Skip to content

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 15

خرید سیم کارت ترکیه و سوال در خصوص این که در ترکیه چه سیم کارتی بهتر است خریداری شود ممکن است بارها برای بسیاری از افرادی که قصد مسافرت به ترکیه و یا اقامت در ترکیه را دارند پیش آمده باشد. زمانی که به یک کشور خارجی سفر می کنید بدون تردید یکی از مهمترین موضوعات برای سفر خوب، داشتن ارتباط تلفنی و اینترنتی است. بدیهی است که با وجود تعرفه های بسیار گران اینترنت رومینگ و هزینه های گزاف رومینگ، داشتن یک سیم کارت از کشور مقصد، باعث ایجاد آرامش و مدیریت هزینه های سفر خواهد شد. هزینه‌ها، سبک‌های ارتباطی و اینکه اپراتورها چه خدماتی ارائه می‌کنند، از جمله مسائل مهمی است که باید قبل از سفر به کشوری جدید و اقامت در آن، بررسی کرد؛  تفاوتی نمی‌کند که این کشور جدید را برای سفری کوتاه مدت انتخاب کردیم یا برای یک عمر زندگی. به خاطر همین مساله در این مطلب به معرفی اپراتورهای موبایل (تلفن همراه) در ترکیه خواهیم پرداخت.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 1

چه زمانی رجیستر کردن موبایل در ترکیه واجب می شود؟

قبل از پرداختن به معرفی اپراتورهای موبایل (تلفن همراه) در ترکیه این نکته را باید رعایت کنید که قبل از ۱۲۰ روز از تاریخ ورود به کشور ترکیه حتماً نسبت به رجیستر کردن موبایل خود اقدام نمایید. پس از پایان ۱۲۰ روز اسلات مربوطه در کشور ترکیه از کار می افتد و گوشی موبایل امکان استفاده را در اپراتورهای کشور ترکیه از دست می دهد. البته در این حالت نیز با سیم کارت خارجی (و نه سیم کارت ترک) همچنان به کار ادامه می دهد. برای رجیستر کردن گوشی موبایل فرد مسافر یا مهاجر ترکیه باید حتماً پیش از ۱۲۰ روز از ورود به خاک ترکیه آن را رجیستر نماید و رجیستر کردن آن مشمول هزینه مالیاتی است که باید به دولت ترکیه پرداخت نماید. مبلغ این مالیات در حال حاضر ۱۵۰۰ لیر است اما ممکن است بنا به تصمیم دولت ترکیه در هر حالتی افزایش و یا کاهش یابد کما اینکه در کمتر از یکسال قبل این مبلغ حدود ۱۵۰ لیر ترکیه بود و طی کمتر از یکسال این مبلغ افزایش پیدا کرد. توجه داشته باشید در شرایط تغییر سال میلادی و ورود و خروج های مکرر ممکن است مدت ۱۲۰ روز مجدداً از ابتدا محاسبه شود و یا بیشتر شود اما در شرایط معمول بعد از ۱۲۰ روز موبایل در ترکیه از کار می افتد.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه

در ترکیه سه اپراتور اصلی وجود دارند که می‌توانند خدمات مورد نیاز شما را تهیه کنند:

 •  ترکسل (Turkcell)
 •  ودافون (Vodafone)
 • ترک تلکوم (Türk Telekom)

همچنین آوه آ (Avea) نیز یکی از اپراتورهای تلفن همراه ترکیه است. Avea سیم کارت هایی هستند که در حدود ۱۵ سالی است که با اپراتورهای دیگر فعالیت و همکاری می کند. در واقع می توان این گونه گفت که (Avea) یکی از اپراتورهای مجازی ترکیه به حساب می آید که البته با جدیت کار خود را ادامه می دهد. این شرکت در بدو تاسیس، همکاری تنگاتنگی با ترک تلکوم داشت اما این روزها بیش از پیش با ودافون همکاری دارد که به نوعی این صحبت ها نشان از آن دارد که Avea اساسا زیر ساختی از خود ندارد. بسیاری از ایرانیان البته تجارب نا موفقی در مورد استفاده از سیم کارت های این شرکت داشته اند؛ پس ترجیحا از ۳ اپراتور اصلی تلفن همراه ترکیه خرید کنید.

تعریف سیم کارت در ترکیه مشابه تعریف آن در ایران است. مکالمه، پیام کوتاه و اینترنت همراه. به طور کلی دارا بودن خط تلفن همراه در ترکیه و استفاده از آن ابداً ارزان قیمت نیست. با توجه به اینکه بیشتر از سه یا چهار اپراتور فعال در ترکیه وجود ندارد، گران ‌قیمت بودن هزینه ‌ها طبیعی است. هر سه اپراتور قابل اطمینان هستند و طبق گفته شرکت  OpenSignal، ترکسل (Turkcell) پوشش بهتری دارد و پس از آن ودافون و ترک تلکام هستند. هر سه اینترنت پر سرعت خوبی دارند که در بیشتر شهرها و روستاها پوشش دارد. شما با خرید سیم کارت و داشتن اینترنت می توانید به راحتی در مورد جاذبه ها اطلاعات کسب کنید و مسیرهای دستری به آن ها را توسط گوگل مپس پیدا کنید. هر کدام از اپراتورها ممکن است برای یک شهر بهترین گزینه باشد و پوشش و سرعت بهتری داشته باشد. اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه اینترنت های 2G، 3G و 4G را در اختیار مشتریان قرار می دهند که طبعا 4G سرعت بیشتری دارد وگرانقیمت ترینشان است. سرعت اینترنت همراه در ترکیه به طور میانگین ۳۰ مگابیت در ثانیه است.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 2

ترکسل (Turkcell)

اپراتور ترکسل (Turkcell) در ترکیه یکی از معرف ترین اپراتورها می باشد. پاکت های مکالمه (بسته ها)، اینترنت و اس ام اس این اپراتور نسبتا گرانتر از سایر اپراتورهاست. فروشگاه های لوکس که مجهز به مانیتورهای متنوع می باشند که شماره تلفن ها و قیمت آنها را به نمایش گذاشته اند. در نظر داشته باشید که می توانید برای استفاده در زمان تعطیلات خود از سیم کارت Tourist Welcome Pack  استفاده نمایید. قیمت این سیم کارت ۱۴۹ لیر می باشد. با خرید این پاکت شما می توانید از ۲۰ GB  اینترنت رایگان به همراه ۲۰۰ دقیقه مکالمه و همچنین استفاده از واتس آپ به مدت ۳۰ روز  استفاده نمایید.  در صورت نیاز به استفاده از پیامک رایگان که یکی از مزایای این اپراتور است، زمانی که شارژ پولی شما (پاکت یا بسته شما) تمام شده باشد و بخواهید به یک سیم کارت ترکسل زنگ بزنید، تلفن گویا ضمن اعلام اتمام بسته شما، پیشنهاد می کند قبل از قطع تماس، شماره یک را بگیرید تا به طرف مقابل شما تماس شما را اطلاع دهد. در این حالت مشترک مورد نظر شما از تماس شما مطلع شده و با شما تماس خواهد گرفت. همچنین در بسیاری از موارد ترکسل کمپین های بسیار مناسبی را برای افرادی که به عنوان توریست به این کشور آمده اند ارائه می دهد و در بعضی مواقع می توانند از خدمات اینترنت نامحدود و رایگان استفاده نمایند.

  گواهینامه رانندگی در ترکیه برای ایرانیان

 از سایر مزایای خرید سیم کارت ترکسل به خصوص بسته خوش آمدگویی توریست، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجاره اتوموبیل از سایت Yolcu360 با قیمت های ویژه! شما می توانید با شماره تلفن همراه و کدی که دریافت می کنید در این وب سایت از خدمات ویژه به مشتریان ترکسل بهره مند شوید.
 • استفاده از ۱۰٪ تخفیف در شعبات رستوران Şans ( شانس) در ترکیه و بعضی از کافه رستوران های دیگر در آنتالیا و دنیزلی
 • تخفیف بلیط موزه و چندین مورد دیگر
  ولتا موتور بزرگترین تولید کننده موتورسیکلت برقی ترکیه

در نظر داشته باشید که قیمت سیم کارت ها با توجه به امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد می تواند متفاوت باشد ولیکن باید عنوان کنیم که قیمت سیم کارت ترکسل ارزان نیست و به نسبت کشورهای اطراف شما باید هزینه بیشتری را برای خرید سیم کارت ترکیه پرداخت نمایید. این بسته ها به مدت ۳۰ روز اعتبار دارند. البته شما می توانید سرویس خارج از ترکیه را نیز با پرداخت هزینه اضافی فعال نمایید تا بتوانید از ایران به این سیم کارت دسترسی داشته باشید؛ به خصوص برای افرادی که اقدام به افتتاح حساب در بانک های ترکیه نموده اند، این سرویس کمک زیادی برای مدیریت حساب آنها می کند.

برخی از کد های سرویس دهی ترکسل (Turkcell)

 • فعالسازی: ارسال کلمه EVET به شماره ۲۲۲۲
 • ستاره ۱۲۳ مربع: چک کردن میزان اعتبار
 • ستاره ۱۰۰ مربع: مشاهده منو اصلی خدمات ترکسل
 • ستاره ۱۵۹ مربع: مشاهده باقی مانده بسته
 • ستاره ۷۱۱ مربع: اطلاع از اینکه یک شماره متعلق به کدام شرکت است.
 • شماره تماس با صدای مشتری: ۵۳۲
 • شماره تماس با صدای مشتری با خطوط خارجی: ۰۰۹۰۵۳۲۵۳۲۰۰۰۰

برای اطلاع از تعرفه های ترکسل (Turkcell) می توانید از اینجا بازدید کنید.

(اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی ندارید میتوانید با استفاده از افزونه Google Translate سایت را به فارسی یا انگلیسی ترجمه کنید)

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 3

ودافون (Vodafone)

ودافون (Vodafone)، دومین اپراتور موفق و پر مشترک در ترکیه است. اگر فوتبالی باشید، سال های درخشش منچستریونایتد با هدایت فرگوسن را به خاطر داشته باشید، نام و برند ودافون بی شک برایتان خاطره انگیز است. این شرکت انگلیسی در آن دوران طلایی، اسپانسر منچستریونایتد شناخته می شد و توانست شهرت خوبی در سطح جهان به دست آورد. امروزه از این شرکت به عنوان بزرگترین ارائه دهنده خدمات ارتباطی در سطح جهان یاد می شود. این شرکت اساسا در ترکیه، خدمات خود را به فروش می رساند یعنی سیم کارت هایی که در دسترس قرار دارد معمولا برای هر بخش که در سیم کارت فعال باشد فرد باید هزینه بیشتری علاوه بر قبض و شارژ بپردازد. یعنی سیم کارت های ترکیه ای ودافون در قیمت های مختلف به فروش می رسند که پایین ترین قیمت، فقط امکان برقراری تماس دارند و دیگر امکانات به صورت جداگانه به فروش می رسند.

تفاوت عمده ودافون با ترکسل، در تاریخ فعالسازی و غیر فعالسازی «سیم کارت تعطیلات» می باشد. ودافون ۱۲۰ روز سیم کارت را در اختیار گردشگران خارجی قرار می دهد، در حالی که در مورد ترکسل اینگونه نیست و صرفا سیم کارت های اعتباری یک ماهه به فروش می رسند. البته گردشگران در نهایت هم می بایست یک نوع سیم کارت انتخاب کنند که قیمتی در حدود ۲۰۰ لیر دارد. همانطور که پیش تر نیز نوشتیم، سیم کارت در ترکیه اصلا ارزان نیست. در حالی که با این مبلغ در ایران می توان یک سیم کارت دائمی با کد و خط مناسب خرید اما در ترکیه برای خرید یک سیم کارت اعتباری باید ۲۰۰ لیر بپردازید که مبلغ کمی به حساب نمی آید. همچنین با خرید سیم کارت ۲۰۰ لیری، در کنار ۷۵۰ دقیقه مکالمه رایگان و ۲۵۰ پیامک نیز می توان با حجم ۲۰ گیگابایتی استفاده از اینترنت به نوع این مسئله گرانی سیم کارت را کمی فراموش کرد. نکته جالب و مثبت درباره این اپراتور برای کسانی که زبان ترکی بلد نیستند این است که کارمندان این اپراتور اغلب به زبان انگلیسی مسلط‌ اند و می‌توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند. درست مانند ترکسل ماهانه مبلغی به عنوان حق اشتراک این سیم‌کارت از شارژ شما کسر خواهد شد و با کد ستاره ۱۲۳ می‌توانید از باقی مانده شارژ خود با خبر شوید.

سیم کارت های ودافون امکان برقراری تماس با سایر کشور ها را نیز ندارند یعنی اگر سیم کارت از کشور خارج شود، دیگر سرویس دهی به مشترک خود نخواهد داشت و از دسترس خارج می گردد.

برخی از کدهای سرویس دهی ودافون (Vodafone)

 • فعالسازی: ارسال کلمه SORGU به شماره ۳۶۳۶
 • نحوه استعلام باقیمانده بسته ها: ارسال کلمه OZET به ۷۰۰۰

 برای اطلاع از تعرفه های ودافون (Vodafone) می توانید از اینجا بازدید کنید.

(اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی ندارید میتوانید با استفاده از افزونه Google Translate سایت را به فارسی یا انگلیسی ترجمه کنید)

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 4

ترک تلکوم (Türk Telekom)

ترک تلکوم (Türk Telekom)؛ این اپراتور بر اساس آمار و اطلاعات، تقریبا کوچک ترین اپراتور سراسری ترکیه به حساب می آید که البته در زمینه ارائه خدمات مکالمه و اینترنت همراه حرف های زیادی در رقابت با سایرین رقبای خود دارد. ترک تلکام نیز مانند دو اپراتور قبلی، خدمات خاصی را به کاربر و مشترک خود ارائه می دهند. به عنوان مثال می توانید با پرداخت ۱۵۰ لیر ترکیه ، ۷۵۰ دقیقه مکالمه رایگان دریافت کنید و البته از ۱۰ گیگ اینترنت هم بهره مند می شوید، اما اگر ۲۰۰ لیر بپردازید، می توانید علاوه بر ۷۵۰ دقیقه مکالمه و ۲۵ گیگابایت اینترنت بهره برد.

  صنایع موتورسازی توساش ترکیه (TEİ)

در نظر داشته باشید که سیم کارت ترک تلکوم (Türk Telekom) قطعاً ارزان تر از وودافون می باشد. این شرکت گزینه های بیشتری را برای گردشگران خارجی ارائه می دهد.

برخی از کدهای سرویس دهی ترک تلکوم (Türk Telekom)

 • فعالسازی: ارسال پیامک خالی به شماره ۵۵۵۵، سپس با دریافت پاسخ از شماره ۲۴۳۸ باید کلمه EVET را ارسال کنید.
 • کد استعلام باقیمانده بسته ها: #۱۲۳* ارسال عدد ۱ و شماره گیری ۹۳۳۳

برای اطلاع از تعرفه های ترک تلکوم (Türk Telekom) می توانید از اینجا بازدید کنید.

  هزینه خرید اینترنت در ترکیه 2023

(اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی ندارید میتوانید با استفاده از افزونه Google Translate سایت را به فارسی یا انگلیسی ترجمه کنید)

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 5

همچنین در ترکیه اپراتورهای دیگری نیز برای تلفن همراه وجود دارند و برخی از مردم در ترکیه از آن ها استفاده می کنند ولی، به دلیل عدم محبوبیت معمولا از طرف گردشگران مورد استفاده قرار نمی گیرند؛ این اپراتورها عبارتند از:

 • Fenercell (فنرسل)
 • Pttcell (پی تی تی سل)
 • GSM Mobile (جی اس ام موبایل)
 • Bim CELL (بیم سل)

کدام اپراتور بهتر است؟

از آن‌جایی که این اپراتورها به عنوان بهترین اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه شناخته می‌شوند، رقبای سرسختی برای یکدیگر هستند و به همین جهت نمی‌توان میان ارائه خدمات آن‌ها و هزینه ‌هایشان تفاوت چندانی پیدا کرد. البته که ترکسل (Turkcell) پوشش گسترده ‌تری به نسبت ودافون (Vodafone) و ترک تلکوم (Türk Telekom) دارد ولی اگر قرار نیست به محل ‌های خاصی بروید این امکان هم چندان به دردتان نخواهد خورد. هرچند که اغلب مردم و مخصوصاً ایرانیان ترکسل را انتخاب کرده‌اند که با توجه به هزینه خرید اولیه و هزینه ‌های شارژ و بسته‌ ها و پوشش شبکه‌ ای بهتر، انتخاب درست و مناسبی بوده است.

هر سه اپراتور قابل اطمینان هستند و طبق گفته شرکت  OpenSignal، ترکسل (Turkcell) پوشش بهتری دارد و پس از آن ودافون و ترک تلکوم هستند.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 6

انواع سیم ‌کارت ها در ترکیه

سیم کارت دائمی

گردشگران نمی‌توانند در ترکیه سیم‌کارت دائمی ثبت نام کنند. تنها در صورتی کسی می‌تواند از سیم‌کارت دائمی استفاده کند که در ترکیه حساب بانکی و یا ملک داشته باشد. جالب است که بدانید یکی از دلایلی که بسیاری از گردشگران در سفر به ترکیه سیم‌کارت نمی‌خرند و از سیم‌کارت قبلی خودشان استفاده می‌کنند نیز همین است.

سیم کارت اعتباری

 سیم‌کارت اعتباری ترکیه نیز مشابه سی م‌کارت اعتباری ما در ایران است. همه اپراتورها این خدمات را ارائه می‌دهند و شما می‌توانید از میانشان با توجه به هزینه‌ها یکی را انتخاب کنید. البته تفاوت قیمت چندانی میان این اپراتورها وجود ندارد. بدی سیم‌کارت‌های اعتباری ترکیه این است که اگر از آن‌ ها به مدت ۶ ماه استفاده نکنید، غیرفعال خواهند شد. اگر قرار است برای ۶ ماه از سیم‌کارتتان استفاده نکنید و می‌دانید که پس از ۶ ماه دوباره به این نیاز پیدا خواهید کرد، نگران نباشید. می‌توانید با قرض دادن این سیم‌کارت به دیگر افرادی که در ترکیه زندگی می‌کنند و یا قصد سفر به آن جا را دارند از غیرفعال شدن آن جلوگیری کنید و مجبور نباشید که مجدداً در سفر بعدی هم سیم‌کارت بخرید. اگر هم که سیمکارتتان ترک تلکوم و ترکسل است، می‌توانید برای جلوگیری از باطل شدن از آن‌ها در ایران هم از آن ‌ها استفاده کنید.

سیم کارت گردشگری

 سیم‌کارت گردشگری یکی از قابلیت‌های جالبی است که اپراتورها برای گردشگران ترکیه تدارک دیده ‌اند. این سیم‌ کارت ها تنها سه ماه اعتبار دارند و تقریباً هر سه اپراتور آن‌ را با خدمات یکسان و قیمت یکسانی ارائه می‌ دهند. ولی محبوب‌ ترین آن‌ها در میان گردشگران مربوط به سیم‌کارت ودافون هالیدی «سیم کارت تعطیلات» می باشد. ودافون ۱۲۰ روز سیم کارت را در اختیار گردشگران خارجی قرار می دهد.

سیم کارت بین‌المللی

دیگر امکانی که اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه فراهم کرده‌ اند خرید سیم‌کارت بین‌المللی است. شما می‌توانید از این سیم ‌کارت در ۲۰۰ کشور دنیا استفاده کنید و تماس شما اگر چه گران‌ تر از تماس‌های داخلی سیم‌ کارت های محلی خواهد بود ولی دیگر نیازی نیست برای هر کشور سیم‌کارت مخصوص به آن را تهیه کنید و هزینه اولیه را پرداخت کنید. اگر سفرهای بین ‌المللی زیادی در پیش دارید این گزینه برای شما به نظر مناسب ‌ترین می‌رسد.

Alldaywifi

برای داشتن اینترنت حتماً لازم نیست سیم کارت داشته باشید. می‌توانید از Alldaywifi استفاده کنید. اگر برای کار به ترکیه می‌روید و قصد تجارت دارید و یا قرار است استفاده بالایی از اینترنت داشته باشید، این دستگاه تمامی نیاز شما به اینترنت با سرعت بالا را برطرف می‌کند. با این دستگاه شما می‌توانید با پرداخت ۴۲ دلار تا ۷ روز به طور نامحدود اینترنت پرسرعت داشته باشید. البته می‌توانید بیشتر از ۷ روز هم استفاده کنید ولی باید به ازای هر روز ۶ دلار اضافه پرداخت کنید. خرید این دستگاه نیز بسیار راحت است. شما حتی می‌توانید آن را اینترنتی خریداری کنید و سفارش کنید که در محل خاصی به دستتان برسد.

 اپراتورهای متفاوت در سراسر شهر شعبه ‌های مختلفی دارند. به سادگی می‌توانید نزدیک ‌ترین آن ‌ها به خودتان را از روی نقشه یا در اینترنت پیدا کنید یا از دیگران آدرسش را جست و جو کنید. به هر صورت با توجه به تعداد بالای گردشگران به ترکیه، نمایندگی اپراتورهای تلفن همراه چیزی نیست که سخت پیدا شود؛ پس ابداً نگران نباشید. این روش شاید ساده ‌ترین روش خرید سیم‌کارت در ترکیه نباشد ولی مقرون به صرفه ‌ترین است.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه 7

بهتر است بدانید با توجه به رقابت تنگاتنگ بین اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه، هنگام خرید انواع بسته های اینترنتی یا مکالمه توصیه می کنیم برای اطلاع از آخرین وضعیت مربوط به قیمت انواع بسته های اینترنت و اطلاع از کمپین های مختلفی که اپراتورها ارئه می دهند، به وبسایت اپراتور مورد نظر خود مراجعه کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×