Skip to content

موزه نیروی دریایی استانبول

موزه نیروی دریایی استانبول 12

موزه نیروی دریایی استانبول | Deniz Müzesi komutanliği

موزه نیروی دریایی استانبول (Deniz Müzesi komutanliği) یکی از قدیمی ترین موزه های استانبول و از ارزشمند ترین میراث تاریخی این شهر است. است که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. از جاهای دیدنی استانبول که نزدیک به موزه نیروی دریایی استانبول است می توان به منطقه‌ی بشیکتاش و کاخ دولما باغچه اشاره کرد. همچنین این موزه در نزدیکی دانشگاه باهچه شهیر استانبول قرار دارد. در موزه دریایی استانبول بیش از چهار هزار قطعه تاریخی با موضوعیت دریانوردی و دریا از دوران عثمانی نگهداری می ‌شود. همچنین در این موزه می توانید ماکت ‌هایی از قایق ‌های سلاطین عثمانی را هم ببینید و در فروشگاه هدیه محصولاتی زیبا را با تم دریانوردی خرید کنید.

موزه نیروی دریایی استانبول

تاریخچه موزه نیروی دریایی استانبول

این موزه در ۳۱ آگوست سال ۱۸۹۷ به دستور (Hasan Hüsnü Paşa) و با حمایت های فرمانده کشتی سازی (Arif Hikmet Paşa) به عنوان “موزه و کتابخانه” تاسیس شد. جمال پاشا (Cemal Paşa) که در سال ۱۹۱۴ مأمور نیروی دریایی بود، مانند کلیه شاخه های دریایی که اصلاح شده بودند اصلاحات مربوط به موزه دریایی را نیز انجام داد. وی مدیریت را به کاپیتان دریایی علی سامی بویار (Ali Sami Boyar) انتقال داد و موزه نیروی دریایی استانبول را دوباره سازماندهی کرد.

 علی سامی بویار (Ali Sami Boyar) اولین کاتالوگ موزه را در سال ۱۹۱۷ منتشر کرد. وی همچنین قالب ها و آتلیه های مدل های مختلف کشتی را برپا کرد و در دست یافتن موزه به حال و هوای امروزی اش کمک های به سزایی نمود. موزه نیروی دریایی استانبول در سال ۱۹۳۳ به ساختمان نقاش خانه واقع در (Kasımpaşa) نقل مکان کرد و با عنوان مدیریت موزه نیروی دریایی (Bahriye Müzesi Müdürlüğü) به فعالیت خود ادامه داد. این موزه همچنین حین جنگ جهانی دوم برای جلوگیری از تخریب به شهرهای آنکارا، ایزمیت (Izmit) و نیده (Niğde) منتقل شده بود.

موزه نیروی دریایی استانبول 1

در سال ۱۹۴۶ تصمیم به ایجاد مجدد این موزه در استانبول گرفته شد ؛ ابتدا در ساختمان فرماندهی منطقه دریایی شمال امروزی انبار شده و سپس به کاخ دولما باغچه و محفل هونکار منتقل شد. در طول عملیات گسترش جاده Dolmabahçe در سال ۱۹۵۶، ساختمان گاراژ این محل، محل استقرار این موزه بود. اسناد موجود نیز به دفتری در قسمت شمالی کاخ دولما باهچه (ساختمان بایگانی تاریخ نیروی دریایی امروز) منتقل شدند.

  موزه ایاصوفیه ترابزون

سرانجام در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۱۹۶۱ به میدان اسکله بشیکتاش (مکان دائمی آن است)، جنب مقبره یادبود و تندیس دریانورد ترکیه، بارباروس هایرتتین پاشا (Barbaros Hayrettin Paşa) منتقل شد و از سال ۲۰۱۳ به روی عموم مردم در مکان فعلی خود باز شده است.

موزه نیروی دریایی استانبول 2

بخش های مختلف موزه نیروی دریایی استانبول

کلکسیون های غنی این موزه در دو ساختمان و حیاط به نمایش گذاشته شده اند. در ساختمان بزرگ مجموعه ای از قایق های قدیمی و در اتاق های کوچکتر و سالن ساختمان اصلی سه طبقه تجهیزات و لوازم کشتی های قدیمی، ماکت های کشتی و قسمتی از قایق تفریحی آتاتورک به نمایش درآمده اند. در طبقه آخر نیز توپ ها، پرچم ها و سلاح های قدیمی که در قرون مختلف از آنها استفاده شده به چشم می خورد.

موزه نیروی دریایی استانبول 3

همچنین در موزه نیروی دریایی استانبول یونیفورم های نیروی دریایی بر تن مانکن های چوبی نمایش داده می شوند و زیرزمین این ساختمان به بخش ها و قسمت هایی از کشتی ها و اژدرهای نیروی دریایی ترکیه اختصاص داده شده است. نمایشگاه قایق های تاریخی در قسمت ورودی و رو به دریا می باشند.

  موزه ایاصوفیه ترابزون

آن قایق ها قایق های مجللی بودند که اعضای کاخ و دیگر مقامات مهم از قرن هجدهم تا بیستم از آنها استفاده می کردند. همچنین قایق های ماهی گیری و پارویی، قسمت هایی از کشتی یا یادگاری های دیگر که همگی در شرایط بسیار خوبی به سر می برند در یک سالن بسیار بزرگ به نمایش در آمده اند.

موزه نیروی دریایی استانبول 4

در کل آثار موجود در موزه نیروی دریایی استانبول به موارد زیر تقسیم می شوند:

 • کشتی ها و قایق هایی که با طلا تزیین شده اند
 • ماکت هایی از نیروی دریایی و وسایل مورد استفاده در ماهیگیری و کشتی های نظامی
 • تجهیزات و وسایل موجود در کشتی تفریحی متعلق به آتاتورک
 • اشیاء و مصنوعات تاریخی مربوط به دوره عثمانی
 • اختراعات بسیار کوچک برای تعمیر کشتی های نظامی
موزه نیروی دریایی استانبول 5

ساعات بازدید و هزینه ورودی موزه نیروی دریایی استانبول

 • موزه دریایی استانبول آخر سال ها، روز اول اعیاد و روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.
 • در ایام هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر می توانید از موزه دیدن کنید.
 • آخر هفته ها از ساعت ۱۰ تا ۱۸ می توانید به بازدید از موزه بروید.
 • طول هفته از ساعت ۱۶ و آخر هفته ها از ساعت ۱۷ به بعد از ورود گردشگران به موزه نیروی دریایی استانبول جلوگیری می شود.
 • هزینه بلیط ورودی برای بزرگسالان ۱۲ لیر است.
 • بازدید از موزه برای دانش آموزان مجانی است.
 • هزینه عکاسی در موزه ۲۳ لیر می باشد.
 • هزینه فیلم برداری از موزه نیز ۴۶ لیر است.
موزه نیروی دریایی استانبول 6

دسترسی به موزه نیروی دریایی استانبول چگونه است؟

از آنجایی که موزه دریایی استانبول (Deniz Müzesi) در قلب بشیکتاش و موقعیتی سر راست واقع شده است به راحتی می توان زمینی و دریایی به موزه رفت. از بخش آسیایی استانبول می توانید به راحتی با موتور ها و قایق های مسیر منطقه کادیکوی، اوسکودار و آدالار به بشیکتاش بروید. از بخش اروپایی نیز با توجه به بودجه خود و در نظر گرفتن هزینه حمل و نقل در ترکیه و شهر استانبول می توانید از تاکسی، اتوبوس، دولموش و تاکسی های اینترنتی ترکیه استفاده کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×