Skip to content

اداره مهاجرت استانبول

اداره مهاجرت استانبول

اداره مهاجرت استانبول – İstanbul İl Göç İdaresi

اداره ی مهاجرت استانبول (Istanbul Department of Immigration) یا (İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü) در استانبول منطقه ی فاتیح (Fatih)، محله (Hırka-i Şerif Mah)، بلوار (Adnan Menderes)، شماره ۶۴، ۳۴۰۹۱ واقع شده است. این اداره همه روزه به جز روزهای شنبه و یکشنبه و روزهای تعطیل رسمی از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۲:۳۰ و ۱۳:۳۰ الی ۱۷ آماده ارایه خدمات می باشد.

همانطور که می دانید مطابق طرح اخیر دولت ترکیه، متقاضیان تمدید اقامت ترکیه (توریستی) تنها می توانند حداقل پس از گذشت یک سال از پایان مهلت اقامت توریستی یک ساله ترکیه دوباره به دریافت این اقامت مراجعه کنند. به گفته مسئولین اداره مهاجرت ترکیه، مراجعه ‌هایی که قبل از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۰ انجام گرفته است، ولو تاریخ رجوع آن ها بعد از این تاریخ نیز موکول شده باشد، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

بر این اساس، اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ورود و خروج کنند. اتباع خارجی در هر ۱۸۰ روز سال مجموعا می توانند ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

در همین زمینه متقضیان در صورت پایان مهلت اقامت توریستی ‌شان و حائز بودن شرایط لازم می توانند از موارد دیگری مانند تحصیل، ثبت شرکت در ترکیه، مالکیت اموال غیر منقول (خرید خانه در استانبول)، اجازه کار (سایت های کاریابی ترکیه) که در سایت Göç İdaresi نیز اعلام شده است، اقامت ترکیه را اخذ کنند.

اداره مهاجرت استانبول

شعب و وظایف اداره مهاجرت استانبول

در قسمت اروپایی و آسیایی استانبول جمعا ۴ شعبه از اداره مهاجرت ترکیه وجود دارد که به افرادی که در مناطق مختلف این شهر اقامت دارند بسته به محله و منطقه خدمات ارائه می دهند.

اداره مهاجرت استانبول – شعبه بشیکتاش

از شعب بخش اروپایی اداره مهاجرت استانبول بوده و در محله غیرت تپه (Gayrettepe Mahallesi)، کوچه گونن اوغلو (Gönenoğlu)، پلاک شماره ۱۰ واقع شده است. این شعبه از اداره مهاجرت ترکیه به کسانی که در مناطق بی اوغلو، منطقه بشیکتاش، شیشلی، کاغیت هانه و ساری یر اقامت دارند خدمات ارائه می دهد.

اداره مهاجرت استانبول – شعبه بیلیک دوزو

از شعب بخش اروپایی اداره مهاجرت استانبول بوده و در محله یعقوب لو (Yakuplu)، بلوار هوریت (Hürriyet) در منطقه بیلیک دوزو واقع شده است. این شعبه از اداره مهاجرت ترکیه به کسانی که در مناطق بویوک چکمجه، بیلیک دوزو و اسن یورت اقامت دارند خدمات ارائه می دهد.

اداره مهاجرت استانبول 1

اداره مهاجرت استانبول – شعبه کادیکوی

از شعب بخش آسیایی اداره مهاجرت استانبول بوده که در منطقه کادی کوی استانبول، محله جعفرآقا (Caferağa) و خیابان بهاریه واقع شده است. این شعبه از اداره مهاجرت ترکیه به کسانی که در مناطق کادیکوی و اسکودار اقامت دارند خدمات ارائه می دهد.

اداره مهاجرت استانبول – شعبه پندیک

از شعب بخش آسیایی اداره مهاجرت استانبول بوده که در منطقه پندیک، محله دوغو (Doğu)، کوچه یوجل (Yücel) واقع شده است. این شعبه از اداره مهاجرت ترکیه به کسانی که در مناطق پندیک، کارتال، مال تپه، سلطان بیلی و طوزلا اقامت دارند خدمات ارائه می دهد.

اداره مهاجرت استانبول 2

حوزه کاری اداره مهاجرت استانبول چیست؟

اداره کل مهاجرت استانبول یک نهاد رسمی است که در آن قوانین مربوط به مهاجرت وضع شده و پیگیری کارهای مهاجرتی، اطلاعیه های رسمی در این باره و در کل مسائل، قوانین و شرایط مربوط به مهاجرت به ترکیه را تعیین می کند. این اداره همچنین کارت های اقامت موقت افراد خارجی تحت حمایت موقت را نیز صادر می کند و شماره کیملیک کارت افرادی را که به صورت موقت در این شکور اقامت دارند را نیز کنترل می شوند.

  معروف ترین موزه های استانبول

برای اتباع خارجی که در طی درخواست های اقامت خود اظهارنظرهای اشتباهی انجام داده اند، مراحل کیفری انجام شده و افراد مطابق ماده ۲۰۶ قانون ۵۲۳۷ مجازات ترکیه، مراحل اقامت آن ها لغو و از کشور اخراج خواهند شد.

  چگونه با اتوبوس به فرودگاه استانبول برویم؟

درخواست مهاجرت به ترکیه را می توان بصورت آنلاین از وب سایت رسمی اداره مهاجرت استانبول (Göçidaresi) می توان انجام داد. فرم های ایجاد شده به طور جداگانه برای اشخاص حقیقی و حقوقی باید کاملاً پر شده و به اداره مربوطه ارسال شود.

درخواست الکترونیکی اجازه اقامت از اداره مهاجرت چگونه است؟

اداره کل مهاجرت ترکیه به عنوان عملی تحسین برانگیز برنامه آنلاین صدور اجازه اقامت ترکیه را از طریق سیستم اقامت الکترونیکی یا (e-ikamet)  از سال ۲۰۱۵ راه اندازی کرده است. اتباع بیگانه می توانند از طریق اداره مهاجرت استانبول درخواست ملاقات برای اجازه اقامت را بصورت آنلاین دریافت کنند.

اداره مهاجرت استانبول 3

بسته به نوع اجازه اقامت مورد درخواست آنها بیگانگان باید فرم هایی را که در عناوین ذکر شده در زیر ذکر شده است را پر کنند و مدارک خود را در تاریخ و زمان دریافت شده قبل از دریافت و ارائه مدارک خود در اداره کل مدیریت مهاجرت استانبول ارائه دهند.

انواع فرم های الکترونیکی دریافت اجازه اقامت در ترکیه

اقامت در ترکیه با توجه به انواع مختلف آن شامل اقامت موقت یا کوتاه مدت ترکیه و اقامت دائم ترکیه می شود که در زیر انواع فرم های درخواست برای هر نوع درخواست اقامتی تان را مشاهده خواهید کرد.

اداره مهاجرت استانبول 4

مهاجر کیست؟

با توجه به بحران پناهندگی که امروزه تبدیل به مشکل بسیار بزرگی در سطح جهان شده، مفهوم “پناهنده” به ویژه توسط رسانه ها به اشتباه مترادف کلماتی چون پناهجو یا مهاجر استفاده می شود. این سردرگمی می تواند باعث بروز مشکلات جدی و ایجاد سردرگمی در بین مردم شود. به عنوان مثال شهروندان یک کشور در درک سیاست های متفاوت کشورشان در قبال پناهندگان دچار مشکل می شوند. همچنین شناسایی درست افراد در حال فرار از خطرات در کشورشان، در واقع تعیین کننده خط بین مرگ و زندگی است.

  جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!)

به طور کلی، افرادی که به دلایل مختلف از کشور خود به کشور دیگری مهاجرت می کنند، مهاجر نامیده می شوند. دلایل مهاجرت در دو دسته اصلی قرار می گیرد: عوامل دافعه و عوامل جاذبه. عوامل دافعه، شرایط منفی هستند که فرد را به مهاجرت از کشور خود سوق می دهد. عوامل جاذبه نیز شرایط جذاب و مطلوب کشوری هست که مهاجر به آنجا نقل مکان می کند. اما مهاجرت دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی، انسانی و محیطی بسیاری است.

  موزه موزاییک استانبول

بدین دلیل مفهوم مهاجر که به عنوان یک صفت کلی مورد استفاده قرار می گیرد، مفهومی بسیار جامعی است و نیاز به توضیح و تفصیل دارد. سازمان بین المللی مهاجرت، عبور افراد از یک مرز بین المللی و یا جابجایی آنها در داخل مرزهای خود و از یک منطقه ای به منطقه دیگر را به عنوان مهاجرت توصیف می کند. بنا بر این تعریف افرادی که از محل مبدا خود دور شده اند، به عنوان مهاجر تعریف می شوند.

اقامت توریستی یک ساله ترکیه

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز بدون در نظر گرفتن دلایل مهاجرت، داوطلبانه یا مجبوری بدون آن و یا منظم یا نامنظم بودن آن، مهاجر را به عنوان فردی تعریف می کند که بیش از یک سال در یک کشور خارجی ساکن باشد. به عبارت دیگر، اگر فرد بنا به میل و اراده شخصی خود و برای رسیدن به رفاه و یا آزادی بیشتر و بدون وجود یک عامل بیرونی اجباری، محل زندگی خود را تغییر دهد، آن فرد مهاجر است.

اداره کل مهاجرت ترکیه، مفاهیم “تصمیم گیری با اراده آزاد” و با هدف “رسیدن به رفاه و آسایش شخصی” را در تعریف از مهاجر اساس کار خود قرار داده است. بنابراین تعریف، افرادی که به منظور بهبود شرایط مادی و اجتماعی و در آروزی نیل به آینده و امکاناتی بهتر برای خود و اعضای خانواده شان از یک کشور به کشوری دیگر یا منطقه ای دیگر نقل مکان می کنند، به عنوان مهاجر تعریف می شوند. بنابراین می توان گفت که مفهوم مهاجر بسیار وسیع است و انواع حرکت های جغرافیایی را در بر می گیرد.

منابع:

istanbul.goc.gov.tr
e-ikamet.goc.gov.tr

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

3 نظر

 1. اداره مهاجرت استانبول 18

  سلام عرض ادب
  محمد ذکی استم یک از افغانی های که فعلا غیر قانونی در ترکیه دارم زنده‌گی میکنم واقعا یک پروسه خیلی عالی است برای مهاجران زنده باشین
  بااحترام

 2. اداره مهاجرت استانبول 19

  سلام وقت بخیر
  آیا جهت دریافت اقامت ترکیه از طریق خودحمایتی ,میشود از طریق سفارت یا کنسولگری در ایران اقدام کرد و یا اینکه مراحل دریافت کلمیک کارت فقط در خاک ترکیه امکان پذیر میباشد؟
  در شهرهای دیگر ترکیه ,اداره مهاجرت وجود داره؟مثلا آنتالیا و یا ترابزون؟؟
  ممنون

  • اداره مهاجرت استانبول 20

   من کلیک ندارم چی قسم میتوانم پناهنده شوم


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×