Skip to content

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 46

برای اینکه هنگام سفر به استانبول به راحتی منبع جامعی از لیست جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول داشته باشید، در این مقاله قصد داریم ۱۰۰ مورد از جاهای دیدنی استانبول را برای شما معرفی کنیم تا هر آنچه در مورد جاذبه های گردشگری استانبول دنبالش هستید را در این مطلب به راحتی پیدا کنید.

معرفی جاهای دیدنی استانبول

استانبول شامل ۳۹ شهرستان (İlçe) یا آنگونه که در تقسیمات اداری کلانشهرهای آن آمده است، ۳۹ منطقه شهری است که در دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول واقع شده اند. در هر دو قسمت جاذبه ها و دیدنی های زیادی برای گشتن وجود دارند. برای گردش روزانه در شهر استانبول نیاز به لیستی از جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول را خواهید داشت. در این راستا ما در ادامه لیستی از ۱۰۰ جاذبه دیدنی استانبول را به همراه اطلاعات کامل، نقشه و تصاویر آن ها در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در ابتدا سعی کرده ایم پرطرفدارترین جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول را در ۱۵ مورد اول لیست قرار دهیم و سپس به موارد بعدی و جاهای بعدی دیدنی این شهر پرداخته ایم.

جاهای دیدنی استانبول

دسترسی سریع به هر یک از جاهای دیدنی استانبول:

جاهای تاریخی و گردشگری استانبول

در ادامه به معرفی تک تک جاهای تاریخی و گردشگری استانبول پرداخته ایم.

کاخ توپکاپی استانبول (Topkapi Sarayi)

کاخ توپکاپی (Topkapi Sarayi) نزدیک مسجد ایاصوفیه استانبول واقع شده است. ساخت کاخ توپکاپی، یکی از جاهای دیدنی استانبول، بین سال های ۱۴۶۰ شد تا سال ۱۴۷۸ انجام گرفته است. موزه وکاخ توپکاپی محل سکونت سلاطین عثمانی، حرم سرا و دادگاه عثمانی و همچنین مرکز مدیریت حکومت بوده است. کاخ توپکاپی در واقع دومین کاخ عثمانیست که در استانبول بنا شد. این کاخ ۴ قرن خانه سلاطین عثمانی بود و ۲۵ سلطان عثمانی در آن زندگی کردند، از سلطان مهمد دوم (Mehmet II) تا سلطان عبدالملک همگی در کاخ توپکاپی سکنی داشتند.

هر سلطانی که به تاج و تخت رسید، قسمتی را با معماری متفاوت به کاخ اضافه کرد و گاها به دلیل بلاهای طبیعی آتش سوزی و یا زلزله، به ویژه زمین لرزه ۱۵۰۹ و آتش سوزی ۱۶۵۵ کاخ بازسازی و بر آن تغییراتی اعمال شد. این کاخ در سال ۱۹۲۴ بنا بر دستور آتاتورک و به ‌عنوان موزه برای بازدید عموم گشوده شد. بسیاری از بخش ‌های کاخ توپکاپی (Topkapi Sarayi) وجود دارد که می‌توان امروزه از آن بازدید کرد. نمایشگاه ‌ها و سالن‌های متعددی وجود دارند که در آن‌ها هیچ مبلمان یا تزئیناتی وجود ندارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 1
 • موزه و کاخ توپکاپی استانبول در منطقه سلطان احمد در فاتیح استانبول (Fatih) واقع شده است.
 • ساعات بازدید ۹ تا ۱۹ در فصول بهار و تابستان و ۹ تا ۱۷ در فصول پاییز و زمستان.
 • هزینه ورود به کاخ توپکاپی ۷۲ لیر است.

کاخ دولما باغچه استانبول (Dolmabahçe Palace)

کاخ دولما باغچه استانبول (Dolmabahçe Palace) ازکاخ های قدیمی و با شکوهی است که در این شهر ساخته شده است. کاخ دلمه باغچه بین سال های ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶ به دستور عبدالمجید یکم، سی و یکمین پادشاه عثمانی بنا شد. در ادامه به معرفی بیشتر این کاخ توریستی خواهیم پرداخت.

کاخ دولما باغچه استانبول (دلمه باغچه) با لقب بزرگ ترین کاخ شهر در قلب استانبول قرار گرفته است. دولما باغچه بزرگترین کاخ کشور ترکیه است و ۴۵ هزار مترمربع وسعت دارد. در تزیین این کاخ لوکس بیشتر از طلا و کریستال استفاده کرده و آن را به سبک بناهای اروپایی ساخته اند؛ در حالی که کاخ توپکاپی، که پیش تر به عنوان اقامتگاه و مرکز سیاسی حکومت عثمانی شناخته می شد، با کاشی های شهر ایزنیک (İznik) و کنده کاری سبک عثمانی تزیین شده است.

کاخ دلمه باغچه دارای ۳ طبقه است و درون آن، ۲۸۵ اتاق، ۴۶ سالن، ۶ حمام ترکی و ۶۸ سرویس بهداشتی وجود دارد. از لحاظ کارکردی می توان عناصری از زندگی سنتی عثمانی ها و همچنین ویژگی خانه های سنتی ترکیه را در این مکان دید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 2
 • کاخ دولمه باغچه در منطقه بشیکتاش استانبول، محله ویشنه زاده و خیابان دولما باغجه واقع شده است.
 • به جز روزهای دوشنبه که تعطیل است همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ می توانید از این کاخ دیدن کنید.
 • ورودی کاخ دولما باهچه در کل ۹۰ لیر است؛ ولی به دلیل اینکه کاخ دلمه باهچه از قسمت های مختلفی تشکیل شده است قیمت بلیط ورودی به آن ها نیز متفاوت است که در مقاله مربوط به آن به هزینه ها به صورت کامل اشاره شده است.

آب انبار باسیلیکا استانبول (Yerebatan Sarnıcı)

آب انبار باسیلیکا (Yerebatan Sarnıcı) مورد بعدی در لیست جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول است. آب انبار باسیلیکا به معنای آب انبار فرو رفته در زمین واقع سه تا پنج دقیقه پیاده با موزه ایا صوفیه استانبول فاصله دارد و یکی از بناهای باشکوه و باستانی شهر استانبول است. زیر شهر استانبول صد ها آب انبار باستانی پنهان شده اند که در گذشته های دور منبع ذخیره و تامین آب برای شهروندان بوده اند. بزرگترین این بناها، آب انبار باسیلیکا است.

آب انبار ۱۵۰۰ ساله ی باسیلیکا در واقع سرداب کلیسایی است که در قرن ۶ میلادی ساخته شده و محل تامین آب قصر و ساختمان های مهم شهر قسطنطنیه بوده است. امروزه باسیلیکا سیسترن زیر نظر یکی از سازمان های فرهنگی شهرداری استانبول اداره می شود و درهایش به عنوان یکی از بهترین موزه های استانبول، به روی تمام مردم باز است.  این جاذبه تاریخی، تا به حال میزبان رویدادهای ملی و بین المللی بسیاری بوده است و از نقاط با اهمیت استانبول محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 3
 • آب انبار باسیلیکا در منطقه فاتیح (Fatih) استانبول و در ۱۵۰ متری موزه ایاصوفیه واقع شده است.
 • برای بازدید از موزه باسیلیکا سیسترن همه روزه از ۹ تا ۱۷:۳۰ می توانید مراجعه کنید. لازم به ذکر است که در اولین روز از تعطیلات مناسبت های دینی و مذهبی این مکان از ساعت ۱۳ باز خواهد بود.
 • هزینه بازدید برای بازدید کنندگان داخلی ترکیه ۱۵ لیر، بازدیدکنندگان خارجی ۳۰ لیر، دانش آموزان و معلمین ۵ لیر.

برج گالاتا استانبول (Galata Kulesi)

مورد بعدی از جاهای دیدنی استانبول برج گالاتا استانبول است که توسط ایتالیایی ها (مردم شهر جنوا) ساخته شده است. این برج با معماری قرون وسطایی و نمای سنگی در منطقه گالاتا کاراکوی استانبول قرار دارد. به طور کلی می توان گفت که این برج در محل تلاقی خلیج بوسفروس و شمال ناحیه شاخ طلایی واقع است.

اگر بخواهیم در مورد سرگذشت برج گالاتا صحبت کنیم باید بدانید که سرگذشت پر فراز و نشیبی دارد. روزگاری این برج به عنوان دیده بان کشتی های دشمن و تنگه بوسفروس شناخته می شد. اما کمی بعد به عنوان مکانی برای شناسایی هرچه سریع‌تر آتش سوزی ها بکار گرفته شد. برج گالاتا استانبول نماد استقامت و بلند شدن پس از هر بار نابودی و تخریب است که در گذر تاریخ چندین بار تخریب و بازسازی شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 4
 • برج گالاتا در استانبول، منطقه بی اوغلو، محله و محله برکت زاده واقع شده است.
 • زمان بازدید از ساعت ۹ الی ۲۰:۳۰ می باشد.
 • هزینه بازدید ۳۵ لیر برای بزرگسالان و برای کودکان زیر ۷ سال رایگان است.

کاپالی چارشی یا بازار بزرگ استانبول (Istanbul Grand Bazaar)

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده‌ی دنیاست که با نام‌های کاپالی چارشی (Kapalı Çarşı)، بویوک چارشی (Büyük Çarşı) و گرند بازار استانبول (Grand Bazaar) نیز شناخته می شود. بازار بزرگ استانبول یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی شهر زیبای استانبول به شمار می‌رود و نماینده بخشی از تاریخ و گذشته این کشور و از طرفی اقتصاد امروز ترکیه است

کاپالی چارشی در منطقه ای به مساحت ۱۱۰ هزار و ۸۶۸ متر مربع احداث شده و دارای بیش از ۳۶۰۰ مغازه است که با در برگرفتن ۶۵ خیابان و کوچه در استانبول به جرات می تواند بزرگترین بازار استانبول به شمار رود. با وجود افزایش روز به روز بازارها و مراکز خرید در استانبول، هنوز هم این بازار یکی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر استانبول به شمار می رود.

بازار بزرگ استانبول
 • بازار کاپالی چارشی در استانبول، منطقه فاتیح و محله بیازیت (Beyazıt) واقع شده است.
 • از ساعت ۹ الی ۱۹ می توانید از بازار بزرگ استانبول دیدن کنید.

آکواریوم استانبول (Istanbul Aquarium)

آکواریم استانبول (آکواریم فلوریا) در ساحل جنوب غربی استانبول احداث شده و این امکان را برای گردشگران این شهر فراهم می کند تا سفری از دریای سیاه به سمت اقیانوس آرام و جنگل های آمازون داشته باشند و گونه هایی را که در این مناطق زندگی می کنند را از نزدیک ببینند. اکواریم استانبول یک آکواریوم عمومی در این شهر است که پروژه احداث آن در سال ۲۰۰۳ در قسمت اروپایی استانبول در منطقه باکرکوی کلید خورد و بعد از ساخت ساختمان آن و جمع آوری گونه های مختلف از اقصی نقاط دنیا در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید.

در آکواریوم استانبول که یکی از زیباترین جاهای دیدنی استانبول است، هر قسمت تم مختص به مکان جغرافیایی را هودش را دارد؛ در واقع با بازدید از این دنیا نه تنها از اعماق دریا های زیبای سرتا سر دنیا عبور خواهید کرد، بلکه فرهنگ تاریخی و معماری آن سرزمین را نیز خواهید دید. فضای هر آکواریم به گونه ای طراحی، دیزاین و نور پردازی شده که به خوبی حس ورود به دنیایی دیگر را به بازدید کنندگان منتقل کند.

آکواریوم استانبول
 • آکواریوم استانبول در بخش اروپایی استانبول، در منطقه باکیرکوی (Bakırköy)، محله یشیل کوی (Yeşilköy) و در یک قدمی ساحل فلوریا واقع شده است.
 • همه روزه از ساعت ۱۱ تا ۱۸ می توانید از آکواریوم دیدن کنید.
 • قیمت بلیط برای کودکان تا ۲ سال مجانی می باشد. قیمت برای افراد بزرگسال ۷۰ لیر بوده و برای دانش آموزان، معلولین، معلم ها، افراد بالای ۶۵ سال و قاضی ها (ارائه کارت کیملیک ترکیه الزامی است) ۵۰ لیر می باشد.

آکواریوم سی لایف استانبول (SEA LiFE Istanbul)

آکواریوم سی لایف استانبول (SEA LiFE Istanbul)، یکی از بزرگترین آکواریوم های اروپاست که در مرکز خرید فروم استانبول در منطقه بایرام پاشا (Bayrampaşa) واقع شده است این آکواریوم که در سال ۲۰۰۹ میلادی افتتاح گردیده است و با رفتن به این آکواریوم زیبا می توانید از یکی از سه شعب فروشگاه ایکیا استانبول واقع در مرکز خرید فروم استانبول در بایرام پاشا نیز دیدن کنید.

در این آکواریوم با بیش از ۴۷ مخزن نمایش، ۱۵۰۰۰ موجود دریایی از ۲۱ منطقه نمایش داده می‌شوند. این مجموعه شامل بخش‌های اصلی کوسه‌ها، ستاره‌های دریایی، میگوها و خرچنگ‌ها و دیگر گونه‌های دریایی می‌شود. یکی از ویژگی‌ های مهم آکواریوم سی ‌لایف استانبول که همواره مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، تونل کوسه‌ ها و نمایش جزییات دقیق زندگی دریایی است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 5
 • آکواریوم سی لایف در شهرستان بایرام پاشا (Bayrampaşa)، محله گوجاتپه (Kocatepe) و خیابان پاشا (Paşa) واقع شده است.
 • قیمت بلیط برای بزرگسالان (۱۸ سال به بالا) در محل فروش بلیط ۹۹ لیر و قیمت خرید بلیط آنلاین آکواریوم سی لایف ۶۲ لیر است.
 • قیمت بلیط برای کودکان و نوجوانان (۳ تا ۱۷ سال) در محل فروش بلیط ۸۰ لیر و قیمت خرید بلیط آنلاین آکواریوم سی لایف ۵۰ لیر است.

برج دختر استانبول (Kiz Kulesi)

با گذر از جاذبه های توریستی استانبول به برج دختر استانبولرسیدیم. برج دختر استانبول یا برج میدن (Maiden’s Tower) مورد بعدی لیست جاهای دیدنی استانبول است. این برج در واقع قلعه ای کوچک بوده که اغلب اوقات در عکس های استانبول می توان دید. این جاذبه دیدنی در قسمت آسیایی استانبول و منطقه اسکودار واقع شده و با بازدید از آن می اوانید تجربه ی قایق سواری نیز داشته باشید. برج دختر استانبول که به آن برج لئاندر (Leander’s Tower) نیز گفته می شود، در استانبول با نام «Kız Kulesi» به معنی برج دختر شناخته می شود.

برج دختر استانبول، ساختمانی کوچک و یکی از شاخص ترین جاذبه های استانبول است که بر روی جزیره ای کوچک در میان تنگه بسفر جای گرفته است. این برج که با نام لیندر و دامالیس (نام همسر خاریس پادشاه آتن) هم شناخته می شود، قدمتش به دوران بیزانسی ترکیه، یعنی نزدیک هزار سال پیش بر می گردد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 6
 • از اسکله اوسکودار (Üsküdar)، به راحتی می توانید با قایق فاصله ۲۰۰ متری تا برج میدن را طی کنید و به این سازه زیبا و سفید رنگ برسید و از برج دختر و موزه آن دیدن کنید.
 • از ساعت ۹ الی ۱۹ می توانید از برج دختر استانبول دیدن کنید.
 • قیمت ورودی برای افراد بزرگسال هر نفر ۳۰ لیر.
 • برای دانش آموزان و دانشجویان هر نفر ۱۵ لیر.
 • می توانید برای صبحانه، ناهار یا شام نیز برای خود جا رزرو کنید.

خیابان استقلال استانبول (Istiklal Caddesi)

یکی از مهم ترین ها از لیست جاهای دیدنی استانبول خیابان استقلال استانبول است. این خیابان، خیابانی عریض و سنگفرش شده است که از سویی به میدان معروف تقسیم (Taksim Square) می رسد و از سویی دیگر به ایستگاه متروی شیش هانه (Şişhane). خیابان استقلال استانبول یکی از پر ترددترین خیابان ها در این شهر است و روزانه ۳ میلیون بازدید کننده دارد. در این خیابان ۱۴۰۰ متری مغازه های رنگارنگ، رستوران ها، انبوهی از کتابفروشی، عتیقه فروشی، گالری هنری، کافه خیابانی، سینما، تئاتر و … را خواهید دید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 7

صبح تا آخر شب هم وقت کنار بگذارید باز هم کم است، زیرا خیابان استقلال استانبول قلب تپنده تفریحات شبانه استانبول نیز بوده و تعداد زیادی از کلاب های استانبول را در کوچه پس کوچه های این خیابان می توانید ببینید.

پل گالاتا استانبول (Galata Bridge)

در دو طرف پل گالاتا (Galata Köprüsü)، دو اسکله‌ی امینونو (Eminönü) و کاراکوی (Karaköy) قرار دارند که نزدیک آن ها نیز مکان های مختلفی از جاهای دیدنی استانبول را خواهید دید. وقتی از منطقه‌ی امینونو (Eminönü) و پل گالاتا عبور کنید در آن سوی پل به کاراکوی خواهید رسید که در گذشته بندرگاه‌ مهم و معروفی بوده است. این منطقه‌ ساحلی در اواخر امپراطوری عثمانی، مرکز تجاری و صنعتی استانبول بوده است و اکنون جزء قدیمی ‌ترین مناطق شهر می ‌باشد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 8

در دوران حکومت عثمانی این بندرگاه باعث شده بود که سواحل شلوغ و تجاری این منطقه به یک قطب اقتصادی مبدل شوند، اما امروزه فقط قایق‌ های تفریحی، تورهای کشتی در استانبول و لنج ‌های مسافربری در این منطقه رفت و آمد می ‌کنند. در امتداد خط ساحلی پل گالاتا، مساجد بسیاری مثل مسجد یاووز سلطان سلیم (Yavuz Sultan Selim Camii) به چشم می‌خورند که به دوران عثمانی مربوط می ‌شوند. یکی از دلایل اصلی شهرت این منطقه این است که قهوه‌خانه‌ ها و چایخانه‌ های بیشماری در این محله وجود دارد.

 • با سوار شدن به اتوبوس، تراموای، مینی بوس و کشتی می توانید به راحتی در ایستگاه امینونو (Eminönü) پیاده شده و به پل گالاتا برسید.

قلعه روملی حصار استانبول (Rumeli Hisarı)

قلعه روملی حصار در ۱۵ ماه آوریل سال ۱۴۵۲ و در زمان سلطان فاتح محمد دوم شروع به ساخت کرد. این قلعه که از نظر استراتژیک برای سلطان محمد دوم بسیار مهم بود، نظارت ساخت آن را به بزرگان دربار خود سپرد و حتی خود شخص او نظارت بر ساخت قسمتی از آن را بر عهده گرفت. این قلعه با سرعت بسیار بالایی ساخته شده به طوری که در ماه آگوست همان سال یعنی حدود چهار و نیم ماه بعد ساخت آن کاملا به پایان رسید. نام دژهای اطراف قلعه نیز بر اساس نام ناظرین ساخت آنها یعنی زاگانوس محمد پاشا،‌ ساروجا پاشا و خلیل پاشا هستند.

این قلعه یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی استانبول است که در اطراف آن ۴۰۰ سرباز ینی چری (چریک نوین) که جزو قدرتمندترین سربازان امپراطوری عثمانی بودند حضور داشتند. وظیفه اصلی این قلعه کنترل عبور و مرور کشتی هایی بود که از تنگه بسفروس در حال گذر بودند. به دستور سلطان محمد، هر کشتی عبوری از این منطقه باید بازرسی می شد و مبلغی را به عنوان عوارض پرداخت می کرد. بقایای چندین کشتی غرق شده در اطراف این قلعه نیز یافت شده است که به دلیل سرپیچی از فرمان سربازان توسط توپ های قلعه روملی حصار نابود شده اند.

این جاذبه توریستی استانبول دارای ۴ دروازه اصلی و ۱ دروازه غیراصلی است. همچنین در سمت جنوبی قلعه، ۲ ورودی مخفی به داخل قلعه وجود دارد که به سمت انبار غذا و داروی داخل قلعه باز می شوند. دژهای ساروجا پاشا و خلیل پاشا هر کدام متشکل از ۹ طبقه و دژ زاگانوس پاشا دارای ۸ طبقه است. قطر دژ ساروجا پاشا ۲۳ متر، ارتفاع دیوارهای آن ۷ متر و ارتفاع دژ آن نیز ۲۸ متر است. دژ زاگانوس پاشا دارای قطر ۲۷ متر، ارتفاع دیوار ۵/۷ متر و اتفاع دژ نیز ۲۱ متر است. دژ خلیل پاشا دارای قطر ۲۳ متر، ارتفاع ۲۲ متر و دیوارهایی با ارتفاع ۶/۷ متر است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 9
 • قلعه روملی حصار در منطقه ساری یر (Sarıyer) استانبول و در محله حصار همان منطقه قرار دارد. این قلعه دقیقا در کنار قسمت باریک تنگه بسفروس و در منطقه معروف بوغازایچی واقع شده است.
 • از ساعت ۹ الی ۱۹ می توانید از این قلعه دیدن کنید.

پارک آبی آکوا کلاب دلفین استانبول

پارک آبی آکوا کلاب دلفین استانبول (Aqua Club Dolphin)، بزرگترین پارک آبی و یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است که از سال ۲۰۰۱ افتتاح شده است. آکوا کلاب دلفین در غرب استانبول در منطقه باغچه شهیر واقع شده است و نزدیک مرکز خرید آکباتی .است. بسته به شرایط آب و هوا، پارک آبی دلفین استانبول در طی ماه های اردیبهشت تا شهریور مشغول به کار است.

این جاذبه دیدنی استانبول مجموعه وسیعی از انواع سرسره ها، بازی های آبی و استخرهاست که از آن جمله می توان به سرسره شاه کبرا، سرسره های جدید کودکان، موشک (سقوط آزاد)، سرسره های آنوکاندای آبی و مشکی، سونامی، سرسره مولتی اسلاید چند نفره، Twister و سرسره سوراخ سیاه اشاره کرد.همچنین در این مجموعه، انواعی از استخرها با عنوان های: استخر جدید کودکان، استخر خانواده، لنگرگاه، استخر کودک، استخر موج و استخر بزرگ به چشم می خورند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 10
 • پارک آبی آکوا کلاب دلفین هر روز از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸ باز است.
 • هزینه ورودی آقایان ۷۰ لیر و خانم ها ۶۰ لیر می باشد. ورودی کودکان ۵-۱۲ سال ۳۵ لیر و ورودی کودکان تا ۴ سال مجانی است.

پارک مینیاتورک استانبول

پارک مینیاتورک استانبول (Miniatürk) از جمله مکان هایی است که کمتر توریستی فرصت بازدید از آن را از دست می دهد و یکی از معروف ترین جاهای دیدنی استانبول است. این پارک در سال ۲۰۰۱ به عنوان اولین پارک مینیاتوری ترکیه افتتاح شد و همانگونه که از اسمش پیداست «مدل کوچکی از کشور بزرگ ترکیه» و آثار و گنج های یافته شده در آن است.

این پارک مینیاتوری که وسعت آن ۶۰ هزار متر مربع است، در اصل مقیاس کوچک شده ترکیه است که شامل ماکت رودخانه ها، سمبل ها و آثار تاریخی امپراتوری عثمانی و حتی جاهایی که دیگر متعلق ترکیه نمی باشد را در بر دارد.

جنس ماکت ها از فایبرگلاس است که در برابر آسیب های طبیعی مثل باد و باران مقاوم باشند. این ماکت ها دقیقا مطابق با بناهای اصلی ساخته شده اند و شما می توانید با سفری کوتاه در این پارک مینیاتوری، تجربۀ مینیاتوری از یک سفر در کل کشور ترکیه را تجربه کنید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 11
 • این پارک در بخش اروپایی استانبول، شهرستان بی اوغلو، محله سوتلوجه (Sütlüce)، شماره ۳۴۴۴۵ واقع شده است.
 • این مجموعه همه روزه باز است (حتی روزهای تعطیل) و از ساعت ۹ تا ۱۸ می توانید از پارک و موزه مینیاتورک استانبول دیدن کنید
 • هزینه بلیط برای گردشگران خارجی (توریست ها) ۲۰ لیر می باشد.
 • هزینه بلیط برای گردشگران و شهروندان ترک ۱۰ لیر می باشد.

گالاتاپورت استانبول

پروژه گالاتاپورت استانبول پروژه ای در سطح جهانی است که از سکوی اسکله کاراکوی تا کمپ فیندیکلی دانشگاه معمار سینان ترکیه که از دانشگاه های برتر ترکیه نیز محسوب می شود، جان تازه ای به خط ساحلی این مسیر به واسطه ی مراکز تجاری، تفریحی و … خواهد داد و خط ساحلی را به شهر متصل خواهد کرد.

  موزه موزاییک استانبول

پروژه گالاتاپورت استانبول  در خط ساحلی از منطقه کاراکوی شروع شده و تا سه شنبه بازار (Salipazari) ادامه دارد و پس از تکمیل به یکی از زیباترین جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول تبدیل خواهد شد. در محدوده ی این پروژه جایی که مسافرخانه مرکزی، سالن مسافران کاراکوی، مسافرخانه چینیلی (Çinili Han) و یک انبار قدیمی قرار دارد؛ هتلی در حال ساخت است.

  محله بالات استانبول

پروژه گالاتاپورت استانبول با هدف بهبود حمل و نقل، سطح و کیفیت زندگی در منطقه کاراکوی در حال احداث است. پروژه گالاتاپورت استانبول با ترمینال بندری، هتل ها، رستوران های زنجیره ای، کافه ها، فروشگاه های Duty Free، مارک ها و برندهای معروف دنیا و فضاهای اداری و دولتی، فضای زندگی کاملاً جدیدی را برای گردشگران داخلی، خارجی و ساکنان استانبول فراهم خواهد کرد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 12
 • گالاتاپورت استانبول در محله کیلیچ علی پاشا، خیابان مجلس مبوسان (Meclis-i Mebusan)، منطقه (شهرستان) بی اوغلو واقع شده است.
 • انتظار می رود در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ ساخت آن به اتمام برسد

تپه چاملیجا استانبول (Çamlıca Hill)

تپه چاملیجا استانبول (Çamlıca Tepesi) یا به قول ترک ها تپه بزرگ چاملیجا (Büyük Çamlıca Tepesi) و تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca ) نام دو مورد از بزرگترین تپه های شهر استانبول هستند. تپه چاملیجا استانبول به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول، در قسمت آسیایی شهر (Anadolu) بین اسکودار و عمرانیه واقع شده و از دو تپه شامل، تپه بزرگ چاملیجا (Büyük Çamlıca Tepesi) در ۴ کیلومتری شمال اسکودار و تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca ) در قسمت جنوبی و نزدیک به هم تشکیل شده اند.

تپه بزرگ چاملیجا به عنوان بلندترین مکان شهر، منطقه ای تماشایی است که به اندازه ۲۶۸ متر از سطح دریا فاصله دارد و یکی از جاهای دیدنی استانبول محسوب می شود و همیشه مملو از توریست های مختلف از فرهنگ های مختلف است. تپه کوچک چاملیجا (Küçük Çamlıca )، دومین تپه چاملیجا استانبول است که در منطقه اسکودار (Üsküdar) قرار گرفته و ۲۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کوچوک چاملیجا (Küçük Çamlıca) نسبت به بویوک چاملیجا (Büyük Çamlıca) جایی آرام تر و ساکت تر است.

برج چاملیجا استانبول (Çamlıca Kulesi)

یکی از مدرنترین جاهای دیدنی استانبول، که به تازگی نیز افتتاح شده است، برج چاملیجا استانبول است. این سازه به عنوان بلندترین برج استانبول در تپه چاملیجا ساخته شده است و هم اکنون به عنوان یکی از پربازدیدترین مکان های تفریحی استانبول به حساب می آید. در بالای این برج چشم انداز بسیار زیبایی از شهر استانبول به چشم می خورد که همین مسئله بیشتر از سایر موضوعات دلیل جذب گردشگران است. همچنین این برج به عنوان بزرگترین برج مخابراتی ترکیه نیز به شمار می رود و منطقه ای بسیار بزرگ را تحت پوشش خود قرار می دهد.

این برج دارای ارتفاعی به اندازه ۵۸۷ متر و مساحتی به اندازه ۲۹۰۰۰ متر مربع است و طراحی نمای خارجی آن به شکل یک گل لاله غنچه نشده است که ریشه در یکی از نمادهای مهم دوران عثمانی دارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 13

موزه های استانبول (Istanbul Müzeleri)

در ادامه به معرفی تک تک موزه های استانبول پرداخته ایم.

موزه باستان شناسی استانبول (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

از دیگر جاهای دیدنی استانبول نوبت به موزه باستان شناسی استانبول می رسد که یکی از موزه های استانبول نیز هست. این موزه توسط عثمان حمدی بی در سال ۱۸۸۳ با عنوان مدرسه صنایع هنری ساخته شد. این موزه در بین سال های ۱۸۷۵-۱۸۹۱ به عنوان موزه موزه سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت. این مکان در بازسازی های سال های ۱۹۱۷-۱۹۱۹و ۱۹۳۲-۱۹۳۵ به صورت موزه درآمد.

معمار موزه باستانشناسی استانبول (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) الکساندر والری است که معماری قصر پرا نیز از آثار اوست. موزه باستانشناسی استانبول یکی از سازه های برجسته در سبک نئوکلاسیک استانبول است. علاوه بر اینکه موزه باستان شناسی استانبول به عنوان نخستین موزه ترکیه بسیار پر اهمیت است، این موزه با ۱ میلیون آثاری که در خود جای داده، یکی از بزرگترین موزه های جهان نیز می باشد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 14
 • موزه در محله فاتیح و محله جانکورتاران واقع شده است.
 • از ساعت ۹ الی ۲۰ می توانید از موزه دیدن کنید.
 • هزینه ورودی موزه ۵۰ لیر است.
 • با استفاده از کارت موزه استانبول می توانید با تخفیف از این موزه دیدن کنید.

موزه معصومیت استانبول (Masumiyet Müzesi)

موزه معصومیت استانبول، به ترکی (Masumiyet Müzesi) و به انگلیسی (The Museum of Innocence) یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول است که در قسمت اروپایی این شهر، در منطقه بی اوغلو (Beyoğlu) و نزدیک خیابان استقلال استانبول (Istiklal Caddesi) واقع شده است.

موزه معصومیت استانبول در واقع اولین موزه ‌‌ی دنیا است که بر اساس یک رمان ساخته شده است. رمان (موزه معصومیت) یا (Masumiyet Müzesi) نوشته اورهان پاموک نویسنده ترک و یکی از برندگان جوایز نوبل اهل ترکیه استموزه ‌ای در قلب شهر تاریخی استانبول که دیدار از آن به مانند «دیدن» و «شنیدن» رمان اورهان پاموک است.

موزه معصومیت استانبول (The Museum of Innocence) نام رمانی ا­ست که ارهان پاموک در سال ۲۰۰۸ آن را منتشر کرد و پس از چهار سال یعنی درسال ۲۰۱۲ نام موزه ای در استانبول شد. اورهان پاموک از همان ابتدای دهه ۹۰ میلادی ایده ­ی ایجاد موزه و نوشتن رمان را با هم پیش برد. اورهان پاموک رمان را با جمع آوری اشیا شروع کرد و همزمان با آن ایده ایجاد موزه را نیز پیش برد. موزه معصومیت پیش از آن که در بهار سال ۲۰۱۲ به نمایش عموم درآید در داخل خود رمان شکل گرفته بود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 15
 • موزه معصومیت در استانبول، بی اوغلو (Beyoğlu)، محله فیروز آقا (Firuzağa)، خیابان چوکورجوما (Çukurcuma)، بن بست دالگیچ (Dalgıç) شماره ۳۴۴۲۵.
 • روزهای بازدید سه شنبه، چهارشنبه، جمعه، شنبه و یک شنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ می باشد و روزهای دوشنبه تعطیل است.
 • هزینه بلیط ورودی ۳۰ لیر بوده و برای دانش آموزان و دانشجویان ۲۰ لیر است.

موزه نیروی دریایی استانبول

موزه نیروی دریایی استانبول (Deniz Müzesi komutanliği) یکی از قدیمی ترین موزه های استانبول و از ارزشمند ترین جاهای دیدنی استانبول است. است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. این موزه در ۳۱ آگوست سال ۱۸۹۷ به دستور (Hasan Hüsnü Paşa) و با حمایت های فرمانده کشتی سازی (Arif Hikmet Paşa) به عنوان “موزه و کتابخانه” تاسیس شد.

موزه نیروی دریایی استانبول در منطقه‌ی بشیکتاش و نزدیک به کاخ دولما باغچه و دانشگاه باهچه شهیر استانبول واقع شده است. در موزه دریایی استانبول بیش از چهار هزار قطعه تاریخی با موضوعیت دریانوردی و دریا از دوران عثمانی نگهداری می ‌شود. همچنین در این موزه می توانید ماکت ‌هایی از قایق ‌های سلاطین عثمانی را هم ببینید و در فروشگاه هدیه محصولاتی زیبا را با تم دریانوردی خرید کنید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 16
 • از بخش آسیایی استانبول می توانید به راحتی با موتور ها و قایق های مسیر منطقه کادیکوی، اوسکودار و آدالار به بشیکتاش بروید. از بخش اروپایی نیز می توانید از تاکسی، اتوبوس، دولموش و تاکسی های اینترنتی ترکیه استفاده کنید.
 • در ایام هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر می توانید از موزه دیدن کنید.
 • هزینه بلیط ورودی برای بزرگسالان ۱۲ لیر، هزینه عکاسی ۲۳ لیر و هزینه فیلم برداری ۴۶ لیر است.

موزه موزاییک استانبول

موزه موزاییک استانبول در سال ۱۹۵۳ زیر نظر موزه باستان شناسی استانبول به کار خود شروع کرد. این موزه که یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول است در سال ۱۹۷۹ زیر مجموعه موزه ایاصوفیه استانبول شد و از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ نیز فعالیت های مربوط به بازسازی موزاییک های موزه موزاییک استانبول انجام شد.

موازییک های موزه موزاییک ترکیه که بر طبق حدس و گمان باستان شناسان متعلق به قرن شش میلادی می باشند برای سنگ فرش معابر و تزئیناتی چون ستون ها و دیوار ها مورد استفاده قرار می گرفته اند و امروزه این مکان به عنوان یک جاذبه توریستی و گردشگری استانبول شناخته می شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 17
 • از قدیمی ترین موزه های ترکیه؛ خانه ی‌ موزاییک ‌های اولیه ‌ی به ‌جا مانده از کاخ بزرگ روم یا همان اقامتگاه اشرافی اولین امپراتورهای رومی است. از طریق بازار آراستا (Arasta Bazaar) می ‌توان به ورودی این موزه دسترسی داشت.
 • فصول بهار و تابستان از ساعت ۱۰ تا ۱۷ می توانید از موزه موزائیک استانبول دیدن کنید.
 • قیمت ورودی موزه ۳۰ لیر است.

موزه پرا استانبول

موزه پرا یکی دیگر از موزه های استانبول و جاهای دیدنی استانبول است که آثاری متفاوت و گوناگون از تمدن‌ هایی متفاوت در آن دیده می ‌شوند. بیشتر تمرکز این موزه روی آثار، عقاید و تاریخ شرق باستان قرار دارد. بنیاد وقفی سونا و اینان کراچ (Suna and İnan Kıraç vakfi) در سال ۲۰۰۵ موزه پرا استانبول را تاسیس کرد.

در این موزه نقاشی های زیبا و آثار هنرمندان مشهور جهان موجود می باشد که توجه گردشگران تور استانبول را به خود جلب می کند. موزه پرا استانبول کلکسیونی ارزشمند از مجموعه های هنری مختلف از قبیل مجموعه نقاشی، مجموعه ابزار اندازه گیری، مجموعه عکس های استانبول قدیم، مجموعه سرامیک و موزاییک است و هر چند وقت یکبار در این موزه نمایشگاه های هنری نیز برگزار می گردد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 18
 • این موزه در بی اوغلو، منطقه تپه باشی، خیابان مشروعیت واقع شده است.
 • موزه پرا روزهای دوشنبه تعطیل است و از روز سه شنبه تا شنبه می توانید بین ساعات ۱۱ تا ۱۸ از آن دیدن کنید. لازم به ذکر است که موزه روزهای یک شنبه بین ساعات ۱۲ تا ۱۸ فعالیت می کند.
 • قیمت بلیط کامل برای بزرگسالان ۱۵ لیر است.

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول که وابسته به اداره کل اوقاف است، در بخش هونکار (Hünkar) مسجد سلطان احمد استانبول قرار دارد. هدف از ساخت این ساختمان این بود که سلطان قبل یا بعد از نماز در آن بنشیند و با اطرافیان صحبت کند. قصر هونکار (Hünkâr) که به همراه مسجد سلطان احمد ساخته شده است، توسط سلطان احمد اول در سال ۱۶۰۹ – ‍۱۶۱۷ ساخته شده است و معمار آن Sedefkâr Mehmet Ağa است.

موزه فرش استانبول تنها موزه ای است که فقط فرش های ترکیه را به نمایش گذاشته و یکی از جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول است. این مجموعه موزه با جمع آوری فرش هایی با ارزش تاریخی و هنری بسیار بالا که قرن ها به مساجد با یک سنت باستانی اسلامی اهدا شده اند، ایجاد شده است. در موزه فرش استانبول ۴۴۸ فرش وجود دارد و ۶۲ فرش بصورت متناوب و چرخشی نمایش داده می شوند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 19
 • این موزه در استانبول، منطقه سلطان احمد واقع شده است.
 • برای دسترسی به موزه فرش استانبول می توانید از اتوبوس، مترو استانبول، خط ترن مارمارای استانبول و تراموای استفاده کنید.

موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول یا استانبول مدرن (Istanbul Modern) یکی از زیبا ترین موزه ها و جاهای دیدنی استانبول است که به منظور به اشتراک گذاری خلاقیت هنری و هویت فرهنگی ترکیه در سطح ملی و بین المللی، به عنوان اولین موزه هنر مدرن و معاصر در ترکیه در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد.

موزه هنرهای مدرن استانبول (استانبول مدرن) با گرایش بین المللی خود به جمع آوری، محافظت و نمایش گذاری مجموعه آثار هنری مدرن و معاصر، تولیدات در زمینه عکاسی، طراحی، معماری و رسانه های جدید و سینما می پردازد و به اشتراک گذاری هویت فرهنگی کشور ترکیه در سطح بین المللی کمک به سزایی داشته است.

معرفی موزه هنرهای مدرن استانبول
 • موزه استانبول مدرن در منطقه بی اوغلو، محله ی آسمالی مسجد، خیابان مشروطیت پلاک شماره ۹۹۳۴۴۳۰ قرار دارد.
 • موزه استانبول مدرن (İstanbul Modern) روزهای دوشنبه تعطیل است. ساعات بازدید از سه شنبه تا یک شنبه بین ساعات ۱۱ تا ۱۷ خواهد بود.
 • قیمت بلیط کامل برای بزرگسالان ۳۷ لیر است.
 • قیمت بلیط برای گردشگران خارجی ۷۲ لیر است.
 • قیمت بلیط برای گردشگران خارجی شامل دانش آموزان، معلم ها و بازنشسته ها، افراد بالای ۶۵ سال سن ۵۴ لیر است.

موزه رحمی کوچ استانبول

موزه رحمی کوچ استانبول (Rahmi M. Koç Müzesi) که در سال ۱۹۹۴ افتتاح شد یکی از بزرگ ترین موزه ها و از جاذبه های توریستی استانبول است. این موزه در ضلع شمالی منطقه ی هالیچ (Haliç) یا همان شاخ طلایی و سمت هاسکوی (Hasköy) واقع شده است و فاصله ی کمی با موزه پرا استانبول نیز دارد. این موزه با وسعت تقریبی ۲۷ هزار متر مربع با سه بخش اصلی تشکیل شده است؛ ساختمان مصطفی کوچ، ساختمان تاریخی لنگرخانه (Lengerhane)، کشتی سازی تاریخی هاسکوی و منطقه نمایش آزاد.

موزه رحمی کوچ استانبول که در لیست جاهای دیدنی استانبول نیز قرار می گیرد شامل ابتدایی ترین مباحث و وسیع ترین طیف نمونه از میراث صنعتی تحت ارتباطات و حمل و نقل است. همچنین در این موزه کالکشن های اتومبیل و صنایع دستی نیز به چشم می خورند. موزه رحمی ام کوچ استانبول، اولین موزه بزرگ در ترکیه است که به تاریخ حمل و نقل، صنعت و ارتباطات اختصاص دارد. این مجموعه شامل هزاران قطعه سوزن گرامافون، کشتی ها و هواپیماهای کاملی می باشد که در این ساختمان باشکوه، واقع شده اند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 20
 • از مزایای موزه رحمی کوچ می ‌توان به دسترسی آسان آن اشاره کرد. برای دسترسی به این موزه می توانید از خطوط اتوبوس IETT (اتوبوس های شهرداری استانبول) استفاده کنید.
 • موزه در روزهای دوشنبه و تاریخ های ۳۱ دسامبر و ۱ ژانویه تعطیل است.
 • ساعات بازدید در نیمه اول سال بین ۹:۳۰ تا ۱۹:۰۰ می باشد.
 • ساعات بازدید در نیمه دوم سال بین ۹:۳۰ تا ۱۷:۳۰ می باشد.

موزه مادام توسو استانبول

موزه مادام توسو استانبول یکی از معروف ترین موزه های استانبول و جزو جاهای دیدنی استانبول است. این موزه یکی از  شعب سری موزه های مادام توسو در سراسر جهان است. مادام توسو (Madame Tussauds) معروف ترین برند موزه در حوزه ی موزه های مجسمه ای با موم است که ۲۵۰ سال پیش برای اولین بار در شهر لندن افتتاح شد و از آن زمان محبوبیت خود را حفظ کرده است. موزه مادام توسو استانبول (Madame Tussauds Istanbul) هم از این قاعده مستثنی نبوده و سالانه میلیون ها نفر از این موزه دیدن می کنند.

شعب مربوط به موزه مادام توسو را می توانید در سرتاسر جهان و قاره های آمریکا، آسیا، اروپا و استرالیا ببینید. این موزه در مجموع در ۴ قاره ۲۴ شعبه دارد. در موزه مادام توسو استانبول شما می توانید مجسمه ی مومی و زیبایی از حدود ۶۰ نفر از شخصیت های مهم و معروف هنری، ورزشی و سیاسی ترکیه و قهرمانان تاریخی و فرهنگی گذشته ی این کشور را مشاهده کنید.

موزه مادام توسو استانبول یکی از موزه های استانبول بوده و از جاهای دیدنی استانبول محسوب می شود
 • از میدان تکسیم به راحتی با ۸ دقیقه پیاده روی می توانید تا خود را به این موزه برسانید. تنها کافی است که از میدان تکسیم به سمت خیابان استقلال حرکت کنید و به راحتی به این موزه دسترسی پیدا کنید
 • این موزه هر روز باز است و از ساعت ۱۰ تا ۸ شب باز است. بازدید برای کودکان زیر ۳ سال نیز رایگان می باشند. بلیط های ورودی این مجموعه در ۴ سطح مختلف برای علاقه مندان به بازدید از این مجموعه طراحی شده است که می توانید با بازدید از وب سایت موزه از شرایط بلیط باخبر شوید.

موزه فلورانس نایتینگل استانبول

موزه فلورانس نایتینگل استانبول یکی دیگر از موزه های استانبول و جاهای دیدنی استانبول است. اگر روز شنبه را در استانبول سپری می کنید، می توانید زمانی از وقت خود را برای بازدید از موزه فلورانس نایتینگل که در محله اسکودار واقع شده، اختصاص دهید.

از این موزه فقط روزهای شنبه می توانید دیدن کنید. در این موزه که در قسمت آسیایی شهر استانبول قرار دارد، وسایل شخصی و مرتبط با پرستار مشهور انگلیسی به نام فلورانس نایتینگل به نمایش گذاشته شده است. فلورانس نایتینگل یک پرستار مشهور است که در زمان جنگ کریمه در سال ۱۸۵۴ برای پرستاری از سربازان و متفقین به استانبول آمد و در بیمارستان سرباز خانه سلیمیه ساکن شد.

در حال حاضر، اتاقی در برج شمال غربی این سرباز خانه به موزه ای به نام فلورانس نایتینگل تبدیل شده است که بازدید از آن رایگان است. البته در لندن نیز موزه ای با یاد این پرستار بشردوست با نام (Florence Nightingale Museum) احداث شده است.

این بانوی فداکار، نویسنده اولین کتاب پرستاری در دنیاست. اولین کتاب با موضوع پرستاری نوشته ی این بانوی بزرگوار است که در زمان جنگ استانبول از کشور های مصر و لندن هم از وی تقاضا کردند که در راستای نظارت بر نظافت بیمارستان های سربازخانه ها به آن ها هم سری بزند. بانو فلورانس در سن ۹۰ سالگی بر اثر بیماری ای که از بیمارستان های سربازخانه ها گرفته بود، درگذشت.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 21
 • این موزه در استانبول، منطقه ی اسکودار (Üsküdar)، محله ی سلیمیه (Selimiye)، شماره ۳۴۶۶۸ قرار دارد.
 • اگر می خواهید با مترو به موزه نایتینگل استانبول بروید می توانید در ایستگاه حیدر پاشا پیاده شوید که موزه فلورانس نایتینگل استانبول در ۱۰۰ متری ایستگاه قرار دارد

مساجد استانبول (Istanbul Camileri)

در ادامه به معرفی تک تک مساجد استانبول پرداخته ایم.

مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Museum)

موزه ایاصوفیه استانبول یکی دیگر از جاذبه ها و جاهای دیدنی استانبول است. این موزه از با ارزش ‌ترین آثار باقی مانده از دوران بیزانس است و ساخت آن به دوران کنستانتنوس اول بازمی‌گردد، از آن زمان این بنا برای ۹۱۶ سال ماهیت کلیسایی داشت. این اثر در ابتدا «مگاله اکلیسیا» به معنای کلیسای بزرگ نام داشت و بعدها نامش به «ثئاسوفیا» به معنای حکمت‌ مقدس تغییر کرد. موزه و مسجد ایا صوفیه امروزی در آن زمان محلی برای پناه دادن به یتیم ‌ها، اعتراف گناهکاران و جمع شدن امپراطور و مردم بود.

در دوران قبل از حمله عثمانی ‌ها این بنا با طراحی ‌های بسیار زیبا توسط معماران معروف آن دوران تغییر کرد و برای جلوگیری از آتش سوزی و زلزله به صورت مقاوم‌ تری بازسازی شد. مساحت فضای موزه ی ایاصوفیه در استانبول چیزی حدود ۶ هزار متر مربع است. در ساخت آن طاق‌ ها و ستون ‌ها با هماهنگی دقیق و ظریفی در کنار هم به کار رفته ‌اند. در این موزه ۴ ستون بسیار بزرگ وجود دارد که ۴ طاق بالا را نگه داشته ‌اند، گنبد اصلی نیز روی آن ها قرار گرفته است. این بنا در مجموع دارای ۱۰۷ ستون و ۹ در است که بزرگ ترین آنها، در وسطی است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 22
 • موزه ایاصوفیه در استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع شده است.
 • همه روزه به جز دوشنبه ها و ساعات بازدید از آن ۹ تا ۱۹ در فصول بهار و تابستان و ۹ تا ۱۸ در فصول پاییز و زمستان.
 • هزینه بلیط ورود به موزه ایاصوفیه ۱۰۰ لیر است.

مسجد سلطان احمد استانبول (The Blue Mosque)

بدون شک یکی از زیباترین و با شکوه ترین بناها و جاهای دیدنی استانبول و ترکیه، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی است که به دستور سلطان احمد اول ساخته شده و به همین نام، یعنی سلطان احمد شناخته می ‌شود. مسجد سلطان احمد یک ویژگی متمایز دیگر هم دارد و آن وجود ۶ مناره در مسجد است؛ به طوری که سلطان احمد اولین مسجدی است که با ۶ مناره در ترکیه بنا شد.

نمای خارجی و فوق ‌العاده‌ این مسجد شامل ۵ گنبد، با آرایشی آبشارگونه است که هشت گنبد کوچک ‌تر در اطراف آن به چشم می‌خورد. قسمت غرب مسجد را با نام مسجد کبود می‌ شناسند چرا که در نقاشی ‌های طرح داخلی از رنگ آبی استفاده زیادی شده ‌است. با این وجود، این نقاشی داخل مسجد بخشی از دکور داخلی اصلی نبوده و امروزه آن را از دکور داخلی حذف کرده ‌اند؛ بنابراین دکور داخلی مسجد دیگر منحصراً آبی رنگ نیست.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 23
 • مسجد سلطان احمد استانبول در فاتیح و محله ی سلطان احمد واقع شده است.
 • بازدید از مسجد سلطان احمد استانبول هزینه ورودی ندارد و رایگان است.

مسجد سلیمانیه استانبول (Süleymaniye Camii)

مسجد سلیمانیه استانبول بین سال های ۱۵۵۱ و ۱۵۵۷ به وسیله ی سلطان سلیمان یکم بنیان گذاری شده است. در تاریخ ترکیه، این پادشاه به نامه های دیگری چون «بزرگترین» و نیز «عالی ترین» نیز شناخته می شود. این مسجد یک حیاط اندرونی دارد که دور تا دور آن چهار مناره قرار گرفته است. تعداد مناره بکار رفته در ساختمان این مسجد نیز معنای نمادین دارد و به این شیوه پادشاه آن زمان عثمانی قصد داشته است که عنوان کند چهارمین پادشاه آن زمان سرزمین عثمانی بعد از فتح قسطنطنیه بوده است.

  استانبول مال، مرکز خرید مدرن و بزرگ در ترکیه

مسجد سلیمانیه (Süleymaniye Camii) که از مساجد و جاهای دیدنی استانبول است در شمال دانشگاه استانبول که از دانشگاه های برتر ترکیه است قرار دارد و دارای چشم‌ اندازی زیبا از گلدن هورن است. گنبد مسجد ارتفاعی برابر با ۵۳ متر و قطری معادل ۲۷/۵ متر دارد. همچنین این بنا به سنت عثمانی دارای چهار گلدسته است که نشان از ساخت مسجد به دستور یک پادشاه دارد. سبک معماری آن نیز مانند دیگر کارهای معمار سینان و معماران عثمانی، ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 24
 • مسجد سلیمانیه استانبول در منطقه فاتیح، محله سلطان، خیابان (Sıddık Sami Onar) واقع شده است.
 • بازدید از مسجد سلیمانیه استانبول هزینه ورودی ندارد و رایگان است.

مسجد اورتاکوی (Ortaköy Mosque)

اگر به دنبال مشاهده ی معماری نئوباروک هستید باید از مسجد بزرگ مجیدیه (Büyük Mecidiye Mosque) یا همان مسجد اورتاکوی (Ortaköy Mosque) حتما دیدن کنید. مسجد اورتاکوی که در منطقه بشیکتاش استانبول و در قسمت اروپایی این شهر واقع شده است را می توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول معرفی کرد.

  مرکز خرید زورلو سنتر استانبول

این مسجد نشان مقدسی در بسیاری از کارت پستال های استانبول است. خوشنویسی‌های اسلامی گرانقدری در این مسجد نگهداری می شود. از این مسجد می توانید زیبایی پل بسفر را مشاهده کنید. بنابراین عکاسی از آن از این مکان را فراموش نکنید. معماری کهن و جدید در این جا تلفیق پیدا کرده و به خوبی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

مسجد اورتاکوی

مناطق و محله های معروف استانبول

جالب است بدانید بعضی از مناطق و محله های معروف این شهر نیز از جاهای دیدنی استانبول محسوب می شوند؛ به همین دلیل در ادامه به معرفی تک تک این مناطق و محله ها پرداخته ایم.

محله باهچه شهیر استانبول (Bahçeşehir) 

محله باهچه شهیر (باغچه شهیر) با وسعت تقریبی ۵ کیلومترمربع، یکی از محله های هشتگانه شهرستان باشاک شهیر می باشد که در منطقه شمال غرب قسمت اروپایی استانبول واقع شده است و اتوبان شرق به غرب تم (TEM) از جنوب این محله زیبا می گذرد. محله باهچه شهیر (Bahçeşehir) که در گذشته یک مکان ییلاقی بود، اولین شهرک اقماری استانبول است که در سال ۱۹۹۴ پایه ریزی گردید. پلان شهری منطقه باهچه شهیر بر اساس الگوبرداری از شهرک های موجود قاره ی سبز و منازل به سبک ساختمان و ویلاهای اروپایی، با رعایت استاندارد های جهانی ساخته شده اند.

طول عمر متوسط خانه های این منطقه ۱۵ سال می باشد. اکثر ساکنان این محله شهروندان ترک، و اقلیت مهاجرین آن از اروپای شرقی، اعراب و ایرانی ها می باشند. فاصله ۳۰ کیلومتری با مرکز شهر استانبول (تاکسیم) نیز منجر به ترافیک کم، آب و هوای تمیز و مهاجر کمتر شده است. توصیه میکنیم؛ چنانچه قصد اخذ اقامت در ترکیه را دارید، با خرید ملک و آپارتمان در باهچه شهیر با خیالی آسوده و راحت برای آینده خود برنامه ریزی کنید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 25
 • محله باهچه شهیر در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است. این محله زیبا از جنوب ۱۲ کیلومتر با دریای مرمره و از شمال ۳۰ کیلومتر با دریای سیاه فاصله دارد.
 • فاصله فرودگاه استانبول تا محله باغچه شهر در صورتیکه از اتوبوس‌ های فرودگاه (هاواش) استفاده کنید حدود ۴۵ دقیقه و در صورتیکه از خودرو استفاده کنید ۳۰ دقیقه از اتوبان تم است. از طریق مارمارای شمالی نیز ۲۰ دقیقه فاصله بین فرودگاه و محله باهچه شهیر است.

محله اورتاکوی استانبول (Ortaköy)

محله اورتاکوی استانبول (Ortaköy) یکی از محله های معروف استانبول است که در منطقه بشیکتاش استانبول و در قسمت اروپایی این شهر واقع شده است. محله اورتاکوی را نیز می توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول معرفی کرد که با جاذبه هایی مثل کاخ دولما باغچه، موزه معصومیت استانبول، مرکز خرید جواهر استانبول و مرکز خرید زورلو سنتر ۲ تا ۳ کیلومتر فاصله دارد.

منطقه Ortaköy در واقع یکی از سمت های شهرستان بشیکتاش است که شامل دو محله اورتاکوی (Ortaköy Mosque) و مجیدیه (Mecidiye) است. اورتاکوی (Ortaköy) یکی از جذاب‌ ترین و شیک ‌ترین محله‌ های استانبول به حساب می ‌آید که حدودا ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد. در این محله ی زیبا تعداد زیادی رستوران، کافه و گالری هنری دور یک میدان کوچک، کنار آب قرار گرفته‌ اند. این محله قدیمی و جذاب از ساختمان های بازسازی شده تشکیل شده است. اورتاکوی را بهترین منطقه برای خوردن غذای خیابانی ترکی با نام کومپیر می‌ دانند که از معروف ترین غذاهای ترکیه است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 26
 • از مناطق بشیکتاش و کاباتاش در استانبول می توانید با اتوبوس های شهرداری IETT به محله اورتاکوی بروید.
 • برای رسیدن به کاباتاش می توانید سوار خط تراموای Bağcılar-Kabataş (خط T1) شوید
 • اگر از قسمت آسیایی استانبول می خواهید به محله اورتاکوی بروید ابتدا باید از منطقه کادیکوی استانبول یا اوسکودار (Üsküdar) سوار کشتی های شهری شوید و به بشیکتاش بروید. از آنجا ۲۰ الی ۲۵ دقیقه پیاده روی کنید به محله اورتاکوی خواهید رسید. همچنین می توانید از بشیکتاش سوار اتوبوس های شهرداری شوید.

محله بالات استانبول (Balat)

محله بالات یکی از محله های معروف استانبول است. این محله با معماری قدیمی و متفاوت به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول شناخته می شود. در چندین سال اخیر نیز محله بالات به دلیل فرهنگ و شیوه زندگی متفاوت مردم آن بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. در این مقاله نیز قصد داریم تا با معرفی و بررسی این محله، خوانندگان را با فرهنگ و سنت های حاکم بر بالات آشنا کنیم.

اولین مسئله ای که گردشگران را در بالات به خود جذب می کند خانه های رنگی و قدیمی خواهند بود. در چندین قسمت از بالات خانه هایی با نمای رنگی بسیار زیبایی وجود دارند که یکی از عوامل جذب مردم به این محله هستند. فروشگاه ها و کافه های قدیمی این محله نیز حس استانبول قدیم را به مردم می دهند برای همین افراد زیادی برای خوردن غذا و یا نوشیدن چای یا قهوه به رستوران ها و کافه های قدیمی بالات می آیند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 27
 • بالات محله ای با جمعیت حدود ۱۵.۰۰۰ نفر است که در منطقه فاتح استانبول،‌ در بین دو محله آیوانسارای (Ayvansaray) و فنر (Fener) قرار دارد. 
 • بالات از یک طرف نیز به دریا چسبیده است و در جنوب شرقی ترین قسمت فاتح قرار گرفته است.

محله معروف نیشانتاشی (Nişantaşi)

محله نیشانتاشی یکی از لوکس ترین محله ها و جاهای دیدنی استانبول است. این محله واقع در منطقه ی شیشلی در قسمت اروپایی استانبول است که از یک طرف در نزدیکی عثمان بی و تاکسیم، از طرف دیگر در مجاورت منطقه بشیکتاش (میدان بشیکتاش) قراردارد. نیشانتاشی محله ای با کافه و رستوران های فراوان، مغازه های فروش پوشاک، کیف و کفش و … با تنوع بسیار بالا شامل انواع برندهای ترک، اروپایی، آمریکایی و … است.

از کالج های فشن و مد تا مراکز طراحی لباس، برندهای لوکس، بناهای قدیمی و کوچه های دنج از جاذبه های محله نیشانتاشی استانبول هستند. شعب فروشگاه های برندهای مختلف لاکچری مانند LOUIS VUITTON، GUCCI، BURBERRY، PRADA، مانگو (MANGO)، زارا (ZARA) و… در خیابان های این محله دیده می شوند. در کوچه ها و خیابان های نیشانتاشی، پارچه فروشی های مختلف انواع پارچه های اعلا را به فروش می رسانند. جالب است بدانید شعبه ای از رستوران نصرت آشپز و رستوران های Nusr-Et، به اسم نصرت برگر (NUSR-ET BURGER NİŞANTAŞI) در خیابان عبدی ایپکچی نیشانتاشی واقع شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 28
 • محله نیشانتاشی استانبول تقریبا به شکل مربع است که در ضلع اروپایی استانبول واقع شده است
 • نیشانتاشی یکی از سمت های معروف شهرستان (منطقه) شیشلی (Şişli) در استانبول است که به صورت عامیانه، به عنوان محله نیشانتاشی در استانبول شناخته می شود.

منطقه کادیکوی استانبول (Kadıköy)

منطقه کادیکوی استانبول (Kadıköy) در واقع یکی از ایلچه های استانبول است (شهرستان های استانبول) که از چندین محله و سمت تشکیل شده و یکی از محله ها و جاهای دیدنی استانبول است، اما اغلب آن را به عنوان یک محله بزرگ نام می‌برند یا آن را منطقه خطاب می کنند. کادیکوی در مجاورت دریای مرمره در کنار دیگر منطقه بزرگ این قسمت یعنی اوسکودار واقع شده است.

کادی کوی با سه قسمت اصلی و معروف خود به نام ‌های چوره یولو (çevreyolu)، مینی بوس یولو (minibus yolu) و ساحل یولو (Sahil yolu) شناخته می شود. یک تراموای قدیمی مسیری شامل اسکله کادیکوی و خیابان های محبوب بهاریه (Bahariye) و مودا (Moda) را طی می‌کند. سوار شدن به این تراموا تجربه متفاوتی را با دیدن بخش‌هایی از منطقه کادیکوی برای شما به ارمغان خواهد آورد. مرکز خرید بزرگ (Tepe Nautilus) در منطقه کادیکوی یکی از مراکز خرید استانبول است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 29
 • شهرستان کادیکوی استانبول با بیش از ۴۰ کیلومتر مربع وسعت، در قسمت آسیایی استانبول و مرکز این شهر واقع شده است

منطقه بشیکتاش استانبول (Beşiktaş)

منطقه بشیکتاش استانبول (Beşiktaş) یکی از ۳۹ شهرستان استانبول است که در بین عموم مردم با نام منطقه بشیکتاش استانبول (Beşiktaş) شناخته می شود.منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است و محله های گران قیمت استانبول مثل محله ببک (Bebek) را میزبانی می کند. این منطقه از شمال با ساری یئر (Sariyer) و شیشیلی (Şişli)، از غرب با کاغیت هانه (Kağıthane)، از جنوب با بی اغلو (Beyoğlu) و از شرق با بسفر هم مرز است.

از جمله جاذبه‌ های گردشگری منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) می توان به بازارهای محلی در منطقه بشیکتاش، کروز سواری در بشیکتاش، موزه ها و کاخ های بشیکتاش مثل دلمه باغچه و … اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 30
 • اصلی ترین اسکله‌ی نوار بسفر در سمت اروپایی و منطقه است که در کنار ترمینال اتوبوس و دلموش واقع شده. از این اسکله می ‌توان به جزایر پرنس استانبول، کادیکوی (Kadikoy) و تور بسفر دسترسی داشت. برای رسیدن به آنجا می‌توانید از تکسیم، ون‌های بشیکتاش – تکسیم را سوار شوید.

محله ببک استانبول (Bebek)

محله ببک استانبول در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است. تاریخچه این منطقه به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد که در آن دوره اشراف خاندان عثمانی شروع به ساختن خانه های ویلایی در این منطقه نمودند. این منطقه بهترین دید از تنگه بسفر را دارد و در کنار جاده ساحلی قرار گرفته است. از آن دوره این منطقه تبدیل به گران ترین و محبوب ترین منطقه مسکونی استانبول گردیده است.

محله ببک یکی از محله ‌های مرفه ‌نشین و اعیان ‌نشین بشیکتاش استانبول و هم چنین از محله ها و جاهای دیدنی استانبول است. حداقل قیمت مسکن مثلا برای یک خانه ۱۰۰ متری، ۸۰۰ هزار لیر به بالاست و در بعضی از موارد قیمت خانه های ویلایی بزرگتر رو به ساحل به بیش از ۴۰ میلیون لیر می رسد.

بِبِک برای قرن‌ ها جزو محبوب ‌ترین محلات مسکونی بشیکتاش استانبول برای خرید مسکن و زندگی بوده است. محله بِبِک بشیکتاش استانبول همچنان هیبت و زیبایی کهن و فریبنده‌ ی خود مخصوصا در بخش ساحلی با ویلاهای لاکچری، عمارت‌ های با شکوه، کافه، رستوران و غذاخوری ‌ها با غذا های دریایی و ماهی، رو به آب‌های نیلگون بُسُفُر را در خود نهفته دارد. ویلاهای لوکس و عمارت‌ های لاکچری و رستوران ‌های بزرگ در امتداد نوار ساحلی و دو طرف جاده ساحلی بِبِک امتداد دارند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 31
 • خیابان ببک اغلب اوقات ترافیک سنگینی دارد چون تردد در این منطقه زیاد است و جاده هم بسیار باریک می باشد
 • منطقه ساحلی زیبای ببک (Bebek) در منطقه بشیکتاش واقع شده است.

محله فیندیک زاده استانبول (Findikzade)

محله فیندیک زاده استانبول در قسمت شمالی منطقه فاتیج قرار داشته و از قدیمی ترین مناطق و جاهای دیدنی استانبول است. این محله بین توپکاپی و آکسارای قرار دارد. شهرت اینجا به دلیل وجود جمعه بازار فیندیک زاده در این محله است. بعد از منطقه تکسیم (Taksim) از جمله منطقه های توریستی شهر استانبول، محله فیندیک زاده است. این منطقه رستوران ها و کافه های بسیاری داشته و خیلی از توریست ها و گردشگران به این محله می آیند.

این بازار جایی فوق ‌العاده برای خرید اجناس مرغوب با قیمتی مناسب است. بستگی به شما دارد که چه چیزی نیاز داشته باشد؛ در جمعه بازار فیندیک زاده همه چیز پیدا می‌شود. جمعه بازار فیندیک زاده در قلب آکسارای قرار گرفته است. این بازار بین مغازه تادیم و حمام علی پاشا واقع شده است. ساعت کاری این بازار از ۱۰ صبح تا ۸ عصر می ‌باشد. جمعه بازار فیندیک‌ زاده در کوچه ‌های باریک و پرشیب آکسارای تشکیل می ‌شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 32

پارک ها و جنگل های استانبول

از جمله دیگر جاهای دیدنی استانبول پارک ها وجنگل های این شهر هستند. در ادامه به معرفی تک تک این مناطق و محله ها پرداخته ایم.

جنگل بلگراد استانبول (Belgrad Forest)

جنگل بلگراد استانبول (Belgrad Forest) طبیعتی بکر مملو از درختان کاج، صنوبر، نارون، بلوط و توس می باشد که در بخش اروپایی استانبول و در منطقه (شهرستان) ساری یر (Sariyer) واقع شده است. اسم «جنگل بلگراد» در واقع برگرفته از روستای بلگراد است که در آن افرادی که از بلگراد آمده بودند (بلگرادی ها) اسکان داشتند. جنگل بلگراد با مساحت ۵۵۰۰ هکتار یکی از مراکز حفاظت شده طبیعی استانبول محسوب می شود.

جنگل بلگراد (Belgrad Ormani) در ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهر استانبول واقع شده که با دارا بودن بیش از دو هزار گونه گیاه و درختان بلوط، راش، شاه بلوط، کاج، صنوبر و … یک ذخیره گاه طبیعی برای شهر استانبول و کشور ترکیه محسوب می‌ شود. این جنگل یک تفرجگاه و محل پیکنیک مناسب برای شهروندان و گردشگران است. همچنین با گشت و گذار در جنگل بلگراد می توانید بعضی از بازیگران ترکیه را نیز در حال دویدن یا تمرین کردن ببینید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 33
 • با خطوط اتوبوس ۱۵۱ – ۴۲ – ۴۲HM – ۴۲M – ۴۲R – 42T می توانید به آن جا دسترسی پیدا کنید.
 • همچنین به وسیله خط اتوبوس D2 که فقط روزهای شنبه و یک شنبه از منطقه بشیکتاش رد می شود نیز می توانید به بلگراد برسید. لازم به ذکر است اولین سفر این اتوبوس ها ساعت ۶:۳۰ صبح انجام می شود.

جزایر اطراف استانبول

جزایر نه گانه استانبول که به جزایر پرنس استانبول نیز شهرت دارند یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول و اطراف استانبول هستند. در ادامه با این جزایر بیشتر آشنا خواهید شد.

جزایر پرنس استانبول

جزایر پرنس استانبول جزیره های کوچکی هستند که در ترکیه به این جزیره ها آدالار (Adalar) می گویند. جزایر پرنس علاوه بر اینکه از جاهای دیدنی استانبول هستند، در گذشته، برای تبعید شاهزاده های بیزانس از قسطنطنیه قدیم یا همین استانبول امروزی مورد استفاده قرار می گرفتند. در بعضی از دوره ها پادشاهانی که به هر دلیلی از سلطنت و تاج و تخت عزل میشدند هم به جزایر پرنس تبعید می شدند تا ادامه ی زندگی شان را در این جزیره ها در آرامش بگذرانند و تهدیدی برای تاج و تخت نباشند.

جزایر پرنس استانبول شامل ۹  جزیره ی کوچک است که ۵ مورد از این جزیره ها، مالک های خصوصی دارند و فقط ۴ جزیره، به نام های، بیوک آدا (Büyükada)، هیبلی آدا (Heybeliada)، بورگاز آدا (Burgazada) و کینالی آدا (Kınalıada) برای تفریح و گشت و گذار عموم مردم آزاد هستند. جزیره بیوک آدا بزرگ‌ ترین جزیره در میان جزایر پرنس است. 

ورود اتوموبیل های شخصی به این جزیره ها ممنوع است و باید برای گشت و گذار در این جزیره ها، از اسب، درشکه و یا دوچرخه هایی که در نزدیکی ساحل هستند استفاده کنید و با امانت گذاشتن کارت شناسایی خود، اجاره کرده و استفاده کنید. همچنین می توانید با پیاده روی در کوچه پس کوچه های جزیره ها، از منظره و کوچه های سرسبز پر از گل و بلبل نهایت لذت را ببرید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 34

جزیره بیوک آدا استانبول

جزیره بیوک آدا (Büyükada)، جزیره مرکزی آدالار و یکی از زیباترین جاهای دیدنی استانبول است. بیوک آدا دارای مساحت حدود ۵/۵ کیلومتر مربع و دارای دو تپه در دو سمت شمال و جنوب است. در داخل جزیره دو محله به اسم های محله نظام و محله معدن وجود دارند و تعداد افراد ساکن فعلی در داخل جزیره بیوک آدا در حدود ۷۲۰۰ نفر است.

هم اکنون بیشتر ساکنان جزیره بجز بخشی از آنها از قشر عادی جامعه هستند و شغل عمده آنها اداره فروشگاه ها، رستوران ها و یا ادارجات دولتی است که در جزیره قرار دارند. بخش دیگر از مردم جزیره نیز افرادی هستند که در داخل شهر استانبول مشغول کار و زندگی هستند و فقط در آخر هفته ها و تعطیلات در جزیره اقامت دارند.

تنها راه حمل و نقل بین شهر و جزیره نیز از طریق کشتی های عمومی و یا قایق های شخصی هستند. گردشگران نیز با مراجعه به این جزیره اکثرا شب ها را در هتل های موجود در جزیره سپری می کنند و از منظره شگفت انگیز دریا و طبیعت لذت می برند. انواع رستوران ها، کافی شاپ ها، فروشگاه ها و مراکز دیدنی نیز همه روزه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 35

جزیره دموکراسی و آزادی استانبول

جزیره دموکراسی و آزادی (Dekomrasi ve Özgürlükler Adası) با نام سابق یاسی آدا (Yassı Ada) که دارای معنی جزیره تخت نیز است، جزیره ای کوچک در قسمت جنوبی استانبول و یکی از اعضای جزایر پرنس استانبول است. این جزیره که از جاهای دیدنی استانبول است دارای تاریخی بسیار عجیب و جذاب بوده و در دوران های مختلف استفاده های مختلفی از آن شده است و بقایا و آثار زیادی از دوران های مختلف بر روی آن باقیمانده است.

این جزیره که یکی از جزایر پرنس یا همان آدالار استانبول می باشد، در فاصله ۱/۵ کیلومتری سیوری آدا (Sivriada)، که یکی دیگر از اعضای آدالار است و در فاصله ۱۱/۵ کیلومتری از نزدیکترین نقطه استانبول یعنی منطقه کادیکوی استانبول است. این جزیره دارای مساحت ۱۸/۳ هکتار است و از سال ۱۹۶۰ و پس از محاکمه چندین تن از سیاستمداران ترکیه در این جزیره چندان مورد استفاده نبود اما در سال های اخیر فعالیت های ساخت و ساز و پاکسازی جهت بازگشایی دوباره این جزیره شروع شد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 36

هتل های استانبول

یکی دیگر از مهمترین مسائل در مورد استانبول برای گردشگران، بهترین هتل های استانبول و موقعیت آنهاست. در استانبول هتل های بسیاری زیادی در قسمت های مختلف شهر وجود دارند. این هتل ها علاوه بر تفاوت در کیفیت و خدمات دارای قیمت های متفاوتی نیز هستند که برای اطلاعات بیشتر در مورد این هتل ها توصیه می شود به مقاله هتل های استانبول مراجعه کنید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 37

هتل های میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم استانبول که یکی از مهمترین و زیباترین دیدنی های استانبول به شمار می رود، گردشگران بسیار زیادی را در طی سال به خود جذب می کند. یکی از مسائلی که همیشه مدنظر گردشگران بوده و خواهد بود هتل های نزدیک میدان تکسیم استانبول است. هتل های زیادی از هتل های لوکس تا هتل های معمولی در اطراف و نزدیکی این میدان وجود دارند که با مبلغ های متفاوتی می توان در آن اتاق رزرو کرد و اسکان داشت.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 38

شهربازی های استانبول

یکی دیگر از مهمترین تفریح ها و جاهای دیدنی استانبول می تواند شهربازی های استانبول یا همان لوناپارک ها باشد. در استانبول شهربازی های زیادی با امکانات بسیار خوب و مدرنی وجود دارد که در کل می تواند مکانی بسیار عالی برای تفریح و هیجان را رقم بزند. برای دیدن این شهربازی ها توصیه می شود به مقاله مربو به شهربازی های استانبول مراجعه کنید.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 39

منبع: وبسایت Gezipgordum

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

 1. جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استانبول 54

  استامبول زیبا با مردمی دزد ک از راهی کلاهبرداری میکنن


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×