سفر از آنکارا تا اسکی شهیر ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه می باشد.

 • آنکارا – کنیا | Ankara – Konya YHT

مسیر شامل ۲ ایستگاه بوده و مدت زمان سفر از آنکارا تا اسکی شهیر ۱ ساعت و ۴۷ دقیقه می باشد.

 • کنیا – استانبول | Konya – Istanbul YHT

مسیر شامل ۱۱ ایستگاه بوده مدت زمان سفر از آنکارا تا اسکی شهیر ۵ ساعت و ۲۶ دقیقه می باشد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 11

علاوه بر این ها از مسیرهای مهم بین المللی راه ‌آهن جمهوری ترکیه می توان به مسیر قطار تهران آنکارا اشاره کرد. قطار تهران آنکارا به طور رسمی ۶ شهریور ماه سال ۱۳۹۸ افتتاح شد. بر اساس هماهنگی های انجام شده این قطار هر هفته ۲۵۰ مسافر را جا به جا خواهد کرد و اولین قطار تهران آنکارا ساعت ۲۱:۵۵ دقيقه روز چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه سال ۱۳۹۸ ايستگاه راه آهن تهران را به مقصد آنكارا ترك كرد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 12

هزینه حمل و نقل با قطار در ترکیه

مورد بعدی بررسی هزینه حمل و نقل در ترکیه، بررسی هزینه ی حمل و نقل با قطار است. در ادامه هزینه قطارهای بین المللی و مسیرهای قطارهای سریع السیر (YHT) را برایتان قرار داده ایم:

 • هزینه قطارهای مسیر بین المللی ترکیه به برخی شهرهای اروپا و برعکس از ۱۰ یورو شروع و تا ۷۷ یورو بسته به شرایط، مقصد و نوع بلیط متغیر است.
 • قيمت بليط قطار تهران آنکارا (Tehran-Ankara) به صورت یکسره به مبلغ ۷ ميليون و ۶۹۲ هزار و ۵۰۰ ریال براي بزرگسال و ۴ ميليون و ۶۰۰ هزار ريال براي خردسالان است و با توجه به اين كه قيمت‌ ها بر اساس نرخ برابري ريال ايران با يورو بوده و به همين دليل متغير خواهد بود.
 • هزینه بلیط قطار سریع السیر خط آنکارا – استانبول بسته به نوع بلیط، نوع واگن، درخواست های مشتری و نوع کلاس سفر (کلاس معمولی یا بیزینس) قیمت بلیط از ۷۰ لیر تا ۱۲۲ لیر متغیر است.
 • هزینه بلیط قطار سریع السیر خط آنکارا – اسکی شهیر بسته به نوع بلیط، نوع واگن، درخواست های مشتری و نوع کلاس سفر (کلاس معمولی یا بیزینس) قیمت بلیط از ۲۴ لیر تا ۵۰ لیر متغیر است.
 • هزینه بلیط قطار سریع السیر خط آنکارا – کنیا (Konya) بسته به نوع بلیط، نوع واگن، درخواست های مشتری و نوع کلاس سفر (کلاس معمولی یا بیزینس) قیمت بلیط از ۳۱ لیر تا ۵۴ لیر متغیر است.
 • هزینه بلیط قطار سریع السیر خط کنیا (Konya) – استانبول (Istanbul) بسته به نوع بلیط، نوع واگن، درخواست های مشتری و نوع کلاس سفر (کلاس معمولی یا بیزینس) قیمت بلیط از ۸۶ لیر تا ۱۵۰ لیر متغیر است.
هزینه حمل و نقل در ترکیه 13

سیستم حمل و نقل با مترو در ترکیه

بر اساس دسته بندی وب سایت مترو استانبول (Metro Istanbul)، این سیستم شامل خطوط مترو، خطوط تراموای، خطوط فونیکولار (Füniküler Hatları) و خطوط تله کابین می شوند.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 14
 • مترو استانبول شامل ۷ خط (M1A، M1B، M2، M3، M4، M5 و M6) است. به همین صورت خط تراموای مترو استانبول
 • تراموای (Tramvay) شامل؛ خط T1 (Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı)، خط T3 (Kadıköy-Moda Tramvay Hattı)، خط T4 (Topkapı – Mescid-i Selam Tramvay Hattı)
 • خط فونیکولار (Füniküler Hatları)؛ شامل یک خط (Taksim-Kabataş Füniküler Hattı)
 • خطوط تله کابین استانبول که از معروف ترین خطوط تله کابین های ترکیه هستند شامل ۲ خط TF1 و TF2 می شود. خط اول (Maçka-Taşkışla Teleferik Hattı) و خط دوم خط تپه پیر لوتی – ایوب (Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hattı) است.
هزینه حمل و نقل در ترکیه 15

در حال حاضر در ۱۲ شهر از ۸۱ استان ترکیه سیستم حمل و نقل ریلی اعم از (Metro, tramvay ,banliyö) وجود دارند؛ این شهرها عبارتند از: استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهیر، کایسری، قاضی آنتپ، کنیا (Konya)، سامسون، آدانا، آنتالیا و آداپازاری (Adapazari).

علاوه بر این ها یکی دیگر از مسیرهای زیرزمینی مارمارای استانبول است. این مسیر به طول ۷۶/۶ کیلومتر، تونلی به طول ۱۳/۶ کیلومتر دارد. از ویژگی ‌های فوق‌ العاده آن یکپارچه شدن با متروی شهر استانبول است. برخی ایستگاه‌ های مترو با مارمارای تلاقی دارند تا مسافران بتوانند زیر زمین، بین دو قسمت اروپایی و آسیایی متروی استانبول جابه‌ جا شوند..

هزینه حمل و نقل با مترو در ترکیه

در کل هزینه های اتوبوس های عمومی، اتوبوس های IETT، متروبوس و مترو برای کوتاه ترین مسافت از ۲/۶۰ لیر به ۳/۵۰ لیر در سال ۲۰۲۰ افرایش یافته است و قیمت بلیط های همین وسایل نقلیه با همین شرایط در سال ۲۰۲۰ از ۱/۲۵ لیر به ۱/۷۵ لیر برای دانش آموزان و دانشجویان افزایش یافته است.

همچنین در سال ۲۰۲۰ هزینه خط مارمارای برای کل مسیر (۴۳ ایستگاه)، ۷/۷۵ لیر و رفت و آمد بین ۱ تا ۷ ایستگاه نیز ۳/۵ لیر در نظر گرفته شده است. تعرفه های گوناگونی برای دانش آموزان، دانشجویان، افراد سالمند، معلم ها و کسانی که از بلیط الکترونیکی یا استانبول کارت استفاده می کنند وجود دارد که بعضا توسط مسئولین دستخوش تغییر می شود. برای کسب اطلاعات به روز در مورد تعرفه ها می توانید به وبسایت رسمی مارمارای، قیمت تعرفه ها، از اینجا دست پیدا کنید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 16

سیستم حمل و نقل دریایی در ترکیه

مورد بعدی بررسی هزینه حمل و نقل در ترکیه، حمل و نقل با کشتی است. کشتی وسیله نقلیه دیگری در سیستم حمل و نقل در ترکیه و شهر استانبول است. در استانبول مسافران می توانند برای رفتن به بخش های آسیایی و اروپایی از کشتی استفاده کنند. برای سفر با کشتی می بایست از اسکله های نزدیک به دریا اقدام به تهیه بلیط بنمایید.

بعد دیگری از حمل و نقل دریایی این کشور مربوط به بنادر و اسکله های آن است. ترکیه دارای ۸ هزار و ۳۳۳ کیلومتر خط ساحلی است که در مجموع ۱۸۰ بندر و اسکله دارد. بنادر ترکیه را می توان به قسمت های زیر دسته بندی کرد:

 • بنادر کانتینری
 • بنادر نظامی
 • بنادر ماهیگیری
 • بنادر قایق های بادبانی شخصی
هزینه حمل و نقل در ترکیه 17

معروف ترین بنادر ترکیه

 • بنادر هوپا، سامسون، ترابوزان و زونگولداک در کنار دریای سیاه
 • بندر ازمیر در کنار دریای اژه
 • بنادر مرسین، اسکندرون و آنتالیا در کنار مدیترانه
 • گملیک (Gemlik)، استانبول و ازمیت در کنار دریای مرمره
هزینه حمل و نقل در ترکیه 18

بندر بین المللی مرسین بزرگترین بندر ترکیه است که ۱۱۲ هکتار مساحت دارد. بنادر مهم ترکیه دولتی بوده و توسط موسسات اقتصادی دولتی اداره می ‌شوند. بیشتر آنها به شبکه راه آهن ترکیه متصل هستند و هجده بندر نیز امکانات فرود هوایی دارند. در بسیاری از بنادر ترکیه، امکان تخلیه و بارگیری کالاهای متنوع در حجم بالا وجود دارد. بنادر شهرداری به نسبت کوچک بوده و نیازهای حمل ‌و ‌نقل محلی را تامین می ‌کنند. بیشتر بنادر خصوصی نیز متعلق به کارخانه‌های صنعتی هستند.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 19

تورهای کشتی در ترکیه

حمل و نقل دریایی توریستی ‌ترین راه حمل و نقل در استانبول است که شما را در بین قاره اروپا و آسیا جا به جا می کند. یکی از این موارد تور کشتی در استانبول است که همه ساله گردشگران زیادی را به این شهر جذب می کند. این تورها همچنین شامل تورهای کشتی های ایرانی نیز هستند که توسط ایرانیان اداره شده و برنامه های متفاوت و جالبی را در تورهای خود ارائه می دهند.

  قطار تهران آنکارا

با کشتی های استانبول علاوه بر اینکه می توانید بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول رفت و آمد کنید، می توانید از تورهای بغاز گردی (Boğaz Turlari) در استانبول نیز بهره مند شوید. اسکله های امینونو (Eminönü) و کاراکوی (Karaköy) معمولا برای حمل و نقل مسافرین و مردم استانبول به قسمت آسیایی استفاده می شوند.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 20

خطوط اسکله های استانبول به سمت آدالار شامل خطوط (Bostanci – Adalar)، (Eminönü – Adalar)، (Kadıköy – Adalar) و (Beşiktaş – Adalar) است. توریست ها جهت استفاده از تورهای بغاز و جزایر استانبول (Adalar)، معمولا از اسکله های کاباتاش (Kabataş) و منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) باید استفاده کنند.

  عوارض OGS و HGS چیست؟

تورها معمولا از اسکله های امینونو (Eminönü)، کاباتاش (Kabataş) و بشیکتاش (Beşiktaş) مسافرین را سوار می کنند. بعد از آن به سمت بخش آسیایی استانبول رفته و از اسکله منطقه کادیکوی استانبول و اوسکودار (Üsküdar) نیز مسافرین را سوار کرده و تور آدالار یا بغاز گردی را شروع می کنند.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 21

کانال استانبول

یکی از مهم ترین موارد سیستم حمل و نقل دریایی در ترکیه پروژه عظیم و گران قیمت کانال استانبول است گه گران ترین پروژه تاریخ کشور ترکیه محسوب می شود. کانال استانبول یکی از پروژه هایی است که سال ‌هاست دولت ترکیه در حال بررسی برای نحوه انجام آن بوده است. این کانال که ۴۵ کیلومتر طول خواهد داشت دریای سیاه (Black Sea) را به دریای مرمره (Sea of Marmara) متصل خواهد کرد.

هدف از ساخت این کانال در درجه اول، کاهش حجم رفت و آمد در تنگه بسفر است. شلوغی رفت و آمد در تنگه بسفر باعث شده تا قایق‌ ها مجبور شوند ساعت های طولانی انتظار را تحمل کنند و با مشکلات زیادی در ناوبری مواجه شوند. پیچ و خم‌ های موجود در تنگۀ بسفر نیز باعث شده است که تصادفات زیادی در این منطقه روی دهد.

هزینه ساخت کانال استانبول تقریبا ۷۵ میلیارد لیر تخمین زده شده است و کارهای مطالعاتی مربوط به آن ۵ سال به طول انجامید. امسال (۲۰۲۰) انتظار می رود مناقصه بین المللی آن شروع شود. زمان اتمام پروژه ۷ سال در شرایط عادی در نظر گرفته شده است که شامل احداث چندین پل ریلی و جاده ای و شهرک های اطراف آن نیز خواهد بود.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 22

هزینه حمل و نقل با کشتی در ترکیه

مورد بعدی بررسی هزینه حمل و نقل در ترکیه، حمل و نقل با کشتی است. کشتی وسیله نقلیه دیگری در سیستم حمل و نقل در ترکیه و شهر استانبول است. در استانبول مسافران می توانند برای رفتن به بخش های آسیایی و اروپایی از کشتی استفاده کنند. برای سفر با کشتی و استفاده از تورهای کشتی می بایست از اسکله های نزدیک به دریا اقدام به تهیه بلیط بنمایید.

قایق های تفریحی و حمل نقل (بین قسمت اروپایی و آسیایی)، از اسکله‌ های کاباتاش (Kabataş)، منطقه بشیکتاش (Beşiktaş)، امینونو (Eminönü)، منطقه کادیکوی (Kadıköy)، اوسکودار (Üsküdar) و بستانجی (Bostanci) حرکت می‌ کنند.

به عنوان مثال هزینه بلیط خط واپور (KARAKOY-BOSTANCI) که به دو بخش اروپایی و آسیایی را به هم وصل می کند با استانبول کارت ۴ لیر، با استانبول کارت تخفیف دار ۱/۲۵ لیر و با احتساب تخفیف برای دانش آموزان و معلمین ۱/۸۵ لیر است. همچنین هزینه ی سایر مسیرهای مسافربری بین بخش اروپایی و آسیایی استانبول نیز مثل مورد قبلی بوده و بین ۱/۲۵ تا ۳ لیر متغیر است.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 23

همانطور که گفتیم خطوط اسکله های استانبول به سمت جزایر پرنس استانبول یا آدالار شامل خطوط (Bostanci – Adalar)، (Eminönü – Adalar)، (Kadıköy – Adalar) و (Beşiktaş – Adalar) است. قیمت تور آدالار از این نقاط با استانبول کارت ۵/۲۰ لیر، با استانبول کارت تخفیف دار۲/۶۰ لیر و با احتساب سایر تخفیف ها برای دانش آموزان و معلمین ۳/۷۵ لیر است.

در مورد هزینه تورهای بغاز نیز باید گفت؛ قیمت این تورها از ۲۵ لیر در حالت عادی شروع می شود و برای افراد زیر ۱۲ سال ۱۲/۵ لیر است. همچنین لازم به ذکر است تورهای بغاز برای کودکان زیر ۶ سال مجانی است.

همچنین اگر بخواهید با تور گردشگری استانبول سوار کشتی کروز شوید؛ هزینه مربوط به این تورها نیز از ۱۵۰ لیر تا ۸۰۰ لیر با توجه به امکانات تور متغیر است و بسته به امکانات تور ممکن است بالا یا پایین شود.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 24

سیستم حمل و نقل هوایی در ترکیه

ترکیه از نظر حمل‌ و نقل مسافر و کالا، جایگاه ویژه ‌ای در دنیا دارد. موقعیت جغرافیایی ترکیه به دلیل قرار گرفتن در محل تلاقی دو قاره آسیا و اروپا و همچنین گذرگاه ارتباطی برای کشورهای حوزه دریای سیاه (Karadeniz) با دیگر کشورها، اهمیت فراوانی دارد. از مهم ترین خطوط هوایی مسافربری کشور ترکیه می توان به ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) و پگاسوس (Pegasus) اشاره کرد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 25

مقایسه خطوط هوایی پگاسوس و ترکیش ایرلاین

یکی از محبوب ترین و البته ارزان ترین شرکت های هواپیمایی در ترکیه است. این ایرلاین خصوصی ترکیه ای، برای سفر به بسیاری از نقاط مختلف در ترکیه و اروپا قیمت ارزان و به صرفه ای به نسبت ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) دارد.

ترکیش ایرلاینز

امکانات پگاسوس به نسبت ترکیش ایرلاین کم تر است و تقریبا ۱۰ الی ۲۰ درصد از لحاظ هزینه (در بعضی مسیرها شاید هم بیشتر) از هواپیمایی ترکیش ارزان تر است. همچنین از لحاظ پوشش مسیری چه در پروازهای داخلی و چه خارجی، پگاسوس پوشش کمتری به نسبت ترکیش ایرلاین دارد. می توان گفت که بیش از ۹۰ در صد پروازهای پگاسوس از طریق فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن (Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı) انجام می پذیرد.

در مورد شرکت ترکیش ایرلاین نیز باید گفت قبل از اینکه فرودگاه آتاتورک که یکی از فرودگاه های استانبول است بسته شود، دفتر مرکزی ترکیش ایرلاینز (Türk Hava Yolları) در این فرودگاه قرار داشت. هم اکنون فرودگاه استانبول (Istanbul Airport) به عنوان محل اصلی فعالیت ایرلاین ذکر شده محسوب می‌شود. فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول نیز به عنوان دومین مقر ایرلاین به حساب می‌ آید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 26

هزینه حمل و نقل هوایی در ترکیه

در ادامه به مقایسه قیمت تقریبی بعضی پروازهای یک طرفه و مهم بین شهری در ترکیه، توسط خطوط هوایی پگاسوس و ترکیش ایرلاین را در سال ۲۰۲۰ (خرداد ماه) بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که قیمت پروازها به صورت متوسط بوده و با توجه به زمان پرواز، کلاس پرواز و سایر عوامل می تواند متغیر باشد.

 • قیمت بلیط وان – ازمیر شرکت هواپیمایی پگاسوس | Van – Izmir ؛ بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ لیر همین مسیر در پروازهای ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) بین ۶۳۰ تا ۸۵۰ لیر است.
 • قیمت بلیط وان – استانبول شرکت هواپیمایی پگاسوس | Van – Istanbul ؛ بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ لیر همین مسیر در پروازهای ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) بین ۴۳۰ تا ۸۰۰ لیر است.
 • قیمت بلیط استانبول – آنتالیا شرکت هواپیمایی پگاسوس | Istanbul – Antalya ؛ بین ۲۵۰ تا ۳۳۰ لیر همین مسیر در پروازهای ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) بین ۳۰۰ تا ۸۲۷ لیر است.
 • قیمت بلیط استانبول – آنکارا شرکت هواپیمایی پگاسوس | Istanbul – Ankara ؛ بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیر همین مسیر در پروازهای ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) بین ۱۹۰ تا ۶۰۰ لیر است.

همچنین می توانید در مواقع خاص برای خرید بلیط های چارتری ارزان به مقایسه قیمت های سایر شرکت های هواپیمایی ترکیه پرداخته و ارزان ار از این قیمت ها نیز بلیط تهیه کنید. سایت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند ولی از سایت های معتبر ترکیه برای خرید بلیط ارزان می توانید به سایت های ENUYGUN و Ucuzabilet مراجعه کنید.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 27

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

 1. هزینه حمل و نقل در ترکیه 43

  ممنون از اطلاعاتتون. فقط قیمتها بروز و دسترسی به سایت خرید کنارش گذاشته بشه عالیه


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×