Skip to content

ماوی کارت ترکیه

ماوی کارت ترکیه

ماوی کارت ترکیه جهت تسریع و راحتی انجام فعالیت ها و کارهای شهروندان ترکیه که خارج از این کشور هستند به وجود آمد و به آن ها امکان کار در ترکیه را تحت شرایط خاص فراهم می کند. ماوی کارت ترکیه (Mavi Kart) به عنوان سندی است که به افرادی که از زمان تولد شهروند ترکیه هستند و به نوعی از شهروندی خارج شده اند داده می شود. شهروندان ترکیه که از شهروندی خارج شده اند می توانند برای فرزندان خود نیز ماوی کارت ترکیه بگیرند.

ماوی کارت ترکیه اخیراً یکی از مباحثی است که بیشتر مورد توجه و تحقیق قرار گرفته است و شهروندان به دنبال پاسخ به سؤالات خود در مورد آن هستند؛ اینکه ماوی کارت تحت چه شرایطی و به چه کسانی داده می شود، به روشنی در ماده ۲۸ قانون شهروندی ترکیه آمده است. در این مقاله به سوالاتی از قبیل ماوی کارت ترکیه چیست؟، به چه کسانی تعلق می گیرد؟ و چه کسانی می توانند برای دریافت ماوی کارت اقدام کنند پاسخ داده خواهد شد.

ماوی کارت ترکیه چیست؟

ماوی کارت (Mavi Kart) به عنوان سندی است که به افرادی که از زمان تولد شهروند ترکیه هستند و به نوعی از شهروندی خارج شده اند داده می شود. شرایط تعلق گرفتن ماوی کارت به نسل یا نسل های بعدی آن شخص (فرزندان) و همچنین حق و حقوق قانونی که با داشتن آن کارت به آن ها تعلق می گیرد در ماده ی ۲۸ قانون ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه آمده است.

ماوی کارت آبی مجوز تأیید شده در سطح اتحادیه اروپا است که به شهروندان غیر ماهر و متخصص ماهر اجازه کار و زندگی در هر کشوری در اتحادیه اروپا را می دهد، به استثنای دانمارک و ایرلند، که مشمول این پیشنهاد نیستند.

ماوی کارت ترکیه 1

کارتریج دارندگان ماوی کارت ترکیه چیست؟

در محیط الکترونیک، اطلاعات مربوط به نسل یا نسل های بعدی (فرزندان) شخصی که از زمان تولد شهروند ترکیه بوده و به نوعی (با دریافت اجازه) از شهروندی خارج شده است و حق و حقوق قانونی ای که با داشتن آن کارت طبق ماده ی ۲۸ قانون ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه به آن ها تعلق می گیرد، در کارتریج ماوی کارت یا (MAVİ KART KÜTÜĞÜ) نگهداری می شوند. کسانی که شرایط قانونی ذکر شده را دارند می توانند عضو دارندگان کارتریج ماوی کارت (MAVİ KARTLILAR KÜTÜĞÜNE) شوند و آن جا ثبت نام کنند.

حق و حقوق دارندگان ماوی کارت ترکیه چیست؟

افرادی که از زمان تولد شهروند ترکیه بوده اند و به نوعی و با کسب اجازه از شهروندی خارج شده اند؛ و فرزندان و نسل های بعدی آن ها طبق ماده ی ۲۸ قانون ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه، می توانند به جز استثناهای درج شده در ماده ی ۲۸ قانون ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه، از سایر حق و حقوقی که برای شهروندان ترکیه مشخص شده است بهره مند شوند. مقررات مربوط به امنیت ملی و نظم عمومی محفوظ هستند.

  بهترین سالن های زیبایی استانبول

اشخاص دارای ماوی کارت ترکیه هیچگونه تعهدی برای انتخاب شدن یا انتخاب کردن، واردات وسایل نقلیه یا کالاهای خانگی و انجام خدمت سربازی ندارند. حقوق این افراد در رابطه با مقررات مربوط به امنیت ملی و نظم عمومی محفوظ هستند.این افراد همچنین نمی توانند وظایف عمومی و دائم را براساس کارمندان رسمی دولت انجام دهند. اما، آنها به عنوان کارگر، پرسنل موقت یا پیمانکاری می توانند در مؤسسات و سازمان های دولتی بکار گرفته شوند.

چه کسانی می توانند از مزایای ماوی کارت ترکیه بهره مند شوند؟

کسانی که در کارتریج دارندگان ماوی کارت (MAVİ KART KÜTÜĞÜ) ثبت نام کرده اند و ثبت نام آنها با موفقیت انجام شده است می توانند از مزایای ماوی کارت ترکیه بهره مند شوند.

چه کسانی از مزایای ماوی کارت ترکیه منع شده اند؟

کسانی که طبق ماده ی ۲۸ قانون ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه مشمول دریافت ماوی کارت نمی شوند نمی توانند از مزایای ماوی کارت استفاده کنند.

نحوه دریافت ماوی کارت ترکیه

درخواست برای دریافت ماوی کارت بنا به نوع درخواست شخص ثبت نام شده در کارتریج دارندگان ماوی کارت (MAVİ KART KÜTÜĞÜ)، سازماندهی می شود. این اشخاص می توانند با در دست داشتن برگه ثبت نام به همراه دو قطعه عکس و کارت شناسایی یا گذرنامه ای که از طرف مقامات کشور خارجی برای آن ها صادر شده است که تابعیت آنها را به همراه دارد؛ در داخل ترکیه به اداره ثبت احوال شهرستان مربوطه و در خارج از ترکیه به سفارت ترکیه در آن کشور مراجعه کنند و ماوی کارت خود را دریافت کنند.

ماوی کارت ترکیه

هزینه دریافت ماوی کارت ترکیه

با توجه به قانونی که در سال ۱۹۶۳ تصویب شد و طبق قانون شماره ۲۱۰ آن، ماوی کارت جزو اسناد ارزشمند محسوب می شود و هر ساله نرخی در ازای دریافت آن از طرف وزارت دارایی ترکیه تعیین می گردد.

نحوه ی تعویض ماوی کارت ترکیه چگونه است؟

جهت تعویض، اشخاص می توانند با در دست داشتن دو قطعه عکس + کارت شناسایی یا گذرنامه ای که از طرف مقامات کشور خارجی برای آن ها صادر شده است و تابعیت آنها را به همراه دارد؛ در داخل ترکیه به اداره ثبت احوال شهرستان مربوطه و در خارج از ترکیه به سفارت ترکیه در آن کشور مراجعه کرده و ماوی کارت خود را تعویض نمایند.

آیا از ماوی کارت ترکیه به عنوان کارت شناسایی می توان استفاده کرد؟

با توجه به ماده ی ۲۸ قانون ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه و تبصره شماره ۷ این قانون به دلیل این که ماوی کارت جزو اسناد ارزشمند محسوب می شود به عنوان کارت شناسایی هم می تواند استفاده شود. همچنین جالب است بدانید ماوی کارت تاریخ انقضا ندارد.

آیا برای کودکان و فرزندان نیز ماوی کارت ترکیه صادر می شود؟

برای کودکان ثبت نام شده در کارتریج دارندگان ماوی کارت (MAVİ KART KÜTÜĞÜ)، در صورت مراجعه ی خانواده ی کودک (پدر و مادر)، ماوی کارت جداگانه برای فرزند نیز صادر می شود.

مقالات پیشنهادی ترکیه ۱۱۸:

  اجاره خانه در ترکیه

پاسپورت ترکیه و کشورهای بدون ویزا
پردرآمدترین مشاغل در ترکیه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اجاره خانه در ترکیه

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×