Skip to content

موزه آتاتورک ازمیر

موزه آتاتورک ازمیر 14

تاریخ ازمیر و موزه آتاتورک ازمیر

ازمیر از نظر جغرافیایی و استراتژیکی در طول تاریخ دارای اهمیت های فراوانی بوده است. این اهمیت تاریخی آثار بسیار زیادی مانند شهر تاریخی افسوس، کلیسای سنت پلی کارپ، بازار کمرالتی ازمیر و ده ها مورد دیگر را در ازمیر از خود به یادگار گذاشته است. یکی دیگر از جاهای دیدنی ازمیر که جزو آثار تاریخی نیز به شمار می رود موزه آتاتورک ازمیر است که در این مقاله این بنای مهم تاریخی را بررسی خواهیم کرد.

موزه آتاتورک ازمیر 1

موزه آتاتورک ازمیر کجاست؟

این موزه در منطقه کوردون اول (1. Kordon) و در خیابان جمهوریت واقع شده است. فاصله این موزه از مرکز شهر نیز حدود ۳ کیلومتر است و در موقعیتی بسیار عالی و در کنار دریا قرار دارد. موقعیت دقیق این موزه بر روی نقشه نیز به شکل زیر است:

تاریخ موزه آتاتورک ازمیر

این بنا در سال ۱۸۷۵ توسط یک تاجر فرش رومی در این مکان ساخته شد. سپس با ورودی جمهوری ترکیه و خروج رومی ها از منطقه، این بنا به دولت ترکیه واگذار شد. سپس در سال ۱۹۲۶ دولت ترکیه این بنا را در اختیار آتاتورک قرار می دهد. آتاتورک در هر سفر خود به ازمیر در این بنا اقامت می کند. حتی چندین جلسه بسیار مهم و تصمیمات استراتژیکی زیادی در این بنا اتفاق می افتد. حتی بسیاری از مقامات کشورهای اطراف که به ازمیر سفر می کردند در این بنا همراه با آتاتورک ساکن می شدند.

موزه آتاتورک ازمیر 2

سپس با مرگ آتاتورک این بنا به خواهر آتاتورک یعنی خانم مقبوله (Makbule Atadan) داده می شود. سپس در سال ۱۹۴۰ این بنا از طرف شهرداری ازمیر خریداری می شود و در نوزدهمین سالگرد ورود آتاتورک به ازمیر این بنا به عنوان موزه آتاتورک ازمیر احداث می شود. حتی پس از آن این بنا مدتی به عنوان کتابخانه، موزه آرکئولوژیک و چندین موضوع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد اما هم اکنون به عنوان موزه آثار و اشیای آتاتورک مورد استفاده است و جزو یکی از مهمترین بناهای ازمیر است و گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند.

موزه آتاتورک ازمیر 3

در داخل موزه آتاتورک ازمیر چه چیزهایی هست؟

این موزه دارای دو طبقه است. در طبقه اول چندین اتاق مانند اتاق کار، اتاق جلسه و حتی کتابخانه مخصوص آتاتورک وجود دارد که دارای کتاب های نفیس و ارزشمندی نیز هست. معماری داخلی و مبلمان تمامی اتاق ها نیز به همان صورت قدیمی خود حفظ  شده اند. در طبقه اول تعدادی از وسایل شخصی و ابزارهای کار آتاتورک که در این مکان از‌ آنها استفاده کرده است به نمایش گذاشته شده است. طبقه دوم موزه آتاتورک ازمیر نیز میزبان آثار هنری و کلاسیک می باشد که می توان از آنها نیز بازدید کرد.

موزه آتاتورک ازمیر 4

زمان های بازدید از موزه آتاتورک ازمیر

این موزه بجز روزهای یکشنبه در فصول تابستان و بهار از ساعت ۹ تا ۱۹ و در فصل زمستان و پاییز تا ساعت ۱۷:۳۰ بر روی گردشگران باز است. البته این موزه در روزهای خاص مانند روز جمهوریت نیز تعطیل می باشد و امکان بازید از آن وجود ندارد. همچنین ورود به این موزه نیز رایگان است و نیازی به تهیه بلیط نیست.

موزه آتاتورک ازمیر 5

نحوه دسترسی به موزه آتاتورک ازمیر

موزه آتاتورک ازمیر در خیابان آتاتورک ازمیر قرار گرفته است برای همین دسترسی به آن از تمام نقاط شهر بسیار راحت خواهد بود. بهترین راه برای رسیدن به این موزه از مرکز شهر، استفاده از مترو و پیاده شدن در ایستگاه آلسانجاک (Alsancak) است. پس از آن نیز یک مسیر پیاده ۱۰ دقیقه ای می تواند بهترین گزینه باشد. اما امکان استفاده از قطار داخل شهری هم ممکن است. با سوار شدن در کوناک و پیاده شدن در خیابان خیابان آتاتورک و ایستگاه آلسانجاک نیز می تواند یکی از گزینه های دسترسی به موزه آتاتورک ازمیر باشد.

موزه آتاتورک ازمیر 6
  شهر تاریخی آناوارزا آدانا

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بازار کمرالتی ازمیر

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×