Skip to content

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 18

دانشگاه های ترکیه جزء معتبرترین دانشگاه های جهان شناخته می شوند. تحصیل در ترکیه به دلیل داشتن هزینه پایین، کیفیت عالی آموزشی، امکان ارائه بورسیه تحصیلی در ترکیه و امکانات خوب دیگر، توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی را به خود جلب کرده است. در ادامه این مطلب لیستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند را تهیه کرده ایم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 1

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱

براساس تصویب شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور که هر ساله برگزار می شود لیست دانشگاه های مورد تایید هر ساله توسط وزارت بهداشت در حال تغییر است که بعضی اوقات کم و زیاد می شود. مورد تایید بودن به این معناست که دانش آموزانی که برای تحصیل به خارج از کشور می روند بعد از اتمام تحصیل می توانند به کشور خودشان برگردند و کسب و کار خود را راه بیندازند.

دانشگاه ییلدیز تکنیک یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

طبق اعلام وزارت بهداشت در تاریخ ۲۳ بهمن سال ۱۳۹۸ لیست جدید صادر شده و لازم الاجراست. طبق این لیست در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه تغییراتی به وجود آمده و دانشگاه یدی تپه (Yeditepe Üniversitesi) دیگر مورد تایید نیست و دانشگاه هایی چون قاضی (Gazi University)، سلیمان دمیرل (Süleyman Demirel University) و کاتب ازمیر (Katip Celebi University) به لیست اضافه شده اند.

 جمعا ۹ دانشگاه  ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت هستند که ۳ دانشگاه آخر که نام بردیم، فقط در زمینه رشته دندانپزشکی مدارکشان پذیرفته خواهد شد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2

آزمون YÖS برای دانشگاه های کشور ترکیه 

باید بدانید که متقاضیانی که می خواهد در دوره های پزشکی در کشور ترکیه شرکت کنند صرف نظر از اینکه در چه رشته ای فارغ التحصیل شده باشند (چه ریاضی، چه انسانی و چه تجربی) می بایست ابتدا در آزمون یوس (YÖS) شرکت کنند. آزمون YÖS آزمونی است برای دانشجویان خارجی تبار که می خواهند در دانشگاه های عالی ترکیه ادامه تحصیل دهند. این آزمون شامل درس های ریاضی، هندسه و هوش می باشد که به زبان ساده انگلیسی برگزار می شود.

کنکور ترکیه

هیچ محدوده سنی برای شرکت در آزمون یوس در نظر گرفته نشده است اما این آزمون برای افرادی مناسب است که قصد تحصیل در ترکیه و به زبان ترکی را دارند. این آزمون بیشتر برای افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در ترکیه تحصیل کنند مناسب است اما مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز گاها موظف به انجام این آزمون هستند. طبق آمارها، اکثر افرادی که در این آزمون ها شرکت می کنند افرادی هستند که میخواهند در رشته های انسانی، پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه تحصیل کنند حتی بیشتر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه نیز این آزمون را به عنوان یکی از شروط ثبت نام در نظر می گیرند.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون YÖS نیز با توجه به دانشگاه برگزار کننده آن متفاوت است اما معمولا ثبت نام این آزمون در اکثر دانشگاه ها در ماه بهمن تا فروردین انجام می شود و در بین ماه های اردیبهشت تا تیر هم خود آزمون در محل تعیین شده توسط دانشگاه برگزار می شود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 3

آزمون SAT برای دانشگاه های ترکیه

یکی از مهمترین مسائل برای افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، آشنایی با انواع آزمون های ورودی و مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های ترکیه بخصوص دانشگاه های برتر ترکیه است. آزمون هایی مانند آزمون تومر و یا آزمون یوس همگی جزو این لیست هستند که هر کدام از آنها دارای شرایط خاص و کاربردهای متفاوتی هستند. اما مهمترین آزمون برای افرادی که می خواهند در یکی از دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند آزمون ست (SAT) است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 4

آزمون ست یا همان آزمون SAT مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test  است. این آزمون در ابتدا در دانشگاه های کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا به کار برده شد و هدف از آن سنجش آشنایی داوطلبان با مباحث عمومی و میزان آشنایی آنها با زبان انگلیسی است.

  تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

اکنون بسیاری از دانشگاه های معتبر ترکیه بخصوص دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه که هدف بسیاری از ایرانیان هستند، از این آزمون برای سنجش داوطلبان برای ورود به این دانشگاه ها استفاده می کنند و قبولی با نمره کافی در این آزمون را یکی از مهمترین شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه به حساب می آورند.

  تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

آزمون SAT معمولا دارای ۳ بخش مختلف از سوالات است. این بخش ها شامل قسمتهای مختلفی است که توانایی هایی مانند نوشتن و خواندن، درک مطلب و ریاضیات را سنجش می کنند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 5

اطلاعیه وزارت بهداشت برای لیست ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱

متن اطلاعیه وزارت بهداشت به صورت زیر است:

به اطلاع می‌رساند با بررسی­‌ های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه ­بندی معتبر بین­ المللی Times، QS و Shanghai  لیست دانشگاه ‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودی ‌های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در رشته ­‌های مرتبط با علوم پزشکی بر اساس رای صادره در دویست و چهل و چهارمین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش­ آموختگان خارج از کشور، به شرح جدول پیوست اعلام می­‌گردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاه‌ های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می­‌باشد.

شایان ذکر است با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورای عالی برنامه­ ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۷/۱۰/۱۱) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ های مورد تایید خارج از کشورآغاز نموده‌­اند، ممنوع شده است و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می ­‌باشد. تاکید می­‌گردد کالج­‌ های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی‌­باشد.

لازم به ذکر است:

هرساله دو لیست مجزا توسط دو نهاد علمی کشور منتشر می شود:

 • لیست وزارت علوم
 • لیست وزارت بهداشت

ما باید به کدام لیست نگاه کنیم؟

بستگی به رشته مورد نظرتان دارد، اگر رشته های خانواده پزشکی و پیراپزشکی را برای تحصیل در خارج انتخاب نموده اید به سراغ آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بروید و اگر متقاضی رشته های مهندسی، مدیریتی و هنری هستید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را چک کنید.

چند نکته مهم در مورد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

تذکر اول: پس از اینکه متقاضی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده و به ایران بر می گردد مجددا باید مدرک وی مورد ارزشیابی قرار گیرد. در این مسیر آزمون هایی تعریف شده وجود دارد که این متقاضیان باید در آنها شرکت کنند و این مسیر یک سال و در برخی اوقات تا دو سال نیز طول می کشد.

تذکر دوم: افرادی که در رشته های خانواده پزشکی و در دانشگاه های غیر تایید تحصیل می کنند امکان شرکت در آزمون ارزشیابی را ندارند و مدرک انها ارزشیابی نمی شود. مواظب افراد سودجو در این زمینه باشید.

زمان ثبت نام دانشگاه های ترکیه هر سال بین نیمه اردیبهشت تا نیمه تیر می باشد. برای ورود به این دانشگاه ها آزمون YOS هر ساله برگزار می شود که زبان آزمون دانشگاه ها به زبان های انگلیسی و ترکی برگزار می شود. همچنین بعضی از دانشگاه های ترکیه با استقبال زیاد از آزمون YOS، آزمون را به زبان های عربی و حتی فارسی نیز برگزار می کنند.

در ادامه به صورت خلاصه وار و مفید به معرفی دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت می پردازیم.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe university)

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه های دولتی و جزو برترين دانشگاه های ترکیه در پایتخت تركيه واقع شده است. این دانشگاه همچنین دارای رتبه ۲۳۵ در اروپاست. در رتبه بندی دانشگاه های ترکیه دانشگاه حاجت تپه رتبه نخست منطقه خاورمیانه می باشد.

در این دانشگاه که از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت است زبان آموزش انگلیسی، آلمانی و ترکی اعمال می شود. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه ترکیه است و بیش از ۴۸ هزار دانشجو دارد و جزء ارزان ترین و معتبر ترین دانشگاه ترکیه است.

این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم، حقوق، علوم پزشکی، آموزش، اقتصاد، علوم انسانی، علوم تربیت بدنی و مدارس حرفه ای می باشد.

شهریه سالانه دانشگاه حاچت تپه

 • پزشکی به انگلیسی: ۳۱۰۸۸ لیر
 • پزشکی به ترکی: ۲۳۳۱۶ لیر
 • دندانپزشکی: ۸۴۱۰ لیر
 • داروسازی: ۸۴۱۰  لیر
 • تکنولوژی: ۴۸۵۰ لیر
 • مهندسی: ۴۸۵۰ لیر
 • مهندسی به انگلیسی: ۶۱۱۴ لیر
 • معماری: ۴۸۵۰ لیر
 • معماری به انگلیسی: ۶۱۱۴ لیر
 • وکالت: ۳۰۷۹ لیر
 • تربیت بدنی: ۳۰۷۹ لیر
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 6

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه استانبول یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه است. این دانشگاه از دانشگاه های دولتی و یکی از برجسته ترین دانشگاه های ترکیه می باشد که در شهر استانبول واقع شده است و دارای رتبه ۲ در بین دانشگاه های برتر ترکیه و ۲۳۴ در اروپا است.

  دانشگاه آنکارا

زبان آموزشی این دانشگاه اگر از طریق آزمون YOS باشد ترکی و در غیر این صورت انگلیسی است. این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، علوم سیاسی، حقوق، روزنامه‌نگاری، ادبیات و علوم اجتماعی، اقتصاد، داروسازی، فنی و مهندسی، علوم دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، ارتباطات و … است.

  همه چیز در مورد مدارس ترکیه

👈 مشاهده لیست شهریه دانشگاه های استانبول + دانشگاه های دولتی و خصوصی استانبول

شهریه سالانه دانشگاه استانبول ترکیه

برای دانشجویان بین المللی شهریه دانشگاه استانبول به قرار زیر است:

 • شهریه مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی (English Course)؛ سالانه ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار
 • شهریه مقطع کارشناسی به زبان ترکی (Turkish Course)؛ سالانه ۲۵۰ تا ۶۵۰ دلار
 • شهریه مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی (English Course)؛ سالانه ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار
 • شهریه مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی (Turkish Course)؛ سالانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار
 • شهریه مقطع دکتری به زبان انگلیسی (English Course)؛ سالانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار
 • شهریه مقطع دکتری به زبان ترکی (Turkish Course)؛ سالانه ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 7

دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University)

دانشگاه آنکارا در پایتخت ترکیه قرار دارد و یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه است. این دانشگاه از دانشگاه های دولتی ترکیه است و رتبه ۵ در ترکیه و رتبه ۲۸۲ اروپا را دارد. زبان آموزشی این دانشگاه ترکی است. این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی، علوم سیاسی، حقوق، روزنامه‌نگاری، ادبیات و علوم اجتماعی، اقتصاد، داروسازی، دندانپزشکی، فنی و مهندسی، علوم دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، ارتباطات و … است.

شهریه سالانه پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه آنکارا

 • پزشکی: ۳۷۵۰۰ لیر
 • دندانپزشکی:۲۲۵۰۰ لیر
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 8

دانشگاه اژه ترکیه (Ege University)

دانشگاه اژه (اگه) نیز یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه است. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی بوده که در شهر ازمیر تاسیس شده و چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه محسوب می شود. دانشگاه اژه رتبه ۶ در ترکیه و رتبه ۲۸۳ در اروپا را دارد. مساحت این دانشگاه بیش از ۳۷۰۰ هتکار است.

زبان تحصیل این دانشگاه هم ترکی و هم زبان انگلیسی است. از رشته های این دانشگاه میتوان به دندانپزشکی، داروسازی، علوم پایه، علوم اجتماعی، ارتباطات، مهندسی ساختمان و کشاورزی اشاره کرد.

شهریه سالانه دانشگاه Ege

زبان ترکی:

 • برای دانشجویان ترکیه ای سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار
 • برای دانشجویان خارجی سالانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

زبان انگلیسی:

 • برای دانشجویان ترکیه سالانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • برای دانشجویان خارجی سالانه ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 9

دانشگاه آتاتورک ترکیه (Ataturk University)

دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم ترکیه قرار دارد و جزء برترین دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود. دانشگاه آتاتورک دارای رتبه ۱۴ در ترکیه و رتبه ۳۹۴ در اروپاست و از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت است. رشته های دانشگاه آتاتورک پزشكی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی، پرستاری، کشاورزی، هنر و علوم، اقتصاد و علوم اداری، تربیت بدنی، رشته های فنی، الهیات و… را در بر می گیرد.

شهریه رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آتاتورک

 • پزشکی به زبان ترکی: ۲۳۶۴ لیر
 • پزشکی به زبان انگلیسی: ۴۷۲۸ لیر
 • دندان پزشکی : ۱۹۷۶ لیر
 • داروسازی : ۱۹۷۶ لیر
 • پرستاری: ۱۱۳۶ لیر
 • دامپزشکی : ۱۵۴۴ لیر
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 10

دانشگاه کوچ ترکیه (Koc university)

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی و جزو گران ترین دانشگاه ترکیه است. این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده و رتبه ۱۶ در ترکیه و ۴۳۲ اروپا را دارد. در دانشگاه کوچ اکثر کلاس ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشگاه کوچ از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت است و شامل دانشکده ‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت می شود.

شهریه رشته پزشکی در دانشگاه کوچ

حدود ۸۷۰۰۰ لیر معادل ۲۴۰۰۰ دلار در سال است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 11

ظرفیت پذیرش دانشگاه ها برای اتباع خارجی

ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها محدود بوده و تعداد متقاضیان نیز هر دوره در حال افزایش اند. این مساله باعث شده تا رقابت برای قبولی در رشته های محتلف این دانشگاه ها مخصوصا رشته های پزشکی، دندان پرشکی و داروسازی در بین متقاضیان هر سال بیشتر و بیشتر شود. معمولا ظرفیت پذیرش دانشجویان اتباع خارجی در رشته های پزشکی این دانشگاه ها ۳٪ ظرفیت پذیرش است که هر سال دستخوش تغییر می شود. بدلیل زیاد بودن رشته ها و شرایط خاص هر دانشگاه در مورد ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات در مورد ظرفیت رشته مورد نظرتان برای هر دانشگاه، از وبسایت مربوط به خود دانشگاه دیدن فرمایید.

صفر تا صد تحصیل در ترکیه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

7 نظر

 1. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 25

  واقعا ک خیلی مسخرس اکثر دانشگاههای ایران با پایین ترین کیفیت و سطح آموزش مزخرف مورد تایید هستن ولی همین دانشگاههای ترکیه ک شما میگین مورد تایید نیستن بهترین امکانات و سطح آموزشیرو درراختیار دانشجو قرار میدن . متاسفم واقعا که.
  ی عده سود جو نمیخوان باور کنن ک کنکورشون بدرد خودشون .

 2. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 26

  kheyli komak kard mamnun aliii bud

 3. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 28

  مقاله خیلی کامل و خوبی بود. ممنونم

 4. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 30

  عجب مقاله ای شده! مفید و کامل


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×