Skip to content

هزینه های سفر به استانبول

هزینه های سفر به استانبول 19

سفر به استانبول

حتما برای شما هم پیش آمده است که خود، اطرافیان و دوستانتان قبل از سفر به استانبول، نگران هزینه های سفر به استانبول هستید و سؤالاتی از این قبیل که هزینه سفر به استانبول چقدر است؟ بلیط هواپیما به استانبول چقدر هزینه در پی دارد؟ آیا ترکیه شهر گرانی است؟ هزینه های اقامت، هتل و غذا در استانبول چقدر است؟ هزینه حمل و نقل در ترکیه چطور است؟ و بسیاری از سؤالات دیگر که مطرح می شوند. در این مطلب قصد داریم به این موضوعات بپردازیم و هزینه های سفر به استانبول را از هر جهت بررسی خواهیم نمود.

اگر قصد سفر به استانبول را دارید این مطلب را از دست ندهید؛ زیرا هزینه های سفر به استانبول در بخش های مختلف شامل قیمت تور استانبول، هزینه اقامت، خورد و خوراک، نوع ارز (دلار یا لیر) و هزینه بازدید از جاهای دیدنی استانبول را بررسی کرده ایم تا بتوانید بودجه خود را بهتر برنامه ریزی و مدیریت کنید.

در هنگام سفر به استانبول لیر ببریم یا دلار؟

تمام کسانی که قصد سفر به ترکیه را دارند یک سوال عمده ذهنشان را همواره درگیر می کند که به عنوان پول نقد با خودشان لیر ببرند یا دلار؟ کسانی که یکبار به ترکیه سفر کرده اند قطعا جواب سوال را می دانند؛ قبل از هر چیزی باید بگوییم که دلار ارز بین المللی است و برای تمام سفرها می تواند گزینه مناسب تری باشد؛ اما زمان های خاصی وجود دارد که لیر بیشتر بدردتان خواهد خورد.

واحد پول ترکیه لیر است و آن را با واحد TL نشان می دهند. واحد کوچکتر پول این کشور هم کوروش (Kuruş) است و هر صد کروش برابر با یک لیر می ‌باشد. در حال حاضر اسکناس‌ های استفاده شده در این کشور ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ بوده و سکه‌ های رایج در ترکیه نیز ۱ لیر ای و ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ کروش هستند که البته سکه یک کوروشی در این کشور خیلی به ندرت استفاده می‌ شود. در استفاده از اسکناس ‌های لیر دقت داشته باشید. چرا که برای مثال اسکناس‌ های ۵ و ۵۰ لیره‌ ای بسیار شبیه به یکدیگر هستند.

در پاسخ به این سوال که لیر با خودمان ببریم یا دلار آمریکا باید گفت که با توجه به بین المللی بودن دلار در سفر به ترکیه همواره بهتر است که با خودمان دلار ببریم. این ارز دولتی در ترکیه بسیار طرفدار دارد و در تمام صرافی ها بسیار معتبر و مورد قبول است. همچنین در صورتی که بعد از سفر به کشور ترکیه، تصمیم به سفر به کشور دیگری را نیز گرفتید، می ‌توانید به راحتی دلارهایتان همراه خود به کشور بعدی ببرید و آنجا نیز از آن‌ ها استفاده کنید.

هزینه های سفر به استانبول 1

علاوه بر این ها با توجه به افت قیمتی که ارزهایی مانند لیر و ریال در برابر دلار دارند بهتر است مبلغی که می خواهید همراه خودتان ببرید به صورت دلار باشد؛ این کار باعث می شود علاوه بر اینکه از افت قیمت لیر در امان خواهید بماند، از بالا رفتن قیمت دلار در مقصد نیز سود خواهید کرد به همین دلیل توصیه می‌ شود، که در سفر به ترکیه همراه خود دلار به همراه داشته و در ترکیه کم کم و به مقدار نیاز خود آن را تبدیل به لیر ترکیه نموده و خرج نمایید.

در هنگام سفر به استانبول برای تبدیل پول نقد باید به صرافی استانبول که به آن ها (DOVIZ) گفته می شود بروید. در این صرافی ها بدون پرداخت کمیسیون می توانید تبدیل ارز نمایید. DOVIZ  ها معمولا در جلوی مغازه خود تابلویی دارند که نرخ تبدیل ارز را نشان می دهد. صرافی های مختلف ممکن است نرخ تبدیل متفاوتی داشته باشند بنابراین قبل از تبدیل ارز بهتر است نرخ تبدیل یکی دو صرافی را چک کنید.

مسافرانی که می‌خواهند لیر ترکیه را به ارز کشور خودشان قبل از خروج از ترکیه تبدیل کنند و یا کسانی که قصد خرید یک کالای بزرگ را دارند، حتما طبق قوانین ترکیه رسید معامله را باید نزد خودشان نگه دارند تا مشخص باشد این معامله قانونی انجام شده است.

هزینه های سفر به استانبول 2

هزینه های سفر به استانبول

در ادامه هزینه های سفر به استانبول از طریق مسیر هوایی، زمینی و سفر به صورت شخصی مورد مقایسه قرار گرفته اند.

هزینه تورهای هوایی

هزینه های سفر به استانبول با تورهای هوایی متفاوت است. قیمت ها با توجه به زمانبندی، نوع آژانس، درجه هتل و سایر عوامل متفاوت است:

 • هزینه ها برای ۳ شب و ۴ روز حدودا از 12 میلیون تومان تا بالای 20 میلیون تومان است.
 • هزینه ها برای ۴ شب و ۵ روز حدودا 14 تومان تا بالای 17 میلیون تومان است.
هزینه های سفر به استانبول 3

هزینه تورهای زمینی

تورهای زمینی چون مدت زمان بسیار زیادی را در اتوبوس هستید و این می تواند بسیار خسته کننده باشد و هزینه های سفر به استانبول در این حالت هم در مقایسه با تورهای هوایی زیاد کمتر نیست، توصیه نمی شود.

سفر شخصی با هواپیما

هزینه های سفر به استانبول در این حالت نیز بسته به زمان بندی و سایر شرایط متغیر خواهد بود. اگر می خواهید از شهرستان ها به استانبول بروید می توانید اول به تهران رفته و سپس به استانبول پرواز داشته باشید یا اینکه از شهرهای ارومیه یا تبریز به استانبول بروید. در زیر هزینه های پرواز به استانبول را بررسی کرده ایم: قیمت ها ممکن است بر اساس شرایط مختلف در طی زمان تغییر داشته باشند به خاطر همین توصیه می کنیم قیمت ها را به صورت لحظه ای و از وبسایت های معتبر چک کنید.

 • بلیط هواپیما تهران-استانبول: بین 5 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان
 • بلیط هواپیما تبریز-استانبول: بین 6 میلیون تومان تا19 میلیون تومان
 • بلیط هواپیمای ارومیه-استانبول: 10 میلیون تومان
 • پروازهای خارجی تهران-استانبول: بین ۲۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار
 • عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی و برای اولین بار ۴۰۰ هزار تومان است که همراه با هزینه بلیط پرداخت می شود.
هزینه های سفر به استانبول 4

سفر با خودرو شخصی

اگر می خواهید با ماشین شخصی خود به استانبول بروید باید ماشین خود را آماده کنید و برای این کار هزینه هایی را هم بپردازید:

 • هزینه پلاک بین المللی: ۴۲۵۰۰۰ تومان
 • هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: ۱۴۱۰۰۰ تومان
 • هزینه کاپتاژ یا مجوز خروج از کشور: ۱۸۰۰۰ تومان
 • برچسب CD و IR: برابر با ۵۴۰۰ تومان
 • بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت
 • هزینه بنزین در ترکیه: لیتری22 لیر ترکیه(39000 تومان تا 45 هزار تومان) 
  محله باهچه شهیر استانبول

تفاوت هزینه بنزین که با توجه به شرایط اخیر به وجود آمده در مورد قیمت بنزین، هزینه های سفر به استانبول را گران تر کرده است. در این شرایط با وسیله شخصی سفر به این شهر مقرون به صرفه نیست.

سفر با قطار

طبق برنامه ‌ريزی انجام شده، قطار تهران آنکارا چهارشنبه هر هفته از ايستگاه راه‌ آهن تهران عازم آنكارا مي ‌شود و متقابلا در همين روز نيز از آنكارا به تهران مراجعت مي‌كند. البته در این روزها به دلیل شیوع کرونا، ممکن است حرکت قطار برای مدتی لغو شود.

  چگونه به جزایر پرنس استانبول برویم؟

قطار مسافربری تهران آنکارا ساعت ۲۲:۱۵ دقيقه چهارشنبه هر هفته پس از ترك ايستگاه راه‌آهن تهران عازم تبريز مي‌‌شود و پس از گذر از ايستگاه ‌هاي راه‌آهن تبريز، مرز رازي، كاپيكوي (مرز ورود به كشور تركيه) در اسكله وان متوقف و مسافران با كشتي به آن سوي درياچه به ايستگاه تاتوان منتقل و از آنجا با قطار تركيه‌ اي عازم آنكارا مي ‌شوند.

هزینه های سفر به استانبول 5

هزینه سفر به استانبول با قطار تهران آنکارا (Tehran-Ankara Train) به صورت یکسره حدود ۱ میلیون تومان براي بزرگسال و ۸۰۰ هزار تومان براي خردسالان است و با توجه به اين كه قيمت‌ ها بر اساس نرخ برابری ريال ايران با يورو بوده و به همين دليل متغير خواهد بود. نرخ بلیت برای خردسالان شامل کودکان تا ۱۲ سال است. پيش از اين قطار بين‌المللي تهران وان نيز توسط شركت حمل و نقل ريلي رجا راه ‌اندازي شده بود.

از آنکارا می توانید با قطار سریع السیر (YHT) به استانبول بروید. قیمت بلیت قطار آنکارا – استانبول بین 239 لیر تا 350 لیر ترکیه است که با توجه به نوع بلیط و امکانات آن متغیر است. قیمت بلیط و زمانبندی حرکت قطار را می توانید از اینجا مشاهده فرمایید.

همچنین بهتر است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 8 هزار تومان، بار دوم ۶۰۰ هزار تومان و بار سوم به بعد ۸۰۰ هزار تومان است.

هزینه های سفر به استانبول با قطار تهران آنکارا

هزینه اقامت در استانبول

هزینه اقامت در استانبول از مهم ترین هزینه های سفر به استانبول است. از آن جایی که ترکیه به عنوان یکی از قطب های گردشگری جهان شناخته می شود هتل های ترکیه نیز مانند هتل های آنتالیا، هتل های بدروم، ازمیر و … نیز از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. هنگام سفر به استانبول می توانید با در نظر گرفتن هزینه های سفر به استانبول و سایر عوامل از بین هتل های استانبول با درجه بندی مختلف یکی را برای اقامت انتخاب کنید؛ یادتان نرود که از قبل هتل خود را رزرو کرده باشید!.

 • هتل های ۳ ستاره: حدودا از ۲۰۰ لیر ترکیه تا ۱۰۰۰ لیر ترکیه
 • هتل های ۴ ستاره: حدود 320 لیر ترکیه تا ۱۷۰۰ لیر ترکیه
 • هتل های ۵ ستاره: از 650 لیر ترکیه تا بالای ۷۰۰۰ لیر ترکیه
 • هزینه آپارتمان های استانبول حدودا از شبی ۲۰۰ لیر ترکیه تا ۲۰۰۰ لیر ترکیه
هزینه های سفر به استانبول 6

هزینه های مربوط به خورد و خوراک در استانبول

هزینه های مربوط به خورد و خوراک در استانبول نیز از مهم ترین هزینه های سفر به استانبول است که حتما باید به صورت دقیق بررسی شود. در ادامه با در نظر گرفتن قیمت گوشت و مرغ در ترکیه و سایر موارد مربوط به هزینه زندگی در ترکیه، اساسی ترین وسایل و ملزومات را سعی کرده ایم مورد بررسی قرار دهیم:

 • رستوران های ارزان: حدود ۲۰ – ۲۵ لیر
 • یک وعده غذا در رستوران متوسط برای دو نفر : بین 200 تا 650 لیر
 • رستوران لوکس: از 250 لیر به بالا ؛ بالای ۳۰۰ هزار تومان
 • فست فودهای زنجیره ای: از ۳۰ لیر
 • یک لیوان قهوه: 40 لیر
 • یک پاکت شیر: 25 لیر
 • یک بطری آب: 7 لیر
 • یک کیلوگرم برنج: 41 لیر
 • نان 500 گرمی : 13 لیر
 • ۱۲ عدد تخم مرغ: 46 لیر
 • یک قوطی پنیریک کیلویی: 180 لیر
 • با در نظر گرفتن تغییرات قیمت سیگار در ترکیه، یک بسته سیگار: ۱۴ لیر (بستگی به برند سیگار دارد حدودا به طور متوسط ۱۴-45 لیر)
هزینه های سفر به استانبول 7

هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری استانبول

یکی دیگر از اصلی ترین هزینه های سفر به استانبول هزینه حمل ونقل است. خوشبختانه استانبول سیستم حمل و نقل عمومی بسیار کارآمد و متنوعی دارد که بسیار نیز مورد استفاده است. از جمله این گزینه‌ها می‌توان به: اتوبوس، مترواتوبوس، مترو، دولموش، قطارهای حومه‌ای، تراموا، قطار کابلی، کشتی، کشتی‌های تندرو و تاکسی دریایی و تاکسی های اینترنتی ترکیه اشاره کرد.

قسمت خوب ماجرا این است که اکثرا این گزینه‌ها به یک‌دیگر مرتبط‌ اند و برای پرداخت هزینه همه‌ این‌ها تنها کافیست که آکبیل یا همان استانبول‌ کارت (ISTANBUL KART) تهیه کنید. استانبول‌ کارت نوعی بلیت الکترونیکی‌ است که می‌توانید آن را از باجه ‌های بلیت که در نزدیکی ایستگاه‌های حمل و نقل قرار دارند تهیه کنید. این باجه های بلیت را در نزدیکی ایستگاه هایی چون تکسیم، بشیکتاش و امینونو خواهید دید.

هزینه حمل و نقل با دولموش (Dolmuş)

مورد دیگر در این رده از حمل و نقل دلموش (Dolmuş) است. دولموش ها در واقع اتوبوس هایی در مقیاس کوچک تر، سریع تر و راحت تر هستند که هزینه خیلی ارزانی هم دارند. این دولموش ها گنجایش حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر مسافر را دارند و در آن ها به کمک مسافران کرایه دست به دست شده و به راننده می رسد. قیمت دولموش و مینی بوس هم با توجه به مسیری که طی می کنید تعیین شده و معمولا بین ۳ تا ۶ لیر متغیر است.

هزینه های سفر به استانبول 8

هزینه حمل و نقل با اتوبوس

معمولا در مقابل اتوبوس ها تابلوی الکترونیکی وجود دارد که شما را از اطلاعات مسیر مطلع می کند. در غیر این صورت، باید از راننده سوال کنید. برای مسیرهای طولانی به دلیل قیمت کم، انتخاب بهتری است. جدا از این مورد، مسیر اتوبوس گسترده ‌تر است و قسمت‌ هایی از شهر که به وسیله مترو و تراموا قابل دسترسی نیستند را پوشش می ‌دهد. به عبارتی محل‌ هایی در ترکیه وجود دارد که شما تنها با اتوبوس می‌توانید در آنجا حاضر شوید.

چگونه با اتوبوس به فرودگاه استانبول برویم

هزینه حمل و نقل با تاکسی

تاکسی را باید گران ترین مورد هرینه حمل و نقل در استانبول و کلا ترکیه دانست. در ترکیه قیمت تاکسی ها با توجه به رنگ تاکسی متفاوت است. به عنوان مثال در شهر استانبول هزینه تاکسی های زرد کم تر از هزینه تاکسی های سیاه و Turkuaz است.

  جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ازمیر

در استانبول کمترین کرایه تاکسی ۱۳ لیر است؛ یعنی در صورتی که سوار تاکسی شوید و حتی مسافت ۱ متری را طی کنید مجبور به پرداخت ۱۳ لیر خواهید بود. در سایر موارد هزینه حمل و نقل با تاکسی به ازای هر کیلومتر طی شده 3/30 لیر خواهد بود.

  اجاره خودرو در ترکیه

از وبسایت Hesaplama.net به راحتی می توانید با وارد کردن مسافت هزینه ای که باید پرداخت کنید را مشاهده کنید. اگر در حین مسیر تاکسی از پل و یا اتوبان هایی رد شد که نیاز به پرداخت عوارض داشت، هزینه پرداختی به عوارض به هزینه تاکسی متر افزوده می شود. در مقاله «عوارض OGS و HGS» مفصل به موضوع عوارض پرداخته شده است.

هزینه های سفر به استانبول 9

هزینه تاکسی های دریایی استانبول (Deniz Taksi)

هزینه تاکسی دریایی در استانبول به این شکل است که از لحظه سوار شدن ۴۶ لیر به عنوان هزینه اولیه (açılış ücreti) به حساب شما منظور می شود و به ازای هر یک مایل دریایی (Nautical Mile) که معادل تقریبا ۱/۸ کیلومتر است، ۲۹ لیر به هزینه اولیه اضافه خواهد شد.

هزینه های سفر به استانبول 10

هزینه حمل و نقل با مترو در استانبول

در کل هزینه های اتوبوس های عمومی، اتوبوس های IETT، متروبوس و مترو استانبول برای بلیط تک سفره25 لیر در سال ۲۰۲3 افرایش یافته است و قیمت بلیط های همین وسایل نقلیه با همین شرایط در سال ۲۰۲3 از ۱/۷۰ لیر به ۱/۹۵ لیر برای دانش آموزان و دانشجویان افزایش یافته است.

همچنین در سال ۲۰۲3 هزینه خط مارمارای برای کل مسیر (۴۳ ایستگاه)، از 13 تا 23 لیر در نظر گرفته شده است. تعرفه های گوناگونی برای دانش آموزان، دانشجویان، افراد سالمند، معلم ها و کسانی که از بلیط الکترونیکی یا استانبول کارت استفاده می کنند وجود دارد که بعضا توسط مسئولین دستخوش تغییر می شود. برای کسب اطلاعات به روز در مورد تعرفه ها می توانید به وبسایت رسمی مارمارای، قیمت تعرفه ها، از اینجا دست پیدا کنید.

همچنین اگر این سوال که چگونه با اتوبوس به فرودگاه استانبول برویم؟ برایتان پیش آمد می توانید در مقاله لینک شده جواب سوال خود را پیدا کنید.

هزینه های سفر به استانبول 11

هزینه ورودی جاذبه های گردشگری استانبول

از دیگر هزینه های سفر به استانبول که اجتناب ناپذیر نیز هست باید به هزینه های مربوط به گشت و گذار در شهر و دیدن جاهای دیدنی استانبول اشاره کرد. در ادامه هزینه برخی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول را برایتان آماده کرده ایم:

 • هزینه ورود به کاخ توپکاپی 500 لیر است. اگر در داخل کاخ خواستید به قسمت قصر آن بروید 225 لیر باید دوباره به عنوان هزینه بلیط پرداخت کنید.
 • هزینه بلیط ورود به مسجد ایاصوفیه استانبول مانند بقیه مسجد ها در سال 2023 رایگان شد
 • هزینه بازدید از برج گالاتا استانبول در سال ۲۰۲3، 350 لیر برای بزرگسالان و برای کودکان زیر ۷ سال رایگان است.
 • بازدید از مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول رایگان است.
 • ورودی کاخ دولما باهچه در کل ۹۰ لیر است ولی به دلیل اینکه کاخ دلمه باهچه از قسمت های مختلفی تشکیل شده است قیمت بلیط ورودی به آن ها نیز متفاوت است. جهت اطلاع از قیمت انواع بلیط می توانید از وبسایت ترکیه ۱۱۸ مقاله مربوط به کاخ دولما باغچه استانبول را مطالعه کنید.
 • پارک آبی آکوا کلاب دلفین هر روز از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸ باز است. هزینه‌ی ورودی پارک آبی آکوا کلاب دلفین از 250 تا 300 لیر متغییر است. همچنین ورودی کودکان تا ۴ سال مجانی است
 • هزینه بازدید از آکواریوم سی لایف استانبول از 400 لیر متغیر است.
 • قیمت بلیط آکواریوم استانبول برای کودکان تا ۲ سال مجانی می باشد. قیمت برای افراد بزرگسال500 لیر بوده و برای دانش آموزان، معلولین، معلم ها، افراد بالای ۶۵ سال، قاضی (ارائه کارت کیملیک ترکیه الزامی است) 450 لیر می باشد.
هزینه های سفر به استانبول 12

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×