Skip to content

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 19

پاموک کاله (Pamukkale)

به عنوان یکی از متفاوت ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه، منطقه پاموک کاله جزو جاذبه های گردشگری طبیعی ترکیه نیز به شمار می رود. در این منطقه آثار تاریخی و فرهنگی زیادی در کنار آثار و جاذبه های گردشگری طبیعی وجود دارد. این منطقه که ترکیبی از طبیعتی بسیار ویژه و تاریخی قدرتمند است،‌ جزو یکی از مهمترین جاذبه های توریستی ترکیه نیز به شمار می رود. در این مقاله به معرفی و بررسی این منطقه بی نظیر خواهیم پرداخت.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 1

پاموک کاله کجاست؟

پاموک کاله که در زمان‌ های قدیم با نام «هیراپولیس» نیز شناخته می شد، منطقه ای تاریخی است که به خاطر شهر باستانی هیراپولیس که بقایای آن هم اکنون نیز در همان جا قرار دارد شناخته شده است. این شهر در زیر قلعه ای به نام قلعه سفید ساخته شده بود و در زبان ترکی، پاموک کاله به معنی قلعه پنبه‌ ای است. منطقه پاموک کاله در انتهای دره ای در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر دنیزلی و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از مرکز استان اژه ترکیه یعنی ازمیر فاصله دارد. این منطقه توریستی به دلیل ورود سالانه میلیون ها گردشگر به آن، پیشرفت بسیاری کرده است. هتل ‌ها، رستوران‌ ها،‌ مراکز تفریحی و رفاهی بسیار زیادی در این منطقه ایجاد شده است تا گردشگران بتوانند تجربه خوبی را از سفر به پاموک کاله داشته باشند.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 2

در پاموک کاله کجا را بگردیم؟

منطقه پاموک کاله به خاطر داشتن منابع طبیعی همچون چشمه های آب گرم، سنگ های طبیعی از جنس املاح معدنی، طبیعتی زیبا و متفاوت و همچنین داشتن چندین نقطه تاریخی و شهر باستانی مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. در زیر لیست پرطرفدارترین نقاط گردشگری پاموک کاله را معرفی می کنیم. البته باید ذکر شود که بیشتر نقاط گردشگری پاموک کاله جزو مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه هستند که این خود، دلیلی خوب برای درک اهمیت گردشگری پاموک کاله است.

سنگ های تراورتن پاموک کاله (Pamukkale Travertenleri)

سنگ های تراورتن یا همان سنگ های آهکی سفید که جزو آثار طبیعی نادر ترکیه به شمار می روند، سالانه میزبان هزاران توریست از سراسر جهان هستند. این سنگ ‌ها که تاریخی بسیار قدیمی و حتی قبل از به وجود آمدن بشر در پشت آن نهفته است، به دلیل داشتن صدها نوع املاح طبیعی در خود خاصیت درمانی بسیار زیادی دارند. استخرهای ایجاد شده در اطراف این سنگ ها نه تنها زیبایی بلکه ویژگی های خاصی همچون درمان درد مفاصل و… را در خود دارد. آب های جاری از رودهای موجود در اطراف سنگ ‌ها به صورت همیشگی جاری است و آبی تمیز را برای شنا کردن و آب تنی گردشگران به ارمغان می آورد.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 3

استخر تاریخی کلئوپاترا (Kleopatra Antik Havuzu)

استخر تاریخی کلئوپاترا نتیجه رانش زمین در اثر یک زلزله در قرن ۷ میلادی است که پس از آن آب های زیرزمینی داخل این گودال را پر کرده و یک استخر طبیعی را تشکیل دادند. از همان زمان ایجاد این استخر، مردم از آن استفاده کردند و معتقد بودند که آب این استخر خاصیت طبیعی دارد. اکنون نیز هزاران گردشگر برای لذت بردن از زیبایی و استفاده از خاصیت درمانی این استخر به اینجا می آیند. حتی نکته بسیار جالب اینکه طبق گفته اهالی منطقه و یک سری نوشته‌های موجود از قرن هفتم، خود کلئوپاترا نیز سالانه به این استخر می آمد و از خاصیت های آن استفاده می کرد.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 4

شهر تاریخی هیراپولیس (Hierapolis Antik Kenti)

شهر تاریخی هیراپولیس که بسیار شبیه به شهر باستانی پرگا در آنتالیا است در اوایل سده دوم قبل از میلاد به دستور پادشاه پرگامن، به عنوان شهری با مرجعیت مذهبی به وجود آمد. این شهر که بقایای آن هم اکنون در منطقه موجود است شمال دو دروازه بسیار بزرگ شمالی و جنوبی، جاده فرونتینوس، آمفی تئاتر بزرگ و… است که اکنون آماده بازدید توسط گردشگران است. این شهر که ادعادهای مرموز زیادی در مورد آن در انواع کتاب ها و اسناد تاریخی وجود دارد، در زمان‌های قدیم تحت عنوان «شهر مقدس» نیز شناخته می شد و حتی یکی از بزرگترین دلایل جذب توریست‌ها به این شهر تاریخی، حقایق و افسانه‌های بسیار جالب و مرموز آن است.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 5

پارک طبیعت پاموک کاله (Pamukkale Natural Park)

پارک بزرگ و زیبای طبیعت که در بیرون از مناطق تاریخی و طبیعی پاموک کاله قرار دارد، می تواند محل بسیار خوبی برای استراحت و لذت بردن از منظره کلی پاموک کاله برای گرشگران باشد. رستوران ها، ‌کافی‌شاپ ها و استخرهای آب سرد این پارک می توانند خستگی گشت و گذار گردشگران را از بین ببرند.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 6

کلیسای سنت فیلیپ (St. Philippe Martyrion Kilisesi)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و تاریخی منطقه پاموک کاله کلیسای سنت فیلیپ است. این کلیسا در قرن چهارم میلادی در این مکان بنا شده است. در سده اول میلادی سنت فیلیپ که برای تبلیغ مسیحیت به این منطقه آمده بود، بدون رسیدن به هدفش جان خود را از دست داد و این کلیسا نیز یادبودی از او است و به گفته تاریخ شناسان مزار خود سنت فیلیپ نیز در داخل این کلیسا قرار دارد.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 7

آبگرم کاراهاییت (Karahayıt Kaplıcaları)

یکی دیگر از چشمه های آبگرم پاموک کاله که خاصیت درمانی دارد،‌ چشمه آبگرم کاراهاییت است. علاوه بر خاصیت درمانی آب این چشمه، نوشیدن آب آن نیز مفید است. رنگ های زرد سنگ های این چشمه به دلیل میزان آهنی است که در آب چشمه وجود دارد و به مرور زمان بر روی سنگ ها تاثیر گذاشته است،‌ برای همین به این چشمه «آب طلایی» نیز می گویند.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 8

غار کاکلیک (Kaklık Mağarası)

غار کاکلیک یکی از جاذبه های دیدنی در اطراف پاموک کاله است. سنگ های رسوبی و دیواره های زیبای این غار شکلی بسیار جالب را به آن داده اند. در داخل این غار نیز چشمه آبگرم وجود دارد و آب آن بسیار شفاف و تمیز است. به گفته محققان آب چشمه های این غار علاوه بر مفید بودن برای بیماری‌های کلیوی و مفاصل، بسیار برای پوست نیز مفید است.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 9

هتل ها و مراکز تفریحی پاموک کاله

با توجه به ورود سالانه میلیون‌ها گردشگر به منطقه، هتل‌ها و مراکز تفریحی زیادی در پاموک کاله به وجود آمده است. هتل های منطقه که تعداد آنها نیز بسیار زیاد است، با قیمت ها و خدمات متفاوتی قابل رزرو هستند. قیمت این هتل ها از حدود ۱۰۰ لیر تا ۵۰۰ لیر برای یک شب و برای یک نفر هستند که با توجه به خدمات مدنظر متغیر خواهد بود. برای آگاهی بهتر از قیمت ها می توان به وبسایت های معتبر رزرو هتل ترکیه مانند سایت تریواگو (Trivago) مراجعه کرد.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 10

تورهای گردشگری پاموک کاله

شرکت های بسیار زیادی اکنون در حال فروش تورهای گردشگری پاموک کاله هستند که با توجه به تعداد نفرات و میزان خدمات قیمت آنها متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی تورهای گردشگری ۳ روزه که بهترین نوع تورها نیز هستند برای یک نفر دارای قیمتی بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر خواهند بود که باید چندین هفته قبل از سفر رزرو شود.

پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 11
  مکان های میراث جهانی یونسکو در ترکیه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

  1. پاموک کاله، طبیعت سفید ترکیه 27

    پاموک قلعه من رفتم واقعا مکان زیبایی هستش حتما یه سر برید


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کوه نمرود جاذبه ای اسرار آمیز

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×