Skip to content

اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه 15

اجاره خانه در ترکیه (Kiralik Daire) با اهداف متفاوتی مانند تحصیل، اقامت، کار و … صورت می گیرد. اقامت ترکیه با اجاره خانه و اخذ ویزای یک ساله از این طریق یکی از ارزان ترین و راحت ترین راه های اخذ اقامت ترکیه می باشد. ویزا یا اقامت توریستی یک ساله ترکیه نمی تواند ضامنی جهت گرفتن اقامت دائم این کشور باشد. یکی از راه هایی که می توان ویزا یا اقامت توریستی یک ساله ترکیه را به دست آورد اجاره خانه در ترکیه می باشد.

اجاره خانه در ترکیه

همانطور که گفتیم می توان با اجاره خانه در ترکیه اقامت توریستی یک ساله ترکیه را به دست آورد. با داشتن این نوع ویزا می توان برای مجوز کار (ماوی کارت ترکیه) در ترکیه نیز اقدام نمود. باید بدانید که در سال ۲۰۲۰ اجاره خانه فقط با داشتن کارت کیملیک ترکیه ممکن شده است. دلیل آن هم به خاطر نیاز اداره آب، برق و گاز به کارت کیملیک مستاجر برای به نام زدن قبوض برای پرداخت هزینه قبوض در ترکیه است.

بسیاری از شهرهای بزرگ ترکیه مثل استانبول و آنکارا در مقایسه با شهرهای بزرگ ایران اجاره بهای کمتری را در ازای خدمات بیشتر از ایران دریافت می‌کنند. اجاره خانه در ترکیه را می‌ توان به روش ‌های مختلف انجام دهید که در زیر به آن‌ ها اشاره کرده ایم:

 • اجاره خانه از طریق آژانس و مشاور املاک
 • اجاره خانه از صاحب ملک (مستقیم)

اجاره خانه از طریق آژانس و مشاور املاک

اکثر بومی ‌های کشور ترکیه دانش زبان انگلیسی ندارند و حتماً می ‌بایست به زبان ترکی با آن ‌ها صحبت کنید. وقتی شما از آژانس املاک خانه اجاره می‌کنید می ‌بایست تقریباً ۱۲ درصد از مجموع کرایه خانه را به مسئول آژانس پرداخت کنید.

لازم به ذکر است بر اساس قوانین کشور ترکیه هزینه آژانس های املاک جهت اجاره خانه در ترکیه را صاحب خانه پرداخت می کند و نه اجاره کننده. بعد از یافتن ملک مورد نظر شما می بایستی هزینه اجاره را قبل از عزیمت خود به صورت لیر واریز نمایید.

این در حالی است که بسیاری از متقاضیان اجاره دارای کارت های اعتباری بین المللی جهت واریز وجه نمی باشند و اگر هم قصد داشته باشند از طریق صرافی ها مبلغ را واریز نمایند می بایستی کارمزد بالایی را پرداخت نمایند. به شما پیشنهاد می کنیم در ابتدای بدو ورود نسبت به افتتاح حساب بانکی در ترکیه در بانک زراعت و یا ایش بانک اقدام نمایید.

اجاره خانه در ترکیه 1

دپوزیت چیست؟

همچنین لازم به ذکر است زمانی که شما اقدام به اجاره خانه در ترکیه می نمایید می بایستی در زمان شروع قرارداد دو برابر مبلغ یک ماه اجاره را به عنوان دپوزیت به صاحب خانه پرداخت نمایید. مثلا اگر مبلغ اجاره منزل ماهیانه شما ۱۵۰۰ لیر می باشد می بایستی مبلغ ۳۰۰۰ هزار لیر به عنوان دپوزیت به صاحبخانه پرداخت نمایید.

مبلغ دپوزیت به عنوان امانت در نزد صاحبخانه تا پایان مدت قرار داد باقی می ماند و اگر شما در پرداخت اجاره کوتاهی نداشته باشید و یا آسیبی به منزل وارد نکرده باشید بعد از پایان مدت قرارداد به شما عودت داده خواهد شد. البته توجه داشته باشید که حتما اجاره نامه رسمی تهیه کنید تا بتوانید با اجاره نامه رسمی نسبت به اخذ اقامت اقدام نمایید.

اجاره خانه از صاحب ملک (مستقیم)

برای افرادی که جدیداً در نظر دارند وارد ترکیه شوند شاید اجاره خانه مستقیم از صاحب ملک تا حدود زیادی چالش برانگیز و سخت باشد؛ زیرا در این حالت شما نیاز دارید تا شهر را خوب بشناسید و خانه‌‌ های اجاره ‌ای را پیدا کنید و سپس با مالک آن خانه درباره اجاره خانه صحبت نمایید.همچنین، در فرآیند اجاره خانه باید به زبان ترکی تسلط داشته باشید تا بتوانید امور خود را پیش ببرید.

  خرید خانه در استانبول لونت – Istanbul Levent

در هنگام اجاره مستقیم ملک در ترکیه شما می بایست به مطالب زیر دقت نظر داشته باشید:

 • ملکی که برای اجاره به صورت بلند مدت را در نظر داشته باشید می بایستی مجوز برای اجاره دادن را داشته باشد و همچنین می بایستی در محضر رسمی و معتبر ثبت گردد.
 • خانه ای که برای اجاره به منظور اقامت توریستی در نظر گرفته اید می بایستی مجوز اجاره کوتاه مدت به توریست ها را داشته باشد.
 • در اجاره خانه در ترکیه یا استانبول می بایستی مد نظر داشته باشید که ساختمان های قدیمی و دور از وسایل حمل و نقل عمومی شهری قیمت بسیار پایینی دارند.
 • در نظر داشته باشید که در مدت اجاره هر گونه خسارتی که به ملک و یا اشیاء وارد می شود را می بایستی در زمان تحویل ملک به صاحب ملک پرداخت نمایید.
اجاره خانه در ترکیه 2

هزینه اجاره خانه در ترکیه

در صورتی که هزینه گرفتن خانه مناسب با بودجه شما باشد و آن خانه را شما دوست داشته باشید  اما در صورتی که در دسترسی به امکانات حمل و نقل شهری مشکل داشته باشید به شما توصیه می کنیم که به دنبال خانه دیگری باشید. زیرا هزینه تردد در ترکیه بسیار بالا است.

  قیمت آپارتمان در ببک استانبول

توصیه می کنیم قبل از خرید یا اجاره خانه در ترکیه، خیابان و پارکینگ های محله ای که در نظر دارید ملکی را اجاره یا خرید کنید را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که وسایط حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس شهری، مینی بوس در نزدیکی خانه شما وجود دارند؛ در کل هزینه حمل و نقل در ترکیه در محلی که می خواهید زندگی کنید را بررسی کنید.

قیمت خانه در استانبول مال تپه

قیمت اجاره و خرید خانه در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه بسیار متفاوت می باشد. از طریق شناسایی محله های معروف استانبول می توانید مزایا و معایب اجاره خانه در ارزان ترین محله های استانبول و به همین شکل در گران ترین محله های استانبول را با هم مقایسه کرده و بهترین تصمیم را در خصوص اجاره خانه در ترکیه اخذ کنید.

اجاره خانه در ترکیه 3

اجاره آپارتمان در استانبول با توجه به شهر مورد نظر، محل آپارتمان، سال ساخت آن، ویلایی یا آپارتمان و یا برج بودن ملک مورد اجاره و … متفاوت می باشد. این مبلغ می تواند از ۶۰۰ لیر در ماه (مثلا قیمت خانه در مانیسا) شروع شود و به بالای ۱۲۰ هزار لیر هم در برخی مناطق استانبول (قیمت خانه در بشیکتاش) تغییر کند.

مثالی را برای شما از محله زیبای باهچه شهیر عنوان می کنیم تا به راحتی در مورد اجاره آپارتمان در استانبول پیش زمینه ذهنی داشته باشید. باهچه شهیر در قسمت اروپایی استانبول است. با توجه به نمونه واحدهای فروش و اجاره در باغچه شهیر اجاره ماهیانه واحد دو خوابه ۱۰۰ تا ۱۲۰ متری در محله باهچه شهیر، واقع در منطقه باشاک شهیر (Başakşehir ) از ۱۶۰۰ لیر تا بالای ۴۰۰۰ لیر متغیر است.

می توانید با استفاده از سری مقاله های تحلیل قیمت شهرستان ها و محله های ترکیه قیمت خرید و اجاره خانه در شهرستان ها و مناطق مختلف استانبول و کشور ترکیه به صورت کامل مشاهده کنید.

اجاره خانه در ترکیه 4

ثبت اجاره نامه در ادراه مهاجرت

بعد از دریافت کیملیک کارت ترکیه با اجاره نامه شما لازم است تا آدرس خود را نیز در اداره مهاجرت ترکیه ثبت نمایید. در صورتی که بعد از گذشت چند ماه آدرس خود را تغییر دهید می بایستی هر چه سریع تر این موضوع را به اداره مهاجرت و پلیس گزارش دهید. تا محل اقامت جدید شما به صورت قانونی ثبت گردد.

  گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان

لازم به ذکر است که شما با استفاده از اجاره نامه فقط می توانید یک سال در ترکیه بمانید و بعد از یک سال اقامت شما با اجاره نامه تمدید نخواهد شد و باید برای تمدید اقامت ترکیه از روش های دیگری به مانند خرید ملک در ترکیه استفاده کنید.

  قیمت خانه در مانیسا – Manisa

شما می توانید در ترکیه به صورت مشترک و چند دوست با هم از یک خانه استفاده نمایید و اجاره نامه رسمی به اسم یک نفر خواهد بود و اجاره اقامت نیز فقط به همان یک نفر داده می شود. مگر این که ساکنین با همدیگر ارتباط نسبی داشته باشند به مانند اعضای یک خانواده که در این صورت می توان برای اعضای خانواده نیز درخواست اقامت یک ساله داد.

اقامت توریستی یک ساله ترکیه

تنظیم قرارداد رسمی اجاره نامه در ترکیه

توصیه اکید ما این است؛ در صورتی که تصمیم دارید خانه مورد نظر خود را اجاره کنید، باید با مالک اجاره نامه رسمی محضری امضاء نمایید. اطلاعات زیر باید حتما در قرارداد اجاره نامه بین مستاجر خارجی و مالک درج شود:

 • شماره آپارتمان
 • محله
 • نوع ملک اجاره ای
 • خیابان اصلی و خیابان فرعی که خانه در آن قرار دارد
 • نام و نام خانوادگی مالک
 • شماره شناسایی صاحب املاک T.C.
 • آدرس مالک
 • نام و نام خانوادگی مستاجر
 • شماره شناسایی مستاجر T.C.
 • آدرس مستاجر
 • تاریخ شروع اجاره
 • مدت قرارداد
 • هزینه اجاره ماهانه
 • اجاره سالانه
 • زمان پرداخت اجاره
 • هدف استفاده
 • وضعیت ملک
 • دارایی های تحویل داده شده با اجاره
اجاره خانه در ترکیه 5

اگر خانه ای را از طریق املاک و مستغلات اجاره می کنید، باید کمیسیون دفتر املاک را پرداخت کنید. صرف نظر از مدت قرارداد ۱۰ درصد هزینه اجاره یک سال + مالیات بر ارزش افزوده ۱۸ درصد را باید پرداخت کنید که این هزینه فقط یک بار از مستاجر دریافت می شود. بنابراین اگر می خواهید یک آپارتمان با اجاره ماهانه ۱۰۰۰ لیراجاره کنید باید ۱۲۰۰ لیر به همراه ۲۱۶ لیر مالیات بر ارزش افزوده یعنی در مجموع ۱۴۱۶ لیر جدای از اجاره پرداخت نمایید.

البته شما می توانید با مراجعه به مالک بدون مراجعه به نماینده املاک و مستغلات، خانه ای را اجاره دهید. در این حالت مبلغ ۱۴۱۶ لیر کمیسیون املاک و مستغلات پرداخت نمی شود.

البته قبل از انجام هر کاری به شما توصیه می کنیم که نسبت به افتتاح حساب در ترکیه چه در بانک زراعت ترکیه  و چه بانک ایش ترکیه اقدام نمایید تا بتوانید تمام پرداختی ها را به صورت مستند از حساب شخصی خود انجام دهید. و البته زمانی که ملکی را تحویل می گیرید حتما از صاحبخانه درخواست نمایید تا تمام قبض های مربوط به ملک را تسویه کند و به شما تحویل دهد.

اجاره خانه در ترکیه 6

مدارک لازم جهت اجاره خانه در ترکیه

موارد زیر برای اجاره خانه در ترکیه مورد نیاز می باشد:

 • حضور فیزیکی شخص خریدار و یا نماینده ی تام الاختیار وی ضروری است. امکان اینکه سند به نام دو و یا سه نفر باشد هم وجود دارد.
 • شماره مالیاتی
 • ترجمه پاسپورت
 • چهار قطعه عکس شش در چهار

لازم به ذکر است از وبسایت تیم ترکیه ۱۱۸ می توانید هر آنچه در مورد سند خانه، انواع خانه در ترکیه، مراحل خرید ملک و بعد از خرید ملک لازم است را مطالعه کنید.

اجاره خانه در ترکیه 7

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×