Skip to content

شهر مانیسا

شهر مانیسا

بررسی شهر مانیسا در ترکیه

استان مانیسا یکی از استان ‌های کشور ترکیه است. مرکز این استان، مانیسا (Manisa) نام دارد که در گروه ۱ مناطق زلزله خیز ترکیه جای گرفته است. این استان که در نواحی غربی ترکیه قرار دارد، از غرب با استان ازمیر، از جنوب با استان آیدین، از جنوب‌ شرقی با استان دنیزلی، از شرق با استان اوشاک (Uşak)، از شمال‌ شرقی با استان کوتاهیا و از شمال با استان بالیک اسیر همسایه است. جمعیت استان مانیسا حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و شهر مانیسا ۳۸۱ هزار نفر است. مساحت استان نیز ۱۳/۸ هزار کیلومتر مربع است. زبان مردم مانیسا، ترکی است.

بیشتر ساکنان استان مانیسا را مسلمانان شامل می‌ شوند که خود به دو شاخه اهل تسنن و شیعه تقسیم می‌شوند. مانیسا در در سال ۱۹۱۹، در طول جنگ یونان و ترکیه، به طور موقت توسط ارتش یونان اشغال شد و در سال ۱۹۲۲ دوباره توسط نیروی ارتش ترکیه پس‌ گرفته شد. نام مانیسا اولین بار در سال ۱۹۲۷ به این استان و مرکزش اطلاق شد. از شهرهای مهم استان مانیسا، به جز خود شهر مانیسا می توان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • یونوس امره (Yunusemre)
 • آخیسار (Akhisar)
 • شهزاده لر (Şehzadeler)
 • تورقوتلو (Turgutlu)
 • صالیحلی (Salihli)
شهر مانیسا

نزدیک ‌ترین فرودگاه به شهر مانیسا، فرودگاه عدنان مندرس ازمیر است که یکی از ۱۰ فرودگاه مهم ترکیه محسوب می شود و در فاصله ۶۳ کیلومتری از شهر مانیسا قرار دارد. استانبول، آنکارا، آدانا، تهران، تبریز، آتن، شارجه، آمستردام و … به این شهر پرواز دارند. ایستگاه قطار مانیسا نیز برای مسیر‌های بین ‌شهری و درون استانی خدمات ارائه می‌دهد. شهر مانیسا، یکی از اولین شهرهای امپراطوری عثمانی به شمار می‌رود که از مزایای ر‌اه‌آهن برخوردار شد. این خط آهن که با طول ۹۳ کیلومتر از ازمیر آغاز شده بود، بعد از گذشت سه سال ساخت، به ایستگاه شهر مانیسا رسید.

شهر مانیسا 1

آب و هوا و سوغاتی های شهر مانیسا

آب و هوای شهر مانیسا گرم و معتدل است. بارندگی بیشتر در فصل زمستان صورت می‌گیرد و دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۱ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. تعدادی از مهم ترین دیدنی های ترکیه در شهر مانیسا قرار دارند. مسجد سلطان، پارک طبیعت مسیر، تپه مزار، شهر باستانی آیگای، شهر باستانی ساردیس، موزه مانیسا و کلیسای فیلادلفیا سیزان از جاهای دیدنی شهر مانیسا هستند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. از سوغاتی ‌های استان مانیسا نیز می ‌توان فرش ‌های دستباف، گلیم، جواهرات نقره و طلا، لباس ‌های کتانی و کنده ‌کاری‌ های چوبی را نام برد.

شهر مانیسا 2

۸ جاذبه دیدنی شهر مانیسا

مرکز خرید مگنسیا – Magnesia Shopping Center

مرکز خرید مگنسیا (Magnesia AVM) یک مرکز خرید عالی با فروشگاه ‌های مختلف پوشاک درجه یک در شهر مانیسا ترکیه است. در این مرکز خرید بهترین رستوران ‌های شهر قرار دارند. همچنین این مرکز خرید دارای فروشگاه‌ های الکترونیک بزرگ و مرکز بازی کامیپوتری است. همچنین مرکز خرید مگنسیا دارای سینمای سه بعدی نیز هست و با فیلم‌ های متنوع می تواند تجربه ی خوبی را برای شما و همراهانتان رقم بزند. همچنین می توانید مطالب مربوط به مرکز خرید آکباتی استانبول واقع در باهچه شهیر، مراکز خرید قسمت آسیایی استانبول و مراکز خرید ارزان در استانبول را از ترکیه ۱۱۸ بخوانید.

شهر مانیسا 3

مسجد سلطان مانیسا

مسجد سلطان از جمله مساجد تاریخی عثمانی مربوط به قرن شانزدهم است که توسط توسط هافسا سلطان (Hafsa Sultan)، همسر سلطان سلیم و مادر سلطان سلیمان در سال ۱۵۲۲ ساخته شده است. این مسجد با یک گنبد مرکزی پوشیده شده و دارای ۲ مناره است. این مجموعه مسجد شامل مسجد، مدرسه، یک مهمان خانه، یک مدرسه ابتدایی ، یک حمام دو نفره و یک بیمارستان است.

شهر مانیسا 4

تپه مزار مانیسا

تپه مزار مربوط به شهر باستانی تاترا  (Thyateira)در شهر آق ‌حصار (Akhisar) ترکیه است که با ساختمان ‌ها و خیابان ‌های مدرن پوشیده شده است. این منطقه مربوط به دوران اولیه برنز است و به نظر می‌ رسد که این منطقه ابتدا مرکز آموزش و پرورش در دوران باستان بود که از لحاظ نظامی و تجاری اهمیت زیادی داشت. در حفاری‌ های اخیر بقایای قبرستان تپه (Tepe ) کشف شده است که به عنوان محل کلیسای تاترا (Thyateira) بود.

شهر مانیسا 5

شهر باستانی آیگای – Aigai (Aeolis)

شهر باستانی آیگای مهمترین و بهترین شهر تحت سلطنت آتالید در قرن سوم و دوم قبل از میلاد بوده است. این شهر در مالکیت امپراطوری لیدیا و بعدها امپراطوری هخامنشی بود. بعد از آن در سال ۱۵۶ قبل از میلاد این شهر به دست رومی ‌ها افتاد و معبد آپولو در آن ساخته شد. این شهر در اثر زلزله قرن ۱۷ میلادی تخریب شد که توسط امپراتور تیبریوس بازسازی شد. اگر علاقه مند بودید می توانید مقاله ی مربوط به ۱۸ مورد از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه را نیز مطالعه کنید.

شهر مانیسا 6

شهر باستانی ساردیس – Sardis

شهر باستانی ساردیس پایتخت پادشاهی مشهور لیدیا بود، که در آن نخستین سکه‌ های ضرب شده در جهان وجود داشتند. معبد آرتمیس توسط جریان سارت در قرن چهارم میلادی ساخته شد. ساردیس در یک مرکز تجاری مهم قرار دارد. شهر باستانی ساردیس بخاطر داشتن معادن طلا یک شهر ثروتمند و غنی بود که توانست نخستین سکه‌های جهان در قرن هفتم را به ثبت برساند. این شهر بخاطر داشتن معبد آرتمیس درآمد قابل توجهی به دست آورد. بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است.

شهر مانیسا 7

موزه مانیسا (موزه باستان شناسی مانیسا)

موزه مانیسا (Archaeological Museum of Manisa) یک موزه باستان ‌شناسی در شهر مانیسا ترکیه است که در مسجد تاریخی مودیجه  قرار دارد. این بنای تاریخی توسط مورات در سال ۱۵۸۵ ساخته شده است. این موزه در سال ۱۹۳۷ به عنوان یک موزه باستان شناسی افتتاح شد. موزه مانیسا دارای آثار محلی و منطقه‌ای از مگنزیا، سارد و دیگر شهرهای منطقه است. اگر به خواندن در مورد موزه های ترکیه علاقه مند هستید توصیه می کنیم مطالب مربوط به معروف ترین موزه های استانبول و موزه فلورانس نایتینگل استانبول را نیز مطالعه کنید.

شهر مانیسا 8

کلیسای فیلادلفیا سیزان – Philadelphia Siesean Church

کلیسای فیلادلفیا سیزان یکی از کلیساهای تاریخی آلاشهیر (Alaşehir) مانیسا در ترکیه است که ساختاری شبیه به ساختار ۷ کلیسای Revelations استکهلم سوئد را دارد. اکنون از این بنای تاریخی تنها خرابه ‌های آن باقیمانده است که قابل مشاهده هستند.

بیشتر بدانید: کلیسای کلیسای ایایورگی و مادر مریم در بیوک آدا

شهر مانیسا 9

پارک طبیعت مسیر – Mesir Tabiat Parkı

پارک طبیعت مسیر یکی از زیباترین پارک ‌های سرسبز مانیسا است که دارای درختان سرسبز و زیبا، آلاچیق ‌های مختلف در هر گوشه از پارک و یک مکان پیاده‌ روی ایده‌آل است. این پارک همچنین دارای یک دریاچه زیبا نیز هست که زیبایی های آن را دو چندان کرده است.

شهر مانیسا 10

مشاهده ی ویدئویی زیبا از پارک گولت واقع در باهچه شهیر استانبول از حساب آپارات گروه ترکیه ۱۱۸

دسترسی به مانیسا

شهر مانیسا در مسیر اصلی اتوبوس‌ های استانبول و ازمیر قرار دارد. تعداد زیادی اتوبوس از آن شهر ها و همچنین از بالیک اسیر و بورسا به شهر مانیسا وجود دارند. همچنین مانیسا دروازه اصلی راه آهن ازمیر از سمت شمال است. ایستگاه شهر ازمیر شش بار در روز و بالیک اسیر دو بار در روز از طریق قطار به سمت شهر مانیسا حرکت می‌کنند.

شهر مانیسا 11

مشاهده شهر مانیسا بر روی نقشه

  جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بهترین شهرهای ترکیه برای سفر در نوروز ۹۹

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×