Skip to content

ارزان ترین محلات استانبول

مناسب ترین محلات استانبول از نظر قیمت برای خرید خانه و ملک کدام ها هستند؟

سوال فوق ممکن است ذهن برخی ها را مشغول کرده باشد و در پی یافتن پاسخ به آن به نشانی های مختلف در اینترنت و فضای مجازی یا حقیقی مراجعه کنند. در این مطلب میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که در کدام مناطق از استانبول می توانیم با ارزانترین قیمت ممکن خانه و آپارتمان پیدا کنیم و مناطق مختلف استانبول از لحظ دوری یا نزدیکی به مرکز شهر، قیمت هر متر مربع زمین در آن مناطق و سایر شرایط مربوط به این مناطق را از لحاظ رفاه و زندگی بررسی میکنیم.

قبل از اینکه به ارائه توضیحات مربوط به مناطق و محلات مختلف در استانبول بپردازیم، میخواهیم در مورد قیمت مسکن در نقاط مناسب استانبول (ارزان) اطلاعاتی را برایتان ارائه کنیم تا با دید وسیع تری نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنید.

براساس بررسی پلتفرم تجزیه و تحلیل داده های املاک و مستغلات در ترکیه (Endeksa)، که با توجه به مناطق مختلف  استانبول به مسائل مربوط به قیمت مسکن می پردازد، قیمت مسکن (بر اساس قیمت هر متر مربع) در ارزان ترین محله های استانبول به صورت زیر است:

کمترین قیمت مسکن در استانبول، منطقه Esenyurt است که میانگین قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۲۰۹ لیر است.

ارزان ترین محلات استانبول 1

بعد از Esenyurt که ارزانترین بود، بقیه مناطق به ترتیب از پایین ترین قیمت تا بالاترین قیمت به صورت زیر است:

 • Arnavutköy، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۳۰۰ لیر
 • Silivri، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۳۲۲ لیر
 • Beylikdüzü، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۳۲۲ لیر
 • Sancaktepe، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۳۵۰ لیر
 • Sultangazi، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۳۷۰ لیر
 • Avcılar، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۴۰۹ لیر
 • Sultanbeyli، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۴۹۳ لیر
 • Çatalca، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۵۹۶ لیر
 • Esenler، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۷۷۸ لیر
 • Pendik، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۸۵۱ لیر
 • Bağcılar، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۸۶۷ لیر
 • Çekmeköy، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۸۸۱ لیر
 • Güngören، قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۹۶۵ لیر
 •  Tuzla،قیمت هر متر مربع در آن ۲ هزار و ۹۸۴ لیر
 • Gaziosmanpaşa، قیمت هر متر مربع در آن ۳ هزار لیر
 • Bahçelievler، قیمت هر متر مربع در آن ۳ هزار و ۸۸ لیر
 • Büyükçekmece، قیمت هر متر مربع در آن ۳ هزار و ۱۲۵ لیر
 • Kartal، قیمت هر متر مربع در آن ۳ هزار و ۳۸۷ لیر
 • Ümraniye، قیمت هر متر مربع در آن ۳ هزار و ۴۴۶ لیر
 • Bayrampaşa، قیمت هر متر مربع در آن ۳ هزار و ۴۹۷ لیر
ارزان ترین محلات استانبول 2

محلات استانبول را بهتر بشناسیم

 استانبول شامل ۳۹ شهرستان یا آنگونه که در تقسیمات اداری کلانشهرهای آن آمده است، ۳۹ منطقه شهری است. تنها یکی از این مناطق (فاتح) همان استانبول قدیمی است که امروزه دارای ۴۲۰ هزار نفر جمعیت می باشد. اغلب نقاط باستانی و دارای ارزش جهانی گردشگری در این منطقه واقع شده اند. آک سارای نیز که به محل تمرکز آژانسهای مسافرتی، تجاری و تفریحی ایرانی ها تبدیل شده است در این محل قرار دارد. کنسولگری ایران نیز –که تا یکصد سال قبل و دوران پایتختی استانبول، سفارت ایران بود- به عنوان تنها نمایندگی خارجی در این منطقه قرار دارد.

سه منطقه شهری بی اوغلو، کادی کؤی و اسکودار نیز مناطق شهری قدیمی بشمار می روند که تا چند صد سال پیش بعنوان شهرهایی مجزا از استانبول محسوب می شدند. بقیه مناطق شهری استانبول فاقد سابقه تمدن شهری با شکل فعلی بوده و عمران و توسعه شهری صورت گرفته در این مناطق مربوط به چند ده سال اخیر است. بعبارت دیگر مناطق بویوک چکمجه، بیلیک دوزو، باهچه شهیر، اسن یورت، سیلیوری، چاتالجا، باشاک شهیر، آرناووت کؤی، ساری یئر، آیاز آغا، سلطان غازی، کیلیوس، بی کوز، شیله، سلطان بَیلی، قورد کؤی، چکمه کؤی، پندیک مناطق حاشیه ای و دور از مرکز استانبول و مناطقی از قبیل قاسم پاشا، چاغلایان، گؤزتپه، ایوب، کاغیتحانه، عمرانیه و مال تپه و آتاشهیر جزو محلات قدیمی خارج از محدوده باستانی شهر محسوب می شوند. با توجه به اینکه منطقاً ارزانترین املاک و مستغلات یک شهر همواره در حاشیه ها یا نقاط فرسوده و قدیمی که دارای ارزش باستانی نباشند واقع هستند در استانبول نیز ارزانترین ملک، خانه، آپارتمان و مستغلات را به غیر از استثناهایی باید در مناطق فوق الذکر جستجو کرد. استثناها در میان محلات فوق الذکر شامل بی کوز، مال تپه، پندیک، ساری یئر، شیله، کیلیوس و آتاشهیر هستند.

ارزان ترین محلات استانبول 3

محلات ارزان، مناسب و دور از مرکز استانبول

در این قسمت به بررسی محلات فوق الذکر اعم از محلات کناری و حاشیه ای یا قدیمی  اطراف مرکز استانبول می پردازدیم:

بویوک چکمجه (Büyükçekmece)

تقریبا در منتهی الیه غربی استانبول بعد از بیلیک دوزو و اسن یورت و قبل از سیلیوری و چاتالجا واقع شده است. بویوک چکمجه و مخصوصا محلات آنسوی دریاچه بویوک چکمجه به طرف سیلیوری و ادرنه در حقیقت منطقه ای اعیان نشین و ویلایی بشمار می رود. بنابراین این منطقه را از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

چاتالجا (Çatalca)

 در منتهی الیه شمال غربی استانبول واقع شده و تاکنون از ساخت و سازهای گسترده شهری در امان مانده است. چاتالجا در حقیقت روستا و قصبه ای بیش نبوده ولی به لحاظ واقع شدن در حاشیه استانبول مورد توجه برخی از ثروتمندان شهر واقع شده و ویلاهای متعددی در میان باغ های سرسبز آن سربرآورده اند. بنابراین این منطقه را نیز از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

بیلیک دوزو (Beylikdüzü)

 منطقه بیلیک دوزو در غرب استانبول، بعد از آوجیلار و قبل از بویوک چکمجه واقع شده است. بیلیک دوزو با ده محله خود امروز یکی از محلات مورد توجه اتباع خارجی و بویژه ایرانیان ساکن استانبول است. در مورد این منطقه، دلایل ارزانی املاک و پایین بودن نرخ اجاره ها در آن پیشنهاد می شود در صورت تمایل آنها را مطالعه فرمایید. در اینجا به این نکته بسنده می کنیم که بیلیک دوزو یکی از مناسبترین گزینه ها برای اقامت در استانبول است به شرطی که به لحاظ کار و غیره مجبور به تردد روزانه تا مرکز شهر یا نقاط شرقی آن نداشته باشید.

باهچه شهیر (Bahçeşehir)

 باهچه شهیر در شمالغرب استانبول و شمال اسن یورت واقع شده است. باهچه شهیر شهرکی تازه ساز با ساختمان های مدرن و بعضا مجلل و دارای امکانات متعدد رفاهی است که بیشتر مورد توجه غیربومی های استانبول مخصوصا ایرانیان قرار گرفته است. فعالیت ما در حوزه ی ملک؛ خرید، فروش و اجاره خانه های مسکونی با محوریت منطقۀ زیبای باهچه شهیر، بیلیک دوزو و محلات اطراف می باشد. جهت آشنایی هر چه بیشتر در زمینۀ خرید ملک در ترکیه می توانید به هر یک از بخش های مورد نظر زیر مراجعه بفرمائید:

ارزان ترین محلات استانبول 4

اسن یورت (Esenyurt)

منطقه اسن یورت در غرب استانبول، بعد از آوجیلار و قبل از بویوک چکمجه واقع شده است. اسن یورت تا چند سال پیش منطقه ای آلونک نشین بود ولی امروز با بیش از چهل محله خود و ساخت و سازهای گسترده مورد توجه مهاجران جدید استانبول است.

باشاک شهیر (Başakşehir)

منطقه باشاک شهیر در شمال استانبول، بعد از آرناووت کؤی و باغجیلار واقع شده است. باشاک شهیر تا چند سال پیش منطقه ای آلونک نشین بود ولی امروز با پروژه های ساختمانی متعدد مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول است. در این منطقه شما می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

آرناووت کوی (Arnavutköy)

منطقه آرناووت کؤی در شمال استانبول، بعد از باشاک شهیر واقع شده است. آرناووت کؤی مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول است که تمکن مالی مناسبی ندارند. در این منطقه شما می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

ساری یئر (Sariyer)

 منطقه ساری یر تقریبا در منتهی الیه شمالی استانبول و بُغاز بسفر به طرف دریای سیاه واقع شده است. محلات ساری یئر به لحاظ نزدیکی به ساحل بغاز و دوری از شلوغی داخل شهر، منطقه ای اعیان نشین و ویلایی بشمار می رود. بنابراین این منطقه را از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

بی کوز (Beykoz)

منطقه بی کوز در شمال استانبول و قسمت آسیایی بُغاز بسفر به طرف دریای سیاه واقع شده است. محلات بی کوز به لحاظ نزدیکی به ساحل بغاز و دوری از شلوغی داخل شهر، منطقه ای نسبتاً اعیان نشین بشمار می رود. بنابراین این منطقه را از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

سلطان بیلی (Sultanbeyli)

منطقه سلطان بیلی در شمالشرق استانبول، بعد از کارتال و سانجاق تپه واقع شده است. سلطان بیلی بیشتر مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول است که تمکن مالی مناسبی ندارند. در این منطقه شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

توزلا (Tuzla)

 منطقه توزلا در منتهی الیه شرقی استانبول، بعد از پندیک واقع شده است. توزلا بدلیل وجود تعدادی از کارخانه های صنایع مادر و شهرکهای صنعتی بیشتر منطقه ای صنعتی و کاری است. البته بلحاظ نزدیکی به ساحل، دوری از شلوغی شهر و واقع شدن در خروجی استانبول بطرف بدنه اصلی سرزمین ترکیه یعنی آناتولی زیاد ارزان هم بحساب نمی آید ولی در این منطقه شما می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

پندیک (Pendik)

تقریبا در شرق استانبول بعد از کارتال و قبل از توزلا و گبزه واقع شده است. شما در پندیک می توانید خانه با قیمت نسبتا مناسب ابتیاع نمایید ولی پندیک درکل محله ارزانی محسوب نمی شود. ضمن اینکه با نزدیکترین مرکز شهرکادیکؤی نزدیک به ۳۵ کیلومتر و تا تقسیم ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

قاسم پاشا (Kasimpasa)

 قاسم پاشا، در دره شمال تارلاباشی و نشانجا، غرب قورتولوش و تقریبا در سر راه تقسیم و آق سارای واقع شده است. قاسم پاشا از دیرباز مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول بوده که تمکن مالی مناسبی نداشتند. این محله در عین قدیمی بودن و نزدیکی به مرکز شهر هنوز از وجهه مطلوبی برخوردار نیست. در این محله شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

چاغلایان (Çağlayan)

چاغلایان، در نزدیکی مجیدیه کؤی و تقریبا در سر راه تقسیم و اوک میدانی (اوخ میدانی) واقع شده است. چاغلایان نیز بیشتر مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول بوده که تمکن مالی مناسبی نداشتند. این محله در عین قدیمی بودن و نزدیکی به مرکز شهر هنوز محروم از امکانات رفاهی و وجهه ای مطلوب است. در این محله شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

گؤزتپه (Göztepe)

 بعضی از نام ها دفعات زیادی در محلات و ساختمانها، مراکز آموزش، تجاری و غیره در استانبول به چشم می خورند. گؤزتپه از جمله این نامها است که در چند جا تکرار شده است. محله هایی بهمین نام در مجیدیه کؤی، باغجیلار (بالاتر از گونَشلی) و کادی کؤی نیز وجود دارند که اولی و دومی دارای شرایط مشابه ولی محله سوم در شمار محلات برخوردار استانبول است. محله گؤزتپه  محله ای واقع در شمال مجیدیه کؤی می باشد که محله ای فقیر در شیب ملایم دره از طرف مجیدیه کؤی از یکسو و زنجیرلی قویو از طرف دیگر قرار گرفته است. گؤزتپه نیز بیشتر مورد توجه مهاجران داخلی ترکیه بوده است. این محله در عین نزدیکی به مجیدیه کؤی، شیشلی و تقسیم  محروم از امکانات رفاهی و وجهه ای مطلوب است. در این محله شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

عمرانیه (Umraniye)

منطقه عمرانیه در قسمت آسیایی استانبول و آنسوی اسکودار و چاملیجا قرار گرفته است. برخی از محلات این منطقه شهری در عین نزدیکی نسبی به کادی کؤی از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار نیستند. ولی عمرانیه درکل منطقه مناسبی بشمار می رود. در این منطقه شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

نمایی دیگر از منطقه زیبای باهچه شهیر

ارزان ترین محلات استانبول 5

از این که در این مقاله ما را همراهی کردید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین در جهت ارائه هر چه بهتر خدمات به شما عزیزان، میتوانید نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ۱۱۸ ترکیه اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.