Skip to content

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 32

شهر ازمیر (Izmir) سومین شهر بزرگ و پرطرفدار در ترکیه، بعد از استانبول و آنکارا می باشد که دارای موقعیت ممتاز به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری است. شهر ازمیر بر فراز یک خلیج بلند و باریک قرار دارد و کرانه های دریای اژه ترکیه از جمله زیباترین جاهای دیدنی ازمیر می باشند. جمعیت ازمیر طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲٫۹۹۳٫۰۰۰ نفر می‌ باشد. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد. همه ساله ازمیر میزبان تعداد زیادی نمایشگاه و کنگره ‌های مختلف صنعتی، تجاری و علمی است.

دانشگاه های معتبری در این شهر وجود دارد که جزو دانشگاه های برتر ترکیه می باشند و از جمله بارزترین آنها می‌توان به دانشگاه صنعتی ازمیر اشاره نمود. ازمیر و جاهای دیدنی ازمیر نیز جزو بهترین جاذبه ‌های توریستی ترکیه نیز به حساب می‌آید. سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ ای، آثار تاریخی متعدد از دوره ‌های پیشین؛ همانند شهر تاریخی افسوس است که یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیاست و به عنوان یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه شناخته می شود.

آبهای معدنی در سواحل شهر چشمه ترکیه و چندین مورد دیگر که جزو جاهای دیدنی ازمیر هستند و همه ساله تعداد کثیری توریست علاقه ‌مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب مینماید.

مطالبی که در این مقاله خواهید دید

جاهای دیدنی ازمیر

جاهای دیدنی ازمیر و اطراف آن

در ادامه به معرفی چندین مورد از جاهای دیدنی ازمیر؛ شهر باغ های زیتون و جنگل های کاج خواهیم پرداخت.

پارک آبی ازمیر

تفریحات و جاهای دیدنی ازمیر (Izmir) را می ‌توان از پارک آبی بزرگ این شهر آغاز کرد. پارک آبی ازمیر حدود ۵۰ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. این پارک آبی در ۳۵ کیلومتری فرودگاه عدنان مندرس قرار گرفته که جزو فرودگاه های مهم ترکیه است و می‌تواند در بین بی‌ شمار تفریحات ازمیر، گزینه‌ ای عالی به شمار رود. بخش‌ های مختلف این پارک باعث شده است که گردشگران و توریست ‌های بسیاری با سلیقه ‌های متفاوت در آن حاضر شوند. پارک آبی ازمیر ترکیه در منطقه کاظم کارابکیر و محله ارزن واقع شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 1

تئاتر هیراپولیس (Hierapolis)

در شیب بالای ویرانه‎‌ های هیراپولیس تئاتر با شکوهی وجود دارد که دهانه‌ای ۱۰۰ متری دارد. در این تئاتر که به سبک تئاترهای یونان باستان ساخته شده است و شبیه نمونه‌‍‌ی آتنی خود است، ویرانه‌ های ساختمان پشت صحنه هم روبروی جایگاه تماشاگران مشهود است و این مساله آن را به یک جایگاه بی‌نظیر تبدیل می‌کند. این تئاتر در ۲۰۰ قبل از میلاد، بیش‌تر از ۲۰ هزار نفر را در خودش جا می‌داده است و حالا فقط حدود ۳۰ ستون از آن باقی ‌مانده است و اکنون نیز جزو بهترین جاهای دیدنی ازمیر به شمار می رود. البته هیراپولیس به دلیل قرار گرفتن در کنار پاموک کاله با این نام نیز شناخته می شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 2

باغ وحش ازمیر

باغ وحش ازمیر در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و تلاش سازندگان آن بر این بود که این محل را به باغ وحش اصلی شهر تبدیل کنند. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ نوع جانور در این باغ وحش زندگی می‌کنند که بیش از ۱۳۰ محوطه برای آنان ساخته شده است. گردشگران علاقمند به تماشای حیوانات و لمس آنان از نزدیک می‌توانند به آسودگی در این پارک قدم زده، از طبیعت و فضای سبز آن لذت برده، از فروشگاه‌ های موجود در آن خرید کرده و حتی در محوطه باغ وحش دوچرخه سواری کنند. باغ وحش ازمیر که یکی از مهمترین جاهای دیدنی ازمیر است در منطقه احمد پریشتینا، محله ازمیر تی آر قرار دارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 3

کلیسای سنت پلی کارپ (Saint Polycarp Church)

یکی دیگر از دیدنی های ازمیر که نباید از دست داد، کلیسای کاتولیک «سنت پلی‎‌کارپ» است. این کلیسا در قرن ۱۷ ام بنا شده است. کلیسای سنت پلی‎‌کارپ ازمیر قدیمی ‌ترین از نوع خود است که هنوز به کاربری خود ادامه می‌دهد. این کلیسا در سال ۱۹۲۲ از آتشی که اکثر بناهای مجاور را سوزاند، در امان ماند. دیوارهای این کلیسا با نقاشی‌ های دیواری پوشانده شده ‌است که در سده ۱۹ میلادی، توسط یک معمار به نام «ریموند چارلز پره»، دوباره بازسازی شدند.همچنین این کلیسا لوسترهای شمعی بسیار زیادی دارد که نور و رنگ بی ‌نظیری به فضای این کلیسا می‌دهند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 4

شهر تاریخی ا‌فسوس (Ephesus)

افسوس یا افه‌سوس یکی دیگر از مشهورترین جاهای دیدنی ازمیر است. شهر تاریخی افسوس در جنوب غربی ترکیه قرار دارد و تمدن آن متعلق به بیش از چهارصد سال پیش از میلاد مسیح و دوران نوسنگی می‌ باشد. شهر باستانی افه‌سوس در دوران پیش از میلاد، به عنوان دومین شهر بزرگ جهان شناخته می ‌شده است. نیایشگاه آرتمیس که از عجایب هفتگانه جهان می‌باشد در سال ۴۰۱ میلادی از میان رفت. شهر باستانی افسوس از جذاب‌ ترین مناطق دیدنی اطراف ازمیر است که لازم است در هنگام سفر به ازمیر بازدید از آن را در نظر بگیرید. شهر باستانی افسوس در محله آتاتورک شهر ازمیر ترکیه قرار دارد و یکی دیگر از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 5

میدان کناک و برج ساعت ازمیر

میدان کناک و برج ساعت ازمیر که میدانی تاریخی نیز به شمار می رود، در واقع میدان مرکزی شهر ازمیر نیز هست. این میدان که برج ساعت ازمیر نیز در وسط آن قرار دارد، در سال ۱۹۰۱ در این مکان ساخته شد. این برج دارای ۴ طبقه است و ارتفاع آن نیز به ۲۵ متر می رسد. این ساعت به دلیل معماری فوق العاده خود و همچنین با قرار گرفتن در میدان مرکزی یا همان میدان کناک ازمیر در بین برج های ساعت ترکیه از اهمیت بسیاری برخوردار است و جزو یکی از مهمترین جاهای دیدنی ازمیر به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 6

بازار کمرالتی ازمیر

بازار کمرالتی ازمیر که ورودی اصلی آن نیز از میدان کناک ازمیر نیز هست،‌ از بین سالهای ۱۶۵۰ به عنوان مرکز تجاری استفاده می شد و تاجران بسیار زیادی از سراسر جهان برای خرید و فروش کالاهای خود به این بازار می آمدند. قدیمی ترین بنای داخل این بازار مسجد حصار است که در سال ۱۵۹۲ ساخته شده است. اما مهمترین بنای آن نیز کاروانسرای کیزلارآغاسی (Kızlarğası) است که یکی از مهمترین قسمت های این بازار در جذب گردشگران است. اکنون نیز این بازار قدیمی یکی از مهمترین مراکز خرید و فروش در ازمیر به شمار می رود و مردم ازمیر نیز عادت به خرید از آنجا دارند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 7

موزه آتاتورک ازمیر

در سایر شهرهای ترکیه نیز موزه‌ هایی با نام آتاتورک وجود دارند که بسیاری از آنها، مکان زندگی آتاتورک بوده ‌اند که پس از مرگ وی به موزه تبدیل شده ‌اند. از آن جا که رهبر بزرگ ترکیه، آتاتورک چهره‌ ای تاثیرگذار در این کشور بوده است، مردم ترکیه احترام و ارزش زیادی برای این نام قائل هستند. موزه آتاتورک ازمیر در منطقه گوندوغدو و محله آلسانجاک واقع شده است و جزو یکی از جاهای دیدنی ازمیر در داخل شهر است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 8

کادیفه‌ کاله ازمیر (Kadifekale)

کادیفه ‌کاله ازمیر (کدیفه کاله)، یکی دیگر از جاهای دیدنی ازمیر است. این مکان به‌ علت باروی سنگی که میان کوه ‌های ازمیر جا خوش کرده است، معروف است. این قلعه به دوران یونان باستان (سده سوم پیش از میلاد) و شهر «سیمرنا» برمی‌گردد. در بالای برج کادیفه‌ کاله، نمایی خارق ‌العاده‌ای از شهر ازمیر و خلیج آن خواهید داشت که پیشنهاد می‌کنیم در هنگام بازدید از شهر ازمیر، بازدید از کادیفه کاله را نیز در برنامه ی خود جای دهید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 9

آسانسور ازمیر

اگر به دیدن «برج ساعت» ازمیر که امروزه یکی از مهمترین جاهای دیدنی ازمیر است رفتید، نباید فراموش کنید که با یک پیاده ‌روی ۱۵ دقیقه‌ ای از برج ساعت می‌توانید آسانسور ازمیر را ببینید. این بنا متعلق به سال ۱۹۰۷ میلادی است و فضای دل‌ انگیز به‌ همراه منظره‌ ای بی‌ نظیر دارد که از صخره ‌ها تا ساحل «کاراتاش» را شامل می‌ شود. کافه معروفی در بالای آسانسور وجود دارد که غذا و نوشیدنی ‌های متنوع آن می‌ تواند اوقات ‌تان را در این مکان شیرین ‌تر کند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 10

روستای زیبای شیرینجه

شیرینجه، دهکده قدیمی یونانی ها در ازمیر با نوشیدنی ‌های متنوع و بی ‌نظیرش شهرت دارد. با چند دقیقه فاصله از «شیرینجه»، یک دهکده‌ی ترکی با خانه ‌های بسیار زیبای سفید و سقف‌ های سفالی قرار دارد که فضای سنتیش هر توریستی را جذب می‌کند و مراتع و تاکستان ‌هایش معروف است و جزو متفاوت ترین جاهای دیدنی ازمیر به شمار می رود. هیچ ورودیه ‌‌ای در کار نیست و می ‌توانید در خیابان ‌هایش قدم بزنید. با توجه به این‌که شیرینجه به افسوس (Ephesus) که یکی از مهمترین جاهای دیدنی ازمیر است نزدیک است، پیشنهاد می‌کنیم که هر دو مقصد را در یک روز ببینید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 11

مسجد حصار (Hisar Mosque)

تقریبا همه شهرهای ترکیه دارای مساجد زیبا و جذابی هستند که در نوع خود منحصر به فردند. مسجد حصار ازمیر (Hisar Mosque) یکی از کهن ‌ترین و عظیم ‌ترین مساجد ازمیر و ترکیه است که قدمت ساخت آن به قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد. در این مسجد، آثاری از اسلام عثمانی به نمایش درآمده است. مسجد حصار ازمیر دارای یک گنبد اصلی و بزرگ در مرکز و هشت ستون بزرگ در اطراف آن است. سه گنبد کوچکتر نیز در بخش شمالی گنبد اصلی دیده می‌شوند. مسجد حصار ازمیر در محله کناک این شهر واقع شده است و جزو مهمترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی ازمیر به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 12

 جزیره یاسیجا آدا ازمیر (Yassıca Island)

گشت و گذار در جزایر اطراف ازمیر یکی از جذاب‌ ترین تفریحات و دیدنی های ازمیر هستند. اگر به دنبال لذت بردن از تفریحات ازمیر در طبیعت زیبای آن باشید، بازدید از جزیره یاسیجا را در تور ازمیر خود بگنجانید. این جزیره  واقع در خلیج ازمیر است که دسترسی به آن از طریق کشتی و قایق امکان‌ پذیر می ‌باشد. جزیره یاسیجا با ۴۰۰ متر ساحل و امکانات مناسب، به همراه رستوران‌ ها و کافه ‌های بسیار، توانسته است به مکانی منحصر به فرد از جاهای دیدنی ازمیر تبدیل شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 13

موزه باستان شناسی ازمیر

موزه باستان شناسی ازمیر یکی از بهترین موزه ‌ها و پرطرفدارترین دیدنی های ازمیر به شمار می‌رود. اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که در سفرهای خود علاقه به یادگیری درباره تاریخ و فرهنگ دارید، پس در تور ازمیر خود بازدید از موزه باستان شناسی را فراموش نکنید. در این موزه، اشیاء و لوازم قدیمی که در اطراف خلیج ازمیر یافت شده ‌اند به نمایش درآمده‌ اند. موزه باستان شناسی به عنوان یکی از جاهای دیدنی ازمیر در سال ۱۹۲۴ افتتاح شده است و از آن روز تا کنون توانسته است به خوبی فعالیت کند.

  آب انبار باسیلیکا استانبول

بسیاری از گنجینه‌ های موجود در این موزه، یادگاری از عصر برنز هستند. موزه باستان شناسی ازمیر در منطقه کناک، پارک بهاری بابا، محله کناک واقع شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 14

تله کابین ازمیر (Izmir Teleferik)

با استفاده از تله فریک ازمیر می‌ توانید به ارتفاعات این شهر بروید و آن را از ارتفاع ۴۲۳ متری از سطح زمین تماشا کنید. از بالای این تله ‌کابین که یکی از بزرگترین تله کابین های ترکیه است می‌ توانید سواحل دریای اژه و چندین مکان مهم از جاهای دیدنی ازمیر را از نمای بالا ببینید. فراموش نکنید که حتما دوربین عکاسی همراه داشته باشید تا بتوانید عکس ‌های جذابی بگیرید. این موزه در سال ۲۰۱۵ در ازمیر افتتاح شد و تا کنون نزدیک به ۲۰۰ اتومبیل در داخل آن قرار داده شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 15

موزه کِی ازمیر

موزه کی ازمیر (KEY Müzesi) که در واقع بزرگترین موزه اتومبیل ترکیه نیز هست در منطقه توربالی (Torbalı) ازمیر قرار دارد. در داخل این موزه انواع خودروهای کم یاب و اکثرا کلاسیک و همچنین موتورسیکلت هایی خاص و بی نظیر نیز در آن به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 16

شهر آلاچاتی ازمیر

شهر آلاچاتی یکی از شهرستان های استان ازمیر و در نزدیکی شهر چشمه استان ازمیر قرار دارد. این شهر کوچک به دلیل محله های تاریخی و زیبا، بناها و بقایای تاریخی، طبیعت متفاوت و همچنین سواحل زیبای خود توانسته توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کند. آلاچاتی در فاصله ۷۷ کیلومتری از شهر ازمیر قرار دارد و در عرض ۱ ساعت می توان به این شهر زیبا رسید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 17

سواحل دیدنی ازمیر

سواحل ازمیر در کنار دریای اژه از جمله اهداف و مقاصد مهم گردشگری ترکیه هستند. شما در سواحل ازمیر می‌ توانید آفتاب بگیرید، در آب های گرم و کم عمق آن یا ساحل ماسه ‌ای آن قدم بزنید و حتی در چشمه‌ های درمانی حوالی آن، به درمان سنتی بپردازید. ازمیر (Izmir) با داشتن ۴۹ ساحل پرچم آبی شناخته شده ترین سواحل را در میان معروف ترین سواحل ترکیه و حتی دنیا داراست. در ادامه با برخی از مهمترین سواحل ازمیر آشنا می‌شویم:

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 18

ساحل ایلیجا ازمیر (Ilıca Plajı)

ساحل ایلیجا یک ساحل ۲ کیلومتری از ماسه و دریای آبی با بسیاری امکانات است که اوقات‌ تان را خوش‌ تر می‌کند. ایلیجا همین‌ طور به ‌خاطر بهار های گرمش معروف است. حمام های لجن هم این‌جا وجود داشته و می ‌توانید هم تجربه تازه ‌ای داشته باشید و هم به فکر سلامتی خود باشید. نکته دیگر درباره‌ ی ایلیجا باد همیشه مناسب آن برای موج سواری، پاراگلایدر سواری، کایت سواری و چتربازی با قایق و تفریحاتی از این قبیل است که این مکان را به هیجانی ترین جاذبه تفریحی در بین جاهای دیدنی ازمیر کرده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 19

آیایورگی کویو ازمیر (Ayayorgi Koyu)

خلیج آیایورگی، معروف‌ ترین جای چشمه است که دارای انواع و اقسام تفریحات تابستانی و ساحلی‌ است؛ از موسیقی و نوشیدنی و جمع‌ های ساحلی گرفته تا آب ‌تنی و ساحل کم عمق. این ساحل فضای سبز هم دارد. به‌ علاوه قسمت ‌هایی هم دارد که به ‌علت آرام‌ تر بودن آن برای خانواده ‌ها مناسب‌تر است و از آرام بخش ترین جاهای دیدنی ازمیر به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 20

ساحل چشمه

این ساحل یکی از معروف ‌ترین دیدنی های ازمیر و ترکیه در تابستان است و با مرکز ازمیر در حدود ۱ ساعت فاصله دارد. وقتی که هوا گرم می ‌شود بسیاری از ازمیری ‌ها به سمت ساحل‌ های زیادی روانه می‌ شوند، اما چشمه، به شما تجربه یکی از بهترین ساحل ‌های ماسه‌ای را خواهد داد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 21

ساحل و پلاژ پیرلانتا ازمیر (Pirlanta Plaji)

ساحل و پلاژ پیرلانتا یکی از بهترین جاها‌ برای موج‌ سواری با موج‌ ها و بادهای فراوان است. در ده کیلومتری مرکز چشمه در (Cliftkkoydedir ) واقع شده است. این نام از ماسه ‌های درخشان این‌جا الهام گرفته شده است. با توجه به باد مناسب آن مقصد بسیاری از کایت ‌سواران و موج ‌سواران است. نکته دیگر این ساحل این است که می‌توانید ۲۵۰ متر روی ماسه به سمت دریا حرکت کنید و بعد وارد آب شوید. عرض زیاد ساحل از نکات جالب توجه این پلاژ است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 22

آلتینکوم پلاژ ازمیر (Altinkum Plaji)

یکی دیگر از ساحل ها و پلاژهای ازمیر، آلتینکوم است که نام آن به معنی ماسه طلایی ا‌ست. این نام ‌گذاری بی‌ دلیل نبوده است؛ چرا‌ که این‌ جا یکی از دوست ‌داشتنی ‌ترین ساحل های ازمیر است. آلتینکوم پلاژ حدود ۱۰ کیلومتر با چشمه‌ فاصله دارد و بهره‌ مند از بادهای شمالی و محیط باز رو به دریا و همین ‌طور دمایی کم‌تر از ساحل چشمه است. این ساحل نیز می تواند یکی از مقاصد گردشگری شما هنگام سفر به ازمیر و از مهمترین دیدنی های ازمیر باشد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 23

ساحل ماوی کوی ازمیر (Mavi Koy)

ماوی کوی به‌ خطر کریستالی بودن آب و آکواریومش معروف است. ماوی کوی یکی از بهترین ‌ها در ساحل های ازمیر و از مناظر مهم در بین دیدنی های ازمیر است. در این‌ جا شما می‌توانید با قایق ‌های تفریحی کوچک زیر آب را هم ببینید و از خلیجی فیروزه ‌ای لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 24

بویالیک پلاژ ازمیر (Boyalık Plajı)

از بین ساحل های ازمیر به ‌خاطر ماسه ‌های سفیدش با «ایلیجا» قابل مقایسه است. ساحل بویالیک ۲ کیلومتر ادامه دارد. این ساحل خیلی فضای راحت و طبیعی ‌تری از ساحل ‌های دیگر ازمیر دارد. باد آرام و محیط کم سر و صدا برای افرادی که نمی‌توانند در سر‌وصدای زیاد جاهایی مثل ساحل چشمه دوام بیاورند، راه چاره است. همچنین بویالیک پلاژ ازمیر در همسایگی «آیایورگی کویو» که یکی از جاهای دیدنی ازمیر است قرار دارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر 25

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بهترین پیست های اسکی ترکیه

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×