Skip to content

شهر باستانی تروآ

شهر باستانی تروآ 15

شهر باستانی تروآ افسانه ای تاریخی

کشور ترکیه، در گذشته شاهد امپراطوری ها و حکومت های بسیار قدرتمندی بوده است. هر کدام از این حکومت ها نیز در سراسر این سرزمین آثاری از خود به جا گذاشته اند. شهرهای باستانی مانند شهر تاریخی افسوس یا شهر باستانی پرگا، مساجد و عبادتگاه هایی مانند مسجد سلطان احمد استانبول و ده ها آثار تاریخی که هر کدام داستانی متفاوت را حکایت می کنند. در این مقاله نیز به معرفی و بررسی شهر باستانی تروآ یا همان شهر تروی (Troy) که پر از  اسرار و افسانه های تاریخی است خواهیم پرداخت.

شهر باستانی تروآ 1

شهر باستانی تروآ کجاست؟

این شهر باستانی در نزدیکی روستایی به اسم توفیقیه در نزدیکی شهر چناق قلعه قرار دارد. این شهر باستانی در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر چناق قلعه و در ۵ کیلومتری روستای توفیقیه قرار دارد. این شهر باستانی که دارای آب و هوایی مناسب نیز هست در نزدیکی دریای اژه است به همین خاطر در زمان خود دارای اهمیت استراتژیکی خاصی نیز بوده است. اکنون نیز این سایت تاریخی جزو یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه است.

تاریخ شهر باستانی تروآ

این شهر تاریخی که نام آن را در تعداد زیادی از کتاب ها و فیلم ها شنیده ایم، دارای تاریخی بسیار عمیق است. باستان شناسان در طی کاوش هایشان در این منطقه آثاری از ۱۰ شهر را کشف کرده اند. برای همین شهر تروآ یا همان ترویا به ۱۰ دسته تاریخی تقسیم می شود. تاریخ اولین تمدن کشف شده در این شهر باستانی به ۳۰۰۰ سال پیش قبل از میلاد بر می گردد که با این حساب به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های تاریخ به شمار می آید. تا حدود سال ۵۰۰ بعد از میلاد نیز آثاری از تمدن در این شهر دیده می شود.

شهر باستانی تروآ 2

موزه شهر باستانی تروآ

این موزه که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شده است در کنار سایت شهر باستانی تروآ قرار دارد. ارتفاع این موزه دقیقا به اندازه بزرگترین ستون کشف شده در شهر تروآ است و معماری آن نیز از شهر تروآ الهام گرفته است. در داخل این موزه آثاری از ده لایه مختلف کشف شده از شهر باستانی تروآ مانند سنگ های قبر، ستون ها و کتیبه های باستانی و اشیای یافته شده در سایت تروآ است. این موزه در ساعات ۱۰ تا ۱۷ در اختیار بازدیدکنندگان است و قیمت بلیط نیز برای هر نفر ۵۰ لیر است.

شهر باستانی تروآ 3

راه های دسترسی به شهر باستانی تروآ

تورهای گردشگری تروآ

شرکت ها و دفاتر گردشگری زیادی از شهرهای مهم ترکیه بخصوص استانبول در حال ارائه تورهای یک روزه و چند روزه به شهر تروآ هستند که می تواند اولین گزینه بازید از این شهر تاریخی باشد. این تورها با توجه به نوع خدمات و هتل ها دارای قیمت های متفاوتی هستند که می تواند حدودا بین مبالغی همچون ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر برای هر نفر متفاوت باشد.

سفر با هواپیما

در صورت استفاده نکردن از خدمات تورها، بهترین راه نیز سفر به شهر چناق قلعه خواهد بود. نزدیک ترین فرودگاه به این منطقه باستانی نیز فرودگاه شهر چناق قلعه است. این پرواز که همه روزه از فرودگاه های استانبول برقرار است دارای قیمتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیر است که در زمان تقریبی ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه از استانبول به چناق قلعه می رسد.

شهر باستانی تروآ 4

سفر با اتوبوس

هر روزه ترمینال های شهرهای بزرگ ترکیه نیز چندین اتوبوس به مقصد چناق قلعه دارند. فاصله استانبول تا شهر چناق قلعه نیز هم اکنون در حدود ۶ ساعت است و قیمت بلیط ها نیز بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ لیر متغیر است که می تواند یکی از گزینه های سفر به چناق قلعه باشد. البته پس از افتتاح پل چناق قلعه این زمان به حدود ۳ ساعت خواهد رسید.

اتوبوس های چناق قلعه به تروآ

در مرکز شهر چناق قلعه و یا در ترمینال این شهر اتوبوس ها و تاکسی های زیادی وجود دارند که در عرض نیم ساعت مسافران را به سایت شهر باستانی تروآ می رسانند. این سرویس ها که قیمت آنها با توجه به خودرو انتخابی ممکن است تغییر کند می توان بین ۲۰ تا ۱۰۰ لیر تغییر کند.

شهر باستانی تروآ 5

کشف شهر باستانی تروآ

در سال ۱۸۶۸ باستان شناس آلمانی به اسم هانریش اشلیمان (Heinrich Schliemann) به طور کاملا تصادفی بقایایی از این شهر را در زیر خاک پیدا می کند. پس از آن بیشتر اشیای ارزشمند و مهم پیدا شده در منطقه به طور غیرقانونی به آلمان و روسیه منتقل می شود. اکنون نیز آثاری از این شهر باستانی در موزه هایی در آلمان و روسیه موجود است.

شهر باستانی تروآ 6

افسانه تروآ

بر اساس گفته افسانه ها، در حدود سده ۱۴ قبل از میلاد حکومت تروآ به پادشاهی پریاموس، شهری با مردمی بسیار ثروتمند و مرفه بود. حکومت های اطراف نیز برای سالیان درازی با هدف شکست این شهر به آن حمله می کردند اما همه آنها شکست می خوردند. سپس پادشاه صاحب فرزندی به نام پاریس می شود اما به گفته پیشگویان، این فرزند آینده ای شوم داشت برای همین نیز پادشاه دستور می دهد تا نوزاد را در جنگل رها کنند. چوپان های اطراف نیز نوزاد را در جنگل پیدا کرده و او را بزرگ می کنند. پاریس که جوانی تنومند بود آوازه اش در شهر می پیچد.

شهر باستانی تروآ 7

پادشاه نیز بی خبر از آنکه او فرزند خودش است او را به عنوان یک سرباز ویژه به دربار می خواند و او را برای ماموریتی به کشور اسپارت می فرستند. پاریس نیز در آنجا عاشق زن اول دربار می شود و با او به تروآ فرار می کند. پادشاه اسپارت نیز با شنیدن این تمام لشکرهای خود را برای جنگ به تروآ می فرستد. این جنگ ده سال طول می کشد و پس از ده سال حکومت تروآ سقوط کرده و شهر را نابود می کنند.

  کاخ توپکاپی استانبول

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×