Skip to content

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه

در مقاله‌ی «۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه» هدف ما این است که خواننده علاوه بر شناختی که از موزه های معروف استانبول مانند موزه فلورانس نایتینگل استانبول دارد، با سایر موزه های معروف در دیگر شهرهای ترکیه نیز آشنا شود. در ادامه ۱۰ مکان پر بازدید و برجسته‌‌ی تاریخی از بهترین موزه های ترکیه را را بررسی خواهیم کرد.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه

آشنایی با ۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه

در اغلب اوقات موزه های ترکیه برای بسیاری از گردشگران خارجی جذاب هستند. می‌توان گفت آناتولی در طول تاریخ، به دلیل موقعیت جغرافیایی آن، تمدن‌های بسیاری را میزبانی کرده است. هیتیت‌ها، اورارتین‌ها ، فریگایی‌ها، امپراطوری روم و بیزانس، امپراتوری سلجوقی و عثمانی، و بسیاری از تمدن های عمیق ریشه دار که در این منطقه زندگی می کردند.

بنابراین، از این تمدن ها بسیاری از ویرانه‌های امروز در ترکیه باقی مانده است. آثار باستانی باقی مانده از این تمدن ها و بسیاری از آثار تاریخی دیگر بیشترین سهم را در زمینه معماری و آثار باستانی داشته اند.

۱۰ مکان از بهترین موزه های ترکیه عبارتد از:

موزه شهر باستانی افسوس (Ephesus Archaeological Museum)

افسوس یکی از شهر‌های تاریخی ترکیه است که در سال ۲۰۱۵ به ثبت یونسکو رسیده و جزو مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه به حساب می آید. شهر افسوس یکی از ۱۲ شهر بزرگ در منطقه‌ی (ionia) یونان باستان بوده است. قدمت این شهر به قرن ششم قبل از میلاد باز می گردد.

بر اساس افسانه ای، شهر افسوس توسط جنگجویان زن نهاده شده و به طور کامل از سنگ مرمر ساخته شده است. افسوس که یکی از ثروتمندترین شهرهای بندر آن دوره بوده است، دارای مدارس فلسفه، کتابخانه و معبد بود.

این شهر باستانی دارای ۲ ورودی و یک تئاتر با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر می باشد که از بازدید کنندگان هنگام ورود به دروازه بالایی استقبال می کند. این شهر را می توان از بهترین موزه های ترکیه که ارزش دیدن دارند نام برد.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 1

موزه چورا (Chora Museum)

موزه چورا از کلیساهای دوران بیزانس در منطقه فاتح (Fatih) استانبول قرار دارد که قدمت آن به اوایل قرن چهارم بر می‌گردد. موزه Chora برخی از زیباترین نقاشی ‌های روی سقف و کاشی‌ کاری را در خود جای داده است. این کلیسا در عصر عثمانی و در قرن شانزدهم به مسجد تغییر کاربری داد و در نهایت در سال ۱۹۴۸ به موزه تبدیل شد.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 2

موزه ثاقب سابانجی (Sakıp Sabancı Museum)

موزه صاقب صابانچی در عمارت زیبایی قرار دارد که روزگاری به خانواده‌ی معروف سابانجی تعلق داشت. این موزه که مشرف به تنگه بسفر است، میزبانی برخی از بهترین نمایشگاه‌های هنری استانبول را بر عهده دارد. نمایشگاه‌های هنر گذشته شامل آثاری از رودن، پیکاسو، مونه و آنیش کاپور می‌شود.

موزه ثاقب سابانجی در منطقه ساحلی ساری یئر واقع شده است که از محله های معروف استانبول به شمار می رود.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 3

موزه موزائیک زوگما (Zeugma Mosaic Museum)

موزه موزائیک زوگما (Zeugma Mosaic Museum) در قاضی آنتپ ترکیه، یک مکان منحصر به فرد برای مورخان هنر و باستان شناسان در دنیا می باشد که توانسته است هر ساله گردشگران زیادی را از نقاط مختلف جهان به خود جذب کند.

موزه موزاییک زوگما، بزرگ‌ترین موزه موزاییک دنیا به شمار می‌رود که ۱۷۰۰ متر مربع موزاییک زیبا و سالم را در خود جای داده است. نمایشگاه‌های این موزه به شهر باستانی زوگما مربوط می‌شود که در سال ۲۰۰۰ به‌ واسطه‌ی یک پروژه‌ی سدسازی در معرض خطر سیل قرار گرفت.

موزاییک «دختر کولی» که در اتاقی تاریک به نمایش گذاشته شده است، یکی از معروف‌ترین آثار این موزه در دنیا به حساب می‌آید. این موزه جزء بهترین موزه های ترکیه می‌باشد که در دنیا شهرت فراوانی دارد.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 4

صومعه سوملا (Soumela Monastery)

صومعه سوملا (صومعه مریم مقدس) در منطقه‌ی شرق دریای سیاه در ترکیه، یک بنای ساخته شده بر روی صخره های شیب دار واقع شده است.

این صومعه که در دوران رومی ها ساخته شده و تا قرن نوزدهم هم در آن جا ساکن بودند رو به دریای سیاه می باشد و منظره شگفت انگیزی را برای گردشگران موزه های ترکیه رقم زده است. صومعه سوملا در منطقه‌ی ماچکا (Maçka) در ترابزون که جزء بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است، واقع شده است.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 5

موزه تمدن های آناتولی در آنکارا (Museum of Anatolian Civilizations)

موزه تمدن های آناتولی در آنکارا در سال ۱۹۹۷ به عنوان موزه سال اروپا انتخاب شد و مجموعه ای باور نکردنی از تمدن هایی که در آناتولی زندگی می‌کردند، را در خود جای داده است. می‌توان گفت که این موزه یکی از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین موزه ها و سایت های باستان شناسی ترکیه می باشد.

اگر به عنوان گردشگر در ترکیه حضور داشته باشید به شما توصیه می کنیم که حداقل ۲ روز خود را برای بازدید موزه اختصاص دهید. البته لازم به ذکر است که این موزه دارای آثار تاریخی متعلق به پادشاهی های آشوری، هیئتی، فریجیان، اورات می باشد.

در شهر آنکارا به غیر از این موزه شما می‌توانید از موزه گردیوم، حمام رومی، معبد آگوستوس، واندرلند اوراسیا آنکارا، تله کابین بزرگ آنکارا، قلعه آنکارا و … نیز بازدید نمایید.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 6

موزه دمره (Demre) در شهر آنتالیا

وقتی در ترکیه صحبت از دریا، شن و ماسه و خورشید می شود اولین جایی که به ذهن می آید شهر آنتالیا و سواحل پرچم آبی و زیبای آن می باشد. یکی از مناطق تاریخی در آنتالیا منطقه دمره می باشد که کلیسای سنت نیکلاس نیز در آن واقع شده است. البته شهر باستانی دمره به همراه شهر باستانی Simena توانسته اند بیش از پیش دوستداران تاریخ را به خود جلب نماید.

از دیگر مناطق باستانی آنتالیا می توان به شهر باستانی پرگا در آنتالیا (Perge City) اشاره کرد. پرگا یکی از شهرهای اصلی Pamphilia در ۲ کیلومتری شمال روستای آکسو در  شرق آنتالیا و ۱۸ کیلومتری آنتالیا است.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 7

موزه زیر آب موغلا (Muğla) در شهر بودروم

موزه باستان شناسی زیر آب موغلا در شهر بودروم، یکی از مهم ترین موزه های زیر آب در جهان به شمار می رود. در این موزه تمام اشیاء تاریخی که از زیر آب به دست آمده است نگهداری می شود همچنین می‌توان گفت این موزه بزرگترین مجموعه شیشه ای اسلامی در جهان را در خود جای داده است. در بین بهترین موزه های ترکیه، این موزه بسیار معروف می باشد.

همچنین در مورد شهر موغلا می توانید مقاله های آدرس نصرت آشپز و رستوران Nusr-Et در موغلا، سواحل پرچم آبی ترکیه در موغلا، معروف ترین سواحل ترکیه در موغلا و فتیحه بهشت توریستی مدیترانه در شهر موغلا را از ترکیه ۱۱۸ بخوانید.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 8

موزه مولانا (Mevlana Museum)

بازدید از آرامگاه مولانا، شاعر و صوفی ایرانی، یکی از دلایل اصلی گردشگران برای سفر به شهر قونیه (Konya) به شمار می‌رود. این سازه زیبا، گنبدی فیروزه‌ای دارد و آثار درون موزه شامل دست‌نوشته‌های قدیمی، قرآن‌های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی می‌شود.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 9

موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museums)

موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museums) توسط هنرمند نقاش Osman Hamdi Bey در قررن ۱۹ تاسیس شده است. این موزه یکی از با ارزش ترین موزه های تاریخ  بشر و میراث مستقر در ترکیه از حدود ۶۰۰ سال پیش می باشد.

موزه باستان شناسی استانبول جایی است که ارزشمندترین مصنوعات که به خوبی از زمان های بسیار دور نگهداری و حفط می شوند در آنجا نمایش داده می شود. اگر آنجا باشید می توانید به آسانی متوجه شوید که یک گنج های بزرگ تاریخ در کنار شما جای گرفته است.

این موزه دارای یک مجموعه عظیم از زمان های دوران برنز، دوران سلطنتی، رومی و بیزانس می باشد و آثار فراوانی از امپراتوری عثمانی نیز در آن جای گرفته است. می‌توان گفت این موزه علاوه بر بهترین موزه های ترکیه، می تواند جزء ۱۰ موزه برتر در دنیا قرار بگیرد.

۱۰ مورد از بهترین موزه های ترکیه 10
اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.