Skip to content

هزینه های سند خانه در ترکیه

هزینه های سند خانه در ترکیه 13

قبل از خرید خانه در ترکیه باید اطلاعات کافی در زمینه های مختلف به خصوص در مورد هزینه های سند خانه در ترکیه را باید کسب نمایید. بسیاری از افراد در سال های گذشته به دلیل عدم اطلاعات کافی در این باره متحمل خسارت های مالی و جرایم مختلفی شده اند و همچنین دولت ترکیه برخی از آنان را به دلیل تخلفات ناخواسته از سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور منع نموده است.

باید بدانید سه نوع ملک ومستغلات (Gayrimenkul) در ترکیه وجود دارد:

 • ملک مسکونی
 •  ملک تجاری و اداری
 • زمین

همچنین لازم است بدانید حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزار دلار می باشد. از این طریق می توان به راحتی اقامت موقت ترکیه و قابل تمدید را بدست آورد؛ البته اقامت ترکیه بعد از ۵ الی ۸ سال قابل تبدیل به اقامت دائم خواهد بود.

برای اخذ اقامت ترکیه می توان هر سه نوع ملک و مستغلات را خریداری نمود. البته برای آنکه بدانید سرمایه گذاری روی کدام نوع ملک بهتر است می توانید با مشاوران ما در تیم ترکیه ۱۱۸ در کشور ترکیه تماس حاصل نمایید.

در تصویر زیر سند های ملکی آبی و سرخ در ترکیه را مشاهده می کنید.

هزینه های سند خانه در ترکیه 1

تاپو (سند خانه)

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشید حتما نام تاپو (سند خانه در ترکیه) به گوشتان رسیده است. در ترکیه به سند قانونی و رسمی که حق مالکیت مطلق اموال را مشخص می کند، تاپو سند یا تاپو می گویند. به بیانی دیگر در کشور ترکیه به سند ملک و دیگر مستغلات (Gayrimenkul) و اموال، تاپو می گویند.

مراحل و جزئیات خرید خانه و سند خانه در ترکیه

در ترکیه امکان خرید و فروش واحدهای مسکونی و تجاری به عنوان مثال خرید خانه در استانبول، برای اتباع خارجی فراهم شده تا هم به جذب گردشگران خارجی و هم به صنعت ساخت و ساز رونقی دوچندان بخشیده شود. در ترکیه به مانند ایران، جهت خرید و فروش املاک، خانه و حتی واحدهای تجاری نیاز به ارائه سندی معتبر، صادره از اداره ثبت اسناد، از سمت صاحب ملک می باشد تا خریداران با اطمینان خاطر اقدام به خرید نمایند.

مراحل خرید ملک در ترکیه با سایر کشورها از جمله ایران متفاوت است. در کشور ترکیه مدت زمان لازم برای انتقال مالکیت و ثبت در اداره ثبت اسناد، با توجه به نوساز یا دست دوم بودن خانه متغیر می باشد. در صورت اینکه خانه بصورت دست دوم بوده و صاحب ملک فرد حقیقی باشد (سند به نام شرکت سازنده نباشد) سند در ۱ روز تحویل خریداران می شود.

هزینه های سند خانه در ترکیه 2

در حالت دیگر، اگر خانه خریداری شده نوساز بوده و شرکت سازنده مستقیما مبادرت به فروش می نماید، در این صورت چون هنوز مراحل اولیه برای ثبت خانه ها در اداره ثبت ترکیه انجام نشده، زمان لازم جهت تشکیل پرونده و طی مراحل اداری کمی طولانی تر از موارد دست دوم خواهد بود که با توجه به سوابق قبلی فروش و همچنین سیستم اداری حاکم بر ترکیه ۱۰ الی ۲۰ روز کاری به طول انجامیده و سپس تحویل خریداران می گردد.

مورد متفاوت از ایران در اسناد ترکیه، ثبت نشدن دقیق متراژ خانه می باشد که علت آن نوع فروش بصورت فروش طبقه، مشابه آنچه در ایران به عنوان فروش تراکم نامگذاری شده می باشد. در اصل آنچه که شما عزیزان خریداری می کنید خاک و زمین ترکیه نمی باشد، بلکه طبقه ای از یک مجتمع مسکونی بوده که مالکیت آن را کاملا در اختیار می گیرید.

  خرید خانه در استانبول تکسیم – Istanbul Taksim

در مجتمع ها نیز، امکانات و فضاهای عمومی از جمله استخر، فضای سبز، پارک کودکان و … بین واحدهای یک مجتمع مشترک بوده و تمامی واحد ها در آن سهیم می باشند و نمی توان آنها را بصورت تفکیک شده در سند اضافه یا ثبت کرد. برای خرید زمین با متراژ دقیق و به اصطلاح شش دانگ آنچه در ایران مشاهده می شود، در بعضی از شهرها مانند بودروم، پس از کسب مجوزهای لازم از ارتش، امکان خرید ملک (خاک) میسر می باشد.

  شرکت های بیمه درمانی در ترکیه

وقتی سند خانه تحویل خریدار گردید، خریدار به راحتی می تواند آن را فروخته یا مالکیت آن را به دیگران انتقال دهد. سند خانه می تواند به نام دو یا چندین نفر بوده و یا حتی در صورت لزوم بعدا نام دیگران به سند خانه اضافه گردد. با دریافت سند خانه شما به راحتی با مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه جهت اخذ اقامت یک ساله یا دائم ترکیه می توانید اقدام کنید.

هزینه های سند خانه در ترکیه 3

نحوه ی اقدام برای سند تاپو (Tapu) در ترکیه

برای انجام معاملات در دفاتر ثبت احوال کشور ترکیه باید از قبل نوبت بگیرید. برای رزرو نوبت در شعب ثبت اسناد و کاداسترو می توانید از طریق وبسایت http://randevu.tkgm.gov.tr  یا تماس با شماره تلفن ۱۸۱ اقدام کنید. با ارسال پیام (SMS) به تلفن متقاضیان، روز و زمان ملاقات آنها مشخص می شود.

مدارک لازم جهت اقدام برای سند تاپو در ترکیه

 • گواهی سند ملک مورد نظر
 • برگه تایید شهروندی
 • فرم بیان مشخص
 • شماره مالیاتی
 • اصل و کپی پاسپورت شخص خارجی (نسخه ترجمه شده آن نیز لازم باشد)
 • دریافت گواهی ارزش واقعی زمین و ملک (کارشناسی ملک) از شرکت های کارشناسی مورد تایید اداره کاداسترو الزامیست
 • ارائه بیمه نامه مسکن و یا محل کار در برابر زلزله (بیمه داسک)
 • ۱ قطعه عکس پرسنلی از فروشنده و ۲ قطعه عکس پرسنلی از خریدار
 • اگر شخص خارجی زبان ترکی نمی داند باید یک مترجم رسمی با خود همراه داشته باشد.
 • اگر پروسه انتقال سند غیر منقول در خارج از ترکیه و با وکالتنامه ای در حال تنظیم و اجراست در این صورت ارائه اصل برگه وکالتنامه و یا گواهی تأیید شده مربوط به آن، که به زبان ترکی ترجمه شده باشد الزامی است.
هزینه های سند خانه در ترکیه 4

هزینه های سند خانه در ترکیه – Tapu Harci

در مورد هزینه انتقال سند در ترکیه می توان گفت که از ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ به بعد، در معاملات مربوط به خرید و فروش کل هزینه ی مربوط به سند (Tapu) ۴٪ اعمال می شود. این کارمزد پرداختی، هزینه ای است که به عنوان ۴٪ قیمت فروش اعلام شده در سند برای کلیه املاک فروخته شده (مسکن، محل کار، زمین، مزرعه و …) محاسبه می شود.

هزینه های مربوط به ثبت و انتقال سند رسمی خانه در ترکیه برای خانه های نوساز از طرفین معامله بصورت مساوی یعنی نصف به نصف (هر طرف ۲٪) اخذ می شود. اداره کل ثبت زمین و کاداسترو (Tapu ve Kadastro) نقل و انتقال را انجام می دهد. هر دو طرف خریدار و فروشنده باید حضور داشته باشند، مگر اینکه هر یک از دو طرف وکالتنامه ای برای به امضا نهایی داده باشند.

۴ درصد از ارزش اعلام شده ملک، به عنوان مالیات نقل و انتقال به اداره ثبت کاداسترو (Tapu Kadastro Harcı)، پرداخت می شود. در صورت خرید خانه دست دوم تمامی هزینه با توجه به عرف ترکیه توسط خریدار پرداخت می گردد. همچنین چندین مورد هزینه و مالیات به شرح زیر وجود دارند؛

 • ترجمه گذرنامه در دفتر اسناد رسمی
 • ترجمه مدرک اثبات آدرس جهت باز کردن حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
 • مترجم قسم خورده
 • وکالت (اختیاری)
 • دریافت شماره مالیاتی و عکس
  هزینه زندگی در ترکیه

دو مبلغ نیز به عنوان سرمایه در گردش (Döner Sermaye Bedeli) و فروش به غیر ترک (Yabanciya Satiş) جمعا به مبلغ حدود ۱۱۰۰ لیر توسط دولت از شخص دریافت می شود. از کل این هزینه مبلغی حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ لیر مربوط به سرمایه در گردش بوده و ۴۵۰ تا ۵۰۰ لیر نیز مربوط به فروش به غیر ترک است. لازم به ذکر است که این مبالغ اغلب توسط دولت دستخوش تغییر می شوند و ممکن است کم و زیاد شوند.

  سند خانه

همچنین جهت کسب اطلاعات در مورد بیمه داسک در ترکیه که همانند هزینه های تاپو (Tapu Harci) وب سایت مجزا دارد می توانید به صفحه ی مربوط به مقاله ی بیمه داسک مراجعه کنید.

هزینه های سند خانه در ترکیه - Tapu Harci

هزینه آژانس املاک و مستغلات در ترکیه

هنگام خرید ملک، طبق قانون، آژانس های املاک و مستغلات ثبت شده و دارای مجوز، ۲ درصد به اضافه مالیات بر ارزش افزوده (KDV) را از خریدار و فروشنده دریافت می کنند.

هزینه های سند خانه در ترکیه 5

در کدام بانک ها می توان هزینه های سند خانه در ترکیه را پرداخت کرد؟

میتوانید با استفاده از کارت های اعتباری (kredi kart) مربوط به کلیه بانک ها به جز کارت های مربوط به بانک های Vakif Katilim، Ziraat Katilim و PTT به درگاه پرداخت آنلاین اداره درآمد (Gelir Idaresi) مراجعه کرده و هزینه را پرداخت نمایید. هم چنین اگر قصد دارید با استفاده از شعب بانک ملبغ را پرداخت کنید از طریق شعب بانک های زیر میتوانید اقدام کنید:

 • Ziraat Bankası – بانک زراعت
 • Ziraat Katılım Bankası – بانک زراعت کاتیلیم
 • Halk Bankası – هالک بانک
 • Vakıflar Bankası – بانک واکیفلار
 • Vakıf Katılım Bankası – بانک واکیف کاتیلیم
 • PTT
 • Emlak Katılım Bankası – بانک املاک کاتیلیم

جهت اطلاع از نحوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان به مقاله لینک شده با همین عنوان مراجعه فرمایید.

هزینه های سند خانه در ترکیه 6

قانون جدید ترکیه در ارتباط با به نام شدن سند خانه

در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹، قانون جدید ترکیه در ارتباط با به نام شدن سند خانه در ترکیه تصویب شده است که به موجب این قانون در صورتیکه در پاسپورت خریداران خارجی کلمه ملیت قید نشده باشد، لازم است تا حتماٌ ترجمه رسمی شناسنامه خود را به همراه داشته باشند که از آن طریق ملیت آنها مشخص باشد. در غیر این صورت نمی توانند سند ملک مربوطه را به نام خودشان بزنند.

این قانون مربوط به تمام خارجیانی است که مایل به خرید ملک در ترکیه می باشند و از آنجایی که در پاسپورت های ایرانی نیز کلمه ملیت ذکر نشده است، تمام متقاضیان خرید ملک می بایست ترجمه رسمی از شناسنامه خود به همراه داشته باشند.

اگر شما مایل هستید که شناسنامه خود را در ایران ترجمه کنید، توجه داشته باشید که پس از ترجمه شناسنامه می بایست این ترجمه توسط وزارت امور خارجه ایران تایید شود و پس از آن به تایید کنسولگری ترکیه در ایران برسد. در صورتیکه این ترجمه را کنسولگری ترکیه در ایران تایید نکرده باشد، قابل استفاده نبوده و در ترکیه مجددا می بایست توسط سفارت ایران در ترکیه (کنسولگری ایران در استانبولسفارت ایران در آنکارا) تایید شده و به تایید فرمانداری در ترکیه نیز برسد.

بنابراین اگر شما جزو آن دسته از عزیزانی هستید که برای انتقال سند و خرید خانه به ترکیه مراجعه می کنید حتماٌ ترجمه شناسنامه تایید شده را به همراه داشته باشید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و به راحتی سند ملک مورد نظر خود را در ترکیه دریافت کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

8 نظر

 1. هزینه های سند خانه در ترکیه 20

  سلام شما فرمودین حداقل مبلغ برای اقامت موقت ترکیه ۲۵۰ هزار دلار است که پس از ۵ سال تبدیل به دائم می‌شود این حرف شما کاملا اشتباه است با ۲۵۰دهزار دلار در عرض ۳ الی ۴ ماه پاسپورت و حق شهروندی ترکیه دریافت می‌شود نه اقامت موقت ضمنا هموطنان عزیز می‌توانند با خرید ملک به ارزش حتی ۱۵۰ الی ۲۰۰ هزار لیر در ترکیه اقامت موقت دریافت کنند که پس از ۵ سال زندگی مداوم تبدیل به دائم شود اما توجه داشته باشید که این روش دیگر منجر به پاسپورت نمیشود

 2. هزینه های سند خانه در ترکیه 21

  سلام و وقت بخیر و بسیار ممنونم از مطالب بسیار مهم و نکات اصلی که عنوان کردید . سوال من این هست که از املاک ترکیه پرسیدم آیا ترجمه مدارک و شناسنامه را در ایران تهیه کنم و جواب دادند در ترکیه این ترجمه ها خیلی راحت تر و ارزانتر تهیه خواهد شد ….. آیا درسته؟

 3. هزینه های سند خانه در ترکیه 22

  آیا تاییدیه کنسولگری و وزارت خارجه تاریخ انقضا داره؟

 4. هزینه های سند خانه در ترکیه 23

  بسیار عالی وکامل ، ممنون از این اطلاعات مفید، دمتنن گرم.

 5. هزینه های سند خانه در ترکیه 24

  salam dar morede sabte sherkat tu torkiye etelat darid be eshterak begzarid mamnun misham

 6. هزینه های سند خانه در ترکیه 26

  ممنون مقاله مفید و کاملی بود.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×