Skip to content

معرفی کاپادوکیا

معرفی کاپادوکیا 29

کاپادوکیا، سرزمین تاریخ و تمدن

منطقه توریستی و تفریحی کاپادوکیا (Kapadokya)، امروزه به عنوان یکی از متفاوت‌ترین مناطق گردشگری در ترکیه به شمار می رود. کاپادوکیه ترکیبی از تاریخ و مدرنیته است و قرار گرفتن این دو در کنار یکدیگر همراه با طبیعتی فوق‌العاده و بی‌نظیر باعث ایجاد چشم‌اندازی بسیار زیبا در تمام این منطقه شده است. در این مقاله نیز به بررسی و معرفی نقاط گردشگری در کاپادوکیه و تاریخ این منطقه خواهیم پرداخت.

معرفی کاپادوکیا 1

کاپادوکیا کجاست؟

منطقه کاپادوکیا به عنوان یک منطقه تاریخی با تمدن ۷۰۰۰ ساله قبل از میلاد، منطقه‌ای است که از مذاب‌های آتشفشان‌ها به شکل کنونی خود در آمده است. در گذشته،‌ ساکنین این منطقه نیز از سنگ‌های ایجاد شده برای خود خانه درست کرده و در داخل آنها زندگی می کردند. این منطقه که دقیقا در وسط کشور ترکیه و قلب آنادولو قرار دارد، بیشتر نزدیک به شهر نوشهیر (Nevşehir) است اما قسمت‌هایی از آن نیز جزو کرشهیر (Kırşehir)، آکساری (Aksaray)، نیعده (Niğde) و کایسری (Kayseri) هستند.

نزدیکترین فرودگاه به کاپادوکیه

فاصله قسمت‌های اصلی این منطقه از نوشهیر در حدود ۷۵ کیلومتر است که می توان به راحتی به اتوبوس به آن رسید. همچنین می توان از سایر شهرهای نزدیک نیز مانند آکسارای نیز به مرکز کاپادوکیا دسترسی پیدا کرد اما بهترین راه موجود همان راه نوشهیر است. نزدیکترین فرودگاه به کاپادوکیا نیز همان فرودگاه نوشهیر است که در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری آن قرار گرفته است.

معرفی کاپادوکیا 2

تاریخچه کاپادوکیه

حدود ۶۰ میلیون سال پیش و در دوره سوم ژئولوژیکی، با افزایش فعالیت و انفجار کوه‌های آتش‌فشانی، سنگ‌هایی با طول زیاد و شکل‌هایی شبیه به مخروط و صخره‌هایی با انواع اشکال عجیب در سراسر منطقه به وجود آمد. در این منطقه نشانه‌هایی از وجود انسان در زمان عصر سنگی یعنی حدود ۱۲.۰۰۰ سال پیش دیده می شود، اما اولین تمدن این منطقه در حدود ۷۰۰۰ سال پیش و با استفاده از تراشیدن مخروط‌های سنگی و استفاده از آن به عنوان خانه یا پناهگاه است. قدیمی‌ترین حکومت که در کاپادوکیا وجود داشته است و در این منطقه تاثیراتی گذاشته است، حکومت آشوری‌ها در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بود که به دلیل نزدیکی این منطقه به شهرهای مهم،‌ از آن به عنوان مرکز تجاری استفاده کردند.

معرفی کاپادوکیا 3

پس از حکومت آشوری‌ها، حکومت هیتیت‌ها وارد این منطقه شدند و برای مدت بسیار درازی از این منطقه به عنوان شهر استفاده کردند و تاثیرات بسیار زیادی را در این منطقه گذاشتند. حتی بر روی دیواره برخی از صخره‌های کاپادوکیا، آثاری از نوشته‌ها توسط میخ را می‌توان به راحتی دید. پس از آن نیز حکومت‌های پارسی وارد این منطقه شدند و نام کنونی این منطقه یعنی کاپادوکیه در زبان باستانی پارسی به معنی «سرزمین اسب‌های زیبا» است و توسط آنها نامگذاری شده است. بعد از آن نیز با ورود بیزانس‌ها به منطقه،‌ تاثیرات زیادی در آن گذاشته شد و توسط رومی‌ها نیز به عنوان شهری مهم استفاده شد.

معرفی کاپادوکیا 4

پس از حکومت رومی‌ها نیز، نوبت به سلجوقیان رسید. در زمان آنها نیز در این منطقه تغییرات بسیاری صورت گرفت و آثار باستانی زیادی از زمان سلجوقیان نیز در حال حاضر در منطقه دیده می شود. در آخر هم این منطقه تحت تاثیر حکومت عثمانی قرار گرفت. حتی بیشترین تاثیر در منطقه توسط عثمانی‌ها به وجود آمده است. کاروانسراها، مسجدها و بناهای تاریخی زیادی توسط آنها در منطقه ایجاد شد که تعداد زیادی از آنها هنوز در سراسر منطقه وجود دارند و قابل بازدید نیز هستند.

معرفی کاپادوکیا 5

۱۰ مورد از جاهای دیدنی کاپادوکیا

حفره فرشتگان (Peribacaları)

صخره‌هایی با اشکال بسیار جالب که از ۶۰ میلیون سال پیش در همان جا باقی مانده اند. اکثر این صخره‌ها بر روی خود دارای حفره‌هایی با اشکالی بسیار عجیب هستند که در گذشته مردم منطقه به آنها حفره فرشتگان می گفتند. نام کنونی آن نیز به همین دلیل حفره فرشتگان است.

معرفی کاپادوکیا 6

پارک ملی گورمه (Göreme Milli Parkı)

منطقه محافظت شده گورمه، به عنوان یکی از بزرگترین پارک‌های ملی ترکیه و یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه، دارای مساحتی به اندازه ۹.۶۱۴ هکتار است. از سال ۱۹۸۶، به دلیل طبیعت بی نظیر و آثار تاریخی موجود در آن، این منطقه به عنوان منطقه محافظت شده شناخته شد و وارد لیست پارک‌های ملی شد. در این منطقه انجام فعالیت‌هایی همچون ساخت و ساز و شکار ممنوع است و فقط می‌توان در آنجا به گردش و سیاحت پرداخت و از طبیعت بی‌‌نظیر آن لذت برد.

معرفی کاپادوکیا 7

روستای اوچ حیصار (Üçhisar)

روستای اوچ حیصار که در زیر قلعه تاریخی اوچ حیصار قرار دارد، قدیمی‌ترین منطقه در حال استفاده و زندگی در کاپادوکیا است، این روستا که بر روی سنگ‌ها و صخره‌ها ساخته شده است، دارای منظره‌ای بسیار زیبا و جاذبه‌های دیدنی بسیار زیادی است. هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های مختلفی در این روستا وجود دارند که بیشتر آنها در درون صخره‌ها و سنگ‌ها ساخته شده اند و تجربه‌ای متفاوت را برای گردشگران به ارمغان می آوردند.

معرفی کاپادوکیا 8

دره گوللو دره (Güllüdere Vadisi)

گوللی دره که بیشتر به عنوان یک مسیر پیاده روی شناخته می شود، در داخل مسیر خود دارای ۵ کلیسای تاریخی، صخره‌ها و سنگ‌های میلیون ساله، روستای چاووش و چندین جاذبه دیگر است. در سراسر مسیر راهنماها و استراحتگاه‌هایی برای گردشگران تعبیه شده است تا به راحتی بتوانند از قدم زدن در این مسیر لذت ببرند.

معرفی کاپادوکیا 9

دره ایهلارا (Ihlara Vadisi)

منطقه دره ایهلارا کاپادوکیا، به عنوان زیباترین طبیعت منطقه شناخته می شود. طبیعتی بسیار زیبا از درختان و گیاهان همراه با تاریخ و فرهنگ هزاران ساله، مسیر گردشگری بسیار زیبایی را برای گردشگران به وجود آورده است.

معرفی کاپادوکیا 10

خرابه های زلوه (Zelve Ören Yeri)

خرابه‌های زلوه که بر روی یک کوه کوچک در نزدیکی حفره فرشتگان قرار دارد، بقایایی از تعدادی خانه بزرگ و قدیمی است که احتمالا در گذشته توسط بزرگان منطقه استفاده می شده است. این منطقه پر رمز و راز یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های گردشگری در کاپادوکیا است که تجربه‌ای متفاوت برای بازدیدکنندگان خواهد بود.

معرفی کاپادوکیا 11

اورگوپ (Ürgüp)

روستای اورگوپ، لوکس‌ترین منطقه در کاپادوکیا است. بهترین هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها در این روستا و اطراف آن قرار گرفته اند. معماری بسیار خاص این روستا در داخل کوه‌ها و صخره‌های اطراف آن منظره‌ای فوق‌العاده را به وجود آورده است و اروگوپ را به یکی از مهمترین جاذبه‌های کاپادوکیا تبدیل کرده است.

معرفی کاپادوکیا 12

دره راهبان پاشاداغ (Paşadağ Rahipler Vaidisi)

این قسمت از کاپادوکیا که در نزدیکی زلوه نیز قرار دارد، دارای صخره‌هایی با شکلی بسیار متفاوت است. همچنین در بالای این صخره‌ها می توان منظره‌ای بسیار جالب و کلی‌تری را از کاپادوکیا دید. این منطقه به دلیل خاص بودن آن بسیار مورد توجه عکاسان قرار می گیرد.

معرفی کاپادوکیا 13

شهر زیرزمینی درینکویو (Derinkuyu Yeraltı Şehri)

این شهر زیرزمینی که از ۸ طبقه تشکیل شده است، در زمان‌های ابتدایی تاریخ مسیحیت ساخته شده است. این مکان پناهگاه مردمی از شهرهای آنتاکیا و کایسری بود که در حال فرار از حکومت روم بودند. ورودی این شهر زیرزمینی در آن زمان بسیار کوچکتر از ورودی‌های امروزی آن بود و به شکلی بود که به راحتی قابل تشخیص نبود تا سربازان رومی نتوانند فراری‌ها را به راحتی پیدا کنند. نکته جالب در مورد این شهر زیرزمینی، اتصال تمامی اتاق‌های آن به یکدیگر توسط راهروهایی بسیار کوچک است و در نهایت این راهروها به نزدیکی خروجی‌های سراسر شهر زیرزمینی وصل می شوند.

معرفی کاپادوکیا 14

شهر زیرزمینی کایماکلی (Kaymaklı Yeraltı Şehri)

شهر زیرزمینی کایماکلی همانند شهر زیرزمینی درنکویو از ۸ طبقه تشکیل شده است اما امروزه فقط ۴ طبقه از آن قابل بازدید است. این شهر در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد و توسط هیتیت‌ها ساخته شده است و دارای ظرفیتی برای پناه دادن به ۲۵.۰۰۰ نفر است. در داخل این شهر زیرزمینی، عبادتگاه‌ها، انبارها، قبرستان‌ها و اتاق‌هایی برای زندگی وجود دارد که هم اکنون نیز با گشت و گذار در داخل آن می‌توان به راحتی آنها را دید.

معرفی کاپادوکیا 15

بهترین هتل های کاپادوکیا

هتل‌ها و مراکز تفریحی بسیار زیادی در داخل و اطراف منطقه کاپادوکیا وجود دارد. از بین ده‌ها هتل موجود در منطقه می‌توان به هتل‌های زیر که جزو محبوب‌ترین هتل‌ها هستند اشاره کرد. البته باید ذکر کرد که قیمت اتاق‌های این هتل‌ها با یکدیگر متفاوت است و برای رزرو و مطلع شدن از قیمت‌ها می توان به سایت‌های رزور آنلاین معتبری مانند ETStur مراجعه کرد.

هتل و مرکز اسپای تپه کاپادوکیا (Cappadocia Hill Hotel & Spa)

معرفی کاپادوکیا 16

سوئیت‌های صخره‌ای الیکا (Elika Cave Suits)

معرفی کاپادوکیا 17

هتل صخره‌ای سرزمین عجایب (Fairyland Cave Hotel)

معرفی کاپادوکیا 18

سوئیت‌های صخره‌ای جیکوبز (Jacobs Cave Suits)

معرفی کاپادوکیا 19

لاوا کاپادوکیا (Lava Cappadocia)

معرفی کاپادوکیا 20

تورهای بالن کاپادوکیا

یکی دیگر از جاذبه‌های بسیار متفاوت و بی‌نظیر کاپادوکیا تورهای بالنی کاپادوکیا است. تماشای زیبایی‌های منطقه از آسمان می تواند یکی از بهترین تجربه‌های گردشگری باشد. تورهای بالن در چندین قسمت از منطقه وجود دارد که دارای زمان و مکان خاصی برای گردش است که می توان با رزرو آنلاین از آنها استفاده کرد و از تماشای طبیعت کاپادوکیا لذت برد.

تورهای گردشگری کاپادوکیا

امروزه تورهای زیادی برای گردش در منطقه کاپادوکیا وجود دارد که با یک جستجوی ساده می توان آنها را بررسی کرد. قیمت این تورها با توجه به تعداد روزها و هتل‌های رزرو شده تغییر پیدا می کند. به طور مثال تورهای سه روزه همراه با هتل معمولی و خدمات متوسط برای هر نفر در حدود ۸۰۰ لیر است. تورهایی با هتل‌ها و خدمات بهتر نیز می تواند تا ۱.۵۰۰ لیر برای هر نفر افزایش پیدا کند. اما اکثر تورهای شرکت‌های معتبر بین همین مبالغ متغیر است.

معرفی کاپادوکیا 21

  پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بزتپه ترابزون

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×