Skip to content

اداره مهاجرت استانبول

اداره مهاجرت استانبول

اداره مهاجرت استانبول

اداره ی مهاجرت استانبول (Istanbul Department of Immigration) یا (İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü) در استانبول منطقه ی فاتیح (Fatih)، محله (Hırka-i Şerif Mah)، بلوار (Adnan Menderes)، شماره ۶۴، ۳۴۰۹۱ واقع شده است. این اداره همه روزه به جز روزهای شنبه و یکشنبه و روزهای تعطیل رسمی از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۲:۳۰ و ۱۳:۳۰ الی ۱۷آماده اراپه خدمات می باشد.

همانطور که میدانید مطابق طرح جدید، متقاضیان تمدید اقامت موقت توریستی تنها می توانند حداقل پس از گذشت یک سال از پایان مهلت اقامت یک ساله توریستی خود دوباره به دریافت این اقامت مراجعه کنند. به گفته مسئولین اداره مهاجرت ترکیه، مراجعت ‌هایی که قبل از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۰ انجام گرفته است، ولو تاریخ رجوع آن ها بعد از این تاریخ نیز موکول شده باشد، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. بر این اساس،اتباع خارجی از جمله شهروندان ایران می توانند پس از پایان مهلت اقامت موقت توریستی، طبق مقررات موجود بین کشور متبوع و ترکیه به کشور ورود و خروج کنند. اتباع خارجی در هر ۱۸۰ روز سال مجموعا می توانند ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

در همین زمینه متقضیان در صورت پایان مهلت اقامت توریستی ‌شان و حائز بودن شرایط لازم می توانند از موارد دیگری مانند تحصیل، ثبت شرکت، مالکیت اموال غیرمنقول یا اجازه کار که در سایت «www.goc.gov.tr» نیز اعلام شده است، اقامت ترکیه را اخذ کنند.

اداره مهاجرت استانبول

همچنین اگر برای ارائه درخواست پناهندگی میخواهید اقدام کنید بهتر است ابتدا مطالب زیر را بخوانید:

با توجه به بحران پناهندگی که امروزه تبدیل به مشکل بسیار بزرگی در سطح جهان شده، مفهوم “پناهنده” به ویژه توسط رسانه ها به اشتباه مترادف کلماتی چون پناهجو یا مهاجر استفاده می شود. این سردرگمی می تواند باعث بروز مشکلات جدی و ایجاد سردرگمی در بین مردم شود. به عنوان مثال شهروندان یک کشور در درک سیاست های متفاوت کشورشان در قبال پناهندگان دچار مشکل می شوند. همچنین شناسایی درست افراد در حال فرار از خطرات در کشورشان، در واقع تعیین کننده خط بین مرگ و زندگی است. برای جلوگیری از این ابهام و اغتشاش در مفاهیم، در این نوشته سعی خواهیم کرد مفاهیم “مهاجر“، “پناهنده“، “پناهنده مشروط” و “حمایت موقت” را بر اساس قوانین ملی و بین المللی تعریف کنیم.

اداره مهاجرت استانبول 1

مهاجر کیست؟

به طور کلی، افرادی که به دلایل مختلف از کشور خود به کشور دیگری مهاجرت می کنند، مهاجر نامیده می شوند. دلایل مهاجرت در دو دسته اصلی قرار می گیرد: عوامل دافعه و عوامل جاذبه. عوامل دافعه، شرایط منفی هستند که فرد را به مهاجرت از کشور خود سوق می دهد. عوامل جاذبه نیز شرایط جذاب و مطلوب کشوری هست که مهاجر به آنجا نقل مکان می کند. اما مهاجرت دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی، انسانی و محیطی بسیاری است. بدین دلیل مفهوم مهاجر که به عنوان یک صفت کلی مورد استفاده قرار می گیرد، مفهومی بسیار جامعی است و نیاز به توضیح و تفصیل دارد. سازمان بین المللی مهاجرت، عبور افراد از یک مرز بین المللی و یا جابجایی آنها در داخل مرزهای خود و از یک منطقه ای به منطقه دیگر را به عنوان مهاجرت توصیف می کند. بنا بر این تعریف افرادی که از محل مبدا خود دور شده اند، به عنوان مهاجر تعریف می شوند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز بدون در نظر گرفتن دلایل مهاجرت، داوطلبانه یا مجبوری بدون آن و یا منظم یا نامنظم بودن آن، مهاجر را به عنوان فردی تعریف می کند که بیش از یک سال در یک کشور خارجی ساکن باشد. به عبارت دیگر، اگر فرد بنا به میل و اراده شخصی خود و برای رسیدن به رفاه و یا آزادی بیشتر و بدون وجود یک عامل بیرونی اجباری، محل زندگی خود را تغییر دهد، آن فرد مهاجر است.

اداره کل مهاجرت ترکیه، مفاهیم “تصمیم گیری با اراده آزادو با هدفرسیدن به رفاه و آسایش شخصی” را در تعریف از مهاجر اساس کار خود قرار داده است. بنابراین تعریف، افرادی که به منظور بهبود شرایط مادی و اجتماعی و در آروزی نیل به آینده و امکاناتی بهتر برای خود و اعضای خانواده شان از یک کشور به کشوری دیگر یا منطقه ای دیگر نقل مکان می کنند، به عنوان مهاجر تعریف می شوند. بنابراین می توان گفت که مفهوم مهاجر بسیار وسیع است و انواع حرکت های جغرافیایی را در بر می گیرد.

پناهنده یا پناهنده مشروط کیست؟

بر اساس کنوانسیون ژنو، پناهنده به شخصی گفته می شود که در کشور خود یا کشور مبدأ به دلایل نژادی، مذهبی، ملیتی، گرایش های جنسی، تعلق به یک گروه اجتماعی معین و عقاید سیاسی خود نتواند از حمایت های این کشور بهره مند شود و یا به دلیل ترس به حق از موارد فوق خواهان بهره مندی از این حمایت ها نباشد یا به دلایل فوق مورد ظلم و ستم قرار گرفته و مجبور به ترک کشور خود شود و از حمایت های کشوری محروم بماند. ترکیه، یکی از کشورهایی است که کنوانسیون ژنو را با یک تبصره امضا کرده و بر این اساس تنها شهروندانی را که از کشورهای اروپایی به ترکیه می آیند، به عنوان پناهنده قبول می کند. به همین دلیل، به افرادی که از خارج از کشورهای اروپایی آمده و درخواست پناهندگی می کنند، عنوان “پناهنده مشروط” داده می شود. پرونده این افراد پس از ورود به ترکیه و درخواست پناهندگی از سازمان ملل، توسط اداره مهاجرت و نیز دفتر سازمان ملل در ترکیه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت حصول شرایط لازم و نیز پذیرش از طرف کشور ثالث به این کشور فرستاده می شوند، این افراد تا زمان پذیرش از سوی یک کشور ثالث به اقامت در ترکیه ادامه می دهند.

حمایت ثانویه چیست؟

خارجیانی که در قالب هیچکدام از تعابیر مهاجر، پناهنده یا پناهنده مشروط قرار نمی گیرند و در صورت فرستاده شدن به کشور مبدا با مجازات هایی از قبیل اعدام و شکنجه مواجه شده یا رفتارهای غیر انسانی همچون تحقیر علیه آنها اعمال خواهد شد و یا در صورت فرستاده شدن مرگ یا خطر جدی در انتظار شخص خواهد بود، عنوان “حمایت ثانویه” را دریافت می کنند. چنانچه مهاجرین سوری را که به شکل دسته جمعی وارد ترکیه شدند، نه به عنوان مهاجر و نه به عنوان پناهنده یا پناهنده مشروط نمی توان تعریف کرد. به دلیل وجود این خلاء قانونی نیز ترکیه با تصویب قانون “حمایت از خارجیان و قانون حمایت بین المللی” سوریه ای ها را به عنوان افرادی تعریف کرد که تحت شمول “حمایت ثانویه یا موقت” هستند.

بر اساس این قانون، به خارجیانی که مجبور به ترک کشور خود یا کشور مبدا شده اند و نمی توانند به کشور مبداء بازگردند و به شکل دسته جمعی به سمت مرزهای ترکیه آمده یا از این مرزها عبور می کنند تا بتوانند حمایت فوری و موقت پیدا کنند، عنوان صاحبان حمایت موقت یا ثانویه داده شده است.

سوالات متداول در این باره چیست؟

چرا اول از همه شخص باید به دفتر اداره مهاجرت ترکیه برود؟

در گذشته شخص پناهجو بعد از ورود به ترکیه باید به دفتر سازمان ملل در آنکارا مراجعه می کرد و آنها معمولا زمانی بین یک هفته تا دو ماه را تعیین می کردند تا دوباره به سازمان ملل مراجعه کرده و ثبت نام (پیش مصاحبه) شود اما با توجه به ازدیاد تعداد پناهجویان در ترکیه در سال ۲۰۱۶  سازمان آسام که یک سازمان ثبت شده در ترکیه است با سازمان ملل همکاری نموده تا تاریخ ثبت نام (پیش مصاحبه) را تعیین نماید و از این طریق از ازدحام جمعیت در جلو دفتر سازمان ملل بکاهند. بنابراین٬ پناهجویان بعد از ورود به ترکیه باید به دفتر آسام مراجعه می کردند تا تاریخ مربوطه تعیین شود. تا قبل از سال ۲۰۱۶ این به معنی ثبت نام در سازمان ملل نبود و فقط تعیین وقت نموده و در روز تعیین شده و پس از مراجعه به سازمان ملل ثبت نام انجام شده و شماره ی پرونده اصلی و تاریخ مصاحبه ی اصلی تعیین می شد. سازمان دگرباشان ایرانی در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در تلاش بود تا راهکارهایی را برای کوتاه شدن روند پناهندگی ارائه کند. در جلسه ای که آرشام پارسی با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در فوریه ی ۲۰۱۶ داشت رسما اعلام شد که سیستم داده های آسام و دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل به هم متصل شده است و اطلاعات پناهجویانی که به آسام مراجعه کرده اند در سیستم های سازمان ملل موجود و دیگر نیازی به ثبت نام مجدد نیست. به عبارتی دو مرحله پناهجویی با هم ادغام و یکی شده است.

از دهم سپتامبر ۲۰۱۸ سازمان ملل و یا آسام دیگر ثبت نام پناهجویان را انجام نمی دهند و کار ثبت نام آنها مستقیما توسط اداره مهاجرت ترکیه انجام می شود و آنها پس از بررسی اولیه پرونده و چنانچه شخص واجد شرایط پناهندگی باشد آن را برای ادامه ی روند ارجاع می دهند.

اداره مهاجرت استانبول 2

در روز ثبت نام در اداره مهاجرت و یا سازمان ملل چه سوالاتی از من می شود؟

 شما در اصل هنوز پناهجو نیستید و هر اتفاقی افتاد باید سریعا مسئولین سازمان ملل را مطلع کنید تا بتوانند به شما کمک کنند. در آن روز بعد از پرسیدن مشخصات فردی و خانوادگی دو سوال بسیار مهم مطرح می شود که پاسخ به آنها اهمیت خاصی دارد.

  • چرا از ایران خارج شدید؟
  • چنانچه به ایران برگردید چه اتفاقی می افتد؟

این دو سوال چارچوب و اساس پرونده ی شما را تعیین می کند.

ممکن است این سوالات به صورت شفاهی و یا کتبی از شما پرسیده شود. توصیه ی ما این است که قبل از ثبت نام متن خود را آماده کنید به طوریکه برای سوال اول در حدود دو پاراگراف توضیح دهید که به چه دلیل از ایران خارج شدید؟ چه ترس هایی داشتید؟ مشکلات شما چه چیزهایی بوده است و در نهایت چه اتفاقی افتاده است که تصمیم گرفتید ایران را ترک کنید. به عبارت دیگر تمام زندگی خود را تا قبل از خروجتان از ایران در دو پاراگراف خلاصه کنید. مسلما نمی توانید وارد جزئیات شوید و باید سرفصل ها و موضوعات آن را کنار هم بگذارید.

برای سوال دوم نیز توصیه ی ما این است که تمام ترس و نگرانی های خود را در صورت بازگشت به ایران بنویسند یعنی تمام زندگی خود را اگر به ایران برگردند تصور کنند و پیش بینی کنند که چه مشکلاتی برای آنها پیش می آید.

تعین شهر محل اقامت در ترکیه

چنانچه قانونی وارد ترکیه باشید معمولا این امکان برای شما وجود دارد که در شهری که مایل هستید و دوست یا آشنایی دارید اقامت کنید، مشروط به اینکه پلیس آن شهر ظرفیت پذیرش پناهجوی جدید را داشته باشد. هر کدام از شهرهای پناهجو پذیر تعداد مشخصی را در سال می توانند ثبت نام کنند و چنانچه سهمیه ی آنها تکمیل شده باشد می بایست در یک شهر دیگر اقامت داشته باشید. شما می توانید تقاضای خود برای دریافت حمایت بین المللی را درهر یک از ۸۱ استان ترکیه به مراجع مربوطه تحویل دهید. ولی قابل ذکر است که اقامت دائم در برخی از شهرهای ترکیه مجاز نمی باشد. اگر درخواست خود را در یکی از استان های غیرمجاز تحویل دهید، پرونده ی شما به یکی از استان هایی که در آن اقامت طولانی مدت امکان پذیر است ارجاع داده خواهد شد. استان های مجاز در نقشه ی زیر به رنگ سبز نشان داده شده اند

معمولا دگرباشان در شهرهای دنیزلی، اسکیشهیر، یالووا و کایسری اقامت دارند و در اکثر واقع پناهجویان دگرباش را می پذیرند هر چند در ماه هایی از سال این امکان وجود ندارد. چنانچه مایل هستید که در شهر خاصی اقامت داشته باشید می بایست دلایل کافی ای به دفتر اداره مهاجرت ترکیه اعلام کنید تا آنها هماهنگی های لازم را به عمل آورند. به عنوان مثال اگر شریک زندگی شما در شهر اسکیشهیر زندگی می کند، می توانید با معرفی او به عنوان پارتنر خود درخواست کنید که شهر شما را اسکیشهیر تعیین کنند زیرا می بایست با پارتنر خود زندگی کنید. اگر به عنوان مثال چند سال پیش به ترکیه آمده باشید و خودتان را معرفی و شهری را برای شما در نظر گرفته باشند و پس از آن دوباره به ایران بازکشته اید و هم اکنون مجددا به ترکیه آمده اید دوباره همان شهر را به شما خواهند داد.

اگر شما را به یک شهر معرفی کردند و در آنجا رفته و در اداره ی پلیس ثبت نام کرده باشید دیگر نمی توانید به راحتی شهرتان را تغییر دهید. زیرا باید درخواست انتقالی خود را به به پلیس داده و از طریق وزارت مربوطه مورد بررسی قرار گیرد. معمولا با این درخواست ها موافقت نمی شود. می توانید در ابتدای ورودتان به یکی از این شهرها رفته و درخواست دهید و این احتمال وجود دارد که آنها با اقامت شما در آن شهر موافقت کنند.

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.