Skip to content

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه جزء معتبرترین دانشگاه های سراسر جهان شناخته می شوند. این دانشگاه ها به دلیل داشتن هزینه پایین، کیفیت عالی آموزشی و امکانات خوب توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی را به خود جلب کرده است. در ادامه این مطلب لیستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند را تهیه کرده ایم.

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱

براساس تصویب شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور که هر ساله برگزار می شود لیست دانشگاه های مورد تایید هر ساله توسط وزارت بهداشت در حال تغییر است که بعضی اوقات کم و زیاد میشود. مورد تایید بودن به این معناست که دانش آموزانی که برای تحصیل به خارج از کشور میروند بعد از اتمام تحصیل می توانند به کشور خودشان برگردند و کسب و کار خود را راه بیندازند.

طبق اعلام وزارت بهداشت در تاریخ ۲۳ بهمن سال ۱۳۹۸ لیست جدید صادر شده و لازم الاجراست. طبق این لیست در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه تغییراتی به وجود آمده و دانشگاه یدی تپه (Yeditepe Üniversitesi) دیگر مورد تایید نیست و دانشگاه هایی چون قاضی (Gazi University)، سلیمان دمیرل (Süleyman Demirel University) و کاتب ازمیر (Katip Celebi University) به لیست اضافه شده است . جمعا ۹ دانشگاه  ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت هستند که ۳ دانشگاه آخر که نام بردیم، فقط در زمینه رشته دندانپزشکی مدارکشان پذیرفته خواهد شد.

 • دانشگاه آنکارا – Ankara University
 • دانشگاه آتاترک ارزروم – Ataturk university
 • دانشگاه اگه ازمیر – Ege university
 • دانشگاه حاجت تپه – Hacettepe university
 • دانشگاه استانبول – Istanbul University
 • دانشگاه کوچ – Koc University
 • دانشگاه سلیمان دمیرل (ﻓﻘﻂ دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ) – Suleyman Demirel University
 • دانشگاه قاضی (ﻓﻘﻂ دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ) – Gazi University
 • دانشگاه کاتب جلبی ازمیر (ﻓﻘﻂ دﻧﺪاﻧﭙﺰﺷﮑﯽ) – Izmir Katip Celebi University
دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 1

آزمون زبان Yos برای دانشگاه های کشور ترکیه 

باید بدانید که متقاضیانی که می خواهد در دوره های پزشکی در کشور ترکیه شرکت کنند صرف نظر از اینکه در چه رشته ای فارغ التحصیل شده باشند (چه ریاضی، چه انسانی و چه تجربی) می بایست ابتدا در آزمون YOS شرکت کنند. آزمون YOS آزمونی است برای دانشجویان خارجی تبار که می خواهند در دانشگاه های عالی ترکیه ادامه تحصیل دهند. این آزمون شامل درس های ریاضی، هندسه و هوش می باشد که به زبان ساده انگلیسی برگزار می شود.

اطلاعیه وزارت بهداشت برای لیست ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱

متن اطلاعیه وزارت بهداشت به صورت زیر است:

به اطلاع می‌رساند با بررسی­‌ های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه ­بندی معتبر بین­ المللی Times، QS و Shanghai  لیست دانشگاه ‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودی ‌های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در رشته ­‌های مرتبط با علوم پزشکی بر اساس رای صادره در دویست و چهل و چهارمین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش­ آموختگان خارج از کشور، به شرح جدول پیوست اعلام می­‌گردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاه‌ های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می­‌باشد. شایان ذکر است با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورای عالی برنامه­ ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۷/۱۰/۱۱) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ های مورد تایید خارج از کشورآغاز نموده‌­اند، ممنوع شده است و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می ­‌باشد. تاکید می­‌گردد کالج­‌ های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی‌­باشد.

لازم به ذکر است:

هرساله دو لیست مجزا توسط دو نهاد علمی کشور منتشر میشود:

 • لیست وزارت علوم
 • لیست وزارت بهداشت

ما باید به کدام لیست نگاه کنیم؟

بستگی به رشته مورد نظرتان دارد، اگر رشته های خانواده پزشکی و پیراپزشکی را برای تحصیل در خارج انتخاب نموده اید به سراغ آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بروید و اگر متقاضی رشته های مهندسی، مدیریتی و هنری هستید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را چک کنید.

چند نکته مهم در مورد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

تذکر اول: پس از اینکه متقاضی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده و به ایران برمیگردد مجددا باید مدرک وی مورد ارزشیابی قرار گیرد. در این مسیر آزمون هایی تعریف شده وجود دارد که این متقاضیان باید در آنها شرکت کنند و این مسیر یک سال و در برخی اوقات تا دوسال نیز طول میکشد.

تذکر دوم: افرادی که در رشته های خانواده پزشکی و در دانشگاه های غیر تایید تحصیل میکنند امکان شرکت در آزمون ارزشیابی را ندارند و مدرک انها ارزشیابی نمی شود. مواظب افراد سودجو در این زمینه باشد.

زمان ثبت نام دانشگاه های ترکیه هر سال بین نیمه اردیبهشت تا نیمه تیر می باشد. برای ورود به این دانشگاه ها آزمون YOS هر ساله برگزار میشود که زبان آزمون دانشگاه ها به زبان های انگلیسی و ترکی برگزار می شود. همچنین بعضی از دانشگاه های ترکیه با استقبال زیاد از آزمون YOS، آزمون را به زبان های عربی و حتی فارسی نیز برگزار میکنند.

در ادامه به صورت خلاصه وار و مفید به معرفی این دانشگاه ها می پردازیم.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe university)

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه های دولتی و برترين دانشگاه در پایتخت تركيه واقع است و اولین و بالاترین رنکینگ با رتبه ۳ را در ترکیه دارد و همچنین دارای رتبه ۲۳۵ در اروپاست. در رتبه بندیدانشگاههای ترکیه دانشگاه حاجت تپه رتبه نخست منطقه خاورمیانه می باشد. زبان آموزش این دانشگاه انگلیسی، آلمانی و ترکی است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه ترکیه است و بیش از ۴۸ هزار دانشجو دارد و جزء ارزان ترین و معتبر ترین دانشگاه ترکیه است.

این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم، حقوق، علوم پزشکی، آموزش، اقتصاد، علوم انسانی، علوم تربیت بدنی و مدارس حرفه ای می باشد.

شهریه سالانه دانشگاه حاچت تپه

 • پزشکی به انگلیسی: ۳۱۰۸۸ لیر
 • پزشکی به ترکی: ۲۳۳۱۶ لیر
 • دندانپزشکی: ۸۴۱۰ لیر
 • داروسازی: ۸۴۱۰  لیر
 • تکنولوژی: ۴۸۵۰ لیر
 • مهندسی: ۴۸۵۰ لیر
 • مهندسی به انگلیسی: ۶۱۱۴ لیر
 • معماری: ۴۸۵۰ لیر
 • معماری به انگلیسی: ۶۱۱۴ لیر
 • وکالت: ۳۰۷۹ لیر
 • تربیت بدنی: ۳۰۷۹ لیر
دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 2

دانشگاه استانبول ترکیه (Istanbul University)

دانشگاه استانبول از دانشگاه های دولتی و یکی از برجسته ترین دانشگاه های ترکیه که در شهر استانبول است و دارای رتبه ۲ در ترکیه و ۲۳۴ در اروپا است. زبان آموزشی این دانشگاه اگر از طریق آزمون YOS باشد ترکی و در غیر این صورت انگلیسی است. این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، علوم سیاسی، حقوق، روزنامه‌نگاری، ادبیات و علوم اجتماعی، اقتصاد، داروسازی، فنی و مهندسی، علوم دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، ارتباطات و … است.

شهریه سالانه دانشگاه استانبول ترکیه

اگر زبان تحصیل ترکی باشد:

 • برای دانشجویان ترکیه ای سالانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • برای دانشجویان خارجی سالانه ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار

اگر زبان تحصیل انگلیسی باشد:

 • برای دانشجویان ترکیه سالانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • برای دانشجویان خارجی سالانه ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار
دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 3

دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University)

دانشگاه آنکارا در پایتخت ترکیه قرار دارد و از دانشگاه های دولتی ترکیه است و رتبه ۵ در ترکیه و رتبه ۲۸۲ اروپا را دارد. زبان آموزشی این دانشگاه ترکی است. این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی، علوم سیاسی، حقوق، روزنامه‌نگاری، ادبیات و علوم اجتماعی، اقتصاد، داروسازی، دندانپزشکی، فنی و مهندسی، علوم دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، ارتباطات و … است.

شهریه سالانه پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه آنکارا

 • پزشکی: ۳۷۵۰۰ لیر
 • دندانپزشکی:۲۲۵۰۰ لیر
دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 4

دانشگاه اژه ترکیه (Ege University)

دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی است که در شهر ازمیر تاسیس شده و چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه محسوب می شود و رتبه ۶ در ترکیه و رتبه ۲۸۳ در اروپا را دارد. مساحت این دانشگاه بیش از ۳۷۰۰ هتکار است. زبان تحصیل این دانشگاه هم ترکی و هم زبان انگلیسی است. از رشته های این دانشگاه میتوان به دندانپزشکی، داروسازی، علوم پایه، علوم اجتماعی، ارتباطات، مهندسی ساختمان و کشاورزی اشاره کرد.

شهریه سالانه دانشگاه Ege

زبان ترکی:

 • برای دانشجویان ترکیه ای سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار
 • برای دانشجویان خارجی سالانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

زبان انگلیسی:

 • برای دانشجویان ترکیه سالانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار
 • برای دانشجویان خارجی سالانه ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار
دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 5

دانشگاه آتاتورک ترکیه (Ataturk University)

دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم ترکیه قرار دارد و جزء برترین دانشگاه های دولتیترکیه محسوب می شود. دانشگاه آتاتورک دارای رتبه ۱۴ در ترکیه و رتبه ۳۹۴ در اروپاست. رشته های دانشگاه آتاتورک پزشكی، دندانپزشکی، داروسازی، مامایی، پرستاری، کشاورزی، هنر و علوم، اقتصاد و علوم اداری، تربیت بدنی، رشته های فنی، الهیات و… را در بر می گیرد.

شهریه رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آتاتورک

 • پزشکی به زبان ترکی: ۲۳۶۴ لیر
 • پزشکی به زبان انگلیسی: ۴۷۲۸ لیر
 • دندان پزشکی : ۱۹۷۶ لیر
 • داروسازی : ۱۹۷۶ لیر
 • پرستاری: ۱۱۳۶ لیر
 • دامپزشکی : ۱۵۴۴ لیر
دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 6

دانشگاه کوچ ترکیه (Koc university)

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی و گران ترین دانشگاه ترکیه است. این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده و رتبه ۱۶ در ترکیه و ۴۳۲ اروپا را دارد. در دانشگاه کوچ اکثر کلاس ها به زبان انگلیسی تدریس میشوند. دانشگاه کوچ شامل دانشکده ‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت است.

شهریه رشته پزشکی در دانشگاه کوچ

حدود ۸۷۰۰۰ لیر معادل ۲۴۰۰۰ دلار در سال است.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 7

ظرفیت پذیرش دانشگاه ها برای اتباع خارجی

ظرفیت پذیرش این دانشگاه ها محدود بوده و تعداد متقاضیان نیز هر دوره در حال افزایش اند. این مساله باعث شده تا رقابت برای قبولی در رشته های محتلف این دانشگاه ها مخصوصا رشته های پزشکی، دندان پرشکی و داروسازی در بین متقاضیان هر سال بیشتر و بیشتر شود. معمولا ظرفیت پذیرش دانشجویان اتباع خارجی در رشته های پزشکی این دانشگاه ها ۳٪ ظرفیت پذیرش است که هر سال دستخوش تغییر می شود. بدلیل زیاد بودن رشته ها و شرایط خاص هر دانشگاه در مورد ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات در مورد ظرفیت رشته مورد نظرتان برای هر دانشگاه، از وبسایت مربوط به خود دانشگاه دیدن فرمایید.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه 8

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

6 نظر

 1. مقاله خیلی کامل و خوبی بود. ممنونم

  1+

افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.