Skip to content

محله های معروف استانبول

محله های معروف استانبول 16

نگاهی به شهر استانبول

از سال ۲۰۰۴ میلادی، استانبول گام های بلندی در بهبود زندگی ساکنان خود برداشته است. از ساختن هزاران کیلومتر راه و پل، تا صدها کیلومتر خط جدید مترو و همچنین بهبود امکانات در سطح شهر. همراه با چنین تغییر شدیدی در ساختار، قیمت های املاک و مستغلات نیز افزایش یافت. شهر استانبول با جمعیتی حدود ۱۶ میلیون نفر (طبق آمار اوایل سال ۲۰۲۰)، پر جمعیت ترین شهر کشور ترکیه است. استانبول تنها شهری است که دو بخش اروپایی و آسیایی دارد. این شهر به دلیل جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیار زیادش سالانه تعداد بی شماری از توریست ها را به سوی خود می کشاند.

قدمت این شهر به ۶۶۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. اسم شهراستانبول به معنی جایگاه وفوراسلام یا اسلامبول است که پس از فتح آن توسط ترک های عثمانی به این نام تغییر کرده است. پس از برقراری جمهوری در ترکیه، شهر آنکارا به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد. اما امروزه با وجود گذشت سال ها، استانبول همچنان جایگاه ویژه ای از لحاظ اقتصادی و جذب مهاجر و توریست برای کشور ترکیه ایفا می کند. هم چنین وجود فرودگاه های بین المللی آن مخصوصا فرودگاه جدید استانبول (Istanbul Airport)، موجب بهبود نقل و انتقال و سفر به این شهر گشته است.

محله های معروف استانبول 1

محله های معروف استانبول

استانبول شامل ۳۹ شهرستان (İlçe) یا آنگونه که در تقسیمات اداری کلانشهرهای آن آمده است، ۳۹ منطقه شهری است که در دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول واقع شده اند. برخی از این مناطق و محله ها را می توان در لیست جاهای دیدنی استانبول قرار داد. یکی از این مناطق فاتح (Fatih) همان استانبول قدیمی است که امروزه دارای ۴۲۰ هزار نفر جمعیت می باشد. اغلب نقاط باستانی و دارای ارزش جهانی گردشگری در این منطقه واقع شده اند. آکسارای نیز که به محل تمرکز دفاترآژانسهای مسافرتی، تجاری و تفریحی تبدیل شده است در محله ی فاتح قرار دارد. کنسولگری ایران نیز که تا یکصد سال قبل و دوران پایتختی استانبول، سفارت ایران بود به عنوان تنها نمایندگی خارجی در این منطقه است.

محله های معروف استانبول 2

وقتی قصد خرید خانه در استانبول را دارید باید از قبل اطلاعات کافی در مورد محله ها و شهرستان های دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول داشته باشید. اطلاعاتی از از قبیل اینکه کدام محله یا شهرستان در کدام قسمت استانبول واقع شده اند؟ آیا محله ای که مورد نظر شماست از نظر قیمتی مناسب است یا خیر؟ گران ترین محله های استانبول کدام محله ها هستند؟ حداقل هزینه زندگی در استانبول در این مناطق چقدر است؟ و سوال هایی از این قبیل. در ادامه با محله ها و شهرستان های بخش آسیایی و اروپایی استانبول بیشتر آشنا خواهید شد.

محله های معروف استانبول 3

بخش اروپایی استانبول

 • آرناووتکوی (Arnavutköy)
 • آوجیلار (Avcılar)
 • باغجیلار (Bağcılar)
 • باهچلی اولر (Bahçelievler)
 • باکرکوی (Bakırköy)
 • باشاک شهیر (Başakşehir)
 • بایرام پاشا (Bayrampaşa)
 • بشیکتاش (Beşiktaş)
 • بیلیک دوزو (Beylikdüzü)
 • بی اوغلو (Beyoğlu
 • بویوک چکمجه (Büyükçekmece)
 • چاتالجا (Çatalca)
 • اسنلر (Esenler)
 • اسن یورت (Esenyurt)
 • ایوب (Eyüp)
 • فاتح (Fatih)
 • قاضی عثمان پاشا (Gaziosmanpaşa)
 • گون گورن (Güngören)
 • کاییتهانه (Kâğıthane)
 • کوچوک چکمجه (Küçükçekmece)
 • سارییر (Sarıyer)
 • سیلیوری (Silivri)
 • سلطان قاضی (Sultangazi)
 • شیشلی (Şişli)
 • زیتین بورنو (Zeytinburnu)

بخش آسیایی استانبول

 • آدالار – بیوک آدا (Adalar)
 • آتاشهیر (Ataşehir)
 • بی کوز (Beykoz)
 • چکمه کوی (Çekmeköy)
 • کادیکوی (Kadıköy)
 • کارتال (Kartal)
 • مال تپه (Maltepe)
 • پندیک (Pendik)
 • سانجاک تپه (Sancaktepe)
 • سلطان بیلی (Sultanbeyli)
 • شیله (Şile)
 • توزلا (Tuzla)
 • عمرانیه (Ümraniye)
 • اسکودار (Üsküdar)
محله های معروف استانبول 4

تاریخچه محله های استانبول

سه منطقه شهری بی اوغلو، کادیکوی و اسکودار نیز مناطق شهری قدیمی استانبول بشمار می روند که تا چند صد سال پیش بعنوان شهرهایی مجزا از استانبول محسوب می شدند. بقیه مناطق شهری استانبول فاقد سابقه تمدن شهری با شکل فعلی بوده و عمران و توسعه شهری صورت گرفته در این مناطق مربوط به چند ده سال اخیر است؛ بعبارت دیگر مناطق بویوک چکمجه، بیلیک دوزو، باغچه شهیر، اسنیورت، سیلیوری، چاتالجا، باشاک شهیر، آرناووت کوی، سارییر، آیاز آغا، سلطان غازی، کیلیوس، بیکوز، شیله، سلطان بَیلی، کورد کوی، چکمه کوی و پندیک، مناطق اطراف استانبول و مناطقی از قبیل قاسم پاشا، چاغلایان، گوزتپه، ایوب، کاییتهانه، عمرانیه، مال تپه و آتاشهیر جزو محلات قدیمی خارج از محدوده باستانی شهر محسوب می شوند. با توجه به اینکه منطقاً ارزانترین املاک و مستغلات یک شهر همواره در حاشیه ها یا نقاط فرسوده و قدیمی که دارای ارزش باستانی نباشند واقع هستند در استانبول نیز ارزانترین ملک، خانه، آپارتمان و مستغلات را به غیر از استثناهایی باید در مناطق فوق الذکر جستجو کرد. استثناها در میان محلات فوق الذکر شامل بی کوز، مال تپه، پندیک، سارییئر، شیله، کیلیوس و آتاشهیر هستند.

در ادامه به بررسی برخی از محلات فوق الذکر و معروف استانبول از نظر وضعیت قیمتی و کلی برای خرید خانه می پردازدیم:

فاتح (Fatih)

محله فاتح استانبول که یکی از پرجمعیت ترین نقاط این شهر به حساب می رود، از نظر بازار نیز جزو مهمترین بخش های استانبول است و اگر مثلا قصد خرید کیف و کفش در استانبول را داشته باشید، میتوانید اجناس و فروشگاه های مناسب و خوبی را پیدا کنید. این منطقه بیشتر میزبان خانواده ها و افرادی از قشر متوسط است. محله ی آکسارای که پذیرای بسیاری از گردشگران است، دارای مغازه ها، رستوران ها ، کافه های متنوع و مراکز دیدنی و تاریخی مانند بازار بزرگ استانبول و مسجد سلطان احمد است. جمعه بازار فیندیک زاده نیز در این منطقه قرار دارند.

بویوک چکمجه (Büyükçekmece)

منطقه ی بویوک چکمجه در منتهی الیه غربی استانبول بعد از بیلیک دوزو و اسن یورت و قبل از سیلیوری و چاتالجا واقع شده است. بویوک چکمجه و مخصوصا محلات آنسوی دریاچه بویوک چکمجه به طرف سیلیوری و ادرنه در حقیقت منطقه ای اعیان نشین و ویلایی بشمار می رود. بنابراین این منطقه را از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

محله های معروف استانبول 5

چاتالجا (Çatalca)

 منطقه ی چاتالجا در منتهی الیه شمال غربی استانبول واقع شده و تاکنون از ساخت و سازهای گسترده شهری در امان مانده است. چاتالجا در حقیقت روستا و قصبه ای بیش نبوده ولی به لحاظ واقع شدن در حاشیه استانبول مورد توجه برخی از ثروتمندان شهر واقع شده و ویلاهای متعددی در میان باغ های سرسبز آن سربرآورده اند. بنابراین این منطقه را نیز از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

بیلیک دوزو (Beylikdüzü)

 منطقه بیلیک دوزو در غرب استانبول، بعد از آوجیلار و قبل از بویوک چکمجه واقع شده است. بیلیک دوزو با ده محله خود امروز یکی از محلات مورد توجه اتباع خارجی و بویژه ایرانیان ساکن استانبول است. در مورد این منطقه، دلایل ارزانی املاک و پایین بودن نرخ اجاره ها در آن پیشنهاد می شود در صورت تمایل آنها را مطالعه فرمایید. در اینجا به این نکته بسنده می کنیم که بیلیک دوزو یکی از مناسبترین گزینه ها برای سکونت در استانبول است به شرطی که به لحاظ کار و غیره مجبور به تردد روزانه تا مرکز شهر یا نقاط شرقی آن نداشته باشید.

باغچه شهیر (Bahçeşehir)

محله باهچه شهیر (باغچه شهیر) با وسعت تقریبی ۵ کیلومترمربع، یکی از محله های هشتگانه شهرستان باشاک شهیر می باشد که در منطقه شمال غرب قسمت اروپایی استانبول واقع شده است و اتوبان شرق به غرب تم (TEM) از جنوب این محله زیبا می گذرد. محله باهچه شهیر (Bahçeşehir) که در گذشته یک مکان ییلاقی بود، اولین شهرک اقماری استانبول است که در سال ۱۹۹۴ پایه ریزی گردید. پلان شهری منطقه باهچه شهیر بر اساس الگوبرداری از شهرک های موجود قاره ی سبز و منازل به سبک ساختمان و ویلاهای اروپایی، با رعایت استاندارد های جهانی ساخته شده اند. طول عمر متوسط خانه های این منطقه ۱۵ سال می باشد. اکثر ساکنان این محله شهروندان ترک، و اقلیت مهاجرین آن از اروپای شرقی، اعراب و ایرانی ها می باشند. فاصله ۳۰ کیلومتری با مرکز شهر استانبول (تاکسیم) نیز منجر به ترافیک کم، آب و هوای تمیز و مهاجر کمتر شده است. توصیه میکنیم؛ چنانچه قصد اخذ اقامت در ترکیه را دارید، با خرید ملک و آپارتمان در باغچه شهیر با خیالی آسوده و راحت برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

محله های معروف استانبول 6

اسنیورت (Esenyurt)

منطقه اسنیورت در غرب استانبول، بعد از آوجیلار و قبل از بویوک چکمجه واقع شده است. اسنیورت تا چند سال پیش منطقه ای دور از مرکز و با دسترسی ضعیف بود ولی امروز با بیش از چهل محله خود و ساخت و سازهای گسترده مورد توجه سرمایه گذاران است.

باشاک شهیر (Başakşehir)

منطقه باشاک شهیر در شمال استانبول، بعد از آرناووت کؤی و باغجیلار واقع شده است. باشاک شهیر امروزه با پروژه های ساختمانی متعدد مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول است. در این منطقه شما می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

آرناووت کوی (Arnavutköy)

منطقه آرناووت کؤی در شمال استانبول، بعد از باشاک شهیر واقع شده است. آرناووت کؤی مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول است که تمکن مالی مناسبی ندارند. در این منطقه شما می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

سارییر (Sariyer)

 منطقه سارییر تقریبا در منتهی الیه شمالی استانبول و تنگه ی بسفر به طرف دریای سیاه واقع شده است. محلات سارییر به لحاظ نزدیکی به ساحل تنگه ی بسفر و دوری از شلوغی داخل شهر، منطقه ای اعیان نشین و ویلایی بشمار می رود. بنابراین این منطقه را از لیست مناطق احتمالاً برخوردار از املاک ارزان حذف می کنیم.

بیکوز (Beykoz)

منطقه بیکوز در شمال استانبول و قسمت آسیایی تنگه ی بسفر به طرف دریای سیاه واقع شده است. محلات بیکوز به لحاظ نزدیکی به ساحل بغاز و دوری از شلوغی داخل شهر، منطقه ای نسبتاً اعیان نشین بشمار می رود. بنابراین این منطقه را از لیست مناطق احتمالاً دارای املاک ارزان، حذف می کنیم.

محله های معروف استانبول 7

سلطان بیلی (Sultanbeyli)

منطقه سلطان بیلی در شمال شرق استانبول، بعد از کارتال و سانجاق تپه واقع شده است. سلطان بیلی بیشتر مورد توجه بومیان استانبول است که به دنبال واحد های آپارتمانی ارزان با دسترسی خوب هستند، می باشد. در این منطقه شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب وبه نسبت دیگر مناطق ارزان پیدا کنید.

توزلا (Tuzla)

منطقه توزلا در منتهی الیه شرقی استانبول، بعد از پندیک واقع شده است. توزلا بدلیل وجود تعدادی از کارخانه های صنایع مادر و شهرک های صنعتی بیشتر منطقه ای صنعتی و کاری است. البته به لحاظ نزدیکی به ساحل، دوری از شلوغی شهر و واقع شدن در خروجی استانبول بطرف بدنه اصلی سرزمین ترکیه یعنی آناتولی زیاد ارزان هم بحساب نمی آید ولی در این منطقه شما می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و نسبتا ارزان پیدا کنید.

پندیک (Pendik)

تقریبا در شرق استانبول بعد از کارتال و قبل از توزلا و گبزه واقع شده است. شما در پندیک می توانید خانه با قیمت نسبتا مناسب ابتیاع نمایید ولی پندیک درکل محله ارزانی محسوب نمی شود. ضمن اینکه با نزدیکترین مرکز شهرکادیکوی نزدیک به ۳۵ کیلومتر و تا میدان تکسیم ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

کاسیم پاشا (Kasimpasa)

 کاسیم پاشا، در دره شمال تارلاباشی و نشانجا، غرب کورتولوش و تقریبا در سر راه تقسیم و آکسارای واقع شده است. کاسم پاشا از دیربازمورد توجه بومیان استانبول بوده که تمکن مالی مناسبی نداشتند. این محله در عین قدیمی بودن و نزدیکی به مرکز شهر هنوز از وجهه مطلوبی برخوردار نیست. در این محله شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

چاغلایان (Çağlayan)

چاغلایان، در نزدیکی مجیدیه کوی و تقریبا در سر راه تکسیم و اوک میدانی واقع شده است. چاغلایان نیز بیشتر مورد توجه غیربومیان ترکیه ای استانبول بوده که تمکن مالی مناسبی نداشتند. این محله در عین قدیمی بودن و نزدیکی به مرکز شهر هنوز محروم از امکانات رفاهی و وجهه ای مطلوب است. در این محله شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

گوزتپه  (Göztepe)

بعضی از نام ها دفعات زیادی در محلات و ساختمانها، مراکز آموزش، تجاری و غیره در استانبول به چشم می خورند. گوزتپه از جمله این نامها است که در چند جا تکرار شده است. محله هایی به همین نام در مجیدیه کوی، باغجیلار (بالاتر از گونَشلی) و کادیکوی نیز وجود دارند که اولی و دومی دارای شرایط مشابه ولی محله سوم در شمار محلات برخوردار استانبول است. محله گوزتپه محله ای واقع در شمال مجیدیه کوی می باشد که محله ای آرام در شیب ملایم دره از طرف مجیدیه کوی از یکسو و زینجیرلی کویو از طرف دیگر قرار گرفته است. گوزتپه نیز بیشتر مورد توجه مهاجران داخلی ترکیه بوده است. این محله در عین نزدیکی به مجیدیه کوی، شیشلی و تقسیم  محروم از امکانات رفاهی و وجهه ای مطلوب است. در این محله شما با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توانید ملک و آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان پیدا کنید.

ببک (BEBEK)

محله بِبِک (BEBEK) یکی از محله ‌های مرفه ‌نشین و اعیان ‌نشین بشیکتاش استانبول در ساحل اروپایی تنگه ی بسفر است. حداقل قیمت مسکن مثلا برای یک خانه ۱۰۰ متری، ۸ میلیون لیربه بالاست و در بعضی از موارد قیمت خانه های ویلایی بزرگتر رو به ساحل به بیش از ۴۰۰ میلیون لیر می رسد. بِبِک برای قرن‌ ها جزو محبوب ‌ترین محلات مسکونی بشیکتاش استانبول برای خرید مسکن و زندگی بوده است.

محله های معروف استانبول 8

بشیکتاش (Beşiktaş)

مناطقی که بالاترین میانگین قیمت در هر متر مربع در استانبول را دارند، همواره در محدوده تنگه ی بسفر یا همان بوغازیچی (Boğaziçi)  که در منطقه اروپایی استانبول واقع شده است قرار داشته اند. در این زمینه، بشیکتاش سال هاست که مقام نخست را بر عهده دارد و یکه تاز محله ها در استانبول می باشد. اگرچه قیمت مسکن در ترکیه با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی جامعه دارای فراز و نشیب های زیادی بوده است ولیکن هیچ موقع سبب کاهش قیمت خرید خانه در استانبول و به خصوص در این محله ها نشده است. در ادامه ی بشیکتاش می توانیم از محله هایی که با فاصله کمی این محله را تعقیب می کنند Sarıyer ، Kadıköy و Bakırköy را نام برد.

محله های معروف استانبول 9

از این که در این مقاله ما را همراهی کردید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین در جهت ارائه هر چه بهتر خدمات به شما عزیزان، میتوانید نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ترکیه ۱۱۸ اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

  تپه پیر لوتی استانبول

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

2 نظر

 1. محله های معروف استانبول 24

  مطلب کامل و گیرا ممنون از زحمات شما

  • محله های معروف استانبول 25

   ممنون از همراهی شما دوست گرامی


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بهترین کلاب های استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×