Skip to content

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 14

شهر ترابزون و قلعه ترابزون

ترابزون که به عنوان یکی از مراکز گردشگری مهم ترکیه به شمار می رود، دارای تاریخی بسیار قوی است. صومعه سوملا ترابزون، عمارت آتاتورک ترابزون، موزه ایاصوفیه ترابزون و چندین مورد دیگر که جزو بهترین و مهمترین جاهای دیدنی ترابزون نیز به شمار می روند، دلیل بر این تاریخ قدرتمند هستند. در این مقاله نیز یکی از نشانه های تاریخی شهر ترابزون، یعنی قلعه ترابزون را که یکی از محبوب ترین جاذبه گردشگری ترابزون نیز هست را معرفی خواهیم کرد.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 1

قلعه ترابزون کجاست؟

قلعه ترابزون تقریبا در مرکز شهر ترابزون و در بالای تپه ای که بلندترین نقطه شهر نیز هست قرار دارد. قلعه ترابزون در داخل منطقه آراکلی (Araklı) ترابزون قرار دارد. برای مشاهده بهتر موقعیت این قلعه می توانید نقشه زیر را بررسی کنید:

تاریخ قلعه ترابزون

طبق گفته باستان شناسان قلعه ترابزون در طول تاریخ چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است. این قلعه که دارای ۳ دژ (دیوار) اصلی است، تاریخ ساخت قدیمی ترین دیوار آن به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. طبق گفته محققان دیوارهای این قلعه نیز با استفاده از سنگ های  بناهای قدیمی ساخته شده اند یعنی سنگ های این دیوارها احتمالا به تاریخی قبل تر از سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد نیز بر می گردند. این قلعه در طول تاریخ استفاده های زیادی داشته است اما اصلی ترین استفاده از آن دیدبانی و تشخیص حمله های دریایی در زمان سلطان محمد فاتح بوده است.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 2

بخش های قلعه ترابزون

دژ بالایی

این قسمت از قلعه به عنوان محافظ قسمت های داخلی قلعه استفاده می شده است. بناهایی نظیر حمام، قصر و یک برج نیز احتمالا در اطراف این دژ‌ که دارای امنیت زیادی بود قرار گرفته بودند. این دیوارها در بالاترین نقطه از تپه قرار گرفته بودند و تعداد زیادی از کتاب ها و اسناد مربوط به دوران عثمانی موجود در موزه ترابزون نیز در اطراف این قسمت از قلعه ترابزون یافت شده است.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 3

دژ میانی

این قسمت از قلعه که توسط امپراطور الکسیوس دوم دوران بیزانس ساخته شده است،‌ دارای شرایط بهتری نسبت به سایر قسمت های قلعه است. در این قسمت از قلعه دروازه های قدیمی، دباغی، کلیسا، مسجد، مسافرخانه و چندین بنای مهم دیگر نیز در این قسمت از قلعه وجود داشته است.

دژ پایینی

دیوارهای این قسمت از قلعه از قسمت های غربی تپه شروع شده و تا پایین ترین قسمت تپه که به دریا چسبیده است ادامه پیدا می کند. این دژ که از نظر طولی درازترین قسمت قلعه نیز هست، دارای حمام ها، مسجدها، بازارها و محله های مسکونی زیادی در اطراف خود بوده است که آثاری از آنها هم اکنون نیز در این قسمت از قلعه دیده می شود.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 4

زمان های بازدید قلعه ترابزون

این بنا که یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی ترابزون است، در تمام روزهای هفته برای بازدیدکنندگان باز است و امکان بازید از آن وجود دارد. ورودی این قلعه نیز رایگان است و نیازی به پرداخت مبلغ ورودی ندارد.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 5

دیدنی های اطراف قلعه ترابزون

به دلیل قرار گرفتن در قسمت های مرکزی شهر، قلعه ترابزون به جاذبه های گردشگری مانند موزه تاریخ ترابزون نزدیک است. همچنین جاذبه های گردشگری مهمی مانند بزتپه ترابزون و یا پارک میدان ترابزون نیز فاصله چندانی با این قلعه ندارند و در طول یک روز می توان از تمامی این جاذبه های گردشگری با محاسبه زمان باز و بسته بودن آنها بازدید کرد.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 6

راه های دسترسی به قلعه ترابزون

به دلیل قرار گرفتن در موقعیتی مناسب دسترسی به این مکان بسیار راحت است. در صورت استفاده از خودرو شخصی، از مرکز شهر می توان در مدت ۱۰ دقیقه به قلعه ترابزون رسید. در صورت استفاده از حمل و نقل عمومی نیز، تمامی اتوبوس ها و مینی بوس هایی که به سمت منطقه آراکلی ترابزون در حال حرکت هستند همگی از نزدیکی قلعه ترابزون عبور می کنند و با استفاده از آنها به راحتی می توان به این مکان دسترسی پیدا کرد.

قلعه ترابزون نماد زیبای شهر ترابزون 7
  قلعه ماموره مرسین

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کلیسای سنت پلی کارپ ازمیر

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×