Skip to content

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 28

ترابزون (Trabzon)، اسکی شهیر (Eskişehir)، بورسا (Bursa)، آنتالیا (Antalya) واستانبول (Istanbul)، از بهترین شهرهای ترکیه از نظر امکانات شهری و رفاه اجتماعی هستند.

در دهه های اخیر کشور ترکیه با برداشتن قدم هایی بزرگ در زمینه های اقتصادی، گردشگری، صنعتی و هنری توانست خود را به یکی از برترین کشورهای جهان از نظر درآمد برساند. همانطور که بسیاری از افراد نیز می دانند یکی از مهم ترین منابع درآمد کشور ترکیه در این روزها، صنعت گردشگری است. همین موضوع باعث افزایش بسیار تعداد مهاجرین نیز در سنوات اخیر در این کشور شد که ایرانیان نیز قسمت چشم گیری از آمار مهاجرین را پوشش می دهند. سوالاتی همچون قیمت اجاره و خرید خانه در ترکیه، هزینه زندگی در ترکیه و… نیز همیشه در ذهن مهاجرین وجود داشته است. در این مقاله نیز به سوال بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی پاسخ خواهیم داد.

لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 1

لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی در این مقاله بر اساس معیارهایی همچون کیفیت زندگی، در دسترس بودن خدمات، رونق تجاری، قیمت های تاثیرگذار در زندگی عادی و چنین مسائلی تنظیم شده است. همچنین باید ذکر کرد که فرهنگ و مردم شهر مورد نظر نیز تاثیر بسیار زیادی در میزان مهاجرپذیری آن شهر دارد. بنابراین تحقیق و مطالعه در مورد شهر های مورد نظر برای سکونت هرچه بیشتر باشد، انتخاب درست تر خواهد بود.

ترابزون (Trabzon)

شهر ترابزون با تاریخی سرشاراز فراز و فرودها و دارای آب و هوایی متعادل یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است. جمعیت ترابزون در حدود ۸۰۰ هزار نفر است و در موقعیت ۲۷ از نظر جمعیت در بین شهر های ترکیه قرار دارد. کیفیت زندگی در این شهر به دلیل داشتن ترافیک کم و در دسترس بودن خدمات عمومی نسبت به شهر های بزرگ اطراف خود بسیار بیشتر است. از نظر گردشگری نیز جاهای دیدنی ترابزون جزو بهترین های ترکیه به شمار می روند که این نیز خود نکته مثبتی به شمار می رود و این شهر را جزو یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار داده است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 2

اسکی شهیر (Eskişehir)

دانشگاه های معتبر، موزه های سرشار از تاریخ کهن عثمانی، پارک ها و مناظر شهری زیبا، از جمله نقاط قوت اسکی شهیر هستند. از نظر تجاری در رتبه های پایینتر اما از نظرمراکز علمی و دانشگاه ها جزو یکی از شهرهای مهم ترکیه به شمار می رود. جمعیت اسکی شهیر نیز نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر است. زندگی در این شهر چندان دشوار نیست و مهاجرین بسیار کمی این شهر را برای زندگی خود انتخاب کرده اند. مراکز تفریحی و دیدنی زیادی نیز در این شهر مانند پارک سازووا اسکی شهیر وجود دارند که از نکته مثبتی در قرار گرفتن این شهر در بین بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی به شمار می رود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 3

همچنین اسکی شهیر به عنوان پایتخت دانشگاه های ترکیه به شمار می رود. تعداد بسیار زیادی دانشجو در این شهر زندگی می کنند و دانشگاه های زیادی که جزو بهترین دانشگاه های ترکیه نیز هستند در این شهر قرار گرفته اند. همین مسئله نیز یکی از دلایل انتخاب اسکی شهیر به عنوان یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و تحصیل نیز هست.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 4

بورسا (Bursa)

بورسا یکی از مهمترین شهرهای ترکیه از نظر اقتصادی به شمار می رود. در سال ۲۰۱۶ بورسا از دیدگاه وبسایت نامبئو (Numbeo)  که یکی از بهترین منابع مطالعه در مورد کیفیت زندگی در شهرهای جهان است، به عنوان ۲۸ امین شهر جهان برای زندگی انتخاب شد. جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند که این رقم بورسا را در رده چهارم شهر های پرجمعیت ترکیه و یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار داده است.

بورسا یکی از مدرنترین شهر های ترکیه به شمار می رود که از نظر صنعتی و تجاری نیز جایگاه بسیار ویژه را از آن خود کرده است. این شهر جزو شهر های مهاجرپذیر ترکیه و بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و کار نیز هست اما قیمت خانه در بورسا و هزینه خدمات در بورسا کمتر از شهرهایی همچون آنکارا نیست. نکته جالب در مورد این شهر داشتن خیابان هایی با کیفیت بالا، مراکز تجاری و تفریحی بسیار زیاد و زیبایی بی نظیر آن است. از جاذبه های زیبای گردشگری شهر بورسا می توان به قلعه توپخانه بورسا (Bursa Tophane Saat Kulesi) اشاره کرد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 5

آدانا (Adana)

آدانا یکی مهمترین شهرهای ترکیه از نظر تاریخی و فرهنگی است. این شهر با جمعیت ۲/۳ میلیون نفری خود جایگاه ششم را در بین شهرهای پرجمعیت ترکیه دارد. آدانا شهری مدرن همراه با حس و حالی سنتی و باستانی است و زیبایی های این شهر،‌ آدانا را جزو یکی از زیباترین شهرهای ترکیه و همچنین بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار داده است.

  بازار عمده پوشاک استانبول

اگر شخصی آدانا را برای زندگی انتخاب کند باید توجه کند که قیمت های این شهر چندان فرقی با شهرهای هم سطح خودش مانند ازمیر یا بورسا ندارد و به دلیل جنوبی بودن موقعیت شهر در نقشه ترکیه، آب و هوایی نسبتا گرمسیری دارد اما در کل شهری پر جنب و جوش و با کیفیت زندگی بالاست. مهاجرین زیادی در این شهر زندگی نمی کنند اما از لحاظ مهاجرپذیری چندان مشکلی ندارد. همچنین آدانا دارای طبیعت و تاریخ خوبی است و جاهای دیدنی آدانا نیز یکی از امتیازات زندگی در این شهر به شمار می روند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 6

آنتالیا (Antalya)

آنتالیا بعد از استانبول پر گردشگرترین شهر ترکیه است. زیبایی بی نظیر در کنار دریای آک دنیز، مکان های گردشگری مدرن و تاریخی بسیار زیاد و همچنین داشتن یکی از زیباترین سواحل ترکیه، آنتالیا را به عنوان یکی از پایه های درآمد ترکیه در زمینه گردشگری تبدیل کرده است. جمعیت آنتالیا در حدود ۲/۵ میلیون نفر است که از این نظر در رده پنجم ترکیه قرار دارد. این شهر جزو مهاجرپذیرترین و بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است و تعداد زیادی سرمایه گذارایرانی نیز این شهر را مقصد سکونت خود قرار داده اند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 7

یافتن کار در آنتالیا چندان هم سخت نیست زیرا به عنوان یکی از قطب های تجاری نیز به شمار می رود. ازنظر

  پارک میدان ترابزون

قیمت آنتالیا به دلیل داشتن مهاجرین و مسافرین زیاد از کشورهای مختلف، علاوه بر قرار گرفتن در لیست بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی جزو گرانترین شهر های ترکیه برای زندگی نیز به شمار می رود. همچنین بهترین هتل های آنتالیا جزو محبوب ترین هتل های اروپا نیز به شمار می روند که همین مسئله دلیلی بر محبوبیت این شهر در بین گردشگران است.

مرسین (Mersin)

مرسین نیز همانند آدانا شهری در جنوب کشور ترکیه است و از لحاظ آب و هوایی کمی با سایر شهرها متفاوت است. می توان گفت مرسین به عنوان مهمترین شهر تجاری در جنوب ترکیه به شمار می رود و اهالی این شهر به دلیل گسترده بودن تجارت در این شهر چندان مشکلی در پیدا کردن کار ندارند.

جمعیت این شهر در حدود ۱/۸ میلیون نفر است که مرسین را دهمین شهر پرجمعیت ترکیه کرده است. به دلیل چسبیده بودن شهر به دریای مدیترانه، جاذبه های گردشگری و توریستی زیادی مانند قعله ماموره در مرسین وجود دارد اما به دلیل اقتصاد نسبتا خوب شهر قیمت های مسکن و هزینه های زندگی چندان بالا نیست و با درآمدی متوسط می توان زندگی با کیفیتی را در این شهر داشت که این مسائل مرسین را جزو یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار داده اند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 8

کایسری (Kayseri)

کایسری به عنوان یکی از شهرهای منطقه آناتولی (آنادولو) ترکیه، از نظر صنعتی جزو مهمترین و بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی به شمار می رود. این شهر که بیشتر مدرن است تا سنتی، جمعیتی بالغ بر ۱/۳ میلیون نفر را در خود گنجانده است. این شهر به دلیل صنعتی بودن دارای موقعیت های شغلی بسیار زیادی است اما مهاجرین زیادی در این شهر ساکن نیستند. قیمت های شهر کایسری نیز چندان بالا نیست. از نظر تاریخی نیز کایسری جزو شهرهای بسیار مهم ترکیه به شمار می رود و تاریخی بیش از ۶۰۰۰ سال را پشت سر گذاشته است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 9

کوجاعلی (Kocaeli)

کوجاعلی یکی از مهمترین شهرهای ترکیه از نظر صنعتی و تجاری است. بسیاری از کارخانه ها و صنایع بزرگ ترکیه در این شهر قرار دارند. این شهر با جمعیت حدود ۲ میلیون نفر در رده دهم شهر های پرجمعیت قرار دارد. دسترسی راحت به خدمات و حمل و نقل آسان از ویژگی های مهم جذب مهاجران به این شهر حساب می شوند. نزدیکی کوجاعلی به استانبول نیز یکی از نکات مثبت در انتخاب این شهر است. ساکنین کوجاعلی معمولا با مشکلات شهری بزرگی روبرو نمی شوند و به طور کلی می توان گفت شهر بسیار خوبی برای کار و درآمد است و جزو یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی به شمار می رود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 10

آلانیا (Alanya)

شهری توریستی از توابع شهر آنتالیا،‌ آلانیا به عنوان یکی از زیباترین و توریستی ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. آلانیا در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری آنتالیا قرار دارد و جمعیتی بالغ بر ۳۲۰.۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. زیبایی های بی نظیر و مدرن این شهر همراه با طبیعت فوق العاده اطراف آن، مناظر بی نظیری را ایجاد کرده است که باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه می شود. قیمت های این شهر کمی بیشتر از شهرهای عادی است اما اگر فردی بخواهد زندگی لوکس و پرهزینه ای داشته باشد، این شهر جزو بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی در لیست انتخاب های آنان خواهد بود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 11

بودروم (Bodrum)

بودروم امروزه به عنوان یکی از بزرگترین قطب های گردشگری ترکیه به شمار می رود. این شهر که دارای جمعیتی بالغ بر ۲۰۰.۰۰۰ نفر است،‌ با قرار گرفتن در ساحل دریای اژه دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است برای همین چندین هتل از بهترین هتل های بدروم در لیست بهترین هتل های ترکیه نیز قرار گرفته است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 12

بودروم به دلیل توریستی بودن، از لحاظ قیمت مسکن کمی گرانتر از شهرهای اطراف خود است و همچنین به دلیل کوچک بودن شهر، یافتن کار کمی سخت به نظر می رسد اما زندگی در این شهر زیبا لذت خاص خود را دارد و کیفیت زندگی در این شهر به دلیل هوای بسیار تمیز، نبود ترافیک شهری، هتل ها و مراکز گردشگری مدرن بسیار بالا است برای همین بودروم نیز جزو یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 13

سامسون (Samsun)

 شهر تاریخی سامسون که در شمال کشور ترکیه قرار دارد، از نظر تاریخی و فرهنگی در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد. امروزه با داشتن جمعیت ۱/۴ میلیون نفری،‌ جزو یکی از مدرنترین شهرهای کشور ترکیه است و از نظر اقتصادی نیز اهمیت خاصی دارد. قیمت زندگی در این شهر همانند سایر شهرهای مشابه مانند ازمیر یا آدانا است و درآمدی متوسط در این شهر می تواند زندگی خوبی را بچرخاند. سامسون چندان از طرف مهاجرین برای زندگی ترجیح داده نشده است اما برخلاف آن، شهری بسیار مناسب برای مهاجرینی است که می خواهند در ترکیه صاحب شغل شده و یا زندگی متوسطی را در کشور ترکیه داشته باشند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 14

ازمیر (İzmir)

یکی از زیباترین و جذاب ترین شهر های ترکیه است. ازمیر با داشتن سابقه ی تاریخی از دوران عثمانی دارای جاذبه های گردشگری بی نظیری مثل دهکده ی قدیمی شیرینجه است که همراه شدن آن با مدرنیته و تجارت، ازمیر را به یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی تبدیل کرده است. از نظر مهاجرپذیری نیز جزو پنج شهر اول ترکیه است و مهاجرین با مشکلات خاصی در این شهر روبرو نمی شوند. از دیگر جاذبه های گردشگری آن می توان به آسانسور ازمیر نیز اشاره کرد.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 15

جمعیت ازمیر در حدود ۴ میلیون نفر است که این شهر را در رده سوم شهر های پرجمعیت ترکیه قرار می دهد. قیمت و هزینه های زندگی نیز با توجه به موقعیت آن جزو شهر های گران ترکیه محسوب می شود اما امکانات حاضر برای داشتن درآمد در ازمیر، این مسئله را چندان تاثیرگذار نمی کند. ایرانیان بسیار زیادی نیز هم اکنون در ازمیر مشغول به کار و زندگی هستند. از نظر تفریحی نیز جاهای دیدنی ازمیر جزو بهترین های ترکیه هستند که این خود یک نکته بسیار مثبت به شمار می رود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 16

آنکارا (Ankara)

به عنوان پایتخت کشور ترکیه، آنکارا مهمترین شهر این کشور از نظر اداری و صنعتی به شمار می رود. مشکلاتی همچون ترافیک، حمل و نقل و چنین مسائلی به دلیل بزرگ بودن این شهر همیشه وجود داشته است اما نکات مثبتی همچون خدمات رفاهی عالی، قیمت هایی مناسب با توجه به پایتخت بودن آنکارا، امکان اشتغال نه چندان دشوار، بهترین مراکز خرید آنکارا و… این شهر را از دیدگاه های بین المللی نیز همیشه جزو بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار داده است.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 17

جمعیتی بیش از ۵/۶ میلیون نفر هم اکنون در آنکار در حال سکونت هستند که این عدد آنکارا را در رده دوم شهر های پرجمعیت ترکیه قرار می دهد. همچنین آنکارا در رده دوم مهاجرپذیری قرار دارد و امکان اشتغال و زندگی در این شهر برای مهاجرین دشوار نیست. از نظر زیبایی شهری نیز جزو برترین شهر های ترکیه محسوب می شود که این مسئله نیز تاثیر بسیار مثبتی بر کیفیت زندگی دارد. در مقایسه استانبول و آنکارا برای زندگی نیز آنکارا چندان از استانبول عقب نمی ماند و همچنان توسط تعداد زیادی مهاجر برای زندگی انتخاب می شود.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 18

استانبول (İstanbul)

بزرگترین و مهم ترین شهر ترکیه، استانبول است در دهه های اخیر نام خود را جزو برترین شهرهای جهان برای زندگی قرار داده است. تاریخی فوق العاده قوی، زیبایی بی نظیر آن در سطح جهانی، مهمترین شهر از نظر تجاری و اقتصادی در ترکیه و ده ها مورد دیگر، استانبول را با اختلاف زیاد در رده اول شهر های مناسب برای زندگی قرار داده است. طبق اعلام فرمانداری استانبول (T.C. İstanbul Valiliği) این شهر با جمعیتی بیش از ۱۶ میلیون نفر، در رتبه اول ترکیه و اروپا، و در رتبه ۶ جهان قرار دارد. جاهای دیدنی استانبول نیز که در جهان بی نظیرهستند نقش مهمی را در پیشرفت این شهر داشته اند.

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 19

مهاجرپذیری استانبول نیز در رده نخست ترکیه قرار دارد اما از نظر قیمت نیز گرانترین شهر ترکیه به شمار می رود. زندگی در این شهر دارای سختی هایی مانند حمل و نقل، ترافیک و چنین مسائلی است اما زیبایی و دلنشینی استانبول توانسته بسیاری از این مشکلات را برای ساکنین خود خنثی کند. اما برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند خرید خانه در استانبول و یا حتی اجاره مسکن توصیه اول همگان خواهد بود. هزینه اجاره خانه در استانبول نیز دارای بازه ی قیمتی بزرگی است .

بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی 20

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×