Skip to content

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول

برای اینکه هنگام سفر به استانبول به راحتی منبع جامعی از لیست جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول داشته باشید، در این مقاله قصد داریم ۱۰۰ مورد از جاهای دیدنی استانبول را برای شما معرفی کنیم تا هر آنچه در مورد جاذبه های گردشگری استانبول دنبالش هستید را در این مطلب به راحتی پیدا کنید.

معرفی جاهای دیدنی استانبول

استانبول شامل ۳۹ شهرستان (İlçe) یا آنگونه که در تقسیمات اداری کلانشهرهای آن آمده است، ۳۹ منطقه شهری است که در دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول واقع شده اند. در هر دو قسمت جاذبه ها و دیدنی های زیادی برای گشتن وجود دارند. برای گردش روزانه در شهر استانبول نیاز به لیستی از جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول را خواهید داشت. در این راستا ما در ادامه لیستی از ۱۰۰ جاذبه دیدنی استانبول را به همراه اطلاعات کامل، نقشه و تصاویر آن ها در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در ابتدا سعی کرده ایم پرطرفدارترین جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول را در ۱۵ مورد اول لیست قرار دهیم و سپس به موارد بعدی و جاهای بعدی دیدنی این شهر پرداخته ایم.

جاهای دیدنی استانبول

دسترسی سریع به هر یک از جاهای دیدنی استانبول:

جاهای تاریخی و گردشگری استانبول

در ادامه به معرفی تک تک جاهای تاریخی و گردشگری استانبول پرداخته ایم.

کاخ توپکاپی استانبول (Topkapi Sarayi)

کاخ توپکاپی (Topkapi Sarayi) نزدیک موزه ایاصوفیه استانبول واقع شده است. ساخت کاخ توپکاپی، یکی از جاهای دیدنی استانبول، بین سال های ۱۴۶۰ شد تا سال ۱۴۷۸ انجام گرفته است. موزه وکاخ توپکاپی محل سکونت سلاطین عثمانی، حرم سرا و دادگاه عثمانی و همچنین مرکز مدیریت حکومت بوده است. کاخ توپکاپی در واقع دومین کاخ عثمانیست که در استانبول بنا شد. این کاخ ۴ قرن خانه سلاطین عثمانی بود و ۲۵ سلطان عثمانی در آن زندگی کردند، از سلطان مهمد دوم (Mehmet II) تا سلطان عبدالملک همگی در کاخ توپکاپی سکنی داشتند.

هر سلطانی که به تاج و تخت رسید، قسمتی را با معماری متفاوت به کاخ اضافه کرد و گاها به دلیل بلاهای طبیعی آتش سوزی و یا زلزله، به ویژه زمین لرزه ۱۵۰۹ و آتش سوزی ۱۶۵۵ کاخ بازسازی و بر آن تغییراتی اعمال شد. این کاخ در سال ۱۹۲۴ بنا بر دستور آتاتورک و به ‌عنوان موزه برای بازدید عموم گشوده شد. بسیاری از بخش ‌های کاخ توپکاپی (Topkapi Sarayi) وجود دارد که می‌توان امروزه از آن بازدید کرد. نمایشگاه ‌ها و سالن‌های متعددی وجود دارند که در آن‌ها هیچ مبلمان یا تزئیناتی وجود ندارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 1
 • موزه و کاخ توپکاپی استانبول در منطقه سلطان احمد در فاتیح استانبول (Fatih) واقع شده است.
 • ساعات بازدید ۹ تا ۱۹ در فصول بهار و تابستان و ۹ تا ۱۷ در فصول پاییز و زمستان.
 • هزینه ورود به کاخ توپکاپی ۷۲ لیر است.

کاخ دولما باغچه استانبول (Dolmabahçe Palace)

کاخ دولما باغچه استانبول (Dolmabahçe Palace) ازکاخ های قدیمی و با شکوهی است که در این شهر ساخته شده است. کاخ دلمه باغچه بین سال های ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶ به دستور عبدالمجید یکم، سی و یکمین پادشاه عثمانی بنا شد. در ادامه به معرفی بیشتر این کاخ توریستی خواهیم پرداخت.

کاخ دولما باغچه استانبول (دلمه باغچه) با لقب بزرگ ترین کاخ شهر در قلب استانبول قرار گرفته است. دولما باغچه بزرگترین کاخ کشور ترکیه است و ۴۵ هزار مترمربع وسعت دارد. در تزیین این کاخ لوکس بیشتر از طلا و کریستال استفاده کرده و آن را به سبک بناهای اروپایی ساخته اند؛ در حالی که کاخ توپکاپی، که پیش تر به عنوان اقامتگاه و مرکز سیاسی حکومت عثمانی شناخته می شد، با کاشی های شهر ایزنیک (İznik) و کنده کاری سبک عثمانی تزیین شده است.

کاخ دلمه باغچه دارای ۳ طبقه است و درون آن، ۲۸۵ اتاق، ۴۶ سالن، ۶ حمام ترکی و ۶۸ سرویس بهداشتی وجود دارد. از لحاظ کارکردی می توان عناصری از زندگی سنتی عثمانی ها و همچنین ویژگی خانه های سنتی ترکیه را در این مکان دید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 2
 • کاخ دولمه باغچه در منطقه بشیکتاش استانبول، محله ویشنه زاده و خیابان دولما باغجه واقع شده است.
 • به جز روزهای دوشنبه که تعطیل است همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ می توانید از این کاخ دیدن کنید.
 • ورودی کاخ دولما باهچه در کل ۹۰ لیر است؛ ولی به دلیل اینکه کاخ دلمه باهچه از قسمت های مختلفی تشکیل شده است قیمت بلیط ورودی به آن ها نیز متفاوت است که در مقاله مربوط به آن به هزینه ها به صورت کامل اشاره شده است.

آب انبار باسیلیکا استانبول (Yerebatan Sarnıcı)

آب انبار باسیلیکا (Yerebatan Sarnıcı) مورد بعدی در لیست جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول است. آب انبار باسیلیکا به معنای آب انبار فرو رفته در زمین واقع سه تا پنج دقیقه پیاده با موزه ایا صوفیه استانبول فاصله دارد و یکی از بناهای باشکوه و باستانی شهر استانبول است. زیر شهر استانبول صد ها آب انبار باستانی پنهان شده اند که در گذشته های دور منبع ذخیره و تامین آب برای شهروندان بوده اند. بزرگترین این بناها، آب انبار باسیلیکا است.

آب انبار ۱۵۰۰ ساله ی باسیلیکا در واقع سرداب کلیسایی است که در قرن ۶ میلادی ساخته شده و محل تامین آب قصر و ساختمان های مهم شهر قسطنطنیه بوده است. امروزه باسیلیکا سیسترن زیر نظر یکی از سازمان های فرهنگی شهرداری استانبول اداره می شود و درهایش به عنوان یکی از بهترین موزه های استانبول، به روی تمام مردم باز است.  این جاذبه تاریخی، تا به حال میزبان رویدادهای ملی و بین المللی بسیاری بوده است و از نقاط با اهمیت استانبول محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 3
 • آب انبار باسیلیکا در منطقه فاتیح (Fatih) استانبول و در ۱۵۰ متری موزه ایاصوفیه واقع شده است.
 • برای بازدید از موزه باسیلیکا سیسترن همه روزه از ۹ تا ۱۷:۳۰ می توانید مراجعه کنید. لازم به ذکر است که در اولین روز از تعطیلات مناسبت های دینی و مذهبی این مکان از ساعت ۱۳ باز خواهد بود.
 • هزینه بازدید برای بازدید کنندگان داخلی ترکیه ۱۵ لیر، بازدیدکنندگان خارجی ۳۰ لیر، دانش آموزان و معلمین ۵ لیر.

برج گالاتا استانبول (Galata Kulesi)

مورد بعدی از جاهای دیدنی استانبول برج گالاتا استانبول است که توسط ایتالیایی ها (مردم شهر جنوا) ساخته شده است. این برج با معماری قرون وسطایی و نمای سنگی در منطقه گالاتا کاراکوی استانبول قرار دارد. به طور کلی می توان گفت که این برج در محل تلاقی خلیج بوسفروس و شمال ناحیه شاخ طلایی واقع است.

اگر بخواهیم در مورد سرگذشت برج گالاتا صحبت کنیم باید بدانید که سرگذشت پر فراز و نشیبی دارد. روزگاری این برج به عنوان دیده بان کشتی های دشمن و تنگه بوسفروس شناخته می شد. اما کمی بعد به عنوان مکانی برای شناسایی هرچه سریع‌تر آتش سوزی ها بکار گرفته شد. برج گالاتا استانبول نماد استقامت و بلند شدن پس از هر بار نابودی و تخریب است که در گذر تاریخ چندین بار تخریب و بازسازی شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 4
 • برج گالاتا در استانبول، منطقه بی اوغلو، محله و محله برکت زاده واقع شده است.
 • زمان بازدید از ساعت ۹ الی ۲۰:۳۰ می باشد.
 • هزینه بازدید ۳۵ لیر برای بزرگسالان و برای کودکان زیر ۷ سال رایگان است.

کاپالی چارشی یا بازار بزرگ استانبول (Istanbul Grand Bazaar)

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده‌ی دنیاست که با نام‌های کاپالی چارشی (Kapalı Çarşı)، بویوک چارشی (Büyük Çarşı) و گرند بازار استانبول (Grand Bazaar) نیز شناخته می شود. بازار بزرگ استانبول یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شهر زیبای استانبول به شمار می‌رود و نماینده بخشی از تاریخ و گذشته این کشور و از طرفی اقتصاد امروز ترکیه است

کاپالی چارشی در منطقه ای به مساحت ۱۱۰ هزار و ۸۶۸ متر مربع احداث شده و دارای بیش از ۳۶۰۰ مغازه است که با در برگرفتن ۶۵ خیابان و کوچه در استانبول به جرات می تواند بزرگترین بازار استانبول به شمار رود. با وجود افزایش روز به روز بازارها و مراکز خرید در استانبول، هنوز هم این بازار یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر استانبول به شمار می رود.

بازار بزرگ استانبول
 • بازار کاپالی چارشی در استانبول، منطقه فاتیح و محله بیازیت (Beyazıt) واقع شده است.
 • از ساعت ۹ الی ۱۹ می توانید از بازار بزرگ استانبول دیدن کنید.

آکواریوم استانبول (Istanbul Aquarium)

آکواریم استانبول (آکواریم فلوریا) در ساحل جنوب غربی استانبول احداث شده و این امکان را برای گردشگران این شهر فراهم می کند تا سفری از دریای سیاه به سمت اقیانوس آرام و جنگل های آمازون داشته باشند و گونه هایی را که در این مناطق زندگی می کنند را از نزدیک ببینند. اکواریم استانبول یک آکواریوم عمومی در این شهر است که پروژه احداث آن در سال ۲۰۰۳ در قسمت اروپایی استانبول در منطقه باکرکوی کلید خورد و بعد از ساخت ساختمان آن و جمع آوری گونه های مختلف از اقصی نقاط دنیا در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید.

در آکواریوم استانبول که یکی از زیباترین جاهای دیدنی استانبول است، هر قسمت تم مختص به مکان جغرافیایی را هودش را دارد؛ در واقع با بازدید از این دنیا نه تنها از اعماق دریا های زیبای سرتا سر دنیا عبور خواهید کرد، بلکه فرهنگ تاریخی و معماری آن سرزمین را نیز خواهید دید. فضای هر آکواریم به گونه ای طراحی، دیزاین و نور پردازی شده که به خوبی حس ورود به دنیایی دیگر را به بازدید کنندگان منتقل کند.

آکواریوم استانبول
 • آکواریوم استانبول در بخش اروپایی استانبول، در منطقه باکیرکوی (Bakırköy)، محله یشیل کوی (Yeşilköy) و در یک قدمی ساحل فلوریا واقع شده است.
 • همه روزه از ساعت ۱۱ تا ۱۸ می توانید از آکواریوم دیدن کنید.
 • قیمت بلیط برای کودکان تا ۲ سال مجانی می باشد. قیمت برای افراد بزرگسال ۷۰ لیر بوده و برای دانش آموزان، معلولین، معلم ها، افراد بالای ۶۵ سال و قاضی ها (ارائه کارت کیملیک ترکیه الزامی است) ۵۰ لیر می باشد.

برج دختر استانبول (Kiz Kulesi)

با گذر از جاذبه های توریستی استانبول به برج دختر استانبولرسیدیم. برج دختر استانبول یا برج میدن (Maiden’s Tower) مورد بعدی لیست جاهای دیدنی استانبول است. این برج در واقع قلعه ای کوچک بوده که اغلب اوقات در عکس های استانبول می توان دید. این جاذبه دیدنی در قسمت آسیایی استانبول و منطقه اسکودار واقع شده و با بازدید از آن می اوانید تجربه ی قایق سواری نیز داشته باشید. برج دختر استانبول که به آن برج لئاندر (Leander’s Tower) نیز گفته می شود، در استانبول با نام «Kız Kulesi» به معنی برج دختر شناخته می شود.

برج دختر استانبول، ساختمانی کوچک و یکی از شاخص ترین جاذبه های استانبول است که بر روی جزیره ای کوچک در میان تنگه بسفر جای گرفته است. این برج که با نام لیندر و دامالیس (نام همسر خاریس پادشاه آتن) هم شناخته می شود، قدمتش به دوران بیزانسی ترکیه، یعنی نزدیک هزار سال پیش بر می گردد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 5
 • از اسکله اوسکودار (Üsküdar)، به راحتی می توانید با قایق فاصله ۲۰۰ متری تا برج میدن را طی کنید و به این سازه زیبا و سفید رنگ برسید و از برج دختر و موزه آن دیدن کنید.
 • از ساعت ۹ الی ۱۹ می توانید از برج دختر استانبول دیدن کنید.
 • قیمت ورودی برای افراد بزرگسال هر نفر ۳۰ لیر.
 • برای دانش آموزان و دانشجویان هر نفر ۱۵ لیر.
 • می توانید برای صبحانه، ناهار یا شام نیز برای خود جا رزرو کنید.

خیابان استقلال استانبول (Istiklal Caddesi)

یکی از مهم ترین ها از لیست جاهای دیدنی استانبول خیابان استقلال استانبول است. این خیابان، خیابانی عریض و سنگفرش شده است که از سویی به میدان معروف تقسیم (Taksim Square) می رسد و از سویی دیگر به ایستگاه متروی شیش هانه (Şişhane). خیابان استقلال استانبول یکی از پر ترددترین خیابان ها در این شهر است و روزانه ۳ میلیون بازدید کننده دارد. در این خیابان ۱۴۰۰ متری مغازه های رنگارنگ، رستوران ها، انبوهی از کتابفروشی، عتیقه فروشی، گالری هنری، کافه خیابانی، سینما، تئاتر و … را خواهید دید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 6

صبح تا آخر شب هم وقت کنار بگذارید باز هم کم است، زیرا خیابان استقلال استانبول قلب تپنده تفریحات شبانه استانبول نیز بوده و تعداد زیادی از کلاب های استانبول را در کوچه پس کوچه های این خیابان می توانید ببینید.

پل گالاتا استانبول (Galata Bridge)

در دو طرف پل گالاتا (Galata Köprüsü)، دو اسکله‌ی امینونو (Eminönü) و کاراکوی (Karaköy) قرار دارند که نزدیک آن ها نیز مکان های مختلفی از جاهای دیدنی استانبول را خواهید دید. وقتی از منطقه‌ی امینونو (Eminönü) و پل گالاتا عبور کنید در آن سوی پل به کاراکوی خواهید رسید که در گذشته بندرگاه‌ مهم و معروفی بوده است. این منطقه‌ ساحلی در اواخر امپراطوری عثمانی، مرکز تجاری و صنعتی استانبول بوده است و اکنون جزء قدیمی ‌ترین مناطق شهر می ‌باشد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 7

در دوران حکومت عثمانی این بندرگاه باعث شده بود که سواحل شلوغ و تجاری این منطقه به یک قطب اقتصادی مبدل شوند، اما امروزه فقط قایق‌ های تفریحی، تورهای کشتی در استانبول و لنج ‌های مسافربری در این منطقه رفت و آمد می ‌کنند. در امتداد خط ساحلی پل گالاتا، مساجد بسیاری مثل مسجد یاووز سلطان سلیم (Yavuz Sultan Selim Camii) به چشم می‌خورند که به دوران عثمانی مربوط می ‌شوند. یکی از دلایل اصلی شهرت این منطقه این است که قهوه‌خانه‌ ها و چایخانه‌ های بیشماری در این محله وجود دارد.

 • با سوار شدن به اتوبوس، تراموای، مینی بوس و کشتی می توانید به راحتی در ایستگاه امینونو (Eminönü) پیاده شده و به پل گالاتا برسید.

قلعه روملی حصار استانبول (Rumeli Hisarı)

قلعه روملی حصار در ۱۵ ماه آوریل سال ۱۴۵۲ و در زمان سلطان فاتح محمد دوم شروع به ساخت کرد. این قلعه که از نظر استراتژیک برای سلطان محمد دوم بسیار مهم بود، نظارت ساخت آن را به بزرگان دربار خود سپرد و حتی خود شخص او نظارت بر ساخت قسمتی از آن را بر عهده گرفت. این قلعه با سرعت بسیار بالایی ساخته شده به طوری که در ماه آگوست همان سال یعنی حدود چهار و نیم ماه بعد ساخت آن کاملا به پایان رسید. نام دژهای اطراف قلعه نیز بر اساس نام ناظرین ساخت آنها یعنی زاگانوس محمد پاشا،‌ ساروجا پاشا و خلیل پاشا هستند.

این قلعه یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی استانبول است که در اطراف آن ۴۰۰ سرباز ینی چری (چریک نوین) که جزو قدرتمندترین سربازان امپراطوری عثمانی بودند حضور داشتند. وظیفه اصلی این قلعه کنترل عبور و مرور کشتی هایی بود که از تنگه بسفروس در حال گذر بودند. به دستور سلطان محمد، هر کشتی عبوری از این منطقه باید بازرسی می شد و مبلغی را به عنوان عوارض پرداخت می کرد. بقایای چندین کشتی غرق شده در اطراف این قلعه نیز یافت شده است که به دلیل سرپیچی از فرمان سربازان توسط توپ های قلعه روملی حصار نابود شده اند.

این جاذبه توریستی استانبول دارای ۴ دروازه اصلی و ۱ دروازه غیراصلی است. همچنین در سمت جنوبی قلعه، ۲ ورودی مخفی به داخل قلعه وجود دارد که به سمت انبار غذا و داروی داخل قلعه باز می شوند. دژهای ساروجا پاشا و خلیل پاشا هر کدام متشکل از ۹ طبقه و دژ زاگانوس پاشا دارای ۸ طبقه است. قطر دژ ساروجا پاشا ۲۳ متر، ارتفاع دیوارهای آن ۷ متر و ارتفاع دژ آن نیز ۲۸ متر است. دژ زاگانوس پاشا دارای قطر ۲۷ متر، ارتفاع دیوار ۵/۷ متر و اتفاع دژ نیز ۲۱ متر است. دژ خلیل پاشا دارای قطر ۲۳ متر، ارتفاع ۲۲ متر و دیوارهایی با ارتفاع ۶/۷ متر است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 8
 • قلعه روملی حصار در منطقه ساری یر (Sarıyer) استانبول و در محله حصار همان منطقه قرار دارد. این قلعه دقیقا در کنار قسمت باریک تنگه بسفروس و در منطقه معروف بوغازایچی واقع شده است.
 • از ساعت ۹ الی ۱۹ می توانید از این قلعه دیدن کنید.

پارک آبی آکوا کلاب دلفین استانبول

پارک آبی آکوا کلاب دلفین استانبول (Aqua Club Dolphin)، بزرگترین پارک آبی و یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است که از سال ۲۰۰۱ افتتاح شده است. آکوا کلاب دلفین در غرب استانبول در منطقه باغچه شهیر واقع شده است و نزدیک مرکز خرید آکباتی .است. بسته به شرایط آب و هوا، پارک آبی دلفین استانبول در طی ماه های اردیبهشت تا شهریور مشغول به کار است.

این جاذبه دیدنی استانبول مجموعه وسیعی از انواع سرسره ها، بازی های آبی و استخرهاست که از آن جمله می توان به سرسره شاه کبرا، سرسره های جدید کودکان، موشک (سقوط آزاد)، سرسره های آنوکاندای آبی و مشکی، سونامی، سرسره مولتی اسلاید چند نفره، Twister و سرسره سوراخ سیاه اشاره کرد.همچنین در این مجموعه، انواعی از استخرها با عنوان های: استخر جدید کودکان، استخر خانواده، لنگرگاه، استخر کودک، استخر موج و استخر بزرگ به چشم می خورند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 9
 • پارک آبی آکوا کلاب دلفین هر روز از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸ باز است.
 • هزینه ورودی آقایان ۷۰ لیر و خانم ها ۶۰ لیر می باشد. ورودی کودکان ۵-۱۲ سال ۳۵ لیر و ورودی کودکان تا ۴ سال مجانی است.

موزه های استانبول (Istanbul Müzeleri)

در ادامه به معرفی تک تک موزه های استانبول پرداخته ایم.

موزه باستان شناسی استانبول (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

از دیگر جاهای دیدنی استانبول نوبت به موزه باستان شناسی استانبول می رسد که یکی از موزه های استانبول نیز هست. این موزه توسط عثمان حمدی بی در سال ۱۸۸۳ با عنوان مدرسه صنایع هنری ساخته شد. این موزه در بین سال های ۱۸۷۵-۱۸۹۱ به عنوان موزه موزه سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت. این مکان در بازسازی های سال های ۱۹۱۷-۱۹۱۹و ۱۹۳۲-۱۹۳۵ به صورت موزه درآمد.

معمار موزه باستانشناسی استانبول (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) الکساندر والری است که معماری قصر پرا نیز از آثار اوست. موزه باستانشناسی استانبول یکی از سازه های برجسته در سبک نئوکلاسیک استانبول است. علاوه بر اینکه موزه باستان شناسی استانبول به عنوان نخستین موزه ترکیه بسیار پر اهمیت است، این موزه با ۱ میلیون آثاری که در خود جای داده، یکی از بزرگترین موزه های جهان نیز می باشد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 10
 • موزه در محله فاتیح و محله جانکورتاران واقع شده است.
 • از ساعت ۹ الی ۲۰ می توانید از موزه دیدن کنید.
 • هزینه ورودی موزه ۵۰ لیر است.

موزه معصومیت استانبول (Masumiyet Müzesi)

موزه معصومیت استانبول، به ترکی (Masumiyet Müzesi) و به انگلیسی (The Museum of Innocence) یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول است که در قسمت اروپایی این شهر، در منطقه بی اوغلو (Beyoğlu) و نزدیک خیابان استقلال استانبول (Istiklal Caddesi) واقع شده است.

موزه معصومیت استانبول در واقع اولین موزه ‌‌ی دنیا است که بر اساس یک رمان ساخته شده است. رمان (موزه معصومیت) یا (Masumiyet Müzesi) نوشته اورهان پاموک نویسنده ترک و یکی از برندگان جوایز نوبل اهل ترکیه استموزه ‌ای در قلب شهر تاریخی استانبول که دیدار از آن به مانند «دیدن» و «شنیدن» رمان اورهان پاموک است.

موزه معصومیت استانبول (The Museum of Innocence) نام رمانی ا­ست که ارهان پاموک در سال ۲۰۰۸ آن را منتشر کرد و پس از چهار سال یعنی درسال ۲۰۱۲ نام موزه ای در استانبول شد. اورهان پاموک از همان ابتدای دهه ۹۰ میلادی ایده ­ی ایجاد موزه و نوشتن رمان را با هم پیش برد. اورهان پاموک رمان را با جمع آوری اشیا شروع کرد و همزمان با آن ایده ایجاد موزه را نیز پیش برد. موزه معصومیت پیش از آن که در بهار سال ۲۰۱۲ به نمایش عموم درآید در داخل خود رمان شکل گرفته بود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 11
 • موزه معصومیت در استانبول، بی اوغلو (Beyoğlu)، محله فیروز آقا (Firuzağa)، خیابان چوکورجوما (Çukurcuma)، بن بست دالگیچ (Dalgıç) شماره ۳۴۴۲۵.
 • روزهای بازدید سه شنبه، چهارشنبه، جمعه، شنبه و یک شنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ می باشد و روزهای دوشنبه تعطیل است.
 • هزینه بلیط ورودی ۳۰ لیر بوده و برای دانش آموزان و دانشجویان ۲۰ لیر است.

مساجد استانبول (Istanbul Camileri)

در ادامه به معرفی تک تک مساجد استانبول پرداخته ایم.

مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Museum)

موزه ایاصوفیه استانبول یکی دیگر از جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول است. این موزه از با ارزش ‌ترین آثار باقی مانده از دوران بیزانس است و ساخت آن به دوران کنستانتنوس اول بازمی‌گردد، از آن زمان این بنا برای ۹۱۶ سال ماهیت کلیسایی داشت. این اثر در ابتدا «مگاله اکلیسیا» به معنای کلیسای بزرگ نام داشت و بعدها نامش به «ثئاسوفیا» به معنای حکمت‌ مقدس تغییر کرد. موزه و مسجد ایا صوفیه امروزی در آن زمان محلی برای پناه دادن به یتیم ‌ها، اعتراف گناهکاران و جمع شدن امپراطور و مردم بود.

در دوران قبل از حمله عثمانی ‌ها این بنا با طراحی ‌های بسیار زیبا توسط معماران معروف آن دوران تغییر کرد و برای جلوگیری از آتش سوزی و زلزله به صورت مقاوم‌ تری بازسازی شد. مساحت فضای موزه ی ایاصوفیه در استانبول چیزی حدود ۶ هزار متر مربع است. در ساخت آن طاق‌ ها و ستون ‌ها با هماهنگی دقیق و ظریفی در کنار هم به کار رفته ‌اند. در این موزه ۴ ستون بسیار بزرگ وجود دارد که ۴ طاق بالا را نگه داشته ‌اند، گنبد اصلی نیز روی آن ها قرار گرفته است. این بنا در مجموع دارای ۱۰۷ ستون و ۹ در است که بزرگ ترین آنها، در وسطی است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 12
 • موزه ایاصوفیه در استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع شده است.
 • همه روزه به جز دوشنبه ها و ساعات بازدید از آن ۹ تا ۱۹ در فصول بهار و تابستان و ۹ تا ۱۸ در فصول پاییز و زمستان.
 • هزینه بلیط ورود به موزه ایاصوفیه ۱۰۰ لیر است.

مسجد سلطان احمد استانبول (The Blue Mosque)

بدون شک یکی از زیباترین و با شکوه ترین بناها و جاهای دیدنی استانبول و ترکیه، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی است که به دستور سلطان احمد اول ساخته شده و به همین نام، یعنی سلطان احمد شناخته می ‌شود. مسجد سلطان احمد یک ویژگی متمایز دیگر هم دارد و آن وجود ۶ مناره در مسجد است؛ به طوری که سلطان احمد اولین مسجدی است که با ۶ مناره در ترکیه بنا شد.

نمای خارجی و فوق ‌العاده‌ این مسجد شامل ۵ گنبد، با آرایشی آبشارگونه است که هشت گنبد کوچک ‌تر در اطراف آن به چشم می‌خورد. قسمت غرب مسجد را با نام مسجد کبود می‌ شناسند چرا که در نقاشی ‌های طرح داخلی از رنگ آبی استفاده زیادی شده ‌است. با این وجود، این نقاشی داخل مسجد بخشی از دکور داخلی اصلی نبوده و امروزه آن را از دکور داخلی حذف کرده ‌اند؛ بنابراین دکور داخلی مسجد دیگر منحصراً آبی رنگ نیست.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 13
 • مسجد سلطان احمد استانبول در فاتیح و محله ی سلطان احمد واقع شده است.
 • بازدید از مسجد سلطان احمد استانبول هزینه ورودی ندارد و رایگان است.

مسجد سلیمانیه استانبول (Süleymaniye Camii)

مسجد سلیمانیه استانبول بین سال های ۱۵۵۱ و ۱۵۵۷ به وسیله ی سلطان سلیمان یکم بنیان گذاری شده است. در تاریخ ترکیه، این پادشاه به نامه های دیگری چون «بزرگترین» و نیز «عالی ترین» نیز شناخته می شود. این مسجد یک حیاط اندرونی دارد که دور تا دور آن چهار مناره قرار گرفته است. تعداد مناره بکار رفته در ساختمان این مسجد نیز معنای نمادین دارد و به این شیوه پادشاه آن زمان عثمانی قصد داشته است که عنوان کند چهارمین پادشاه آن زمان سرزمین عثمانی بعد از فتح قسطنطنیه بوده است.

مسجد سلیمانیه (Süleymaniye Camii) که از مساجد و جاهای دیدنی استانبول است در شمال دانشگاه استانبول که از دانشگاه های برتر ترکیه است قرار دارد و دارای چشم‌ اندازی زیبا از گلدن هورن است. گنبد مسجد ارتفاعی برابر با ۵۳ متر و قطری معادل ۲۷/۵ متر دارد. همچنین این بنا به سنت عثمانی دارای چهار گلدسته است که نشان از ساخت مسجد به دستور یک پادشاه دارد. سبک معماری آن نیز مانند دیگر کارهای معمار سینان و معماران عثمانی، ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 14
 • مسجد سلیمانیه استانبول در منطقه فاتیح، محله سلطان، خیابان (Sıddık Sami Onar) واقع شده است.
 • بازدید از مسجد سلیمانیه استانبول هزینه ورودی ندارد و رایگان است.

مناطق و محله های معروف استانبول

جالب است بدانید بعضی از مناطق و محله های معروف این شهر نیز از جاهای دیدنی استانبول محسوب می شوند؛ به همین دلیل در ادامه به معرفی تک تک این مناطق و محله ها پرداخته ایم.

محله باهچه شهیر استانبول (Bahçeşehir) 

محله باهچه شهیر (باغچه شهیر) با وسعت تقریبی ۵ کیلومترمربع، یکی از محله های هشتگانه شهرستان باشاک شهیر می باشد که در منطقه شمال غرب قسمت اروپایی استانبول واقع شده است و اتوبان شرق به غرب تم (TEM) از جنوب این محله زیبا می گذرد. محله باهچه شهیر (Bahçeşehir) که در گذشته یک مکان ییلاقی بود، اولین شهرک اقماری استانبول است که در سال ۱۹۹۴ پایه ریزی گردید. پلان شهری منطقه باهچه شهیر بر اساس الگوبرداری از شهرک های موجود قاره ی سبز و منازل به سبک ساختمان و ویلاهای اروپایی، با رعایت استاندارد های جهانی ساخته شده اند.

طول عمر متوسط خانه های این منطقه ۱۵ سال می باشد. اکثر ساکنان این محله شهروندان ترک، و اقلیت مهاجرین آن از اروپای شرقی، اعراب و ایرانی ها می باشند. فاصله ۳۰ کیلومتری با مرکز شهر استانبول (تاکسیم) نیز منجر به ترافیک کم، آب و هوای تمیز و مهاجر کمتر شده است. توصیه میکنیم؛ چنانچه قصد اخذ اقامت در ترکیه را دارید، با خرید ملک و آپارتمان در باهچه شهیر با خیالی آسوده و راحت برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 15
 • محله باهچه شهیر در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است. این محله زیبا از جنوب ۱۲ کیلومتر با دریای مرمره و از شمال ۳۰ کیلومتر با دریای سیاه فاصله دارد.
 • فاصله فرودگاه استانبول تا محله باغچه شهر در صورتیکه از اتوبوس‌ های فرودگاه (هاواش) استفاده کنید حدود ۴۵ دقیقه و در صورتیکه از خودرو استفاده کنید ۳۰ دقیقه از اتوبان تم است. از طریق مارمارای شمالی نیز ۲۰ دقیقه فاصله بین فرودگاه و محله باهچه شهیر است.

محله اورتاکوی استانبول (Ortaköy)

محله اورتاکوی استانبول (Ortaköy) یکی از محله های معروف استانبول است که در منطقه بشیکتاش استانبول و در قسمت اروپایی این شهر واقع شده است. محله اورتاکوی را نیز می توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول معرفی کرد که با جاذبه هایی مثل کاخ دولما باغچه، موزه معصومیت استانبول، مرکز خرید جواهر استانبول و مرکز خرید زورلو سنتر ۲ تا ۳ کیلومتر فاصله دارد.

منطقه Ortaköy در واقع یکی از سمت های شهرستان بشیکتاش است که شامل دو محله اورتاکوی (Ortaköy Mosque) و مجیدیه (Mecidiye) است. اورتاکوی (Ortaköy) یکی از جذاب‌ ترین و شیک ‌ترین محله‌ های استانبول به حساب می ‌آید که حدودا ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. در این محله ی زیبا تعداد زیادی رستوران، کافه و گالری هنری دور یک میدان کوچک، کنار آب قرار گرفته‌ اند. این محله قدیمی و جذاب از ساختمان های بازسازی شده تشکیل شده است. اورتاکوی را بهترین منطقه برای خوردن غذای خیابانی ترکی با نام کومپیر می‌ دانند که از معروف ترین غذاهای ترکیه است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 16
 • از مناطق بشیکتاش و کاباتاش در استانبول می توانید با اتوبوس های شهرداری IETT به محله اورتاکوی بروید.
 • برای رسیدن به کاباتاش می توانید سوار خط تراموای Bağcılar-Kabataş (خط T1) شوید
 • اگر از قسمت آسیایی استانبول می خواهید به محله اورتاکوی بروید ابتدا باید از منطقه کادیکوی استانبول یا اوسکودار (Üsküdar) سوار کشتی های شهری شوید و به بشیکتاش بروید. از آنجا ۲۰ الی ۲۵ دقیقه پیاده روی کنید به محله اورتاکوی خواهید رسید. همچنین می توانید از بشیکتاش سوار اتوبوس های شهرداری شوید.

محله بالات استانبول (Balat)

محله بالات یکی از محله های معروف استانبول است. این محله با معماری قدیمی و متفاوت به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول شناخته می شود. در چندین سال اخیر نیز محله بالات به دلیل فرهنگ و شیوه زندگی متفاوت مردم آن بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. در این مقاله نیز قصد داریم تا با معرفی و بررسی این محله، خوانندگان را با فرهنگ و سنت های حاکم بر بالات آشنا کنیم.

اولین مسئله ای که گردشگران را در بالات به خود جذب می کند خانه های رنگی و قدیمی خواهند بود. در چندین قسمت از بالات خانه هایی با نمای رنگی بسیار زیبایی وجود دارند که یکی از عوامل جذب مردم به این محله هستند. فروشگاه ها و کافه های قدیمی این محله نیز حس استانبول قدیم را به مردم می دهند برای همین افراد زیادی برای خوردن غذا و یا نوشیدن چای یا قهوه به رستوران ها و کافه های قدیمی بالات می آیند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 17
 • بالات محله ای با جمعیت حدود ۱۵.۰۰۰ نفر است که در منطقه فاتح استانبول،‌ در بین دو محله آیوانسارای (Ayvansaray) و فنر (Fener) قرار دارد. 
 • بالات از یک طرف نیز به دریا چسبیده است و در جنوب شرقی ترین قسمت فاتح قرار گرفته است.

محله معروف نیشانتاشی (Nişantaşi)

محله نیشانتاشی یکی از لوکس ترین محله ها و جاهای دیدنی استانبول است. این محله واقع در منطقه ی شیشلی در قسمت اروپایی استانبول است که از یک طرف در نزدیکی عثمان بی و تاکسیم، از طرف دیگر در مجاورت منطقه بشیکتاش (میدان بشیکتاش) قراردارد. نیشانتاشی محله ای با کافه و رستوران های فراوان، مغازه های فروش پوشاک، کیف و کفش و … با تنوع بسیار بالا شامل انواع برندهای ترک، اروپایی، آمریکایی و … است.

از کالج های فشن و مد تا مراکز طراحی لباس، برندهای لوکس، بناهای قدیمی و کوچه های دنج از جاذبه های محله نیشانتاشی استانبول هستند. شعب فروشگاه های برندهای مختلف لاکچری مانند LOUIS VUITTON، GUCCI، BURBERRY، PRADA، مانگو (MANGO)، زارا (ZARA) و… در خیابان های این محله دیده می شوند. در کوچه ها و خیابان های نیشانتاشی، پارچه فروشی های مختلف انواع پارچه های اعلا را به فروش می رسانند. جالب است بدانید شعبه ای از رستوران نصرت آشپز و رستوران های Nusr-Et، به اسم نصرت برگر (NUSR-ET BURGER NİŞANTAŞI) در خیابان عبدی ایپکچی نیشانتاشی واقع شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 18
 • محله نیشانتاشی استانبول تقریبا به شکل مربع است که در ضلع اروپایی استانبول واقع شده است
 • نیشانتاشی یکی از سمت های معروف شهرستان (منطقه) شیشلی (Şişli) در استانبول است که به صورت عامیانه، به عنوان محله نیشانتاشی در استانبول شناخته می شود.

منطقه کادیکوی استانبول (Kadıköy)

منطقه کادیکوی استانبول (Kadıköy) در واقع یکی از ایلچه های استانبول است (شهرستان های استانبول) که از چندین محله و سمت تشکیل شده و یکی از محله ها و جاهای دیدنی استانبول است، اما اغلب آن را به عنوان یک محله بزرگ نام می‌برند یا آن را منطقه خطاب می کنند. کادیکوی در مجاورت دریای مرمره در کنار دیگر منطقه بزرگ این قسمت یعنی اوسکودار واقع شده است.

کادی کوی با سه قسمت اصلی و معروف خود به نام ‌های چوره یولو (çevreyolu)، مینی بوس یولو (minibus yolu) و ساحل یولو (Sahil yolu) شناخته می شود. یک تراموای قدیمی مسیری شامل اسکله کادیکوی و خیابان های محبوب بهاریه (Bahariye) و مودا (Moda) را طی می‌کند. سوار شدن به این تراموا تجربه متفاوتی را با دیدن بخش‌هایی از منطقه کادیکوی برای شما به ارمغان خواهد آورد. مرکز خرید بزرگ (Tepe Nautilus) در منطقه کادیکوی یکی از مراکز خرید قسمت آسیایی استانبول است. در خیابان‌های.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 19
 • شهرستان کادیکوی استانبول با بیش از ۴۰ کیلومتر مربع وسعت، در قسمت آسیایی استانبول و مرکز این شهر واقع شده است

منطقه بشیکتاش استانبول (Beşiktaş)

منطقه بشیکتاش استانبول (Beşiktaş) یکی از ۳۹ شهرستان استانبول است که در بین عموم مردم با نام منطقه بشیکتاش استانبول (Beşiktaş) شناخته می شود.منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است و محله های گران قیمت استانبول مثل محله ببک (Bebek) را میزبانی می کند. این منطقه از شمال با ساری یئر (Sariyer) و شیشیلی (Şişli)، از غرب با کاغیت هانه (Kağıthane)، از جنوب با بی اغلو (Beyoğlu) و از شرق با بسفر هم مرز است.

از جمله جاذبه‌ های گردشگری منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) می توان به بازارهای محلی در منطقه بشیکتاش، کروز سواری در بشیکتاش، موزه ها و کاخ های بشیکتاش مثل دلمه باغچه و … اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 20
 • اصلی ترین اسکله‌ی نوار بسفر در سمت اروپایی و منطقه است که در کنار ترمینال اتوبوس و دلموش واقع شده. از این اسکله می ‌توان به جزایر پرنس استانبول، کادیکوی (Kadikoy) و تور بسفر دسترسی داشت. برای رسیدن به آنجا می‌توانید از تکسیم، ون‌های بشیکتاش – تکسیم را سوار شوید.

محله ببک استانبول (Bebek)

محله ببک استانبول در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است. تاریخچه این منطقه به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد که در آن دوره اشراف خاندان عثمانی شروع به ساختن خانه های ویلایی در این منطقه نمودند. این منطقه بهترین دید از تنگه بسفر را دارد و در کنار جاده ساحلی قرار گرفته است. از آن دوره این منطقه تبدیل به گران ترین و محبوب ترین منطقه مسکونی استانبول گردیده است.

محله ببک یکی از محله ‌های مرفه ‌نشین و اعیان ‌نشین بشیکتاش استانبول و هم چنین از محله ها و جاهای دیدنی استانبول است. حداقل قیمت مسکن مثلا برای یک خانه ۱۰۰ متری، ۸۰۰ هزار لیر به بالاست و در بعضی از موارد قیمت خانه های ویلایی بزرگتر رو به ساحل به بیش از ۴۰ میلیون لیر می رسد.

بِبِک برای قرن‌ ها جزو محبوب ‌ترین محلات مسکونی بشیکتاش استانبول برای خرید مسکن و زندگی بوده است. محله بِبِک بشیکتاش استانبول همچنان هیبت و زیبایی کهن و فریبنده‌ ی خود مخصوصا در بخش ساحلی با ویلاهای لاکچری، عمارت‌ های با شکوه، کافه، رستوران و غذاخوری ‌ها با غذا های دریایی و ماهی، رو به آب‌های نیلگون بُسُفُر را در خود نهفته دارد. ویلاهای لوکس و عمارت‌ های لاکچری و رستوران ‌های بزرگ در امتداد نوار ساحلی و دو طرف جاده ساحلی بِبِک امتداد دارند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 21
 • خیابان ببک اغلب اوقات ترافیک سنگینی دارد چون تردد در این منطقه زیاد است و جاده هم بسیار باریک می باشد
 • منطقه ساحلی زیبای ببک (Bebek) در منطقه بشیکتاش واقع شده است.

محله فیندیک زاده استانبول (Findikzade)

محله فیندیک زاده استانبول در قسمت شمالی منطقه فاتیج قرار داشته و از قدیمی ترین مناطق و جاهای دیدنی استانبول است. این محله بین توپکاپی و آکسارای قرار دارد. شهرت اینجا به دلیل وجود جمعه بازار فیندیک زاده در این محله است. بعد از منطقه تکسیم (Taksim) از جمله منطقه های توریستی شهر استانبول، محله فیندیک زاده است. این منطقه رستوران ها و کافه های بسیاری داشته و خیلی از توریست ها و گردشگران به این محله می آیند.

این بازار جایی فوق ‌العاده برای خرید اجناس مرغوب با قیمتی مناسب است. بستگی به شما دارد که چه چیزی نیاز داشته باشد؛ در جمعه بازار فیندیک زاده همه چیز پیدا می‌شود. جمعه بازار فیندیک زاده در قلب آکسارای قرار گرفته است. این بازار بین مغازه تادیم و حمام علی پاشا واقع شده است. ساعت کاری این بازار از ۱۰ صبح تا ۸ عصر می ‌باشد. جمعه بازار فیندیک‌ زاده در کوچه ‌های باریک و پرشیب آکسارای تشکیل می ‌شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 22

پارک ها و جنگل های استانبول

از جمله دیگر جاهای دیدنی استانبول پارک ها وجنگل های این شهر هستند. در ادامه به معرفی تک تک این مناطق و محله ها پرداخته ایم.

جنگل بلگراد استانبول (Belgrad Forest)

جنگل بلگراد استانبول (Belgrad Forest) طبیعتی بکر مملو از درختان کاج، صنوبر، نارون، بلوط و توس می باشد که در بخش اروپایی استانبول و در منطقه (شهرستان) ساری یر (Sariyer) واقع شده است. اسم «جنگل بلگراد» در واقع برگرفته از روستای بلگراد است که در آن افرادی که از بلگراد آمده بودند (بلگرادی ها) اسکان داشتند. جنگل بلگراد با مساحت ۵۵۰۰ هکتار یکی از مراکز حفاظت شده طبیعی استانبول محسوب می شود.

جنگل بلگراد (Belgrad Ormani) در ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهر استانبول واقع شده که با دارا بودن بیش از دو هزار گونه گیاه و درختان بلوط، راش، شاه بلوط، کاج، صنوبر و … یک ذخیره گاه طبیعی برای شهر استانبول و کشور ترکیه محسوب می‌ شود. این جنگل یک تفرجگاه و محل پیکنیک مناسب برای شهروندان و گردشگران است. همچنین با گشت و گذار در جنگل بلگراد می توانید بعضی از بازیگران ترکیه را نیز در حال دویدن یا تمرین کردن ببینید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 23
 • با خطوط اتوبوس ۱۵۱ – ۴۲ – ۴۲HM – ۴۲M – ۴۲R – ۴۲T می توانید به آن جا دسترسی پیدا کنید.
 • همچنین به وسیله خط اتوبوس D2 که فقط روزهای شنبه و یک شنبه از منطقه بشیکتاش رد می شود نیز می توانید به بلگراد برسید. لازم به ذکر است اولین سفر این اتوبوس ها ساعت ۶:۳۰ صبح انجام می شود.

منبع: وبسایت Gezipgordum

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.