Skip to content

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 15

پل چناق قلعه (1915 Çanakkale Köprü)

به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های در حال کار در ترکیه، پل چناق قلعه (Çanakkale Köprüsü) که یک پل کابلی است، هم اکنون در حال ساخت است. این پل که یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی ترکیه نیز به شمار می رود، بزرگترین پل کابلی جهان است که در این مقاله به بررسی این پروژه عظیم می پردازیم.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 1

یادبود جنگ چناق قلعه

در زمان جنگ جهانی اول و در سال ۱۹۱۵، که امپراطوری عثمانی نیز در آن درگیر بود، جنگی بزرگ در منطقه گلیبولو در نزدیکی چاناککاله رخ می دهد که بیش از ۷۷.۰۰۰ نفر از شهروندان عثمانی در این جنگ کشته می شوند و با قهرمانی خود مانع از ورود طرف های مقابل جنگ به داخل کشور ترکیه می شوند. این جنگ که رهبر بزرگ ترکیه، آتاتورک نیز یکی از فرماندهان آن بود به عنوان نماد شجاعت در ترکیه شناخته می شود و بسیار مورد احترام مردم ترکیه نیز هست.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 2

پل چناق قلعه که نام کامل آن ۱۹۱۵ چناق قلعه است نیز به عنوان یکی از بزرگترین نمادها در ترکیه برای این پیروزی تاریخی به شمار خواهد رفت. این پل که پس از ساخت مسیرهای جاده ای شهرهای اطراف خود را بسیار کوتاهتر خواهد کرد با سرمایه ای بسیار بزرگ در سال ۲۰۱۷ شروع  به ساخت کرده است و در سال ۲۰۲۲ نیز به عنوان بزرگترین پل کابلی جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 3

پل چناق قلعه کجاست؟

این پل بر روی تنگه چناق قلعه و بر روی آزادراه O. که وصل کننده شهرهای تکیرداغ، چناق قلعه، کینالی و بالیک اسیر به یکدیگر است و در بین آزادراه های O-3 منطقه سیلیوری، O-7 منطقه بالیک اسیر و آزادراه O-5 قرار گرفته است. این پل قسمتی از همان آزادراه O. است که این آزادراه در سال ۲۰۱۷ با سرمایه ای بیش از ۹/۵۰۰ میلیارد لیر شروع به کار کرده است و توسط سه شرکت مختلف که یکی از آنها متشکل از مهندسین کشور کره جنوبی است در حال ساخت است.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 4

طول و نوع پل چناق قلعه

پل چاناککاله که برای خودروهای سواری و باری طراحی شده است، دارای طول ۲۰۲۳ متر بر روی دریا و در مجموع ۳۵۶۳ متر است. با این حساب در بالاتر از پل آکاشی کاییکو ژاپن و در صدر جدول پل های کابلی جهان قرار می گیرد. این پل دارای دو ستون است که ارتفاع هرکدام از آنها ۳۳۴ متر است که از نظر ارتفاع ستون ها نیز در صدر جدول ارتفاع ستون ها نیز قرار می گیرد. هر کدام از قسمت های رفت و برگشت این پل دارای ۳ باند است و سرعت مجاز بر روی آن نیز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 5

این پل که توسط دو شرکت ترکیه ای و یک شرکت کره ای در دست ساخت است، قرار است دارای عوارضی به مبلغ ۱۵ لیر برای عبور از روی آن باشد. درآمد این پل نیز طبق قرارداد بین دولت ترکیه و شرکت های پیمانکار، برای مدت ۱۶ سال در اختیار شرکت های سازنده قرار خواهد گرفت و پس از آن منابع مالی آن در اختیار دولت قرار خواهد گرفت.

تاثیر پل چناق قلعه در رفت و آمد

راه رفت و آمد از باریکترین قسمت تنگه چاناککاله که توسط کشتی انجام می شود به مدت ۳۰ دقیقه طول می کشد و با احتساب زمان انتظار برای سوار شدن و پیاده شدن خودروهای سواری از این کشتی ها در مجموع دارای زمانی در حدود ۶۰ دقیقه است. پل چناق قلعه این زمان را به ۴ دقیقه کاهش خواهد داد و با این حساب علاوه بر کاهش زمان ارتباطی بین شهرهای اطراف، باعث همکاری بیشتر و سریعتر اسکله های دریاهای مرمره و اژه خواهد شد.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 6

پروژه پل چناق قلعه هم اکنون

طبق صحبت های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ماه می سال ۲۰۲۰، این پروژه در حال اتمام ساخت ستون های خود است و پیشرفت ساخت ستون های این پل که مهمترین قسمت این پروژه نیز به حساب می آیند بالای ۲5۰ متر یعنی در حدود ۷۰٪ است و تا اواخر سال ۲۰۲۰ نیز به پایان خواهد رسید.

پل چناق قلعه بزرگترین پل کابلی جهان 7
  هیکون اولین بیل مکانیکی برقی در جهان

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تونل مارمارای استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×