Skip to content

هزینه های سند خانه در ترکیه

قبل از خرید خانه در ترکیه باید اطلاعات کافی در زمینه های مختلف به خصوص در مورد هزینه های سند خانه در ترکیه را باید کسب نمایید. بسیاری از افراد در سال های گذشته به دلیل عدم اطلاعات کافی در این باره متحمل خسارت های مالی و جرایم مختلفی شده اند و همچنین دولت ترکیه برخی از آنان را به دلیل تخلفات ناخواسته از سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور منع نموده است.

باید بدانید سه نوع ملک ومستغلات (Gayrimenkul) در ترکیه وجود دارد:

 • ملک مسکونی
 •  ملک تجاری و اداری
 • زمین

همچنین لازم است بدانید حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزار دلار می باشد. از این طریق می توان به راحتی اقامت موقت ترکیه و قابل تمدید را بدست آورد؛ البته اقامت موقت بعد از ۵ الی ۸ سال قابل تبدیل به اقامت دائم خواهد بود.

برای اخذ اقامت ترکیه می توان هر سه نوع ملک و مستغلات را خریداری نمود. البته برای آنکه بدانید سرمایه گذاری روی کدام نوع ملک بهتر است می توانید با مشاوران ما در تیم ۱۱۸ ترکیه، در ترکیه تماس حاصل نمایید.

بیشتر بدانید: تفاوت بین سندهای ملکی آبی و سرخ در ترکیه چیست؟

هزینه های سند خانه در ترکیه 1

تاپو (سند خانه)

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را داشته باشید حتما نام تاپو به گوشتان رسیده است. در ترکیه به سند قانونی و رسمی کهحق مالکیت مطلق اموال را مشخص می کند، تاپو سند یا تاپو می گویند. به بیانی دیگر در کشور ترکیه به سند ملک و دیگر مستغلات (Gayrimenkul) و اموال، تاپو می گویند.

بیشتر بخوانید:
مراحل و جزئیات مربوط به سند خانه در ترکیه

هزینه های سند خانه در ترکیه 2

مراحل و جزئیات خرید خانه و سند

کشور ترکیه بصورت عمومی امکان خرید و فروش واحدهای مسکونی و تجاری برای اتباع خارجی را فراهم نموده تا هم به جذب گردشگران خارجی و هم به صنعت ساخت و ساز خود رونقی دوچندان ببخشد. در ترکیه به مانند ایران، جهت خرید و فروش املاک، خانه و حتی واحدهای تجاری نیاز به ارائه سندی معتبر، صادره از اداره ثبت اسناد، از سمت صاحب ملک می باشد تا خریداران با اطمینان خاطر اقدام به خرید نمایند. مدت زمان لازم برای انتقال مالکیت و ثبت در اداره ثبت اسناد، با توجه به نوساز یا دست دوم بودن خانه متغییر می باشد. در صورت اینکه خانه بصورت دست دوم بوده و صاحب ملک فرد حقیقی باشد (سند به نام شرکت سازنده نباشد) سند در ۱ روز تحویل خریداران می شود. در حالت دیگر، اگر خانه خریداری شده نوساز بوده و شرکت سازنده مستقیما مبادرت به فروش می نماید، در این صورت چون هنوز مراحل اولیه برای ثبت خانه ها در اداره ثبت ترکیه انجام نشده، زمان لازم جهت تشکیل پرونده و طی مراحل اداری کمی طولانی تر از موارد دست دوم خواهد بود که با توجه به سوابق قبلی فروش و همچنین سیستم اداری حاکم بر ترکیه ۱۰ الی ۲۰ روز کاری به طول انجامیده و سپس تحویل خریداران می گردد. مورد متفاوت از ایران در اسناد ترکیه، ثبت نشدن دقیق متراژ خانه می باشد که علت آن نوع فروش بصورت فروش طبقه، مشابه آنچه در ایران به عنوان فروش تراکم نامگذاری شده می باشد. در اصل آنچه که شما عزیزان خریداری می کنید خاک و زمین ترکیه نمی باشد، بلکه طبقه ای از یک مجتمع مسکونی بوده که مالکیت آن را کاملا در اختیار می گیرید. در مجتمع ها نیز، امکانات و فضاهای عمومی از جمله استخر، فضای سبز، پارک کودکان و … بین واحدهای یک مجتمع مشترک بوده و تمامی واحد ها در آن سهیم می باشند و نمی توان آنها را بصورت تفکیک شده در سند اضافه یا ثبت کرد. برای خرید زمین با متراژ دقیق و به اصطلاح شش دانگ آنچه در ایران مشاهده می شود، در بعضی از شهرها مانند بودروم، پس از کسب مجوزهای لازم از ارتش، امکان خرید ملک (خاک) میسر می باشد.

بیشتر بدانید: مراحل خرید ملک در ترکیه چگونه است؟

وقتی سند خانه تحویل خریدار گردید، خریدار به راحتی می تواند آن را فروخته یا مالکیت آن را به دیگران انتقال دهد. سند خانه می تواند به نام دو یا چندین نفر بوده و یا حتی در صورت لزوم بعدا نام دیگران به سند خانه اضافه گردد. هر چه تعداد نفرات اضافه گردد، هزینه های ثبت اضافه می گردد، فرضا اگر خریداران یک واحد ۳ نفر باشد، هزینه پرداختی شما ۳ برابر خواهد شد که این مبلغ به ازای هر فرد حدودا ۴ درصد مبلغ کل خانه خریداری شده می باشد.

با دریافت سند خانه شما به راحتی با مراجعه به اداره مهاجرت جهت اخذ اقامت یک ساله یا دائم (قیمت ملک جز پیش شرط های دریافت اقامت دائم می باشد)، بالای ۲۵۰،۰۰۰ هزار دلار اقدام نموده و زندگی آرامی را برای خود و خانواده به ارمغان آورید. قوانین وراثت در ترکیه نیز تقریبا مشابه ایران بوده و در صورت فوت صاحب ملک، این ملک به وارثان قانونی و حقوقی صاحب ملک واگذار می شود.

حتما بخوانید: با انواع خانه در ترکیه بیشتر آشنا شوید

هزینه های سند خانه در ترکیه 3

نحوه ی اقدام برای تاپو (Tapu) در ترکیه

برای انجام معاملات در دفاتر ثبت احوال کشور ترکیه باید از قبل نوبت بگیرید. برای رزرو نوبت در شعب ثبت اسناد و کاداسترو می توانید از طریق وبسایت http://randevu.tkgm.gov.tr  یا تماس با شماره تلفن ۱۸۱ اقدام کنید. با ارسال پیام (SMS) به تلفن متقاضیان، روز و زمان ملاقات آنها مشخص می شود.

برای روز مشخص شده مدارک زیر باید آماده شده باشند:

 • گواهی سند ملک مورد نظر
 • اصل و کپی پاسپورت شخص خارجی (ممکن است نسخه ترجمه شده آن نیز لازم باشد.)
 • دریافت گواهی ارزش واقعی زمین و ملک (کارشناسی ملک) از اداره شهرداری الزامیست
 • ارائه بیمه نامه مسکن و یا محل کار در برابر زلزله
 • ۱ قطعه عکس پرسنلی از فروشنده و ۲ قطعه عکس پرسنلی از خریدار
 • اگر شخص خارجی زبان ترکی نمی داند باید یک مترجم رسمی با خود همراه داشته باشد.
 • اگر پروسه انتقال سند غیر منقول در خارج از ترکیه و با وکالتنامه ای در حال تنظیم و اجراست در این صورت ارائه اصل برگه وکالتنامه و یا گواهی تأیید شده مربوط به آن، که به زبان ترکی ترجمه شده باشد الزامی است.

هزینه های سند خانه در ترکیه – Tapu Harci

از ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ به بعد، در معاملات مربوط به خرید و فروش کل هزینه ی مربوط به سند (Tapu) ۴٪ اعمال می شود.  این کارمزد پرداختی، هزینه ای است که به عنوان ۴٪ قیمت فروش اعلام شده در سند برای کلیه املاک فروخته شده (مسکن، محل کار، زمین، مزرعه و …) محاسبه می شود. هزینه های مربوط به ثبت و انتقال سند رسمی خانه در ترکیه برای خانه های نوساز از طرفین معامله بصورت مساوی یعنی نصف به نصف (هر طرف ۲٪) اخذ می شود. اداره کل ثبت زمین و کاداستر (Tapu ve Kadastro) نقل و انتقال را انجام می دهد. هر دو طرف خریدار و فروشنده باید حضور داشته باشند، مگر اینکه هر یک از دو طرف وکالتنامه ای برای به امضا نهایی داده باشند.

۴ درصد از ارزش اعلام شده ملک، به عنوان مالیات نقل و انتقال به اداره ثبت کاداستر، پرداخت می شود. در صورت خرید خانه دست دوم تمامی هزینه با توجه به عرف ترکیه توسط خریدار پرداخت می گردد. همچنین چندین مورد هزینه و مالیات به ارزش تقریبی ۲۵۰۰ لیر ترکیه به شرح زیر وجود دارند؛

 • ترجمه گذرنامه در دفتر اسناد رسمی
 • ترجمه مدرک اثبات آدرس جهت باز کردن حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
 • مترجم قسم خورده
 • وکالت (اختیاری)
 • دریافت شماره مالیاتی عکس
 •  مالیات کاداستر (Tapu Kadastro Harcı)

بعلاوه، اداره ثبت زمین و كاداستر تنها یک بار برای پردازش Döner Sermaye Bedeli مبلغ ۱۷۸/۵۰  لیرترکیه دریافت می کند.

هزینه آژانس املاک و مستغلات

هنگام خرید ملک، طبق قانون، آژانس های املاک و مستغلات ثبت شده و دارای مجوز، ۲ درصد + هزینه خدمات مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار و فروشنده دریافت می کنند.

هزینه های سند خانه در ترکیه 4

در کدام بانک ها می توان هزینه سند (Tapu Harci) را پرداخت کرد؟

میتوانید با استفاده از کارت های اعتباری (kredi kart) مربوط به کلیه بانک ها به جز کارت های مربوط به بانک های Vakif Katilim، Ziraat Katilim و PTT به درگاه پرداخت آنلاین اداره درآمد (Gelir Idaresi) مراجعه کرده و هزینه را پرداخت نمایید. هم چنین اگر قصد دارید با استفاده از شعب بانک ملبغ را پرداخت کنید از طریق شعب بانک های زیر میتوانید اقدام کنید:

 • Ziraat Bankası – بانک زراعت
 • Ziraat Katılım Bankası – بانک زراعت کاتیلیم
 • Halk Bankası – هالک بانک
 • Vakıflar Bankası – بانک واکیفلار
 • Vakıf Katılım Bankası – بانک واکیف کاتیلیم
 • PTT
 • Emlak Katılım Bankası – بانک املاک کاتیلیم

از ۱۱۸ ترکیه بخوانید: پشتیبانی همه جانبه بعد از خرید خانه به چه شکل انجام می شود؟

هزینه های سند خانه در ترکیه 5

قانون جدید ترکیه در ارتباط با به نام شدن سند

در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹ ،قانون جدید ترکیه در ارتباط با به نام شدن سند تصویب شده است که به موجب این قانون در صورتیکه در پاسپورت خریداران خارجی کلمه ملیت قید نشده باشد، لازم است تا حتماٌ ترجمه رسمی شناسنامه خود را به همراه داشته باشند که از آن طریق ملیت آنها مشخص باشد. در غیر این صورت نمی توانند سند ملک مربوطه را به نام خودشان بزنند. این قانون مربوط به تمام خارجیانی است که مایل به خرید ملک در ترکیه میباشند و از آنجایی که در پاسپورت های ایرانی نیز کلمه ملیت ذکر نشده است، تمام متقاضیان خرید ملک میبایست ترجمه رسمی از شناسنامه خود به همراه داشته باشند. اگر شما مایل هستید که شناسنامه خود را در ایران ترجمه کنید، توجه داشته باشید که پس از ترجمه شناسنامه میبایست این ترجمه توسط وزارت امور خارجه ایران تایید شود و پس از آن به تایید کنسولگری ترکیه در ایران برسد. در صورتیکه این ترجمه را کنسولگری ترکیه در ایران تایید نکرده باشد، قابل استفاده نبوده و در ترکیه مجددا می بایست توسط سفارت ایران در ترکیه تایید شده و به تایید فرمانداری در ترکیه نیز برسد. بنابراین اگر شما جزو آن دسته از عزیزانی هستید که برای انتقال سند و خرید ملک به ترکیه مراجعه میکنید حتماٌ ترجمه شناسنامه تایید شده را به همراه داشته باشید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و به راحتی سند ملک مورد نظر خود را در ترکیه دریافت کنید .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

4 نظر

 1. ممنون مقاله مفید و کاملی بود.

  1+
 2. salam dar morede sabte sherkat tu torkiye etelat darid be eshterak begzarid mamnun misham

  1+

افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.