Skip to content

باغلاما، سفیر فرهنگ ترکیه

باغلاما، سفیر فرهنگ ترکیه 8

باغلاما، سفیر فرهنگ ترکیه

موسیقی آرابسک ( Arabesk) یا همان موسیقی سنتی ترکیه یکی از بزرگترین نقاط فرهنگ ترکیه را تشکیل می دهد. این سبک موسیقی در حدود ۲۰۰۰ سال قدمت خود تاثیر عمیقی بر فرهنگ و افکار مردم گذاشته است. این موسیقی به مرکزیت شهر آنالودو و اطراف دریای سیاه یا همان کارادنیز پدیدار گشته و از همان زمان پیدایش خود به سرعت به سایر نقاط منطقه صادر شده است. مردم ترکیه در تمام سنین و تمام اقشار، احساسات خاصی نسبت به موسیقی آرابسک نشان می دهند و از آن به عنوان نشانی بر هویت خود حفاظت می کنند و فرزندان خود را از همان سنین کودکی با آن آشنا می کنند. تا جایی این سبک موسیقی برای مردم اهمیت دارد که دانشگاه های این کشور آن را به عنوان یک رشته تحصیلی تدریس می کنند و جوانان این کشور، بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان که قشر جوان جامعه به موسیقی سنتی آن کشور اهمیت چندانی نمی دهند، علاقه خاصی از خود نشان می دهند و آن را به عنوان میراثی از پدران خود به نسل های بعدی منتقل می کنند. کلیات این سبک موسیقی تشابه زیادی به موسیقی آذربایجانی و ایرانی دارد و دستگاه های موسیقی در آرابسک بسیار شبیه به موسیقی های سنتی موجود در ایران هستند.

باغلاما، سفیر فرهنگ ترکیه 1

اما در این میان، شاید چیزی که در موسیقی آرابسک بیشتر از همه به چشم می خود، آلت موسیقی بی نظیر و پر احساس «باغلاما» باشد. این آلت موسیقی در شکل کنونی خود برای اولین بار در سده هجدهم در این کشور نواخته شد و از همان زمان تبدیل به یکی از نشان های فرهنگ این کشور شد. ساز باغلاما که به احتمال قوی همه ما صدای آن را حداقل یک بار شنیده ایم توانست در آثار بزرگترین موسیقی دانان این کشور نقش عظیمی را ایفا کند. حتی بسیاری از آهنگسازان یا خوانندگان این کشور مانند ابراهیم تاتلیسس، احمد کایا، ابرو گوندش و… که در کشور ایران هم به شهرت خاصی رسیده اند از این آلت موسیقی در بسیاری از آثار هنری خود استفاده کرده اند. باغلاما در مجموع دارای ۷ سیم است که در آن سه سیم تحت عنوان سیم های پایینی، ۲ سیم تحت عنوان میانی و ۲ سیم دیگر نیز بالایی نام گرفته اند که هر کدام فرکانس مخصوص خود را تولید می کند. این ساز دارای ۱۷ الی ۲۲ پرده است که با توجه به نوع آن می تواند متغیر باشد. جنس اصلی بدنه باغلاما درخت گیلاس است اما در زمان حال به دلیل وجود بازار فروش، نمونه های پلاستیکی آن نیز به چشم می خورد.

باغلاما، سفیر فرهنگ ترکیه 2

باغلاما در خانه ترک ها

اکثر مردم ترکیه در خانه خود حداقل یک نمونه از این ساز را دارند و شاید بالغ بر نصف مردم این کشور توانایی نواختن آن را نیز دارند. اگر در خیابان های ترکیه بخصوص محله های قدیمی و سنتی شهرهای ترکیه قدم بزنید، خواهید دید که بیشتر مغازه داران یک نمونه از باغلاما را به دیوار مغازه خود نصب کرده اند که این، نشان دهنده تاثیر بسیار والای موسیقی آرابسک و باغلاما بر روی مردم این کشور است. در چندین سال اخیر باغلاما به ایران نیز وارد شده است و در بیشتر آکادمی های موسیقی تدریس می شود، که باز می تواند دلیلی بر قدرت و زیبایی موسیقی فولکوریک ترکیه و ساز باغلاما باشد.

قیمت و مدل های ساز باغلاما

باغلاما با توجه به نحوه ساخت و محل ساخت خود دارای کیفیت و قیمت های متفاوتی است. باغلا در انواع مختلف کاسه بزرگ، کاسه کوچک، تزئین شده و معمولی ساخته و به فروش می رسد. قیمت باغلاما نیز می تواند با توجه به کیفیت و نوع ساخت آن بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر و حتی در صورت خرید باغلامای کلکسیونی و عتیقه تا ۱۰۰۰۰ لیر نیز افزایش پیدا کند.

وبسایت 118tr.netکاملترین مرکز اطلاع رسانی اقامت، تحصیل، مهاجرت، سرمایه گذاری، خرید خانه، اجاره خانه و اشتغال در ترکیه میباشد.

  امره آیدین خواننده محبوب ترکیه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خواننده جدید و محبوب ترکیه مانوش بابا

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×