Skip to content

شهر تاریخی سافران بولو

شهر تاریخی سافران بولو 22

سافران بولو نماد تاریخ ناحیه دریای سیاه

در کشور ترکیه نمادها و آثار زیادی از عصرهای تاریخی به جا مانده است. بسیاری از این آثار مانند شهر تاریخی افسوس، کوه نمرود، شهر باستانی تروآ و ده ها عنوان دیگر توانسته اند نام خود را در لیست مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه به ثبت برسانند. یکی دیگر از این نام ها نیز، شهر سافران بولو است. در این مقاله نیز به معرفی و بررسی این شهر تاریخی و زیبا خواهیم پرداخت.

شهر تاریخی سافران بولو 1

شهر سافران بولو کجاست؟

شهر سافران بولو در غرب ناحیه دریای سیاه و در قسمت های مرکزی استان کارابوک (Karabük) واقع شده است. فاصله سافران بولو تا استانبول در حدود ۴۰۰ کیلومتر و تا آنکارا نیز ۲۳۰ کیلومتر است. موقعیت شهر سافران بولو بر روی نقشه نیز به این شکل است:

شهر تاریخی سافران بولو و دیدنی های آن

شهر سافران بولو به دلیل معماری شهر پست مدرن و قدیمی خود دارای شهرت جهانی است. خانه ها و بناهای این شهر کوچک همگی آثاری از قرن ۱۷ و ۱۹ میلادی و از زمان امپراطوری عثمانی هستند. بافت های قدیمی این شهر به طرز عجیبی حفظ شده است و شهرداری سافران بولو نیز با همکاری سایر ارگان ها ساخت و ساز بناهای جدید را در این شهر ممنوع کرده است تا آسیبی به بافت این شهر نرسد.

شهر تاریخی سافران بولو 2

این شهر که معماری ساختمان های آن بیشتر برگرفته از آثار رومی و یونانی است، تا سال ۱۹۲۳ نیز دارای جمعیت بزرگی از یونانیان بود اما با ورود دولت جمهوری ترکیه به صحنه بسیاری از آنها به شهرهای یونان مهاجرت می کنند. نکته عجیب در مورد معماری این شهر نیز این است که هیچکدام از خانه ها، بر روی خانه های همسایه خود سایه نمی اندازند و پنجره هیچ خانه ای در روبروی خانه دیگری قرار ندارد.

شهر تاریخی سافران بولو 3

دره توکاتلی (Tokatlı Kanyonu)

این دره بسیار زیبا که آثاری از طبیعت و تاریخ نیز در آن دیده می شود در حدود ۶ کیلومتری از مرکز شهر سافران بولو قرار دارد. این دره که دارای مسیر پیاده روی بسیار زیبایی است یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در اطراف شهر تاریخی سافران بولو است.

شهر تاریخی سافران بولو 4

موزه تاریخی سافران بولو (Safranbolu Kent Tarihi Müzesi)

این بنا که قبلا از آن به عنوان میهمانخانه دولتی استفاده می شد، اکنون به عنوان موزه تاریخ سافرانبولو در حال استفاده است. اسناد، وسایل و نمادهای زیادی در این موزه که هر کدام نشانگر دوره های تاریخی مختلف سافران بولو هستند در این موزه به نمایش در آمده است.

شهر تاریخی سافران بولو 5

خانه قائم مقام ها (Kaymakamlar Gezi Evi)

این خانه که یکی از بهترین خانه های سافرانبولو با معماری خاص و زیبا است، امروزه به عنوان یک نمایشگاه دائمی فرهنگ و تاریخی شهر تاریخی سافرانبولو مورد استفاده قرار می گیرد. این خانه دارای انواع اتاق ها و طبقات با سبک های مختلف از تاریخ های مختلف است که بازدید از آن حتما توصیه می شود.

شهر تاریخی سافران بولو 6

کاروانسرای و حمام جینجی (Cinci Hanı ve Hamamı)

این کاروانسرای بزرگ و زیبا در سال ۱۶۴۵ ساخته شده است و در زمان خود یکی از بزرگترین کاروانسراهای منطقه بود. این کاروانسرا و حمام تاریخی اکنون به عنوان هتل استفاده می شود اما بازدید از قسمت های تاریخی آن برای گردشگران آزاد است و می توانند از زیبایی های آن لذت ببرند.

شهر تاریخی سافران بولو 7

روستای یوروک (Yörük Köyü)

این روستا که در ۲۰ کیلومتری از مرکز شهر سافران بولو قرار دارد، در واقع یک نمونه کوچک از خود سافران بولو است. این روستا دارای خانه هایی ۳۰۰ ساله و محله هایی بسیار تاریخی و جذاب است. چندین خانه و حیاط نیز در آن تبدیل به موزه شده است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

شهر تاریخی سافران بولو 8

بالکن کریستال (Kristal Teras)

این بالکن که در ارتفاع ۸۰ متری از زمین و در کناره یک صخره ساخته شده است، بهترین نقطه برای تماشای مناظر طبیعی اطراف سافرانبولو بخصوص دره و روستای توکاتلی است. این بالکن که اولین بالکن شیشه ای معلق در ترکیه است یکی از بهترین نقاط منطقه برای عکسبرداری نیز به شمار می رود.

شهر تاریخی سافران بولو 9

تپه هیدیرلیک (Hıdırlık Tepesi)

این تپه که از آن با نام بام سافرانبولو نیز یاد می شود، بهترین نقطه شهر برای تماشای منظره تاریخی و طبیعی شهر است. چندین کافه و رستوران نیز در بالای این تپه قرار گرفته اند تا گردشگران بتوانند در کنار استفاده از لذت چای و قهوه، از منظره بی نظیر شهر تاریخی سافران بولو نیز استفاده کنند.

شهر تاریخی سافران بولو 10

خانه های سافران بولو (Safranbolu Evleri)

خانه های قدیمی و تاریخی شهر سافران بولو که عامل اصلی شهرت و جذب گردشگران به این شهر هستند، دارای معماری هایی فوق العاده زیبا هستند. محله ها و کوچه های این شهر که به زیبایی تمام به یکدیگر وصل شده اند نیز دارای لذتی توصیف نشدنی هستند. درب بیشتر این خانه ها که خانواده های ثابتی برای چندین نسل در آن زندگی کرده اند رو به گردشگران باز است و اهالی شهر نیز رفتار بسیار خوبی نسبت به گردشگران از خود نشان می دهند و همین نیز باعث پیشرفت توریسم در این شهر و مناطق اطراف آن شده است.

شهر تاریخی سافران بولو 11

سافران بولو شهر زعفران

کلمه سافران (Safran) در ترکی به معنی زعفران است، و کلمه بولو یا همان بول (Bol) دارای معنی زیاد و یا مکانی که چیزی در آن زیاد باشد است. پس معنی شهر سافران بولو در فارسی دارای معنی شهر زعفران یا شهری که در آن زعفران زیاد است خواهد بود. شهر تاریخی سافران بولو علاوه بر جاذبه های گردشگری و تاریخی دارای زعفران بسیار مرغوب و مشهوری نیز هست و برای همین در طی تاریخ این اسم بر روی آن باقیمانده است. در صورت گشت و گذار در اطراف شهر نی مزارع زعفران زیادی به چشم خواهد خورد که بر زیبایی این شهر افزوده است.

شهر تاریخی سافران بولو 12

راه های دستری به شهر تاریخی سافران بولو

این شهر به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی آزادراه استانبول – آنکارا  دارای مسیر دسترسی بسیار راحتی است. همه روزه اتوبوس های سافران بولو از استانبول در حال حرکت هستند که مسافرین را بین ۳ تا ۴ ساعت به مقصد می رسانند. از آنکارا نیز این مسیر در مدت ۲ ساعت طی می شود. بهترین راه دسترسی نیز همان اتوبوس است زیرا فاصله چندانی با استانبول و آنکارا ندارد.

شهر تاریخی سافران بولو 13

متاسفانه نزدیکترین فرودگاه به سافرانبولو همان فرودگاه آنکارا است که در فاصله دو ساعته از آن قرار گرفته است. پس بهترین راه دسترسی به این شهر پس از استفاده از خودرو شخصی، استفاده از اتوبوس خواهد بود. حتی در صورت نبودن اتوبوس به شهر سافران بولو، با رفتن به ترمینال شهر کارابوک نیز می توان نیم ساعته به سافران بولو رسید.

شهر تاریخی سافران بولو 14

بهترین هتل ها و مسافرخانه های سافران بولو و حدود قیمت هر شب

 • هتل دادیبرا (Hotel Dadibra) – ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیر
 • مسافرخانه لیلا خانم (Leyla Hanım Konağı) – ۲۵۰ تا ۳۵۰ لیر
 • مهمانخانه سافران (Safran Konak) – ۲۴۰ تا ۳۰۰ لیر
 • هتل سیر سافران بولو (Safranbolu Seyir Otel) – ۳۳۰ تا ۴۰۰ لیر
 • گوولی سافران بولو (Güveli Safranbolu) – ۵۴۰ تا ۶۵۰ لیر
 • هتل هیلتون گاردن (Hilton Garden) – ۲۸۰ تا ۴۰۰ لیر
 • مهمانخانه پری (Peri Konak) – ۳۳۰ تا ۴۰۰ لیر
شهر تاریخی سافران بولو 15
  پل سنگی آدانا قدیمی ترین پل مورد استفاده در جهان

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تپه چاملیجا استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×