Skip to content

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 16

جزیره یاسی آدا یا جزیره دموکراسی و آزادی ها

جزیره دموکراسی و آزادی (Dekomrasi ve Özgürlükler Adası) با نام سابق یاسی آدا (Yassı Ada) که دارای معنی جزیره تخت نیز است، جزیره ای کوچک در قسمت جنوبی استانبول و یکی از اعضای جزایر پرنس استانبول است. این جزیره که از جاهای دیدنی استانبول است دارای تاریخی بسیار عجیب و جذاب بوده و در دوران های مختلف استفاده های مختلفی از آن شده است و بقایا و آثار زیادی از دوران های مختلف بر روی آن باقیمانده است.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 1

جزیره دموکراسی و آزادی ها کجاست؟

این جزیره که یکی از جزایر پرنس یا همان آدالار استانبول می باشد، در فاصله ۱/۵ کیلومتری سیوری آدا (Sivriada)، که یکی دیگر از اعضای آدالار است و در فاصله ۱۱/۵ کیلومتری از نزدیکترین نقطه استانبول یعنی منطقه کادیکوی استانبول است. این جزیره دارای مساحت ۱۸/۳ هکتار است و از سال ۱۹۶۰ و پس از محاکمه چندین تن از سیاستمداران ترکیه در این جزیره چندان مورد استفاده نبود اما در سالهای اخیر فعالیت های ساخت و ساز و پاکسازی جهت بازگشایی دوباره این جزیره شروع شد.

تاریخ جزیره دموکراسی و آزادی ها

دوران امپراطوری روم شرقی

این جزیره در زمان حکومت رومی ها به عنوان تعبیدگاه و زندان مورد استفاده قرار می گرفت و مهمترین زندانیان روم در منطقه را به این جزیره می فرستادند. رومی ها در سال ۸۶۰ میلادی در این جزیره یک کلیسا بنا کردند و در زیر آن حجره هایی را به عنوان زندان ایجاد کردند.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 2

دوران امپراطوری عثمانی

پس از حکومت رومی ها این جزیره برای سالیان درازی بدون رفت و آمد و استفاده ماند، تا اینکه در زمانه حکومت عثمانی و در سال ۱۸۵۸ یکی از سفرای انگلیس در عثمانی این جزیره را پسندیده و آن را از دولت عثمانی خریداری می کند. پس از مدتی کوتاهی او شروع به ساخت چندین بنای کوچک در اطراف جزیره و یک دانشکده هنر بسیار لوکس در وسط آن می کند.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 3

پس از چندین سال و با بحرانی شدن وضعیت سیاسی انگلیس در منطقه، او به درخواست پادشاه عثمانی، این جزیره را به یک ترک که از بزرگان دربار عثمانی نیز بود و اسماعیل پاشا نام داشت می فروشد. اسماعیل پاشا به مدت چندین سال در باغ ها و بناهای این جزیره زندگی می کند اما به دلیل دور بودن این جزیره از شهر و تنها ماندن، او نیز این جزیره را به حال خود رها کرده و دوباره این جزیره برای مدت درازی متروکه می ماند.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 4

دوران جمهوری ترکیه

در سال ۱۹۴۷ این جزیره توسط نیروی دریایی ارتش ترکیه از دولت ترکیه خریداری می شود. نیروی دریایی ترکیه این جزیره را به عنوان یکی از پادگان های آموزشی خود مورد استفاده قرار می دهد و سربازان و نیروهای بسیار زیادی را در این جزیره آموزش می دهد. نیروی دریایی ترکیه نیز بناها و ساختمان های زیادی را در این جزیره بنا می کند.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 5

پس از آن، دادگاه هایی در این جزیره ساخته می شود تا اعضای اصلی حزب دموکرات پس از کودتای سال ۱۹۶۰ ترکیه در این جزیره اعدام شوند. با حکم دادگاه ۱۵ نفر از اعضای این حزب که افراد سیاسی مهم و سرشناسی هم بودند در این جزیره تیرباران می شوند. سپس دوباره این جزیره برای آموزش های نیروی دریایی ترکیه در اختیار آنها قرار می گیرد و تا سال ۱۹۷۸ نیز توسط این ارگان مورد استفاده قرار می گیرد. پس از آن نیز این جزیره به مدت دو سال توسط دانشگاه استانبول مورد قرار می گیرد و پس از آن و از سال ۱۹۹۵ نیز دوباره متروکه می ماند.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 6

نام جزیره دموکراسی و آزادی ها

این جزیره که تا سال ۲۰۱3 بین مردم به عنوان جزیره یاسی آدا شناخته می شد، در همان سال و با فرا رسیدن شصتمین سالگرد کودتای ترکیه، و به افتخار محکومین این کودتا توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور وقت ترکیه به جزیره دموکراسی و آزادی ها تغییر نام پیدا کرد.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 7

افتتاح دوباره جزیره دموکراسی و آزادی ها

در سال ۲۰۱۳ به دستور رئیس جمهور ترکیه، ساخت و ساز و پاکسازی در این جزیره دوباره شروع شد. این جزیره که در ۲۷ می سال ۲۰۲۰ و دقیقا ۶۰ سال پس از کودتای ۱۹۶۰ ترکیه افتتاح شد، از این پس با هدف های فرهنگی، تاریخی و گردشگری مورد استفاده قرار گرفت. همچنین یک ساختمان برای کنگره ترکیه در این جزیره ساخته شده است تا تعدادی از جلسات مهم دولت ترکیه در این جزیره برگزار شود. پس از اتمام کارهای ساخت و ساز نیز قایق ها و کشتی های مسافری مشغول حمل و نقل گردشگران به این جزیره خواهند بود.

جزیره دموکراسی و آزادی های استانبول 8
  محله بالات استانبول

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میدان کناک و برج ساعت ازمیر

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×