Skip to content

موزه پرا استانبول

موزه پرا استانبول 20

معرفی موزه پرا استانبول | Pera Müzesi

موزه پرا (Pera Müzesi) یکی از موزه های استانبول و جاهای دیدنی استانبول است که در منطقه بی اوقلو و نزدیک موزه معصومیت استانبول، موزه هنرهای مدرن استانبول، خیابان استقلال استانبول و برج گالاتا واقع شده است. در شهر استانبول علاوه بر موزه هایی با شهرت جهانی مانند ایاصوفیه که اخیرا بنا به دستور رجب طیب اردوغان، به مسجد ایاصوفیه استانبول تغییر کاربری داده، کاخ توپکاپی، کاریه، موزه باستان شناسی و کاخ دولما باغچه، موزه ها و گالری های هنری متعددی وجود دارد که موزه پرا استانبول (Pera Museum) یکی از آن هاست. برای اینکه این موزه جذاب را بیشتر بشناسید با ترکیه ۱۱۸ تا انتها همراه باشید.

نمایی از داخل موزه پرا استانبول

در موزه پرا استانبول آثاری متفاوت و گوناگون از تمدن‌ هایی متفاوت دیده می ‌شود، با این حال بیشتر تمرکز آن روی آثار، عقاید و تاریخ شرق باستان قرار دارد. بنیاد وقفی سونا و اینان کراچ (Suna and İnan Kıraç vakfi) در سال ۲۰۰۵ موزه پرا استانبول را تاسیس کرد.

موزه پرا استانبول 1

هدف این بنیاد ارائه خدمات فرهنگی در سطوح مختلف در یکی از نقاط برجسته شهر استانبول بود. راه ‌اندازی موزه پرا با دو هدف برپایی موزه و تأسیس یک مرکز فرهنگی صورت گرفت. هدف اصلی بنیاد از راه‌ اندازی این مرکز فرهنگی، ایجاد ارتباط با عموم مردم و علاقمند کردن آنها به تاریخ و فرهنگ اصیل کشور خود است. در همین راستا اقدامات فراوانی با استفاده از روش‌های نوین ارتباطی صورت گرفته که از میان آنها می ‌توان به برپایی رویدادهای سمعی و بصری، دوره‌ ها و کارگاه‌ های آموزشی و برگزاری پروژه‌های مشترک با موزه‌های بزرگ و مطرح دنیا اشاره کرد.

موزه پرا هم در سطح بین‌ المللی و هم در سطح داخلی بسیار فعال بوده و برنامه‌های گسترده فراوانی در قالب نمایشگاه ‌های مختلف، برنامه‌های فصلی، نمایش فیلم و … را به اجرا درمی‌ آورد. از زمان افتتاح این موزه هرساله با همراهی مؤسسات بین ‌المللی و یا داخلی نمایشگاهی از آثار هنرمندان جوان برپا می‌شود. علاقمندان به تماشای فیلم نیز می‌توانند آثار متنوعی از قبیل آثار متعلق به سینمای کلاسیک و یا سینمای مستقل را در این مجموعه تماشا کنند.

موزه پرا استانبول 2

بیشتر آثار موزه در دسته ‌بندی نقاشی قرار دارند. فراموش نکنید موزه پرا موزه ‌ای تقریبا مدرن است و بیشتر آثار قرار گرفته در آن، از قرن نوزدهم و به بعد متولد شده‌ اند. در موزه پرا آثار زیادی به طور همیشگی و دائمی وجود داشته و در هر زمان با مراجعه به موزه، آن ‌ها را مشاهده خواهید کرد. با این حال برخی آثار نیز به بهانه برگزاری نمایشگاه‌ های مختلف، داخل آن در معرض دید قرار می‌گیرند.

در این موزه نقاشی های زیبا و آثار هنرمندان مشهور جهان موجود می باشد که توجه گردشگران تور استانبول را به خود جلب می کند. موزه پرا استانبول کلکسیونی ارزشمند از مجموعه های هنری مختلف از قبیل مجموعه نقاشی، مجموعه ابزار اندازه گیری، مجموعه عکس های استانبول قدیم، مجموعه سرامیک و موزاییک است و هر چند وقت یکبار در این موزه نمایشگاه های هنری نیز برگزار می گردد.

موزه پرا استانبول 3

تاریخچه موزه پرا استانبول

ساخت این موزه به سال ۱۸۹۳ میلادی برمی ‌گردد و در ساختمان تاریخی ۵ طبقه ای که پیشتر به هتل بریستول تعلق داشت واقع گشته است. بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ ساختمان‌ بازسازی شد و با تغییر ظاهر آن و منطبق کردنش با معماری مدرن قرن بیست و یکم، در اختیار موزه پرا استانبول قرار گرفت.

موزه پرا استانبول 4

بخش های مختلف موزه پرا استانبول

طبقات اول و دوم موزه برای نمایش سه مجموعه شخصی متعلق به بنیاد Suna and Inan Kirac اختصاص یافته است. سالن ‌های نمایش چند منظوره در طبقه سوّم قرار دارند. تالارهای کنفرانس در طبقات چهارم و پنجم قرار دارند. سالن اجتماعات مجموعه در زیرزمین واقع شده و پذیرش، فروشگاه آثار هنری و کافه پراما نیز در طبقه همکف قرار دارند.

  موزه فلورانس نایتینگل استانبول

قسمتی از طبقات ابتدایی موزه پرا به نمایش مجموعه‌ ای از ابزارهای اندازه‌گیری باستانی اختصاص یافته که برای علاقمندان تاریخ و باستان ‌شناسی نمونه ‌های برجسته واحدهای اندازه‌گیری و وزن را نمایش می‌دهد. این ابزارهای اندازه‌ گیری از مواد گوناگونی ساخته شده و با تکنیک ‌های متفاوتی کار می‌کنند. از نمونه‌ های باستانی و متعلق به زمان‌های دور تا نمونه ‌های مدرن امروزی در این مجموعه دیده می ‌شود.

  تور کشتی استانبول

در بخش دیگری از این طبقات مجموعه ‌ای از کاشی و سرامیک به نمایش گذاشته شده که نمادی از تاریخ کشور ترکیه است که کمتر شناخته شده ولی زیبایی ‌های خیره ‌کننده ‌ای دارد.

موزه پرا استانبول 5

نقاشی های شرق ‌شناسی موزه پرا استانبول

مجموعه نقاشی ‌های شرقی پرا یکی از برجسته‌ ترین مجموعه ‌ها در بین موزه های ترکیه و این کشور است. این مجموعه آثار مهمی را مانند آثار شاخص هنرمندان اروپایی با الهام از دنیای عثمانی، جغرافیای ترکیه و همچنین آثار هنرمندان عثمانی و چگونگی تاثیر آنها بر یکدیگر را از قرن ۱۷ تا اوایل قرن ۱۹ در بر می‌گیرد.

موزه پرا استانبول 6

مجموعه شرق ‌شناسی با بیش از سیصد تابلوی نقاشی، آثار ارزشمندی از نقاشان مستشرق اروپایی را به نمایش گذاشته که از دوران عثمانی قرن هفدهم تا اوایل قرن نوزدهم الهام گرفته شده ‌اند. آن دوران که دنیای پنهان و رازآلود شرق برای بسیاری از اروپاییان بسیار جذاب بود افراد فراوانی از روشنفکران و هنرمندان اروپایی به مشرق زمین سفر کردند که بعد ها با عنوان مستشرق به دنیا معرفی شدند. همچنین در این مجموعه اثر معروف (The Turtle Trainer) نیز وجود دارد.

موزه پرا استانبول 7

مجموعه عثمان حمدی بی

این مجموعه به بزرگداشت آثار و زندگی عثمان حمدی بی می ‌پردازد. او که در زمینه ‌های مختلف فرهنگی و هنری مانند نقاشی، باستان شناسی، موزه شناسی و آموزش هنر اقدامات شاخص و مهمی را به عرصه عمل رسانده است.

اثر مورخ محبوب ترکی Osman Hamdi Bey نیز در موزه پرا استانبول وجود دارد. او فردی بود که گرچه بیش از صد سال از مرگ او می‌گذرد ولی هنوز موضوع مورد علاقه محافل فرهنگی ترکیه است و به همین خاطر در این مجموعه از او و آثارش به عنوان تنها مستشرق اهل ترکیه تقدیر شده است.

موزه پرا استانبول 8

مجموعه پرتره ‌های حامیان هنر و سفیران

این مجموعه شامل پرتره ‌های حامیان هنر و سفیران از قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی است. تا پیش از قرن ۱۹، سفیران بسیاری از کشورهای مختلف به عثمانی فرستاده می ‌شدند که با آنها به روش سنت ‌های عثمانی رفتار می ‌شد و آنها در بازگشت، علاوه بر مستنداتی که از شهرها به ویژه استانبول، ساختارهای اجتماعی، آداب و رسوم و سازمان‌ های اداری و ارتشی امپراتوری عثمانی به همراه داشتند، از مزایای هدایا و نقاشی ‌هایی که به آنها اهدا شده بود نیز بهره‌مند می‌ شدند.

موزه پرا استانبول 9

مجموعه پرتره ‌های امپراطوری

این موزه تعدادی از تابلوهای نقاشی متعلق به مجموعه شخصی Sevgi and Erdogan Gonul که در گذشته مفقود شده بودند، را نیز در اختیار دارد. این مجموعه قرار است در یک گالری با همین نام و در قالب نمایشگاه‌های موضوعی بلند مدت به نمایش گذاشته شود. اولین نمایشگاه از این مجموعه با عنوان “پرتره‌هایی از امپراطوری” در سال ۲۰۰۵ افتتاح شده که آثاری از پرتره ‌های افراد مختلف از طبقات مختلف اجتماعی از جمله ملکه، شاهزاده و سفیران عثمانی در آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه پرا استانبول 10

مجموعه پرتره های استانبول، شهر رویاها

نمایشگاه دیگری از این مجموعه با عنوان “استانبول شهر رویاها” به نمایش آثاری که به توصیف شهر استانبول در آن دوران پرداخته ‌اند اختصاص دارد. در این آثار، مناظر عمومی شهر استانبول، فضای کلی شهر استانبول و خانه‌های خصوصی مردم در شهر استانبول در آن دوران به تصویر کشده شده است.

  منطقه بشیکتاش استانبول

این مجموعه که اغلب جهان عثمانی را از زاویه دید هنرمندان غربی نشان می‌دهد، سه بخش، «زندگی در خانه و فضای خصوصی» تا «فضای شهری» و «مناظر عمومی ‌تر استانبول» را در بر می‌ گیرد. به این ترتیب، وجوه مختف زندگی در امپراتوری عثمانی در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است و بازدیدکنندگان را به «سفری شرقی» دعوت می‌کند.

موزه پرا استانبول 11

ساعات بازدید از موزه پرا استانبول

موزه پرا روزهای دوشنبه تعطیل است و از روز سه شنبه تا شنبه می توانید بین ساعات ۱۱ تا ۱۸ از آن دیدن کنید. لازم به ذکر است که موزه روزهای یک شنبه بین ساعات ۱۲ تا ۱۸ فعالیت می کند.

هزینه بلیط ورودی به موزه پرا چقدر است؟

  • قیمت بلیط کامل برای بزرگسالان ۱۵ لیر است.
  • قیمت بلیط برای دانش آموزانی که ۱۲ سال به بالا سن دارند، معلم ها و اساتید دانشگاه و افرادی که بالای ۶۰ سال سن دارند، ۱۰ لیر است.
  • اگر با یک بار خرید بالای ۱۰ بلیط خریداری کنید هزینه هر بلیط ۱۰ لیر خواهد بود.
  • در روز اول از عید قربان موزه تعطیل است.
موزه پرا استانبول 12

آدرس و دسترسی به موزه پرا استانبول

این موزه فاصله کمی با موزه رحمی کوچ استانبول دارد و در بی اوغلو، منطقه تپه باشی، خیابان مشروعیت واقع شده است.

  موزه فلورانس نایتینگل استانبول

Meşrutiyet Caddesi No:65 334430, Tepebaşı – Beyoğlu – İstanbul

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×