Skip to content

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان 12

پل سنگی آدانا و تاریخ آدانا

شهر و استان آدانا به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب، در طول تاریخ تحت تاثیر حکومت ها و اقوام بسیاری بوده است. این شهر که از آن به عنوان یکی از فرهنگی ترین شهرهای ترکیه نیز یاد می شود دارای آثار باستانی بسیار زیادی مانند شهر باستانی آناوارزا، پل واردا‌ آدانا و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی مانند رود جیحون آدانا، ییلاق آکچاتکیر آدانا و… است که همگی جزو بهترین جاهای دیدنی آدانا به شمار می روند. یکی از مهمترین آثار و جاذبه های تاریخی آدانا که در دل شهر آدانا نیز قرار پل سنگی آدانا است که به معرفی آن می پردازیم.

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان 1

تاریخ پل سنگی آدانا

تاریخ دقیق و مشخصی از زمان ساخت این پل در دسترس نیست اما به گفته تاریخ شناسان، این پل در زمان امپراطوری هیتیت ها در آدانا ساخته شده است. اما قدیمی ترین سند موجود در مورد این پل یک کتاب به زبان یونانی است که در موزه باستان شناسی آدانا نگه داری می شود. طبق نوشته های این کتاب پل سنگی آدانا در زمان امپراطوری روم توسط یک معمار مشهور ساخته شده است. به همین دلیل اکنون می توان گفت که پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان هست و هنوز مردم شهر از روی آن در حال رفت و آمد هستند.

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان 2

یکی تغییرات بر روی این پل در زمان خلافت عباسی و به دست هارون الرشید انجام شد. او با انجام تغییراتی در معماری پل سنگی آدانا این پل را به ستون های قلعه ای در کنار این پل وصل کرد. همچنین این پل توسط مامون که یکی دیگر از خلیفه های حکومت عباسی بود دچار تغییراتی شد. پس از آن هیچ تغییر محسوسی در این پل تا قرن ۱۷ انجام نشد. سپس در زمان حکومت عثمانی نیز تغییراتی بر روی این پل انجام شد. در سال ۲۰۰۰ نیز با تصویب قانون ممنوعیت عبور خودرو از روی این پل، هیچ خودرویی تا کنون از روی پل سنگی آدانا رد نشده است.

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان 3

افسانه پل سنگی آدانا

به گفته داستان های محلی، پادشاه منطقه آدانیوس نام داشت. پیشگویان او را آگاه کردند که دخترش توسط ماری گزیده خواهد شد. آدانیوس نیز او را به جزیره وسط رود داخل شهر منتقل کرد تا از نیش مار در امان باشد اما مار در داخل سبد میوه به جزیره رفت و دختر را نیش زد. آدانیوس نیز به یادبود دخترش، پلی را ساخت که دو خشکی را به یکدیگر وصل کند و طبق گفته ها در زیر یکی از ستون های پل سنگی آدانا مقداری طلا گذاشت تا در آینده اگر شخصی قصد بازسازی پل را داشته باشد از آن طلا استفاده کند.

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان 4

موقعیت پل سنگی آدانا

پل سنگی آدانا بر روی رود سیحان(سیحون) قرار گرفته است و دو شهرستان سیحان (Seyhan) و یورگیر (Yüreğir) آدانا را به یکدیگر وصل می کند. این پل دارای طول ۳۱۰ متری و عرض ۱۱ متری است. در زیر این پل ۲۱ کانال با اندازه های مختلف وجود دارد که آب رودخانه از داخل آنها جریان می یابد. همچنین به گفته تاریخ شناسان ۷ کانال این پل در زمان اصلاحات و تعمیرات در زیر خاک دفن شده است. برای درک بهتر موقعیت پل سنگی آدانا می توانید از نقشه زیر استفاده کنید:

نحوه دسترسی به پل سنگی آدانا

با توجه به اینکه این پل در منطقه مهم و پر رفت و آمد شهر قرار دارد‌، دسترسی به آن بسیار راحت است. از داخل فرودگاه آدانا بوسیله خط ۱ مترو به راحتی می توان به این پل رسید. همچنین از نقاط دیگر شهر که خط ۱ مترو از آنها عبور دارد دسترسی به پل سنگی آدانا به مراتب راحت خواهد بود. همچنین اتوبوس های خطوط ۱۱۴، ۱۵۹ و ۱۷۰ همگی از نزدیکی این پل عبور می کنند که از بسیاری نقاط شهری می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان 5

بسیاری از نقاط جذاب و زیبای شهر آدانا در اطراف و نزدیکی رود سیحان قرار گرفته اند و با بازدید از پل سنگی آدانا این فرصت به وجود خواهد آمد تا از زیبایی های اطراف رود سیحان نیز دیدن کرد برای همین توصیه می شود در صورت داشتن پل سنگی آدانا در هدف گردشگری خود، سایر جاهای دیدنی آدانا را که در اطراف این پل هستند را هم در لیست بازدیدهای خود قرار دهید.

  بهترین مراکز اسپا و ماساژ استانبول

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بازار کمرالتی ازمیر

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×