Skip to content

تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟

تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 12

در این مقاله قصد داریم تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه که از انواع اسناد ملکی در ترکیه هستند را توضیح دهیم. اگر شما هم قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشید حتما نام تاپو (Tapu) یا همان سند خانه در ترکیه را شنیده اید. در این کشور به سند قانونی و رسمی که حق مالکیت مطلق اموال را مشخص می کند، تاپو سند (Tapu Senedi) یا تاپو (Tapu) می گویند.

انواع سند ملکی در ترکیه و روش تشخیص آن ها

همانطور که قبلا در مورد هزینه های سند خانه در ترکیه صحبت کردیم، در این مقاله نیز راجع به انواع سند ملکی در ترکیه، روش تشخیص اسناد ملکی و استعلام درست بودن اسناد، نحوه خواندن یک سند ملکی (مسکونی، تجاری و اداری) در کشور ترکیه و تغییرات مربوط به سند جدید املاک در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

موقعیت تجاری ترکیه باعث شده است این کشور از نظر سرمایه گذاری، بازرگانی و تجارت رتبه خوبی در بین کشور های منطقه بدست بیاورد. از این رو افراد بسیاری مایل هستند در این کشور سرمایه گذاری یا زندگی کنند و اغلب شهر استانبول را که از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است، انتخاب می کنند.

بسیاری از مشاوران و وکلای فعال در حوزه مهاجرت به افراد متقاضی پیشنهاد می دهند در ترکیه ملک خریداری کنند. با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری صورت گرفته است و هم می توان اقامت ترکیه را اخذ نمود. یکی از بهترین گزینه ها برای خرید ملک در ترکیه و شهر استانبول منطقه ی زیبای باغچه شهیر است که در مقاله ی مربوط به آن به توصیف کامل این محله ی زیبا پرداخته شده است.

تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 1

تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه

در هر سند اطلاعاتی در ارتباط با ملک و صاحب ملک درج می شود. در ادامه به اطلاعات موجود در سند خانه در ترکیه، سندهای ملکی قرمز و آبی در این کشور و نحوه خواندن اسناد ملکی در ترکیه خواهیم پرداخت.

سندهای ملکی قرمز (صورتی) در ترکیه

از این نوع سند ملکی در ترکیه با نام های سند ملکی قرمز (سرخ) یا بنا به گفته بعضی ها صورتی (Pembe) نیز یاد می شود. این نوع سند ملکی اظهار می دارد که ملک مورد نظر بخش های مستقلی دارد. همچنین در این نوع سند ملکی مناطق و مکان هایی که قرار است استفاده شوند و همچنین سهام ملک مشخص شده اند.

تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 2

سند ملکی آبی در ترکیه

سند ملکی آبی در ترکیه توع دیگری از اسناد ملکی این کشور است. این نوع سند ملکی نشان دهنده سند زمین خالی (Arsa) است. رنگ آبی استفاده شده در این نوع سند ملکی نشان دهنده این است که زمین خالی بوده و هیچ گونه مالکیت طبقه ای ندارد و هیچ طبقه ای به مالکیت شخص خاصی در نیامده است.

سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه

نحوه خواندن و تشخیص انواع سند در ترکیه

در ابتدا لازم به ذکر است برای انجام معاملات ملکی خود بهتر است از یک وکیل مهاجرت یا یک مشاور کمک بگیرید، تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی می تواند شما را در این راه شما را کمک کند. همچنین می توانید با مشاوران ما در تیم ترکیه ۱۱۸ تماس بگیرید تا شما را در امر خرید ملک، سرمایه گذاری و اخذ اقامت و شهروندی ترکیه یاری کنند.

  خرید خانه در استانبول آتاشهیر - Istanbul Ataşehir

تصویر زیر تاپو سند می باشد. تاپو سند در دو رنگ آبی و قرمز است. که در ادامه به نحوه خواندن آن می پردازیم:

  خرید خانه در استانبول جهانگیر – Istanbul Cihangir

در تاپو سند در بالا قسمت راست تصویر مالک جدید قرار میگیرد.

تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 3
 1. استان
 2. شهر
 3. محله
 4. روستا
 5. خیابان یا بلوار
 6. مکان (موقعیت)
 7.  Pafta No شماره ورقه – Ada no شماره بلوک Parsel no ,  شماره بسته
 8. ویژگی یا نوع املاک و مستغلات (ساختمان، زمین، زمین خالی و یا زمین آماده کشت)
 9.  Yuzolcumu  یعنی مساحت کل زمین (مجموع ارقام این بخش باید به اندازه کل مساحت زمین باشد)
 10. مرز های اطراف ملک
 11. نوع استفاده از ملک ( خانه، آپارتمان، دفتر و … )
 12. قیمت خرید واقعی ملک
 13. ویژگی یا نوع املاک و مستغلات (ساختمان، زمین، زمین خالی و یا زمین آماده کشت)
 14. سهم زمین
 15. شماره ساختمان
 16. شماره طبقه
 17. شماره واحد
 18. علت فروش ویا انتقال ملک و نام مالک قبلی و نحوه انتقال
 19. مشخصات مربوط به صاحب یا صاحبان فعلی ملک ( بیش از یک نفر می تواند صاحب ملک باشد)
 20. تاریخ انتقال
 21. شماره مرتبط با املاک زراعتی در ثبت
 22. امضای ثبت تاپو ( رئیس دفتر تاپو یا اشخاص مسئول)

همانطور که گفته شد تاپو در دو رنگ قرمز و آبی می باشد. تاپو آبی برای مالکیت زمین خالی و تاپو قرمز برای مالکیت انواع ملک می باشد. لازم است بدانید تاپو سند به زبان ترکی است. زمانی ملک در مالکیت شماست که تاپو به نام شما باشد.

سند جدید املاک در ترکیه

بر طبق اظهار نظرات اخیر آقای مراد کوروم وزیر محیط زیست و برنامه ریزی شهری کشور ترکیه با توجه به اینکه سندهای قدیمی شامل اطلاعاتی نا کارآمد و اضافی بوده است و همچنین با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی و سهولت انجام در معاملات ملکی, دولت ترکیه بر آن شد تا سند جدید املاک در ترکیه یا همان تاپو جدید در ترکیه با تغییرات اساسی در دستور کار قرار بگیرند و از این پس با شمایل ظاهری جدید و دگرگون شده ارائه خواهند شد.

تغییرات اساسی سند تاپو جدید در ترکیه

 • شاید مهم ترین تغییر و اولین تغییر تاپو جدید در ترکیه اختصاص کد ملی غیر منقول به هر ملک به صورت مجزا می باشد. به این ترتیب در سند جدید املاک در ترکیه برای هر ملک یک کد ملی غیر منقول درج شده که همانند کد ملی هر شخص در کشور ترکیه می باشد. حالا دیگر با در اختیار داشتن کد ملی هر تاپو جدید شما می توانید به تمامی جزییات سند جدید املاک از طریق بانک اطلاعاتی ثبت زمین و کاداسترو (Tapu ve kadastro) دست پیدا کنید.
 • دومین تغییر اساسی و مهمی که می توان به آن اشاره کرد ارائه کد رهگیری یا همان QR کد برای هر ملک می باشد. بدین ترتیب این امکان فراهم است تا از طریق تلفن همراه خود کد رهگیری را اسکن نمایید و پس از اسکن کد رهگیری سند جدید شما، به طور مستقیم به بانک اطلاعاتی ثبت زمین و کاداسترو دسترسی مستقیم داشته باشید. مدل جدید اطلاعاتی مثل: این ملک از کجا آمده؟ چگونه ساخته شده است؟ شامل چه چیزهایی است؟ و همچنین اطلاعات مالکان تاپو جدید در ترکیه را در بر می گیرد.
 • سومین تغییر این است که متراژ دقیق هر ملک در اسناد جدید ملکی ترکیه به طور واضح و بر اساس استانداردهای املاک درج خواهند شد که پیش از این متراژ املاک در تاپو قید نمی شدند.

تغییرات ظاهری سند تاپو جدید در ترکیه

از نکاتی که در مور اسناد جدید ملکی در ترکیه باید توجه داشته باشید این است که قابی خاص و سنتی برای تاپو جدید در ترکیه طراحی شده است. این قاب منقش به ستاره های سلجوقی است که یکی از نمادهای کشور ترکیه می باشد.

  بررسی خرید خانه در ازمیر

همچنین لازم به ذکر است که اسناد ملکی قدیمی مانند گذشته تمامی ارزش خود را حفظ خواهند کرد اما متقاضیان می توانند با مراجعه به ارگان های مربوطه برای اخذ سند جدید ملکی خود (تاپو جدید) درخواست رسمی ارائه دهند.

تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 4

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

2 نظر

 1. تفاوت سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟ 20

  درود بر شما من مطمئنم همسرم در تركيه خانه خريده ولي به من راستش رو نميگه از اونجايي كه در حقم بينهايت ظلم شده چطور ميتونم بفهمم خانه اي كه در حال حاضر سكونت داريم و ( همسرم ميگه اين خونه مال دوستمه ) مالكش چه شخصي هست لطفا راهنمايي نماييد و كمك سپاس


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×