Skip to content

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 26

کشور ترکیه که امروزه یکی از برترین مقاصد گردشگری محسوب می شود جاییست که میراث جهانی زیادی در آن نهفته اند و دارای جاذبه هایی می باشد که قدمت بسیار زیادی دارند. ‏این کشور سرزمین امپراطوری های زیادی بوده از عثمانی گرفته تا رومی ها و هیتی ها. در این کشور جنگ های مختلفی رخ داده ‏است و علاوه بر این ها تنها کشوریست که در دو قاره قرار دارد. در این مقاله از سری مطالب ترکیه ۱۱۸ به شما مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه را معرفی می کنیم که شاید کمتر کسی نامی از آنها شنیده ‏باشد.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 1

۱۸ مورد از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه

در ادامه شما را با ۱۸ اثر ثبت جهانی یونسکو در ترکیه آشنا خواهیم کرد.

منطقه تاریخی آفرودیزیاز – Aphrodisias

آفرودیزیوز (Aphrodisias) در جنوب غربی کشور ترکیه جزو میراث جهانی یونسکو در ترکیه به شمار می رود. این شهر یکی از زیباترین شهرهای رومی در این کشور است که از دوران برنزین و تقریبا ۲۸۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در این شهر باقی مانده که در نهایت هم در سال ۲۰۱۷ در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید. از قرن ۳ قبل از میلاد معبد آفرودیت در این منطقه بوده و یک قرن بعد از آن هم این شهر در ترکیه برپا شد. این شهر در نزدیکی دنیزلی واقع شده و به واسطه وجود معبد مرمر در نزدیکی ‌اش آثار مرمرین از آن دوران را مانندی گنجی نهان در خود دارد. بسیاری از بخش ‌های معماری آن هنوز سالم باقی مانده و می‌ توان نقش برجسته‌ های روی دیواره‌ های آن را تماشا کرد.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 2

سایت باستان شناسی تروی – Archaeological Site of Troy

تروی شهری باستانی با قدمتی ۴۰۰۰ ساله یکی از معروف ‌ترین سایت ‌های باستان شناسی در جهان است. این محوطه باستانی به خاطر ارزش تاریخی و فرهنگی خود، از سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. گمان می‌رود جنگ تروا که در «ایلیاد» و «ادیسه» اثر «هومر» ذکر شده است در محل ‏کنونی این شهر اتفاق افتاده باشد. کشف بقایای این شهر تاریخی در واقع افسانه‌ای را به واقعیت تبدیل کرده. این سایت از دیوار دفاعی در اطراف ارگ، یازده دروازه، یک سطح شیبدار سنگ هموار، و بخش پایین تر از پنج دژ دفاعی تشکیل شده است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 3

سایت باستان شناسی آنی – Archaeological Site of Ani

شهری باستانی در مرز میان ترکیه و ارمنستان به نام آنی در دره ای عمیق قرار دارد که در سال ۲۰۱۶ به عنوان میراث جهانی یونسکو در ترکیه به ثبت رسیده است. قدمت کلیساها و مناطق باستانی که در این منطقه باستانی قرار دارند به سال ۹۶۱ میلادی باز می گردند و جالب است بدانید که پادشاه ارمنستان، پایتخت خود را از شهر قارص به آنی نیز منتقل کرده است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 4

شهر سافرانبلو – City of Safranbolu

شهر سافرانبلو ترکیه هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و تاکنون تعداد زیادی اثر تاریخی در آن به ثبت رسیده این آثار شامل ۱ موزه خصوصی، ۲۵ مسجد، ۵ مقبره، ۸ چشمه تاریخی، ۵ حمام ترکی، ۳ کاروانسرا، ۱ برج تاریخی ساعت، ۱ ساعت آفتابی، پل ‌های تاریخی قبرستان‌ها و صدها خانه تاریخی است. این شهر توسط یونسکو به عنوان یک ناحیه بین المللی فرهنگی و یکی از میراث‌های جهانی در سال ۱۹۹۴ ثبت شده است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 5

قلعه دیاربکر و باغ های فرهنگی هوسل – Diyarbakır Fortress and Hevsel Gardens

دیاربکر به عنوان یکی از مهم ‌ترین شهرهای باستانی ترکیه در سواحل رود دجله واقع شده و دیواری قدیمی و سنگی نیز سرتاسر آن را فراگرفته است. قلعه دیاربکر و باغ ‌های فرهنگی هوسل در سال ۲۰۱۵ به فهرست یونسکو افزوده شد. این مجموعه تاریخی یادگار فرهنگی از دوران هلنیستیک، رومی و دوره ساسانی است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 6

بورسا و جومالی کیزیک (محل تولد امپراتوری عثمانی) – Bursa & Cumalıkızık

جومالی کیزیک بورسا و برگاما در سال ۲۰۱۴ در لیست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید. “منطقه بورسا و جومالی کیزیک، تولد امپراطوری عثمانی” از پنج منطقه، مجموعه اورهان قاضی و کاروانسراهای اطراف آن، مجموعه خداوندگار یا مراد اول، مجموعه ییلدیریم یا بایزید اول، مجموعه یئشیل یا محمد اول و مجموعه مرادیه یا مراد دوم تشکیل شده است. برگاما که یکی از بزرگترین کتابخانه های دروان هلنیستیک در آن تاسیس شده، در لیست میراث فرهنگی جای گرفت. برگاما که درآن آثاری از دوران هلنیستیک، روم باستان، روم شرقی و عثمانی وجود دارد، از نه بخش آکروپول یا دژ، هفت تپه فرهنگی اطراف آن و منطقه مقدس کیبله تشکیل می‌شود.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 7

افسوس – Ephesus

یکی دیگر از شهر‌های تاریخی ترکیه که در سال ۲۰۱۵ به ثبت یونسکو رسیده، افسوس (Ephesus) است. این شهر حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد به ‌عنوان پایتخت پادشاهی آرزاوا (Arzawa) مورد استفاده قرار می‌گرفته و سپس تحت کنترل یونان در‌آمده و بسیاری از سازه‌هایی که اکنون در این شهر باقی مانده مربوط به همان دوره یونانی ‌ها است. شرایط شهر افسوس در دوران باستان بسیار افسانه‌ای بود و یکی از ۱۲ شهر تحت لیگ ایونی (Ionian) در یونان به شمار می ‌رفت. معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه نیز در این شهر قرار گرفته است. گفتنی است که افسوس در دوران باستان یکی از شهر‌های بزرگ امپراتوری رم به شمار می‌رفت. این شهر زادگاه پولس و یوحنای قدیس است و از ویژگی ‌های آن می ‌توان به متون مسیحی اشاره کرد. در حال حاضر اصلی ‌ترین جاذبه ‌های تاریخی شهر افسوس شامل کتابخانه سلسوس (Celsus)، تئاتر بزرگ، قصر سلطنتی St.John و موزه باستان شناسی افسوس می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسوس به مقاله شیرینجه، دهکده قدیمی یونانی ها در ازمیر مراجعه کنید.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 8

مسجد بزرگ دیوریغی، یادگار احمدشاه – Great Mosque and Hospital of Divriği

مسجد بزرگ دیوریغی و بیمارستان مجاور آن در آناتولی شرقی واقع شده است. این منطقه آناتولی توسط ترکان در ابتدای قرن ۱۱ تسخیر شد. مسجد بزرگ دیوریغی در سال ۱۲۲۸ میلادی به دستور احمدشاه ساخته شده است. از ویژگی‌ های منحصربه ‌فرد این شاهکار معماری اسلامی، تکنیک پیچیده و خلاقانه‌ی معماری سقف و مجسمه ‌های زینتی فراوانی است که در سه درگاه مسجد بزرگ دیوریغی قرار گرفته اند. مسجد بزرگ دیوریغی در سال ۱۹۸۵ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 9

هاتوشا پایتخت هیتی – Hattusha the Hittite Capital

هاتوشا (خاتوشا) یکی از آثار باستانی ترکیه است که در سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. قدمت این شهر به ۱۱۸۰ تا ۱۶۰۰ قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و امپراتوری هیتی در این منطقه ایجاد شده و گسترش یافته است. هاتوشا پایتخت امپراتوری هیتی نیز بوده و موقعیت آن در حال حاضر نزدیک به دریای سیاه و منطقه بغاز قلعه (Bogazkale) است. از ویژگی ‌های این آثار تاریخی ترکیه می‌ توان به ستون‌ های سنگی اشاره کرد که از زمین بیرون آمده ‌اند و توسط تعدادی دیوار محافظت می‌ شوند.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 10

 مناطق تاریخی استانبول ‏- Historic Areas of Istanbul

استانبول شهر مهمی در ترکیه محسوب می‌ شود. این شهر که از طریق تنگه بسفروس اروپا را به آسیا متصل می‌کند، نقشی اساسی در پدیداری و سرنگونی امپراطوری‌ ها داشته است. این شهر سازه‌ های تاریخی مشهوری دارد که در ‏میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده اند که از آنها می‌توان مسجد آبی یا کاخ توپکاپی که محل تولد عثمانی بوده است را نام برد.‏ ‏این مناطق تاریخی در سال ۱۹۸۶ به ثبت رسیده ‌اند.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 11

گوبکلی تپه – Göbekli Tepe

گوبکلی تپه، اولین پرستشگاه بشر در منطقه‌ آناتولی جنوبی در کشور ترکیه قرار گرفته. کاربرد این بناهای تاریخی احتمالا مذهبی و جادویی بوده است. ستون‌های T شکلی در این سازه وجود دارد که تصاویری از حیوانات وحشی روی آن حک شده است و بینش ‌هایی را در مورد زندگی و اعتقادات مردم بین النهرین بالایی در حدود ۱۱۵۰۰ سال پیش ارائه می‌ دهد.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 12

کوه نمرود – Nemrut Dağ

کوه نمرود یا نمروت داغی، با بیش از ۲۰۰۰ متر ارتفاع در قسمت شرقی رشته کوه توروس در جنوب ترکیه و نزدیک استان آدیامان قرار گرفته است. در این منطقه، مجسمه ‌ها و تندیس ‌های بسیار عظیمی وجود دارد که متعلق به یک قرن پیش از میلاد است. ارتفاع برخی از این سنگ‌ها به خصوص سنگ‌هایی که در ساخت مقبره‌های سلطنتی به کار رفته به ۹ متر نیز می‌ رسد. کوه نمرود یک بنای تاریخی بزرگ است. این کوه متعلق به پادشاهان کوماژن (پادشاهی کوچک و مستقل متعلق به ارمنی ها در ۱۶۲ سال پیش). این مجموعه در سال ۱۹۸۷ به ثبت یونسکو رسیده است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 13

سایت نوسنگی چتل هویوک – Neolithic Site of Çatalhöyük

یکی از برجسته ‌ترین محوطه ‌های باستان شناسی ترکیه، چتل هویوک است که در دهه ۱۹۵۰ کشف و در جولای ‏‎۲۰۱۲‎‏ به فهرست میراث جهانی ‏یونسکو اضافه شد. آثار این سایت تاریخی مربوط به دوران نئولیتیک یا همان دوره نوسنگی در دشت قونیه (Konya) ترکیه است و ارزش تاریخی بسیار بالایی دارد. این مجموعه به خاطر اندازه بزرگ و نقاشی دیواری‌ های زیبایش که آن را کشف کردند به یکی از معروف ‌ترین محوطه های باستانی و تاریخی جهان تبدیل شد. در اینجا، باستان شناسان، بزرگ ‌ترین سایت تمدن نوسنگی که متعلق به ۹۰۰۰ سال پیش است را کشف کردند. این منطقه همچنان در حال کاوش است و در بسیاری از ماه‌ های سال می‌توانید باستان شناسان را در حال کار در این مجموعه غنی و قدیمی تماشا کنید. اکتشافات مشهور این محوطه باستانی شامل چندین کتیبه، سنگ‌ نوشته‌ و نقاشی‌های حیواناتی چون گوزن بر ‏روی سنگ و نیز چند مجسمه از جمله مجسمه دو شیر روبروی هم یا مجسمه‌ خدای نشسته در ‏کنار دو گربه ‌سان است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 14

زانث و لتون – Xanthos-Letoon

اگر به تاریخ، افسانه ‌ها و تمدن کهن تاریخ علاقه مند هستند اینجا برای شما بسیار هیجان ‌انگیز خواهد بود. زانث (که به یونانی زانتس خوانده می‌شود) در جنوب فتحیه امروزی قرار گرفته است، زانث مرکز لیکیا، تمدن عصر برنز ‏در جنوب ترکیه، بوده است. ۵۴۰ سال پیش از میلاد مسیح این یونانی ‌ها ‏در این شهر حکومت می‌کردند. پناهگاهی که به لتو، (از اساطیر افسانه‌های یونانی) اختصاص داده شده است در نزدیکی آن قرار ‏دارد و به لتون معروف است. این منطقه سال ۱۹۸۸ به ثبت میراث ملی یونسکو رسید.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 15

سایت تاریخی پرگامون – Pergamon and its Multi-Layered Cultural Landscape

یکی از سایت‌ های تاریخی اعجاب انگیز در ترکیه بقایای شهر تاریخی پرگامون است که در نزدیکی شهر مدرن برگاما در استان ازمیر غربی واقع شده است. یکی از قدیمی ترین کتابخانه های باستانی جهان در این بنا واقع شده بوده و معبد به جا مانده از پرگامون هم اکنون در بالای تپه واقع شده و جلوه ای حیرت انگیز دارد. بقایای شهر تاریخی «پرگامون» برجای مانده از تمدن یونان باستان در شمال غربی این کشور در ساحل دریای اژه، سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث جهانی سازمان «یونسکو» به ثبت رسید.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 16

مسجد و مجموعه سلیمیه – Selimiye Mosque and its Social Complex

مسجد سلیمیه، واقع در ادیرنه ترکیه، در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو و شاهکار معماری و هنر دوران عثمانی به ثبت رسیده است. کافی است یکبار به این مسجد بروید تا از تماشای معماری دلربای آن افسون شوید. این شاهکار هنری اثر معمار سینان است. مسجد سلیمیه بزرگ ‎ترین نشانه شهری ادرنه به شمار می‌رود. این مسجد بین سال‌ های ۱۵۶۹-۱۵۷۵ به فرمان سلطان سلیم دوم در بلندترین نقطه شهر ساخته شد. مسجد سلیمیه ۴ مناره با ارتفاع ۷۱ متر دارد و مجموعه ‌ای است از مدرسه، دارالحدیث، غرفه و مسجد.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 17

 پارک ملی گورمه و صخره ‌های کاپادوکیا – Göreme National Park and the Rock Sites of Cappadocia

کاپادوکیا شهر بزرگ و باستانی در آناتولی مرکزی ترکیه است. گورمه از معروف ترین بخش ‌های کاپادوکیا است که به شکل یک موزه در فضای باز ساخته شده و مجسمه ‌های باستانی را در دل خود جای داده. این محوطه باستانی از سال ۱۹۸۵ از طرف یونسکو به عنوان سایت میراث فرهنگی طبیعی جهانی ثبت شد.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 18

پاموک ‌کاله و هیراپلیس – Hierapolis-Pamukkale

پاموک کاله ترکیه یکی از شگفتی‌ های طبیعت است که دل هر مسافری را می‌رباید. این جاذبه طبیعی در استان دنیزلی واقع شده و از شگفت انگیزترین جاذبه‌ های گردشگری آنتالیا محسوب می ‌شود. پاموک کاله یا پاموق قلعه در جنوب غربی ترکیه در منطقه دریای اژه قرار گرفته و به معنای قلعه پنبه‌ای است و در سال ۱۹۸۸ میلادی همراه با ویرانه ‌های باستانی هیراپولیس در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه 19

مقالات پیشنهادی از ترکیه ۱۱۸:

  کادیفه کاله ازمیر نشانه ای از تاریخ

آشنایی با کشور قبرس
۱۰ جاذبه گردشگری شهر کایسری

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کادیفه کاله ازمیر نشانه ای از تاریخ

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×