Skip to content

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 19

کوه نمرود ترکیه (Nemrut Dağ)

در اطراف کشور ترکیه، جاذبه های گردشگری تاریخی و مرموز زیادی وجود دارد. شهرهای باستانی مانند شهر تاریخی و شگفت انگیز افسوس، شهر باستانی تروآ، پرستشگاه گوبکلی تپه و… همه ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کنند. یکی دیگر از آثار باستانی و اسرار انگیز در ترکیه، کوه نمرود است که با جاذبه های گردشگری خود هزاران توریست را به خود جذب می کند و در این مقاله این مکان را بررسی خواهیم کرد.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 1

کوه نمرود کجاست؟

این کوه در نزدیکی شهرستان کاهتا (Kahta) در استان آدیامان (Adıyaman) ترکیه قرار گرفته است. این کوه در کنار روستایی به اسم کایادیبی (Kayadibi) است که دارای آب و هوایی تقریبا گرم ولی کمی مرطوب است.

قله کوه نمرود

کوه نمرود که دارای قله ای به ارتفاع ۲۱۵۰ متری است، دارای شگفتی های بسیار زیادی است. تاریخ آثار باستانی موجود در این کوه که به گفته داستان ها و اسناد موجود به سده اول قبل از میلاد بر می گردد، پایتخت حکومت کماجن بوده است. همچنین این مکان در بین اهالی به نام کوه خداوندها نیز شناخته می شود. عجیبترین نکته در مورد آثار باستانی موجود در بالای کوه این است که در زمان ساخت آنها، این سنگ ها چگونه به آنجا منتقل شده اند؟ این سوالی است که هنوز جوابی برای‌ آن پیدا نشده است.

همچنین این مکان که یکی از پارک های ملی ترکیه نیز هست، جزو یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه نیز هست.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 2

افسانه کوه نمرود

طبق گفته باستان شناسان نام «نمرود» که در لغت به معنی شخصی خشمگین و بی رحم است، نام همان شخصی است که حضرت ابراهیم را در آتش انداخت. پادشاه منطقه که آنتیخوس نام داشت، با هدف ادغام دین پارسیان و دین یونانیان شروع به تبلیغ دینی کرد که ادغام شده این دو بود. مجسمه های غول آسایی که در اطراف کوه نیز پیدا می شوند هر کدام نشان خدایی از هر دین است که قرار بود به مرکزیت کوه نمرود یکپارچه شوند.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 3

مجسمه های کوه نمرود

در هر طرف از کوه تراسی وجود دارد که بر روی آنها مجسمه هایی بسیار عظیم ساخته شده اند. متاسفانه در طول تاریخ سر این مجسمه ها شکسته شده است اما باستان شناسان سر هر کدام را در جلوی آن قرار داده اند. در تراس اصلی ۶ مجسمه مختلف وجود دارد که هر کدام نشان یک خدا است. این مجسمه ها که هدف آنها نشان دادن عظمت حکومت آنتیخوس بود، به طور شگفت انگیزی در بالای کوه ساخته شده اند.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 4

متاسفانه در سمت دیگر کوه یعنی در تراس غربی مجسمه ها شکل خوبی ندارند اما می توان در بین آنها مجسمه خاندان ایرانی و سلوکی آنتیخوس را دید. مجسمه عظیم آنتیخوس نیز در بین همان مجسمه ها قرار دارد و به راحتی قابل رویت است. همچنین در پشت این مجسمه ها نوشته هایی مرموز وجود دارد که تا اکنون معنی درست آنها درک نشده است. همچنین طبق ادعای افسانه ها مزار آنتیخوس در فاصله ۵۰ متری از داخل کوه نمرود قرار دارد ولی تا کنون کشف نشده است و هنوز یک راز باقیمانده است.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 5

راه های دسترسی به کوه نمرود

اگر قصد دارید در شرق کشور ترکیه به سیاحت و گردش بپردازید، مطمئنا یکی از بهترین گزینه های شما سایت باستانی شناسی کوه نمرود خواهد بود. این منطقه که دسترسی به آن نیز چندان دشوار نیست از شهر آدیامان که مرکز استان آدیامان است به راحتی قابل دسترس است.

سفر با هواپیما به آدیامان

همه روزه پروازهایی از آنکارا و استانبول به آدیامان برقرار است. قیمت بلیط این پروازها در حدود ۳۰۰ لیر است. همچنین فاصله این فرودگاه تا نزدیکترین نقطه به جاده کوه نمرود نیز ۵۶ کیلومتر است که به راحتی می توان به آن رسید.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 6

سفر با اتوبوس به آدیامان

هر روزه از آنکارا، استانبول و چندین شهر مهم دیگر نیز اتوبوس هایی در حال حرکت به سمت آدیامان هستند. قیمت بلیط اتوبوس استانبول به آدیامان نیز در حدود ۲۰۰ لیر است و در عرض ۷ ساعت مسافرین را به شهر آدیامان می رسانند.

سفر از آدیامان به کاهتا

اتوبوس ها و مینی بوس های بین شهری زیادی همه روزه از داخل شهر آدیامان به سمت شهرستان کاهتا در حال حرکت هستند که می توانند بهترین گزینه رسیدن به نزدیکی کوه نمرود باشند.

رسیدن به کوه نمرود

از داخل شهرستان کاهتا مینی بوس ها و تاکسی های زیادی در حال خدمات رسانی برای انتقال مسافران به کوه نمرود هستند. البته بیشتر خودروها مسافرین را تا ابتدای مسیر پیاده روی می برند و پس از آن نیز مسافرین می بایست بین یک پیاده روی ۳ ساعته و یا استفاده از خودروهای موجود در پیاده راه را انتخاب کنند تا در عرض نیم ساعت به سایت کوه نمرود برسند.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 7

بهترین زمان بازدید از کوه نمرود

به دلیل مسیر پیاده سخت و دور بودن از مرکز شهر کاهتا، مسافرت به این منطقه در زمستان توصیه نمی شود. همچنین در بیشتر اوقات زمستان این کوه و مجسمه های آن پوشیده از برف هستند که قابل رویت نیز نمی شوند. برای همین سفر در مواقع تابستان و بهار بهترین زمان برای بازدید از کوه نمرود خواهد بود.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 8

از ایران تا کوه نمرود

به دلیل نزدیکی کوه نمرود به مرز ایران، یکی از بهترین گزینه ها برای ایرانیانی که قصد عزیمت به شرق ترکیه را دارند بازدید از کوه نمرود خواهد بود. در صورت استفاده از خودرو شخصی مسیری بالغ بر ۶۳۰ کیلومتر از مرز ایران تا کوه نمرود در انتظار مسافرین خواهد بود که در ۸ ساعت پیمایش خواهد شد.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 9

در صورت استفاده از سرویس های حمل و نقل نیز بهترین راه برای رسیدن به کوه نمرود از مرز ایران، سفر به شهر وان سپس استفاده از اتوبوس برای رسیدن به شهر آدیامان خواهد بود که در صورت وجود اتوبوس آدیامان در همان ساعت رسیدن به وان ۱۰ ساعت طول خواهد کشید.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 10

نزدیکترین هتل ها به کوه نمرود

هتل ها و سوئیت های زیادی در شهرستان کاهتا وجود دارند، اما به گردشگران توصیه می شود تا شب های خود را در هتل ها و مسافرخانه های شهر آدیامان بگذرانند تا از امکانات رفاهی و تفریحی بیشتری برخوردار شوند. همچنین شهر مالاتیا (Malatya) که یکی از شهرهای مهم ترکیه است نیز در ۱۰۰ کیلومتری کوه نمرود قرار دارد که می تواند یکی از گزینه های اقامت در شب برای گردشگران نیز باشد.

کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز 11
  روستای زیبای هامسیکوی ترابزون

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بازار کمرالتی ازمیر

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×