Skip to content

صومعه سوملا ترابزون

صومعه سوملا ترابزون 16

صومعه سوملا ترابزون نشانه تاریخ دیرینه

یکی از مهمترین مقاصد گردشگرانی که به ترابزون و یا اطراف دریای سیاه سفر می کنند، علاوه بر دیدنی ها و جاهای دیدنی ترابزون مانند اوزون گل ترابزون و یا عمارت آتاتورک ترابزون، شاهکار مهندسی و هنر معماری، صومعه سوملا ترابزون است. در این مقاله این صومعه تاریخی و فرهنگی را که در مکانی بسیار عجیب نیز قرار گرفته است را معرفی کرده و تاریخ آن را بررسی خواهیم کرد.

صومعه سوملا ترابزون 1

صومعه سوملا ترابزون کجاست؟

صومعه سوملا ترابزون در فاصله ۴۷ کیلومتری جنوب شهر ترابزون قرار دارد. این صومعه که در حوزه شهرستان ماچکا (Maçka) استان ترابزون به شمار می رود، در داخل دره ای به اسم آلتین دره (Altındere) و بر روی صخره ای با شیب بسیار تند قرار گرفته است و حتی شاید مهمترین دلیل جذابیت این صومعه مکان قرار گیری آن است. این بنای شگفت انگیز در ارتفاع ۳۰۰ متری از ته دره و در داخل یک غار بر روی کوه کاراداغ (Karadağ) بنا شده است.

داستان صومعه سوملا ترابزون

طبق گفته داستان ها و روایت اهالی منطقه، در حدود سال ۳۷۵ میلادی دو راهب مسیحی به اسم های بارناباس و سوفرانیوس به طور عجیبی در یک شب خواب مشترکی را می بینند. طبق گفته آنها حضرت عیسی و حضرت مریم به خواب آنها می آید و از آنها میخواهد تا در محل کنونی صومعه سوملا یک محل عبادت بسازند. این دو راهب بدون اطلاع از یکدیگر به سمت محل کنونی صومعه حرکت کرده و آنجا یکدیگر را ملاقات می کنند و با کمک امپراطوری روم شروع به ساخت این صومعه می کنند.

صومعه سوملا ترابزون 2

تاریخ صومعه سوملا ترابزون

طبق اسناد و تحقیقات، صومعه سوملا ترابزون که در بین اهالی با نام «مادر مریم» نیز شناخته می شود در بین سالهای ۳۶۵ تا ۳۹۵ میلادی ساخته شده است. این صومعه از همان زمان ابتدایی خود بسیار برای مسیحیان منطقه اهمیت پیدا کرد و با وجود سختی در رفت و آمد و نبود امکانات، مراجعه کنندگان بسیاری به این صومعه وجود داشت. این صومعه تا قرن ۱۴ میلادی در همان شکل اولیه خود بود تا زمانی که توسط امپراطور الکسیوس سوم امپراطوری ترابزون بازسازی شد. برای همین در چندین نقطه از داخل صومعه تصویر الکسیوس نیز رسم شده است.

صومعه سوملا ترابزون 3

از سال ۲۰۱۵ نیز این بنا به دلیل مرمت ها، بازسازی ها و همچنین زیرسازی راه دسترسی به آن در دست تعمیر بود که از سال ۲۰۱۹ نیز دوباره برای بازدید عموم در دسترس قرار گرفته است. در طی این بازسازی آشپزخانه،‌ اتاق مخصوص پاپ و اتاق های کشیش ها به دلیل ارزش تاریخی آنها بیشتر از سایر بخش ها مورد توجه قرار گرفتند.

صومعه سوملا ترابزون 4

راه های رسیدن به صومعه سوملا ترابزون

برای رسیدن به صومعه سوملا ترابزون بهترین راه مسافرت هوایی و یا سفر زمینی به ترابزون است. پس از رسیدن به شهر ترابزون، راه توصیه شده برای رفتن به صومعه سوملا استفاده از تورهای موجود در اطراف شهر است. شرکت ها و موسسات زیادی همه روزه دارای خدمات گردشگری برای جاهادی دیدنی ترابزون هستند که در بین آنها صومعه سوملا نیز وجود دارد. با خرید یکی از این تورها با قیمتی بین ۳۵ تا ۷۵ لیر می توانید یک روز خود را در جاذبه های گردشگری ترابزون که یکی از‌ آنها نیز صومعه سوملا ترابزون است بگذرانید.

صومعه سوملا ترابزون 5

در صورت استفاده نکردن از خدمات تورها، بهترین راه استفاده از اتوبوس ها و مینی بوس های موجود در ترمینال شهر ترابزون برای رسیدن به شهرستان ماچکا است. سپس از شهرستان ماچکا می توان با تاکسی یا مینی بوس خود را به ابتدای مسیر پیاده روی صومعه رساند و پس از حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی به صومعه رسید.

صومعه سوملا ترابزون 6

ساعت بازدید و قیمت بلیط صومعه سوملا ترابزون

در فصل زمستان و پاییز موزه و محوطه صومعه از ساعت 8 صبح تا ۴ عصر و در تابستان و بهار از ساعت ۹ تا ۶ برای بازدید باز است. قیمت بلیط نیز برای هر شخص ۲۰ لیر است.

صومعه سوملا ترابزون 7

نزدیکترین هتل ها به صومعه سوملا ترابزون

همانطور که در بخش های قبلی مقاله گفته شد، نزدیکترین شهر به صومعه سوملا، شهرستان ماچکا است. هتل ها و مسافرخانه های زیادی با قیمت هایی مناسب در داخل ماچکا وجود دارند. اما بهترین راه همان بازگشت به ترابزون و استفاده از هتل های آنجا خواهد بود. بدین ترتیب امکان استفاده از خدمات شهری بیشتر و بازدید از شهر ترابزون در شب نیز فراهم می شود زیرا ترابزون در ساعات شب نیز زیبایی های خودش را داراست.

صومعه سوملا ترابزون 8
  بهترین مراکز اسپا و ماساژ استانبول

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بهترین مراکز اسپا و ماساژ استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×