Skip to content

آزمون ست (SAT) ترکیه

آزمون ست (SAT) ترکیه 14

دانشگاه های ترکیه و آزمون ست

دانشگاه های ترکیه جزء معتبرترین دانشگاه های سراسر جهان شناخته می شوند. تحصیل در دانشگاه های ترکیه به دلیل داشتن هزینه پایین، کیفیت عالی آموزشی، ارائه بورسیه تحصیلی در ترکیه و امکانات خوب دیگر، توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی را به خود جلب کرده است.

یکی از مهمترین مسائل برای افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، آشنایی با انواع آزمون های ورودی و مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های ترکیه بخصوص دانشگاه های برتر ترکیه است. آزمون هایی مانند آزمون تومر و یا آزمون یوس همگی جزو این لیست هستند که هر کدام از آنها دارای شرایط خاص و کاربردهای متفاوتی هستند. اما مهمترین آزمون برای افرادی که می خواهند در یکی از دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند آزمون ست (SAT) است که در این مقاله به بررسی این آزمون می پردازیم.

آزمون ست (SAT) ترکیه 1

آزمون ست ترکیه چیست؟

آزمون ست یا همان آزمون SAT مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test  است. این آزمون در ابتدا در دانشگاه های کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا به کار برده شد و هدف از آن سنجش آشنایی داوطلبان با مباحث عمومی و میزان آشنایی آنها با زبان انگلیسی است. اکنون بسیاری از دانشگاه های معتبر ترکیه بخصوص دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه که هدف بسیاری از ایرانیان هستند، از این آزمون برای سنجش داوطلبان برای ورود به این دانشگاه ها استفاده می کنند و قبولی با نمره کافی در این آزمون را یکی از مهمترین شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه به حساب می آورند.

آزمون ست (SAT) ترکیه 2

آزمون ست برای چه کسانی مناسب است؟

آزمون ست اصولا برای افرادی مناسب است که می خواهند برای شروع تحصیلات دانشگاهی وارد یکی از دانشگاه های معتبر شوند. اکثر شرکت کنندگان در آزمون SAT افرادی هستند که در حال تحصیل در مقطع یازدم یا دوازدهم دوره دبیرستان هستند و قصد ورود به دانشگاه را دارند. اما افرادی که می خواهند دوباره وارد دانشگاه شوند و یا قصد تحصیل دوباره در ترکیه را دارند نیز در این آزمون شرکت می کنند.

انواع آزمون ست

آزمون ست به طور رسمی دارای ۲ نوع متفاوت است. نوع اول آزمون SAT 1 یا همان SAT General است که در آن داوطلبان به سوالات پایه و بر اساس دروس دوران دبیرستان پاسخ می دهند که بیشتر دانشگاه ها بر روی این آزمون تمرکز دارند. نوع دوم آزمون ست نیز SAT 2 یا همان SAT Subject است که دارای سوالات تخصصی تر و نیازمند سواد دقیق تری است و  معمولا برای افرادی است که قصد دارند در دانشگاه های بسیار معتبر از نظر رتبه بندی جهانی تحصیل کنند. دانشگاه های ترکیه که نیازمند آزمون ست هستند همگی بر روی SAT General  تمرکز دارند و نیازی به آزمون دوم ست برای قبولی در آنها نیست.

  دانشگاه آنکارا

همچنین افراد علاقه مند می توانند پس از مطالعه مقاله آزمون ست، مقاله شهریه دانشگاه های استانبول را نیز مطالعه کنند.

آزمون ست (SAT) ترکیه 3

بخش های آزمون ست

آزمون SAT معمولا دارای ۳ بخش مختلف از سوالات است. این بخش ها شامل قسمتهای مختلفی است که توانایی هایی مانند نوشتن و خواندن، درک مطلب و ریاضیات را سنجش می کنند. در زیر توضیحاتی در این موارد داده شده است:

سوالات خواندن و درک مطلب (Reading)

این بخش معمولا دارای ۵۲ سوال است و مهلت پاسخگویی به آنها نیز حدودا ۶۵ دقیقه است. در این بخش آزمون ست سوالاتی همچون توضیح جدول، خواندن و خلاصه کردن یک متن و چنین موضوعاتی مورد بحث است.

سوالات ریاضیات

این بخش که بیشتر سوالات آن چهار گزینه ای است، به سنجش میزان دانش داوطلب در زمینه های آمار و احتمال، هندسه، ریاضیات و… می پردازد. سوالات ریاضیات خود دارای دو بخش مختلف است. در بخش اول این مجموعه از سوالات ۲۰ سوال در مدت زمان ۲۵ دقیقه پاسخ داده می شود و استفاده از ماشین حساب مجاز نیست. بخش دوم نیز شامل حدودا ۳۸ تا ۴۰ سوال است و مدت زمان پاسخگویی به آن معمولا ۵۵ تا ۶۰ دقیقه در نظر گرفته می شود و استفاده از ماشین حساب نیز در این بخش از سوالات مجاز است.

سوالات نوشتار (Writing)

این بخش از سوالات به طور اختیاری جواب داده می شود، زیرا تعدادی از دانشگاه ها نمره این سوالات را در مدرک آزمون ست در نظر نمی گیرند اما برای پذیرش در تعدادی از دانشگاه ها نیز ممکن است پاسخ به این بخش از سوالات مد نظر باشد. در این قسمت که در حدود ۵۰ دقیقه زمان دارد، از داوطلب تعدادی سوال که جواب توضیحی دارند پرسیده می شود و هدف از آن سنجش آشنایی داوطلب با نوشتار زبان انگلیسی است.

آزمون ست (SAT) ترکیه 4

محل برگزاری آزمون ست

آزمون SAT در بسیاری از کشورهای جهان برای چند بار در سال برگزار می شوند اما این آزمون در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان می بایست یکی از کشورهای دیگر را به عنوان حوزه امتحانی خود در هنگام ثبت نام انتخاب کنند. معمولا هدف اول ایرانیان در انجام این آزمون ها ترکیه است.

نحوه ثبت نام در آزمون ست

برای ثبت نام در آزمون SAT داوطلب ابتدا باید وارد سایت Collegeboard شود و در آنجا اقدام به ساخت اکانت کاربری نماید. پس از آن باید فرایند ثبت نام در آزمون طی شود و پس از انتخاب حوزه امتحانی و وارد کردن اطلاعات شخصی، هزینه امتحان به صورت آنلاین می بایست پرداخت شود تا مجوز شرکت در آزمون توسط این وبسایت پس از بررسی مسئولین آن صادر شود.

آزمون ست (SAT) ترکیه 5

لیست مراکز امتحانی آزمون ست در ترکیه

این آزمون در ترکیه معمولا ۴ بار در سال و در ماه های مختلف برگزار می شود و داوطلبان می توانند در یکی از حوزه های امتحانی زیر که بیشتر آنها مدارس آمریکایی ترکیه هستند این آزمون را انجام دهند:

 • انجمن ترک – آمریکایی ترکیه آنکارا
 • مدرسه آمریکایی تارسوس
 • مدرسه پیش دانشگاهی دانشگاه بیلکنت آنکارا
 • کالج آمریکایی رابرت استانبول
 • موسسه کالج آمریکایی ازمیر
آزمون ست (SAT) ترکیه 6

نمره هر بخش در آزمون ست چقدر است؟

دو بخش اول آزمون ست دارای امتیازی بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ هستند و بخش آخر یعنی نوشتار نیز دارای امتیازی بین ۱ تا ۶ نمره است.

  دانشگاه باهچه شهیر

هزینه ثبت نام آزمون ست چقدر است؟

هزینه این آزمون برای دو بخش اول ۴۷ دلار و برای هر داوطلبانی که می خواهند در بخش نوشتار نیز شرکت کنند ۶۴/۵۰ دلار است.

  مهد کودک های ترکیه

بهترین منبع مطالعه آزمون ست چیست؟

بهترین منبع برای مطالعه این آزمون علاوه بر کتاب ها و جزوات موجود در اینترنت، نمونه سوالات آزمون های سالهای قبل است. البته چندین دوره آموزشی نیز وجود دارد که استفاده از آنها نیز بی بهره نخواهد بود.

مدت اعتبار مدرک آزمون ست چقدر است؟

مدرک آزمون SAT دارای اعتبار ۵ ساله است و پس از آن داوطلب برای تمدید آن می بایست دوباره در آزمون شرکت کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×