Skip to content

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

نگاه اجمالی به کشور ترکیه

کشور ترکیه تنها کشوری است که بخشی از آن در قاره ی اروپا و بخشی دیگر در قاره آسیا قرار گرفته است. این کشور هم چنین دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری با کشور ایران دارد. اقتصاد این کشور بر پایه صنعت گردشگری، پوشاک و … در حال گردش است و آینده ی بسیار روشنی برای آن پیش بینی می شود. از طرفی کشور ترکیه، به دلایل بسیاری نزد ایرانیان برای مسافرت و نیز مهاجرت محبوب است. از جمله این دلایل می توان به نزدیکی به ایران، هزینه های معقول زندگی، امکانات و رفاه بیشتر، مزایای شهروندی و … اشاره داشت.

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 1

آشنایی با شهر استانبول

شهر استانبول با جمعیتی حدود ۱۶ میلیون نفر (طبق آمار ۲۰۲۰)، پر جمعیت ترین شهر این کشور است. شهر استانبول تنها شهری است که دو بخش اروپایی و آسیایی دارد. این شهر به دلیل جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیار زیادش سالانه تعداد بی شماری از توریست ها را به سوی خود می کشاند. قدمت این شهر به ۶۶۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. اسم شهر استانبول به معنی جایگاه وفور اسلام است که پس از فتح آن توسط ترک های عثمانی به این نام تغییر کرده است. پس از برقراری جمهوری در ترکیه، شهر آنکارا به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد. اما امروزه با وجود گذشت سال ها، استانبول همچنان جایگاه ویژه ای از لحاظ اقتصادی و جذب مهاجر و توریست برای کشور ترکیه ایفا می کند. هم چنین وجود فرودگاه های بین المللی آن مخصوصا فرودگاه استانبول (Istanbul Airport)، موجب بهبود نقل و انتقال و سفر به این شهر گشته است.

در مورد استانبول بیشتر بدانید:

ارزیابی دقیق خرج و مخارج سفر به استانبول
حداقل هزینه زندگی در استانبول چقدر است؟

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 2

بخش آسیایی شهر استانبول

بخش آسیایی استانبول قدمت بیشتری دارد و از این نظر بافت قدیمی در آن بیشتر دیده می شود؛ برای تردد با خودرو در دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول باید عوارض (HGS و OGS) پرداخت کنید؛ این دو بخش از نظر امکانات تا حدودی شبیه به هم هستند به طور مثال هر دو بخش فرودگاه بین المللی دارند، فرودگاه بین المللی صبیحا گوکچن در این بخش قرار دارد؛ بخش آسیایی علاوه بر قدمت بیشتر، مساحت و جمعیت بیشتری دارد با وجود این که این بخش قدمت بیشتری دارد اما جاذبه های تاریخی بخش اروپایی بیشتر است.

در ادامه به مقایسه کامل تفاوت های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول می پردازیم.

جاذبه های گردشگری بخش آسیایی استانبول

جاذبه های گردشگری قسمت آسیایی استانبول در مقایسه با قسمت اروپایی بسیار کمتر می باشد. و همین نیز باعث شده تا ساخت و ساز هتل ها و مراکز خرید و رفاهی در بخش اروپایی بیشتر باشد؛ با این حال آب و هوای تمیز و محیط آرامش باعث می شود تا بسیاری از افراد قسمت آسیایی استانبول را برای سفر خود انتخاب کنند.

از جمله جاذبه های گردشکری قسمت آسیایی استانبول عبارتند از:

 • بازار تاریخی هزار رنگ (Misir Çarşısı – Kapali Çarşı)
 • نوشیدن چای تازه دم کنار دریا
 • گشت و گذار و خرید در خیابان زنده ی بغداد (Bağdat Caddesi)
 • قسمت آسیایی تنگه بسفر
 • دیدن چنگلکوی و عمارت های با شکوه کنار دریا (Çengelköy)
 • رصدخانه کاندیلی (Kandilli)

بیشتر بدانید:
همه چیز در مورد بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 3

بخش اروپایی شهر استانبول

برخلاف بخش آسیایی بخش اروپایی وسعت کمتری دارد اما به دلیل جاذبه های تاریخی و دیدنی اش معمولا گردشگران بیشتری را به خود می بیند، از این جهت بخش اروپایی شهر شلوغ تر است و به خاطر گردشگران تا دیروقت  بسیاری از کافه ها و رستوران ها باز هستند؛ البته میدان معروف تقسیم (تکسیم) و خیابان استقلال یکی از دیدنی ترین خیابان های شهر نیز در این بخش از شهر واقع شده اند، پس اگر اهل گشت و گذار در شهر هستید و شب گردی و تفریحات شبانه استانبول را دوست دارید قطعا باید بخش اروپایی شهر را انتخاب کنید.

جاذبه های گردشگری بخش اروپایی استانبول

بیشتر بدانید:

قیمت آپارتمان و ملک در مناطق لوکس و گران قیمت استانبول
قیمت آپارتمان و ملک در مناطق ارزان قیمت و مناسب استانبول

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 4

مسیر رفتن از قسمت آسیایی به قسمت اروپایی استانبول

مسیر رفتن از قسمت آسیایی به قسمت اروپایی استانبول بسیار آسان است. البته برای تردد در این مسیر وسيله های نقلیه متفاوتی وجود دارند. مسافران می توانند با توجه به سلیقه شخصی یکی از این راه ها را انتخاب کنند. کشتی ها، قایق ها و … وسیله هایی هستند که می توان استفاده کرد. معمولا اکثر افراد کشتی (لنج) را انتخاب می کنند. دو اسکله کادیکوی (Kadıköy) و اسکودار (Üsküdar) بهترین اسکله ها برای انتخاب هستند. در این میان کشتی های کوچک با موتورها سریع ترین راه رفت و آمد هستند. البته متروبوس نیز برای تردد در این قسمت آسیایی و اروپایی تعبیه شده اند. اکثر گردشگران دوست دارند با این متروبوس ها رفت و آمد کنند.

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 5

تفاوت دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

برخلاف عقیده عموم، شهر اولیه استانبول در ناحیه قاضی کوی در قسمت آسیایی آن تاسیس شد. شهر در دوره روم و عثمانی گسترش پیدا کرد و به سمت اروپا رفت. به طور خلاصه، بخش اروپایی این شهر از جاذبه های گردشگری بیشتری برخوردار است به خصوص دو طرف خلیج شاخ طلایی و همچنین تنگه بسفر.

اما، تفاوت کامل دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول در چه چیزهایی است؟

 • بخش آسیایی قدیمی تر از بخش اروپایی است و قدمت آن به قبل از دوره بیزانس برمی گردد.
 • بیشتر آثار تاریخی و موزه ها در بخش اروپایی استانبول قرار دارند.
 • جمعیت قسمت اروپایی از بخش آسیایی بیشتر است.
 • بخش آسیایی سرسبزتر از بخش اروپایی است.
 • خیابان بغداد و خیابان استقلال از معروف ترین خیابان های استانبول هستند که اولی در قسمت آسیایی و دومی در قسمت اروپایی شهر قرار گرفته اند .
 • میدان تقسیم در منطقه بی اوغلو در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد و محل اجتماعات بزرگ مردم استانبول می باشد.(اکثر گردشگران به دلیل نزدیک بودن میدان تاکسیم به نقاط گردشگری هنگام سفر به استانبول در اطراف این میدان هتل رزرو می کنند)
 • در قسمت اروپایی استانبول، شهر همیشه بیدار است.
 • هر دو سمت برای خود مارینا (محوطه بندری کوچک) دارند. مارینای آتاکوی در بخش اروپایی و و مارینای کالامیش (KalamışMarina) در بخش آسیایی وجود دارد. به زودی دومین مارینا در منطقه پندیک بخش آسیایی هم اقتتاح می شود.
 • خط ساحلی در بخش آسیایی زیباتر و منظم تر از بخش اروپایی است چون فضای بیشتری در بخش آسیایی برای دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری وجود دادرد.
 • اولین شهرک در استانبول، حصار آنادولو (Hasar Anadolu) است که در بخش آسیایی قرار دارد.
 • اولین مسجدی که در استانبول ساخته شد مسجد عرب استانبول بوده که در منطقه کاراکوی (Karakoy) بخش اروپایی در سال ۷۱۷ ساخته شده است.
 • بر روی پل بسفر برای رفتن به بخش اروپایی لازم نیست پولی پرداخت شود اما برای رفتن به بخش آسیایی باید پول داد.
 • دانشگاه مرمر تنها دانشگاه جهان است که در بر روی دو قاره قرار دارد و دفتر اصلی آن در بخش آسیایی است.
 • تعداد دانشگاه های بخش اروپایی از بخش آسیایی بیشتر است.
 • بخش آسیایی قبرستان بزرگ تری دارد که نه تنها در استانبول بلکه در کل ترکیه بزرگ ترین است.
 • مدارس نظامی بیشتری در بخش آسیایی نسبت به بخش اروپایی وجود دارد.
 • فرودگاه جدید استانبول (Istanbul Airport) در بخش اروپایی و فرودگاه صبیحا گوکچَن در بخش آسیایی استانبول قرار دارد .
 • سه باشگاه فوتبال بشیکتاش، گالاتاسرای و قاسم پاشا در بخش اروپایی و فنرباغچه تنها تیم فوتبال استانبول است که در بخش آسیایی قرار دارد و در لیگ ترکیه بازی می کنند .
 • طولانی ترین خط مترو در بخش آسیایی ساخته شده است.
 • بسیاری از کانال های تلویزیونی و مطبوعاتی در بخش اروپایی هستند.
 • بخش اروپایی مراکز خرید بیشتری از بخش آسیایی دارد.
 • مراکز ورزشی و استادیوم ها بیشتر در بخش اروپایی هستند، بخش آسیایی ورزشگاه شکری سراج اوغلو را دارد که بازی های اختصاصی فنرباغچه در آن انجام می شود.
 • هتل های استانبول که جزو بهترین هتل های ترکیه محسوب میشوند، بیشتر در بخش اروپایی هستند چرا که بخش اروپایی مرکز جاذبه های تجاری و گردشگری است.
 • نرخ جرم و جنایت در بخش آسیایی کمتر از بخش اروپایی است.
 • بخش آسیایی با تپه هایی مثل آیدوس تپسی (Aydos Hill) ارتفاع بیشتری از بخش اروپایی دارد.
 • خطوط اتوبوس عمومی در بخش اروپایی دو برابر بخش آسیایی است اما خطوط قطار در بخش آسیایی ۱٫۵ برابر بیشتر است.

معرفی بهترین شهرهای ترکیه و معروف ترین سواحل کشور ترکیه برای سفر

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 6

به طور کلی اگر استانبول را برای سفر یا اقامت انتخاب می کنید باید مد نظر داشته باشید قسمت اروپایی شهر پر هیاهو تر و شلوغ تر است ولی در عین حال امکانات و هتل های بیشتری دارد، با توجه به این موضوع بهتر می توانید برای سفر و اقامت در این شهر تصمیم بگیرید.

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول 7

تیم ۱۱۸ ترکیه، با معرفی بهترین ملک‌ ها در کشور ترکیه به خصوص در شهر استانبول جهت خرید و همچنین ارایه اطلاعاتی در زمینه مهاجرت و اقامت در ترکیه، در این مسیر همراه شما است تا با خیالی آسوده برای آینده خود برنامه ریزی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت خانه در در استانبول و شهرک های اطراف آن اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

3 نظر

 1. محله ی ببک که این همه تعریفشو میشنویم سمت قسمت آسیایی یا اروپایی ؟ چجور جاییه؟

  1+

افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.