Skip to content

هلدینگ سابانجی SA

هلدینگ سابانجی SA 9

بزرگترین هلدینگ ترکیه​

«سابانجی هلدینگ» بزرگ‌ترین شرکت مالی و صنعتی کشور ترکیه است که علاوه بر ترکیه، در ۱۷ کشور دیگر نیز شعبه دارد و در بخش‌های مختلفی از مالی و انرژی گرفته تا خرده‌ فروشی فعالیت می‌کند. شرکت سابانجی هلدینگ در سال ۱۹۶۷ توسط حاجی عمر سابانجی راه‌اندازی شد و در حال حاضر دارای بیش از ۷۰ شرکت تابعه می‌باشد.

امروزه نسل دوم و سوم از خانواده سابانجی، که فرزندان ساکیپ سابانجی می‌باشند، کنترل شرکت ‌ها و دارایی ‌های خانواده سابانجی را برعهده دارند. ساکیب سابانجی مدیر کل قدیم هولدینگ سابانجی بود و در سال ۲۰۰۴ وقتی دار فانی را وداع گفت در لیست میلیاردرهای مجله فوربس آمریکا رتبه ۱۴۷ را کسب کرده بود. ساکیب سابانجی با انرژی و شادابی ای که داشت و با توجه به معاشرت نزدیک با مردم ترکیه لقب ساکیب آقا را در بین مردم کشور ترکیه کسب کرده بود.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر استانبول ترکیه قرار دارد و سهام آن دربازار بورس استانبول معامله می‌شود. خانواده سابانچی سهام‌ دار اصلی این شرکت می‌باشد. این شرکت عظیم حدود۵۶ هزار کارمند دارد. همچنین نام سابانچی بر سردر یک دانشگاه و موزه در شهر استانبول دیده می‌شود. مدیر عامل و مالک تمام نهادها یک زن به اسم گولر سابانجی است. مجله فوربز در سال ۲۰۰۴ دارایی خانواده سابانجی را معادل ۳٫۴ میلیارد دلار برآورد کرد و این خانواده را در رتبه ۱۴۷ از ثروتمندترین افراد جهان رتبه‌ بندی نمود.

شرکای تجاری چند ملیتی هلدینگ سابانجی شامل شرکت های برجسته جهانی مانند AKBANK، Ageas، Aviva، Carrefour، E.ON، Bridgestone، سیمان هایدلبرگ، Marubeni  و Philip Morris می باشند.

فعالیت های اجرایی هلدینگ سابانجی توسط کمیته اجرایی، متشکل از مدیرعامل، CFO، روسای واحد تجاری استراتژیک و رئیس گروه منابع انسانی انجام می شود. گروه سابانجی به لطف شهرت خوب، سرمایه گذاری های مشترک، تصویر برند مثبت و قوی، تجربه گستردهو دانش در مورد بازار ترکیه طی سال های متمادی مشاغل اصلی خود را توسعه داده است. این شرکت ها به طور جمعی نیز در توسعه اقتصاد ترکیه سهم بسزایی داشته اند.

هلدینگ سابانجی SA 1

گولر سابانجی

گولر سابانجی (Guler Sabanci) که از سال ۲۰۰۴ مدیرعامل و مدیر اجرایی کل این امپراتوری را بر عهده دارد. این مقام را پس از فوت عمویش، ساکیپ سابانجی به دست آورده و توانسته عملکرد موفقی را به نام خود ثبت کند. این شرکت تحت مدیریت گولر سابانجی طی یک دهه گذشته، سالانه به طور متوسط ۱۲ درصد رشد داشته و برنامه‌ای برای افزایش این نرخ رشد طی یک دهه آینده نیز تدوین کرده که در حال اجراست. در سال ۲۰۱۱، سابانجی رتبه دوم در بین لیست «۵۰ زن موفق در دنیای تجارت» را در فایننشال تایمز (Financial Times) به خود اختصاص داد و در سال ۲۰۱۸ در فهرست «قدرتمندترین زنان جهان» در مجله فوربس، رتبه شصت و چهارم را کسب کرد.

  هلدینگ کوچ بزرگترین شرکت سرمایه گذاری ترکیه

گولر سابانجی ۵۸ ساله، سومین نسل و البته اولین زن، از خانواده سابانجی است که به مدیریت این شرکت رسیده است؛ شرکتی که در اوایل قرن بیستم توسط پدربزرگش در جنوب ترکیه و برای تجارت پارچه بنیان گذاشته شد. او بنا به سنت خانوادگی و به دنبال پنج عموی خود، بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۷۸ به شرکت خانوادگی پیوست. گولر سابانجی اولین زنی است که رسماً عضو انجمن صنعتگران و تاجران ترکیه شده است. این انجمن توسط عمویش پایه‌ گذاری شد و گویا سابانجی نیازی به مبارزه قابل ‌توجهی برای عضویت در آن نداشته است. حتی بنا به گفته خودش او اولین عضو زن مجمع بوده و به همین دلیل اعضا برایش مراسم باشکوهی برگزار کردند. ساختمان موزه ساکیپ سابانجی ترکیه نیز یکی از خانه‌های تابستانی خانواده اوست و نام موزه نیز همنام عموی بزرگش انتخاب شده است. چرا که او گنجینه بزرگی از نقاشی‌ها و تابلو خط‌های شخصی خود را به این موزه اهدا کرده است. گولر سابانجی می‌گوید: «عموی من ۲۵ سال در این خانه زندگی می‌کرد و سپس آن را برای افتتاح موزه اهدا کرد. او بسیار خوشحال بود که توانست در زمان زنده بودنش شاهد افتتاح موزه باشد. یکی از آرزوهای او نمایش آثار پیکاسو در این موزه بود و من بسیار خوشحالم که توانستم این رویا را برآورده کنم. اولین نمایش آثار پیکاسو در ترکیه در این موزه اتفاق افتاد و پس از آن توانستیم آثار هنرمندانی مانند مونه و رامبراند را نیز در این موزه نمایش دهیم.»

  عسل آنزر (Anzer)؛ معروف ترین عسل ترکیه

 سابانجی اگرچه بنا به ادعای خودش هیچ‌گاه در داخل خانواده‌، فشار یا محدودیتی را به عنوان یک زن احساس نکرده است اما در اوایل پیوستن به شرکت در دهه ۱۹۸۰ بسیاری از افراد چه در داخل و چه در خارج از شرکت به توانایی‌ های او فقط به دلیل اینکه زن بود، اطمینان نداشتند. همین برخوردها انگیزه او برای فعالیت در زمینه حقوق زنان بود تا جایی که وی در سال ۲۰۱۱ جایزه‌ای بین‌المللی به دلیل فعالیت‌هایش برای ممانعت از ازدواج کودکان در ترکیه دریافت کرد.

  فروشگاه ایکیا استانبول

هلدینگ سابانجی پروژه های توسعه کسب و کار را از نظر مالی و استراتژیک ارزیابی می کند و پروژه هایی را که در آن ایجاد ارزش بالا، پتانسیل رشد واقعی و صلاحیت های فعلی در گروه وجود دارد که می تواند از آنها به طور مؤثر استفاده شود، در اولویت قرار می دهد. بخش های به سرعت در حال رشد ترکیه از جمله بانکداری، بیمه، انرژی، سیمان، خرده فروشی و صنعتی، بخش های اصلی تجارت گروه Sabancı هستند. شرکت های گروه سابانجی در بخش های مربوطه رهبر بازار هستند.

در سال ۲۰۱۸، گروه سابانجی درآمد فروش ترکیبی ۸۸ میلیارد لیر را منتشر کرد و سود خالص ۳/۸ میلیارد لیر را اعلام کرد. خانواده سابانجی اکثریت سهم هلدینگ سابانجی را دارا هستند و سهم این خانواده ۵۳/۹ % از این سرمایه است. ۴۲/۸ از سهام هلدینگ سابانجی بصورت عمومی داد و ستد می شود.

هلدینگ سابانجی SA 2

از این که در این مقاله با ما همراه بودید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین خوشحال می شویم، نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ترکیه 118 اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×