Skip to content

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 21

ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines) شرکت هواپیمایی کشور ترکیه است که در ۲۰ می سال ۱۹۳۳ به دستور مصطفی کمال آتاتورک با ۵ هواپیما و کمتر از ۳۰ کارمند تأسیس شد. این شرکت روزانه به بیش از ۳۰۰ مقصد، در اروپا، آسیا، آفریقا و ایالات متحده آمریکا پروازهای مستقیم دارد. در ادامه به معرفی کامل ناوگان هوایی ترکیش ایرلاینز (Türk Hava Yolları) خواهیم پرداخت.

قبل از ارائه توضیحات در مورد (Turkish Airlines) بهتر است بدانید در حال حاضر (خردادماه سال ۹۹) به دلیل پاندمی کرونا ویروس در ترکیه و سایر نقاط جهان پروازهای ترکیش ایرلاین و سایر شرکت های هواپیمایی لغو و یا به شدت کاهش یافته اند؛ ولی اخیرا ترکیش ایرلاین اعلام کرده که به زودی پروازهای بین المللی خود را از سر خواهد گرفت.

ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines)

ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines) شرکت هواپیمایی ملی ترکیه؛ یکی از معروف ترین و نام آشناترین شرکت های هواپیمایی جهان است. ترکیش ایرلاین در طول ۸۷ سال فعالیت خود، جوایز بین المللی و متعدد بسیاری را به خاطر ارائه خدمات پروازی عالی هم در پروازهای داخلی و هم برای پروازهای خارجی دریافت کرده است.

شرکت ترکیش ایرلاینز دارای ۶۲۷ مدیر، ۵۴۳۲ خلبان، ۱۲۰۵۲ خدمه کابین، ۲۱۸ تکنسین متخصص و ۱۰۲۶۸ پرسنل دیگر است. قبل از اینکه فرودگاه آتاتورک، یکی از فرودگاه های استانبول بسته شود، دفتر مرکزی ترکیش ایرلاینز (Türk Hava Yolları) در این فرودگاه قرار داشت.

هم اکنون فرودگاه استانبول (Istanbul Airport) به عنوان محل اصلی فعالیت ایرلاین ذکر شده محسوب می‌شود. فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول نیز به عنوان دومین مقر ایرلاین به حساب می‌ آید. جالب است بدانید از یکم آوریل سال ۲۰۰۸ میلادی ، شرکت هواپیمایی ترکیش به عضویت Star Alliance در آمده است.

ترکیش ایرلاینز

تاریخچه و پیشرفت ترکیش ایرلاین (Türk Hava Yolları)

همانطور که گفتیم هواپیمایی ترکیش در بیستم May سال ۱۹۳۳ با نام «State Airlines Administration» تأسیس شد. هواپیماهای شرکت ترکیش (Türk Hava Yolları) در ابتدا بسیار محدود بودند. دو سال بعد در سال ۱۹۳۵ ایرلاین به « General Directorate of State Airlines» تغییر نام یافت.

بعد از جنگ جهانی شرکت هواپیمایی ترکیش از چند هواپیمای داگلاس سی ۴۷ (Douglas C-47 ) برای پروازهای داخلی استفاده کرد. این در حالی بود که تا سال‌ های آغازین دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی، تمرکز اصلی ترکیش ایرلاین بر پروازهای داخلی بود.

 در سال ۱۹۴۷، با برقراری پروازهای داخلی، Turkish Airlines شروع به برقراری پروازهای بین المللی به شهرهای آنکارا، استانبول و آتن کرد. رفته رفته به تعداد مقاصد بین المللی ترکیش ایرلاینز افزوده شد تا بیروت و قاهره نیز به این لیست اضافه شدند.

در سال ۱۹۶۵ دولت ترکیه نام ایرلاین را به «Turkish Airlines» تغییر داد و این شرکت هواپیمایی در همان سال به عضویت سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) درآمد. یک سال بعد شرکت هواپیمایی بریتیش (BOAC) شروع به پشتیابی فنی ترکیش ایرلاینز کرد و این موضوع تا ۲۰ سال ادامه پیدا کرد.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 1

کم کم هواپیماهای جدید و به روز به شرکت هواپیمایی ترکیش افزوده شدند. اولین هواپیمای جتی که توسط این ایرلاین مورد استفاده قرار گرفت، یک فروند داگلاس مک دانل (McDonnell Douglas DC-9) در سال ۱۹۶۷ بود.

با روی کار آمدن دولت جدید در ترکیه در سال ۱۹۸۳، رفته رفته ترکیش ایرلاین به هواپیماهای به روز و پیشرفته مجهز شد. ایمنی به طرز ویژه ای مورد توجه قرار گرفت و شرکت هواپیمایی ترکیش با تغییرات بسیار مثبت و اساسی روبرو گشت. تا اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ تعداد هواپیماهای ایرلاین به ۳۰ فروند رسید. هواپیمایی ترکیش در آن سال‌ها سه میلیون نفر مسافر را به شانزده مقصد داخلی و تعدادی مقصد خارجی در طول سال جابجا می‌ کرد.

در سال ۲۰۰۰ ترمینالی جدید در فرودگاه آتاتورک (که تعطیل شده است) ساخته شد و شرکت هواپیمایی ترکیش تلاش ‌های زیادی برای گسترش پروازهای خارجی اش انجام داد. این شرکت در این راه به عقد توافق نامه ‌هایی با ایرلاین ‌های معتبری چون شرکت هواپیمایی مالزی، شرکت هواپیمایی چک و … اقدام کرد.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 2

مسیر آنتالیا فرانکفورت در سال ۲۰۰۱ به لیست پروازهای بین المللی این شرکت افزوده شد. در سال ۲۰۰۴ میلادی شرکت هواپیمایی ترکیش سفارشی بسیار بزرگ شامل ۳۶ فروند جت از کمپانی ایرباس و ۱۵ فروند بوئینگ را ثبت نمود. البته ترکیش ایرلاین فقط هواپیما نخرید، بلکه بودجه‌ ی زیادی را برای تجهیزات فنی و آموزشی صرف کرد.

  معرفی تاکسی های اینترنتی ترکیه

در همان سال‌ ها با رقبای جدیدی روبرو شد. صنعت گردشگری ترکیه با رشد بسیار زیادی همراه شد؛ عدد پیش بینی شده برای گردشگران در سال ۲۰۰۳ دوازده میلیون نفر و در سال ۲۰۰۵ بیست میلیون نفر تخمین زده شد. با اینکه شرکت هواپیمایی ترکیش در آن سال ‌ها به خوبی شناخته شده بود، اما ۹۸ درصد از سهام آن به دولت تعلق داشت.

  هزینه حمل و نقل در ترکیه

پروسه‌ ی خصوصی سازی این شرکت هواپیمایی در سال ۲۰۰۴ آغاز شد. امروزه ۴۹ درصد از سهام این شرکت متعلق به دولت و ۵۱ درصد مابقی متعلق به اشخاص است.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 3

ناوگان هواپیمایی ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines)

ناوگان هواپیمایی ترکیش (Turkish Airlines) دارای ۳۶۰ هواپیما بوده و از مبدا ترکیه به ۱۲۰ کشور جهان پرواز دارد. تا پایان ماه June سال ۲۰۱۹ ناوگان شرکت هواپیمایی ترکیش از قرار زیر بوده است:

 • Airbus A319-100 – ایرباس ای ۳۱۹ سری ۱۰۰
 • Airbus A320-200 – ایرباس ای ۳۲۰ سری ۲۰۰
 • Airbus A321-200 – ایرباس ای ۳۲۱ سری ۲۰۰
 • Airbus A321 Neo – ایرباس ای ۳۲۱ نئو
 • Airbus A330-200 – ایرباس ای ۳۳۰ سری ۲۰۰
 • Airbus A330-300 – ایرباس ای ۳۳۰ سری ۳۰۰
 • Airbus A350-900 – ایرباس ای ۳۵۰ سری ۹۰۰
 • Boeing 737-700- بوئینگ ۷۳۷ سری ۷۰۰
 • Boeing 737-800 – بوئینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰
 • Boeing 737-900ER – بوئینگ ۷۳۷ سری ۹۰۰ ای آر
 • Boeing 737 MAX 8 – بوئینگ ۷۳۷ سری مکس ۸
 • Boeing 737 MAX 9 – بوئینگ ۷۳۷ سری مکس ۹
 • Boeing 777-300ER – بوئینگ ۷۷۷ سری ۳۰۰ ای آر
 • Boeing 787-9 – بوئینگ ۷۸۷ سری ۹
ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 4

کلاس های پروازی هواپیمایی ترکیش (Turkish Airlines)

هواپیمایی ترکیش دارای پروازهای مختلف در ۳ کلاس پروازی است:

 • تجاری یا بیزنس کلاس (Business Class)
 • کلاس کامفورت (Comfort Class) یا (Premium Economy)
 • پرواز اقتصادی یا اکونومی (Economy class)
ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 5

تجاری یا بیزنس کلاس (Business Class)

 پروازهای تجاری یا کلاس بیزینس فضایی راحت و آرام برای سفرهای شما را فراهم می کند. از آنجا که این نوع پرواز متخص سفرهای کاری و تجاری است تمام امکانات و تسهیلات رفاهی برای استراحت در طول سفر فراهم شده است. صندلی های این نوع پرواز دارای ماساژور هستند.

اگر قصد دارید در طول پرواز اسناد و مدارکی را مطالعه کنید می توانید با چراغ مطالعه راحت تر این کار را انجام دهید. صندلی ها تا حد امکان به عقب می روند و به تختی ۱۸۸ سانتیمتری تبدیل می شوند. اگر نور هواپیما مانع استراحت و خوابیدن می شود می توانید نور محوطه نشستن خود را کم کنید.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 6

کلاس کامفورت (Comfort Class) یا (Premium Economy)

کلاس “Comfort” یا راحت این شرکت در هواپیماهای B777-300 دارای فضایی با ابعاد ۴۶ اینچ (معادل ۱۱۶ سانتیمتر) در ۱۹/۵ اینچ (معادل ۵۰ سانتیمتر) و در سه ردیف (۲-۳-۲) است. از دیگر امکانات این کلاس پروازی می ‌توان به مانیتورهای شخصی ۱۰/۶ اینچی، چراغ مطالعه مخصوص هر صندلی و… است.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 7

پرواز اقتصادی یا اکونومی (Economy class)

پرواز اقتصادی یا اکونومی (Economy class) به پروازهای اقتصادی و ارزان گفته می شوند. در پروازهای اکونومی ترکیش، به اندازه ۷۸ سانتی متر فضا برای هر مسافر که شامل فضایی برای استراحت پاها هم هست، در نظر گرفته شده است. صندلی های این نوع پرواز را می توانید تا ۱۸ سانتیمتر به عقب ببرید تا راحت تر باشید و استراحت کنید.

در طول پرواز گزینه های مختلفی برای سرگرم شدن دارید. با استفاده از منوی متنوع می توانید موزیک های به روز و زیبا گوش کنید، جدید ترین فیلم ها را تماشا کنید، به اخبار گوش دهید و یا آنکه با بازی های مختلف موجود در سیستم خود را سرگرم کنید.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 8

تبلیغات ترکیش ایرلاین (Turkish Airline Sponsorship)

ترکیش ایرلاینز معتقد است که تبلیغات و حمایت باعث موفقیت خواهد شد. هواپیمایی ترکیه یکی از پیشگامان تبلیغات ورزشی در داخل و خارج ترکیه است. این شرکت در زمینه های مختلف ورزشی مثل ورزش گلف، فوتبال، بسکتبال، فوتبال آمریکایی، شنا، هاکی روی یخ، دوچرخه سواری، دومیدانی، کریکت و … فعالیت تبلیغاتی دارد.

جالب است بدانید هواپیمایی ترکیش (Türk Hava Yolları) با چهره های شاخص و شرکت های بزرگ مثل LEGO نیز همکاری تبلیغاتی داشته است. از لیونل مسی در دنیای فوتبال گرفته تا مورگان فریمن (Morgan Freeman) بازیگر مشهور آمریکایی و کوبی برایانت (Kobe Bryant) بسکتبالیست مشهور آمریکایی که چندی پیش بر اثر سانحه هوایی جان خود را از دست داد؛ همگی در فیلم های تبلیغاتی ترکیش ایرلاینز حضور داشته اند.

همچنین این شرکت اسپانسرینگ تیم های فوتبال گالاتاسرای (Galatasaray SK)، ترابزون اسپور (Trabzon spor) و باشاک شهیر در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ را بر عهده دارد.

قوانین حمل بار ترکیش ایرلاین

بر اساس قوانین این ایرلاین میزان بار مجاز برای جا به جایی بار مسافران بستگی به نوع بلیط هواپیما خریداری شده در مبدا و درخواست مسافر دارد. پیشنهاد می کنیم تا قبل از خرید بلیط هواپیما خود حتما شرایط حمل بار و میزان آن را بسته به کلاس پروازی مدنظرتان بررسی نمایید.

  فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول

به صورت کلی، میزان بار مجاز برای پروازهای بین المللی در کلاس های مختلف متفاوت است. برای کلاس اکونومی، ۲۰ کیلوگرم، کلاس کامفورت ۲۰ کیلوگرم و برای بیزینس کلاس، ۳۰ کیلوگرم است. همچنین میزان بار برای کودکان از سنین نوزاد تا ۲ سال، ۱۰ کیلوگرم به همراه یک کریر نوزاد با قابلیت جمع شدن است. توجه داشته باشید که اگر مسافری بیش از حد مجاز بار داشته باشد، باید جریمه اضافه بار خود را بپردازد.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 9

آکادمی پرواز ترکیش ایرلاین

شغل خلبانی (Pilot) یکی از پردرآمدترین مشاغل ترکیه است (ماهیانه ۲۰ تا ۳۵ هزار لیر). آکادمی پرواز هواپیمایی ترکیش در دهم نوامبر سال ۲۰۰۴ تأسیس شد. این آکادمی کار خود را با ۱۶ دانشجو در سال ۲۰۰۶ آغاز کرد. آکادمی ترکیش ایرلاین هم اکنون دارای ۱۴ فروند هواپیمای آموزشی می‌ باشد.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 10

جوایز و دست آوردهای ترکیش ایرلاین

با توجه به سرمایه گذاری هایی که بر روی ترکیش ایرلاین صورت گرفته، این شرکت هم توانسته کیفیت خدمات خود در کلاس پروازی های مختلف بالا ببرد و هم متعاقبا از جایگاه خوبی در بین ایرلاین های بین المللی و مسافران پیدا کند. کارشناسان مختلف به صورت کلی رمز موفقیت ترکیش را در استفاده از هواپیماهای مدرن و مجهز، تیم پروازی حرفه ای و امکانات رفاهی مختلف و بسیار با کیفیتی همچون سرو غذاهای بسیار خوشمزه در پروازهایش می دانند.

  معرفی تاکسی های اینترنتی ترکیه

این شرکت هواپیمایی موفق به دریافت جوایز مختلف و گوناگونی شده که مهم ترین های آن ها دریافت عنوان بهترین ایرلاین اروپایی در سال های ۲۰۱۱، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ است، ایرلاین برتر سال ۲۰۱۳ و بهترین صندلی اکونومی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ می باشند. بلیط هواپیما ترکیش ایرلاین در حال حاضر برای حدودا ۳۰۰ مقصد پروازی در تمامی قاره های دنیا به فروش می رسد.

شرکت ترکیش ایرلاین بر پایه جوایز داده شده توسط شرکت بین ‌المللی درجه ‌بندی (Skytrax)، در سال ۲۰۱۵ بهترین خط هوایی اروپا و چهارمین در دنیا شناخته شد.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 11

مایلز اند اسمایلز (Miles & Smiles) چیست؟

مایلز اند اسمایلز (Miles & Smiles) نام طرحیست که شرکت هواپیمایی ترکیش برای مسافران دائمی اش مد نظر قرار داده است. در این طرح مسافران مایل ‌های به دست آمده از پروازهایی که با ترکیش ایرلاینز و تمامی اعضای شبکه (Star Alliance) داشته اند را می‌ توانند استفاده کنند.

دارندگان کارت کلاسیک پلاس طرح مایلز اند اسمایلز از تمام مزایای تعلق گرفته به دارندگان کارت نقره ای (Star Alliance) برخوردار خواهند بود. افرادی که کارت ‌های الیت و الیت پلاس این طرح را داشته باشند نیز مطابق با دارندگان کارت طلایی (Star Alliance) مزایایی خواهند داشت.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 12

حوادث مربوط به ترکیش ایرلاین

دهه ۱۹۸۰ برای شرکت هواپیمایی ترکیش (Turkish Airlines) سال‌ های خوبی نداشت. در آن سال‌ ها ایرلاین به پروازهای تأخیردار و خدمات ضعیف به مشتریان مشهور شد. همچنین بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۳ چندین سانحه‌ی هوایی برای هواپیماهای ترکیش ایرلاینز اتفاق افتاد.

فاجعه بارترین این حوادث پرواز ۹۸۱ بود. پرواز ۹۸۱ هواپیمایی ترکیش در واقع یک پرواز سیستمی از فرودگاه یشیل کوی استانبول (فرودگاه آتاتورک) به مقصد فرودگاه هیثرو لندن (London Heathrow) با توقفی در پاریس بود. در سوم مارس سال ۱۹۷۴ هواپیمای مک دانل داگلاس که برای این پرواز استفاده می‌ شد به دلیل نقص فنی به جنگلی به نام Ermenonville در نزدیکی پاریس اصابت کرد و تمامی ۳۴۶ نفر سرنشین آن کشته شدند.

در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۰۹ میلادی، یک فروند هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی ترکیه که از فرودگاه بین ‌المللی آتاتورک عازم فرودگاه اسکییپول آمستردام بود، به هنگام فرود در ۵۰۰ متری فرودگاه آمستردام سقوط کرد. در این حادثه ۹ تن کشته شده و ۸۴ تن مجروح شدند. این هواپیما دارای ۱۲۷ مسافر و ۷ خدمه پروازی بود.

ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه 13

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×