Skip to content

گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان

گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 14

در ترکیه شما می‌توانید به مدت ۶ ماه تنها با ترجمه گواهینامه ایرانی خود یا گواهینامه بین‌المللی، بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. اما پس از ۶ ماه برای رانندگی در ترکیه بخصوص برای کسانی که قصد خرید خودرو در ترکیه را دارند، نیاز به گواهینامه ترکیه دارید. در خصوص اعتبار این گواهینامه به هیچ عنوان نگران نباشید. در حقیقت این گواهینامه برای افراد خارجی مشابه کارت اقامت عمل می‌کند و مدرک معتبری است که مقیم بودن شما را تأیید می‌کند. قبل از اینکه به چگونگی اخذ گواهینامه در ترکیه بپردازیم، با چگونگی دریافت گواهینامه بین‌المللی آشنا خواهیم شد.

از سال ۲۰۲۰ تغییراتی در چگونگی گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه به وجود آمد. اولین تغییر ایجاد شده در ترتیب دریافت گواهینامه رانندگی ایجاد شد. با توجه به آیین نامه های جدید، مراحل دریافت مجوز رانندگی در ترکیه به اداره کل امور جمعیت و شهروندی ترکیه مربوط شده است. در مراحل دریافت گواهینامه رانندگی؛ مراحل خاصی از قبیل شرکت در یک دوره رانندگی، قبولی در امتحان دو مرحله ای و گذاشتن قرار ملاقات جهت ثبت نام در اداره کل جمعیت وجود دارد. برای رسیدن به مرحله اخذ گواهینامه رانندگی، باید معیارهای دریافت گواهینامه رانندگی را رعایت کنید. ممکن است موضوع اخذ مجوز برای اتباع خارجی که دانش کافی از موضوع ندارند بسیار پیچیده به نظر بیاید. افرادی که می خواهند در ترکیه نسبت به این کار اقدام کنند بیشتر از همه چیز نگران روند دریافت مجوز هستند. در واقع گرفتن گواهینامه رانندگی بسیار آسان است. با یک برنامه ریزی، مطالعه ساده و تمرین منظم می توانید گواهینامه رانندگی خود را به راحتی دریافت کنید.

گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 1

چگونه گواهینامه بین‌المللی بگیریم؟

اگر شما قصد ندارید بیشتر از ۶ ماه در ترکیه بمانید و در این مدت رانندگی خواهید کرد، می‌توانید از کشور خودتان گواهینامه بین‌المللی بگیرید. البته فراموش نکنید که این گواهینامه پس از ۶ ماه دیگر اعتباری برای رانندگی در این کشور ندارد و شما باید گواهینامه ترک داشته باشید. توجه کنید که اگر این قانون را فراموش کنید و با گواهینامه منقضی شده خود رانندگی کنید، در صورت مطلع شدن پلیس جریمه سنگینی شامل شما خواهد بود. اگر هم در این مدت تصادف کنید ممکن است شرکت بیمه از پرداخت خسارت خودداری کند. گواهینامه‌های بین‌المللی با زمان یک یا سه ساله صادر می‌شوند ولی قوانین در ترکیه به شما تنها اجازه ۶ ماه استفاده متوالی را خواهند داد.

پس از پایان مدت گواهینامه بین‌المللی، امکان تمدید وجود ندارد و شما باید از ابتدا برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید.

گواهینامه بین‌المللی شما علاوه بر فارسی به ۷ زبان انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی نیز ترجمه می‌شود.

روش های دریافت گواهی نامه بین المللی

مراجعه به مراکز و شعبه‌های اصلی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور

مدرک گواهینامه بین‌المللی شما در این مورد بلافاصله تحویل داده خواهد شد.

اینترنت 

شما می‌توانید با ثبت‌نام اینترنتی در سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی نسبت به درخواست صدور این گواهینامه اقدام کنید.

گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 2

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه برای اتباع خارجی

اول از همه چیز در نظر داشته باشید که شرایط اخذ مجوز می تواند در هر سال دستخوش تغییر شده و به روز شود و این مورد می تواند بسته به نوع و درجه گواهینامه رانندگی متفاوت باشد، زیرا قبل از گرفتن گواهینامه رانندگی، مواردی وجود دارد که باید بدانید. قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط شما بر اساس نوع درخواستی گواهینامه رانندگی در ترکیه که قصد دارید آن را اخذ کنید با هم فرق دارد و تغییر  می کند. ۱۷ کلاس گواهینامه رانندگی وجود دارد که می توانید طبق شرایط گواهینامه رانندگی دریافت کنید. برای این کلاس ها باید شش مورد را بدانید:

 • شرایط سنی شخص متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی
 • تجربه لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی
 • نیاز به آموزش متقاضی اخذ مجوز رانندگی
 • الزامات پزشکی برای اخذ جواز رانندگی
 • ثبت در پزشکی قانونی برای دریافت مجوز لازم است
 • شرط دریافت گواهینامه رانندگی
گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 3

تغییرات قانون اخذ مجوز رانندگی

از سال ۲۰۱۸، آیین نامه ای برای کلاس های مختلف گواهینامه رانندگی در ترکیه ارائه شده است. در ادامه خواهیم دید که سیستم قدیمی به چه صورت تغییر کرده است.

 • رانندگان کلاس B دیگر بدون تجربه نمی توانند از مینی بوس استفاده کنند.
 • محدودیت سنی رانندگان MOPED (موتور سیکلت های کم حجم) به ۱۶ سال کاهش یافته است.
 • در حالی که گروه موتور سیکلت قبلاً A1 و A2 بود ، اکنون در قسمت M ، A ، A1 و A2 قرار داده شده است.
 • مجوزهای رانندگی کلاس H برای شهروندان معلول دیگر موجود نیست. وضعیت سلامتی شهروندان مستقیماً در گواهینامه رانندگی نوشته خواهد شد.
 • در صورتی که ماشین شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد از سال ۲۰۱۸ در صورت تمایل می توانید مستقیماً در تسلیق شما وارد شود.

محدودیت های سنی دریافت مجوز رانندگی از سال ۲۰۲۱

محدودیت های سنی مورد نیاز برای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 • برای دریافت مجوزهای رانندگی کلاس M ، A1 و B1 حداقل سن ۱۶ سالگی در نظر گرفته شده است.
 • برای مجوزهای A2، B، BE، C1، C1E، F و G متقاضی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • سن رانندگی لازم برای کلاس A در ترکیه، ۲۰ سال در نظر گرفته شده است.
 • شرایط سنی برای مجوز رانندگی C ، CE ، D1 و D1E  که در نظر گرفته شده است ۲۱ سال می باشد.
 • حداقل سن لازم برای کلاسهای رانندگی D و DE 24
گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 4

همچنین شرایط مورد نیاز برای دریافت گواهی نامه های مختلف در کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • اگر می خواهید مجوز کلاس A را دریافت کنید ، باید حداقل دو سال سابقه رانندگی A2 داشته باشید. ولی یک استثناء در این مورد وجود دارد و آن این است که اگر قصد دریافت گواهینامه رانندگی کلاس A را دارید و ۲۴ سال سن دارید ، نیاز به داشتن تجربه به طور خودکار غیرفعال می شود.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس C1 ، C ، D1 و D را بدست آورید ، باید حداقل دارای مجوز کلاس B باشید.
 • افرادی که قصد دارند مجوز رانندگی کلاس BE را بگیرند، باید از قبل دارای گواهینامه رانندگی کلاس B باشند.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس CE بگیرید، مجوز کلاس C راا لازم دارید.
 • اگر قصد اخذ مجوز رانندگی C1E را دارید، باید مجوز رانندگی CE را داشته باشید.
 • شرط تجربه مورد نیاز برای اخذ مجوز کلاس DE داشتن مجوز کلاس D است.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس D1E دریافت کنید، باید مجوز کلاس DE را نیز باید داشته باشید.

بسته به آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی، متقاضیانی که در نظر دارند مجوز رانندگی در ترکیه بگیرند، باید حداقل فارغ التحصیلان دبستان باشند. هنگام ثبت نام  شما می بایستی دیپلم دبستان خود را ارایه نمایید.

مراحل دریافت گواهینامه در ترکیه

شما در کشور خودتان گواهینامه گرفته‌اید و حالا اقامتی بیشتر از ۶ ماه در ترکیه داشته‌ اید و دیگر نمی‌توانید از گواهینامه بین‌المللی‌ تان استفاده کنید. برای دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه شما باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 5

تهیه ی فرم Aposti

 • قبل از هرچیز، خوب است بدانید که ارزش کارت گواهینامه رانندگی در ترکیه‌ای، مثل کارت کیملیک یا همان کارت اقامت موقت شما خواهد بود و می‌توانید از آن به عنوان کارت شناسایی در ترکیه استفاده کنید. اما در هر صورت برای گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه، باید حتما کارت اقامت موقت ترکیه را داشته باشید و اقامت شما نیز در اداره نفوس ترکیه به ثبت رسیده باشد. در این مرحله ابتدا باید به سفارت و کنسولگری ایران در شهری که هستید بروید و مدارکی که در روبرو می‌بینید را با خود به همراه داشته باشید. این مدارک باید به تایید سفارت ایران برسند. تایید این مدارک حدود یک هفته زمان خواهد برد و در پایان یک هفته، یک برگه به نام Aposti به شما تحویل داده می‌شود که اصالت این مدارک را تضمین می‌کند
 • اصل و کپی پشت و رو رنگی از گواهینامه رانندگی ایران
 • اصل و کپی پشت و رو رنگی از کارت کیملیک یا همان کارت اقامت ترکیه
 • اصل و کپی رنگی پاسپورت
 • کپی رنگی از آخرین مهر ورود به خاک ترکیه

دریافت گواهینامه اهلیت

در این مرحله باید به یک بیمارستان دولتی بروید و گواهی تایید سلامت را دریافت کنید. اسم این گواهی، اهلیت نام دارد و مخصوص گواهینامه رانندگی خواهد بود. به طور کل این مرحله شبیه به دریافت گواهی سنجش بینایی برای گرفتن گواهینامه در ایران است. یک نکته مهم این است که اگر بیمه درمانی داشته باشید، هزینه آزمایش اهلیت (گواهینامه) برای شما کاهش می‌یابد.

تایید مدرک تحصیلی

در این مرحله شما باید مدرک تحصیلی خود را برای گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه آماده کنید. برای این منظور، باید ابتدا آخرین مدرک تحصیلی خود را به دارالترجمه ببرید و آن را به زبان ترک ترجمه کنید. فراموش نکنید که در این مرحله، یک مترجم رسمی باید پای مدرک ترجمه شده شما را امضا کند. سپس مدرک تحصیلی ترجمه شده را باید به اداره ثبت ترکیه یا همان «نوتر» ببرید تا مدرک تحصیلی شما برای دریافت گواهینامه تایید شود

ارائه ی مدرک به اداره نفوس و دریافت گواهینامه

در این مرحله باید مدارکی که تهیه کرده‌اید را به اداره نفوس منطقه خود ببرید. به طور کلی مدارکی که لازم است با خود به همراه داشته باشید را می‌توانید در لیست روبرو ببینید پس از ارائه این مدارک به اداره نفوس، یک فیش به شما داده می‌شود که باید آن را به بانک ببرید و حدود ۷۰۰ لیر پرداخت کنید. پس از پرداخت فیش، گواهینامه رانندگی در ترکیه شما پس از تقریبا ده روز، به آدرس شما ارسال می‌شود

 • مدرک آپوستی (یا همان مدرکی که از کنسولگری ایران دریافت کرده‌اید)
 • مدرک آزمایش اهلیت
 • ترجمه مدرک تحصیلی
 • اصل و کپی رنگی پشت و رو از گواهینامه رانندگی ایران
 • اصل و کپی رنگی از پاسپورت
 • اصل و کپی رنگی پشت و رو از کارت اقامت یا کیملیک

هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه در سال ۲۰۲۱

داوطلبان رانندگی در ترکیه باید برای اخذ گواهینامه رانندگی از دو آزمون دو مرحله ای عبور کنند. مرحله اول قبولی در امتحان کتبی آزمون است و مرحله دوم  قبولی در آزمون رانندگی عملی می باشد.

 • اگر می خواهید مجوز رانندگی کلاس M ،B1 ،B ،A1 ،A2 ،F و G را بدست آورید، باید امتحان گواهینامه رانندگی دو مرحله ای را بگذرانید.
 • در صورتی که در نظر دارید مجوز رانندگی کلاس های A ،C1 ،C ،D1 ،D ،BE ،CE ،C1E ،DE و D1E را دریافت کنید از آزمون کتبی معاف هستید ولیکن می بایستی حتما از آزمون عملی قبول شوید.

تمامی هزینه ها به لیر ترکیه می باشند.

کلاس رانندگیهزینه کلاس های آموزش رانندگیهزینه ورود به آزمون رانندگیهزینه دستمزد گواهی نامه هزینه کل
A1۱۳۵۰۲۳۰۵۴۳۲۱۲۳ لیر
A2۱۶۰۰۲۳۰ ۵۴۳ ۲۳۷۳ لیر
A۱۹۵۰۲۳۰۵۴۳۲۷۲۳ لیر
B
اتوماتیک و دستی
۱۹۵۰۲۳۰۱۰۹۰۳۲۷۰ لیر
F ۱۶۰۰۲۳۰۵۴۳۲۳۷۳ لیر
B>D1
با فرق مینی بوس
۱۲۵۰۱۳۰۱۶۳۸۳۰۱۸ لیر
B>D
با فرق اتوبوس
۱۹۵۰ ۱۳۰ ۱۶۳۸۳۷۱۸ لیر
B>C
با فرق کامیون
۲۳۹۰ ۱۳۰ ۱۶۳۸۴۱۵۸ لیر
C,D>CE
با فرق تریلی ترانزیت
۱۷۳۰ ۱۳۰ ۱۶۳۸۳۴۹۸ لیر
B,C,D>A1
با فرق موتورسیکلت
۱۱۳۰ ۱۳۰ ۵۴۳۱۸۰۳ لیر
B,C,D>A2
با فرق موتورسیکلت
۱۳۰۰ ۱۳۰ ۵۴۳۱۹۷۳ لیر
B,C,D>A
با فرق موتورسیکلت
۱۷۳۰ ۱۳۰ ۵۴۳۲۴۰۳ لیر
 • هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه شامل هزینه کلاس های آموزش رانندگی + هزینه ورود به آزمون رانندگی + هزینه دستمزد گواهی نامه است
 • هزینه کلاس های آموزش رانندگی به خود کلاس ها پرداخت می شوند
 • هزینه دستمزد گواهی نامه یا (Ehliyet harç ücreti) به حساب دولت از طریق بانک های دولتی واریز می شوند
 • هزینه ورود به آزمون رانندگی هم به حساب سازمان MEB یا سازمان آموزش ملی ترکیه واریز می شود
 • هزینه آزمون تئوری برای آن هایی که برای اولین باز در آزمون شرکت می کنند ۱۰۰ لیر است و هزینه آزمون رانندگی ماشین برای آن ها ۱۳۰ لیر در نظر گرفته می شود
 • کسانی که فقط برای ارتقای کلاس در آزمون شرکت می کنند فقط هزینه ۱۳۰ لیر مربوط به آزمون عملی رانندگی را پرداخت می کنند
گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 6

شرایط سلامتی دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

بسته به مقررات راهنمایی و رانندگی، هر راننده باید شرایط پزشکی خاصی را داشته باشد. وقتی دوره رانندگی خود را شروع می کنید و متقاضی اخذ مجوز رانندگی می شوید، گزارش پزشکی را از موسسات معتبر پزشکی باید به اداره راهنمایی و رانندگی  ارایه نمایید. نه تنها برای اخذ مجوز اولیه بلکه برای تمدید آن نیز شما باشد برای دریافت برگه سلامت پزشکی اقدام کنید. موسساتی که می توانید هنگام دریافت گواهینامه رانندگی گزارش پزشکی را دریافت کنید به شرح زیر است:

 • مراکز درمانی وابسته به وزارت بهداشت و دانشگاه ها (بیمارستان های دولتی، بیمارستان های آموزشی و پژوهشی، دانشکده های پزشکی)
 • بیمارستان های خصوصی، مراکز پزشکی خصوصی و درمانگاه های خصوصی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند.
گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 7

  کار در ترکیه ۲۰۲۱

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

2 نظر

 1. گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 22

  لطفا مقاله بهترین سریال های ترکی رو بنویسید

 2. گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان 23

  سلام،
  درباره گواهینامهce سوال دارم. لطفا با من تماس بگیرید
  ممنونم


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×