Skip to content

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 14

ترکیه و شهرهای صنعتی ترکیه

یکی از بزرگترین زمینه های پیشرفت هر کشور در اقتصاد و تجارت، صنایع و تولیدات آن کشور است. ترکیه نیز در دهه های اخیر پیشرفت های بسیار چشمگیری را در زمینه های صنعتی و تولیدی داشته است و توانسته خود را در بین بهترین های جهان جای دهد. در این بین نیز شهرهایی در هر کشور وجود دارند که بیشترین تولیدات صنعتی را ارائه می دهند و ما نیز در این مقاله بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه که دارای بیشترین آمار تولید و صادرات هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 1

برترین های صنعت ترکیه

پس از سال ۲۰۱۰ که در واقع یکی از نقاط مهم جهشی در صنعت ترکیه بود، شهرهای زیادی با ساخت و ایجاد واحدهای صنعتی به کمک یکدیگر توانستند درآمد صنعتی ترکیه را به نقطه اوج خود برسانند. در زیر لیست ۱۰ شهر بزرگ صنعتی ترکیه همراه با میزان صادرات سالیانه آنها آورده شده است:

استانبول۱۹۴ میلیارد لیر
کوجاعلی۶۲ میلیارد لیر
ازمیر۲۳ میلیارد لیر
بورسا۱۵/۵ میلیارد لیر
هاتای (Hatay)۱۲/۷ میلیارد لیر
قاضی  آنتپ۱۱/۵ میلیارد لیر
آنکارا۱۱ میلیارد لیر
ساکاریا (Sakarya)۸/۵ میلیارد لیر
دنیزلی۷/۸ میلیارد لیر
کایسری۷ میلیارد لیر
بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 2

استانبول، غول صادرات ترکیه

استانبول در بین شهرهای صنعتی ترکیه دارای رتبه یک است و با اختلاف بسیار زیاد دارای درآمدی بالا از صادرات کالاهای تولیدی خود است به حدی که در حدود ۴۲ درصد صادرات صنعتی ترکیه از تولیدات استانبول است که می توان گفت تقریبا نیمی از صادرات این کشور وابسته به استانبول است. تولیدات این شهر بیشتر به کشورهای آلمان، ایران، روسیه و آذربایجان صادر می شود و تاثیر بسیار بزرگی در اقتصاد این کشور دارد. بسیاری از فرد به واسطه شغل خود در واحدهای صنعتی استانبول اقدام به خرید خانه در استانبول می‌کنند تا بتوانند اقامت راحتی داشته باشند.

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 3

بورسا، شهر صنایع سنگین

بورسا که جزو یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی است و جزو یکی از بزرگترین هدف مهاجرین نیز است، یکی از مهمترین شهرهای صنعتی ترکیه نیز به شمار می رود. بسیاری از شرکت ها و کارخانه هایی که دارای تولید صنایع سنگین مانند موتور، قطعات مهم صنعتی، دستگاه های تولیدی و… هستند در این شهر قرار گرفته اند و بسیاری از تولیدات این شهر به کشورهای اروپایی و یا کشورهای همسایه صادر می شود.

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 4

کوجاعلی، بیشترین صادرات نسبت به جمعیت

کوجاعلی که جزو یکی از مهمترین شهرهای ترکیه است، در مقایسه با شهرهای بزرگ ترکیه دارای جمعیت کمتری است اما در رتبه دوم تولیدات این کشور قرار دارد. کوجاعلی در حدود ۷ درصد صادرات کل این کشور را تامین می کند که به نسبت جمعیت و بزرگی خود رقم بسیار بالایی است و بهترین شهر در زمینه صادرات نسبت به جمعیت به شمار می رود.

سایر شهرهای صنعتی ترکیه

شهرهای زیاد دیگری در ترکیه هستند که صنایع بسیار مهمی در آنها در حال تولید است. به طور مثال شهر اسکی شهیر، به شهر صنایع هوایی و خودرویی مشهور است. بزرگترین تولیدات قطعات هواپیما و هلیکوپتر در این شهر قرار دارد. همچنین چندین کارخانه بزرگ خودرو نیز در این شهر قرار دارد و سالانه در حدود ۴/۵ میلیارد لیر درآمد صادرات این شهر است.

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 5

در کنار کوجاعلی، شهر آیدین (Aydın) نیز به شهر صنایع کشاورزی ترکیه شهرت دارد و بیشترین تولیدات صنایع کشاورزی ترکیه در این شهر تولید می شود که دارای درآمد نسبتا خوبی از صادرات نیز هست.

  بهترین شهرهای ترکیه برای سفر در نوروز ۹۹

شهر کونیا (Konya) یا همان قونیه نیز دارای لقب شهر صنایع غذایی قرار دارد و سهم بسیار بزرگی از تولیدات غذایی ترکیه در این شهر انجام می شود و سالانه دارای حدود ۵ میلیارد لیر صادرات به کشورهای مختلف از جمله آلمان، روسیه، ایران و عراق است.

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 6

شرکت های مهم صنعتی ترکیه

در مجموع بیش از ۵۰۰ شرکت و کارخانه مهم در ترکیه وجود دارند که وظیفه تولید و صادرات بیش از ۹۵ درصد صادرات صنعتی ترکیه را بر عهده دارند که در بین آنها نام شرکت هایی مانند شرکت نظامی آسلسان، صنایع موتور سازی توساش ترکیه و… به چشم می خورد. از این ۵۰۰ شرکت ۱۸۲ شرکت مهم در استانبول قرار دارد و مابقی کارخانه ها و شرکت های تولیدی در سایر شهرهای ترکیه قرار گرفته اند. البته روز به روز تعداد این شرکت ها در شهرهای صنعتی ترکیه در حال افزایش است و در سالهای آینده حجم تولیدات و صادرات این کشور به احتمال قوی بسیار افزایش خواهد یافت.

بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه 7

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاهای دیدنی آنکارا

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×