Skip to content

اقامت دائم ترکیه

اقامت دائم ترکیه 10

اقامت دائم ترکیه چیست؟

اجازه اقامت بلند مدت ترکیه یا اقامت دائم ترکیه (Uzun Dönem İkamet İzni) به خارجی هایی که که حداقل هشت سال بدون وقفه با داشتن اجازه اقامت ترکیه در این کشور اقامت داشته اند یا به خارجی هایی که شرایط تعیین شده توسط هیئت تعیین کننده ی سیاست های مهاجرت وزارت کشور ترکیه را داشته باشند داده می شود. اجازه اقامت دائم (اقامت نامحدود) که توسط اداره مهاجرت ترکیه با تأیید وزارت کشور (ترکیه) صادر می شود، اجازه اقامت دائم ترکیه یا اقامت بلند مدت ترکیه نامیده می شود.

ماده ۴۲ تا ۴۵ قانون شماره ۶۴۵۸ مربوط به اتباع خارجی و حمایت بین المللی در ترکیه، مربوط به اقامت دائم ترکیه یا همان اجازه اقامت بلند مدت ترکیه است. خارجیانی که این اجازه را دریافت می کنند نیازی به تمدید اجازه اقامت خود هر سال یا هر دو سال را ندارند.

در محاسبه ی اقامت‌ِ حداقل هشت ساله ی بدونِ وقفه در ترکیه که از شرایط لازم برای گرفتن اقامت دائم ترکیه است، نیمی از مدت زمان اقامت دانشجویی فرد (اقامت مربوط به تحصیل در ترکیه) و کل مدت زمان اقامت فرد با اهداف مختلف پذیرفته می شود. ممکن است خارجی هایی که تمامی شرایط مربوط به اخذ اقامت دائم ترکیه را رعایت نموده اند می توانند برای دریافت اقامت بلند مدت ترکیه درخواست کنند. لازم به ذکر است که پناهندگان، پناهندگان مشروط، ذی نفعان حمایت های فرعی، کسانی که اجازه اقامت بشردوستانه دارند و حمایت موقت برای آن ها اعمال شده است؛ حق انتقال به اجازه اقامت طولانی مدت (اقامت دائم ترکیه) را ندارند.

شرایط و مدارک اخذ اقامت دائم ترکیه

أخذ اقامت دائم ترکیه با خرید خانه

با توجه به برنامه ها و سیاست های کشور ترکیه در زمینه اخذ اقامت، گرفتن اقامت ترکیه با خرید خانه برای اتباع خارجی، با توجه به این شرط که ملک درخواستی در منطقه نظامی نباشد در همه جای این کشور آزاد است و فرد خارجی می تواند در همه جای خاک ترکیه به جز مناطق نظامی و با رعایت شرایط خاص اقدام به خرید ملک کند. براساس آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان آمار کشور ترکیه خرید خانه در استانبول پرطرفدارترین و محبوب‌ترین نوع ملک و شهر در ترکیه برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک است.

أخذ اقامت ترکیه با خرید خانه در همه جای این کشور آزاد است و فرد خارجی می تواند در همه جای خاک ترکیه به جز مناطق نظامی و با رعایت شرایط خاص اقدام به خرید ملک کند.

همانطور که می دانید، حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه جهت اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه از تاریخ ۱۹/۹/۲۰۱۸ نیز ۲۵۰ هزار دلار می باشد. افراد خارجی با خرید ملک به ارزش مجموعا ۲۵۰ هزار دلار و نگهداری آن برای حداقل ۳ سال، می توانند برای خود و خانواده خود در کمترین زمان شهروندی ترکیه را کسب کنند. همچنین بهتر است بدانید که با خرید ملک به ارزش ۶۵۰ هزار لیر و بالاتر، در اولین درخواست خود می توانید برای خود و خانواده تان اجازه اقامت ۳ ساله دریافت کنید.

اقامت دائم ترکیه 1

شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه در سال ۲۰۲۰ چیست؟

برای اینکه بتوان از اقامت دایم ترکیه بهره مند شد باید شرایط مربوط به ماده ۴۳ قانون اتباع خارجی را رعایت کرد؛ این شرایط عبارتند از:

 • شخص باید با داشتن اجازه اقامت (هر نوع اجازه اقامت)، بدون وقفه و به مدت ۸ سال در کشور ترکیه حضور داشته باشد (در هنگام محاسبه ی اقامت‌ِ هشت ساله ی بدونِ وقفه در ترکیه نیمی از مدت زمان اقامت دانشجویی فرد و کل مدت زمان مربوط به اقامت فرد با اهداف مختلف پذیرفته می شود).
 • شخص طی ۳ سال گذشته کمک اجتماعی نگرفته باشد.
 • فرد درآمد کافی و منظم برای گذران زندگی خود و یا خانواده خود (اگر باشد) را داشته باشد.
 • فرد بیمه درمانی معتبر داشته باشد (مطالعه در مورد بیمه درمانی در ترکیه).
 • فرد برای نظم و امنیت عمومی کشور ترکیه تحدید محسوب نشود (به جز مواردی که هیئت مدیره تعیین کننده سیاست های مهاجرتی در ترکیه مناسب بداند).
اقامت دائم ترکیه

ملاحظات هشت سال اقامت بدون وقفه هنگام درخواست اقامت دائم ترکیه چیست؟

 • هنگام محاسبه، تاریخ درخواست فرد خارجی مبنا قرار می گیرد. مدت زمانی که بدون اجازه اقامت در خارج از کشور سپری شده است به عنوان وقفه در طول اقامت فرد ​​در ترکیه در نظر گرفته می شود.
 • اگر در فواصل ۱ ساله به صورت گذشته نگر از تاریخ درخواست، هیچ وقفه ای بیش از ۱۸۰ روز وجود نداشته باشد، یک دوره یک ساله دیگر سپری می شود و این کنترل تا پایان سال ۸ ام ادامه خواهد داشت.
 • اگر در دوره های ۱ ساله بیش از ۱۸۰ روز وقفه وجود نداشته باشد بررسی می شود كه آیا در ۵ سال گذشته در مجموع بیش از ۳۶۵ روز وقفه وجود دارد یا خیر.
 • خارجی هایی که در طول ۸ سال یکبار (بدون وقفه بیش از ۶ ماه) یا پشت سر هم، بیش از ۶ ماه در خارج از کشور یا بدون اجازه اقامت، در ترکیه زمان سپری کرده باشند؛ درخواست محاسبه ی شرایط هشت سال اقامت بدون وقفه که به هنگام درخواست اقامت دائم ترکیه انجام می شود، برای این دسته از افراد منتفی خواهد بود.
 • مدت زمان اقامت قبلی خارجی هایی که مشمول تصمیم اخراج از ترکیه (دیپورت) می شوند، در محاسبه مدت زمان اقامت در نظر گرفته نمی شود.
 • فرد نباید در سه سال گذشته کمک اجتماعی دریافت می کرد. اگر فرد خارجی که متقاضی اقامت بلند مدت ترکیه است طی سه سال گذشته از تاریخ درخواست، کمک اجتماعی دریافت کند، درخواست او منفی ارزیابی می شود.
 • فرد باید منابع مالی کافی و منظمی برای تأمین هزینه های زندگی خود یا خانواده اش در صورت وجود داشته باشند.
اقامت دائم ترکیه

حقوقی که مجوز اقامت دائم ترکیه ارائه می دهد چیست؟

خارجیانی که اجازه اقامت بلند مدت ترکیه را دارند:

 • آنها از تعهد به انجام خدمت سربازی خود معاف هستند.
 • آنها نمی توانند از حق رأی و انتخاب بهره مند شوند، نمی توانند وارد بخش خدمات عمومی شوند و نمی توانند خودروهای معاف از مالیات را وارد كنند.
 • حقوق تحصیل شده در مورد تأمین اجتماعی محفوظ است و در اعمال این حقوق تابع مقررات قوانین مربوطه می باشد.
 • کار در ترکیه، مسافرت، تجارت، میراث، اقامت، سرمایه گذاری، اوراق بهادار و معاملات املاک و مستغلات افرادی که اجازه اقامت بلند مدت ترکیه را دارند طبق قوانینی که توسط سازمان های مربوطه برای اتباع ترکیه اعمال می شود انجام خواهد شد.
  اقامت ترکیه از طریق کار

ولی؛ در اعمال حقوق و تعهداتی که مخصوص شهروندان ترکیه است و در قانون ذکر شده اند، خارجی هایی که اجازه اقامت دائم ترکیه دریافت کرده اند نمی توانند از این حقوق بهره مند شوند.

موارد رد، ابطال و عدم تایید اقامت دائم ترکیه چیست؟

اجازه اقامت بلند مدت ترکیه برای خارجی هایی که تهدیدی جدی برای نظم عمومی یا امنیت عمومی هستند با پشتیبانی واحدهای امنیتی مربوطه لغو می شود. به همین دلیل خارجیانی که اجازه اقامت طولانی مدت آنها لغو شده است نمی توانند برای دریافت یکی از انواع اجازه اقامت مشخص شده در قانون اقدام کنند.

  اقامت ترکیه با خرید خانه

در مواردی به جز سلامتی، تحصیل، خدمت عمومی و اجباری و وظیفه ای خاص که باید در کشور فرد محقق شود، خارجی هایی که بدون وقفه بیش از ۱ سال در خارج از ترکیه بمانند؛ اجازه اقامت بلند مدت آن ها در کشور ترکیه لغو خواهد شد. خارجی هایی که اجازه اقامت بلند مدت ترکیه برای آنها لغو شده است، می توانند با مراجعه مجدد، مجوزهای خود را پس بگیرند. در چنین شرایطی دولت بر اساس درخواست فرد حداكثر ظرف يك ماه با ارزيابي مجدد تصميم مي گيرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم ترکیه در ۲۰۲۰

 • فرم درخواست اجازه اقامت بلند مدت در ترکیه
 • پاسپورت یا سند سفر
 • عکس (جدید و دارای زمینه سفید)
 • داشتن منابع کافی و پایدار برای ادامه اقامت
 • بیمه درمانی (با پشتیبانی یکی از شرکت های بیمه ترکیه)
 • مدارک مربوط به آدرس
 • سوابق کیفری (گزارش از پلیس)
 • سندی که نشان می دهد در ۳ سال گذشته هیچ کمک اجتماعی دریافت نشده است
 • کپی مجوزهای اقامت قبلی (در صورت وجود اصل آن)
اقامت دائم ترکیه

هزینه های اخذ اجازه اقامت در ترکیه (۲۰۲۰)

 • هزینه کارت اجازه اقامت (هزینه مربوط به کارهای اداری) ۱۱۰ لیر
 • هزینه های نوتر و ترجمه در بیشترین حالت ۲۵۰ لیر
 • هزینه صدور گواهینامه آپوستیل (Apostil)  ۲۰۵ لیر (آپوستیل (Apostil) سیستم تأیید اسناد است که امکان استفاده و تصدیق سند را به طور قانونی در کشور دیگری فراهم می کند).
 • هزینه مربوط به اجازه اقامت (Oturma izni harç ücreti) ۶۵۰ لیر
 • هزینه های بیمه درمانی معمولا بین ۱۵۰ تا ۱۲۵۰ لیر (با توجه به سن فرد متفاوت است و برای خارجی هایی که زیر ۶۵ سال سن دارند اجباری است).
اقامت دائم ترکیه 2

کلام آخر

اقامت دائم ترکیه هیچگاه در یک مرحله صادر نمی شود. اقامت دایم ترکیه معمولاً بعد از گذشت حداقل ۳ سال و بعد از آنکه تمدید های سالانه انجام شد یا حداکثر بعد از ۵ سال باز هم بعد از تمدید های سالانه اقامت موقت، قابل دریافت خواهد بود. در مجموع اتباع خارجی باید به مدت ۸ سال (بدون وقفه) در ترکیه زندگی کنند.

  گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان

همانطور که گفته شد برای دریافت اقامت دائم ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه، باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت یکساله ترکیه (اقامت موقت ترکیه) را دریافت کرده اید حفظ کنید و بعد از هر سال جهت تمدید مجوز اقامت تان اقدام کنید. شما همچنین می‌ توانید از طریق اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک (حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت دائم ۲۵۰ هزار دلار می باشد) و اقامت از طریق ازدواج در ترکیه که درباره شرایط آن ها در مقاله های جداگانه صحبت کردیم، اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×