Skip to content

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا 17

موزه آنتالیا از گذشته تا امروز

موزه آنتالیا یا موزه باستان شناسی آنتالیا (Antalya Müzesi) در سال ۱۹۲۲ توسط معلم سلیمان فیکری ارتن (Süleyman Fikri Erten) برای محافظت از مصنوعات نجات یافته از غارت نیروهای اشغالگر که پس از جنگ جهانی اول به منطقه آمده بودند تأسیس شد.

موزه آنتالیا یکی از معروف ترین موزه های ترکیه است. این موزه که ابتدا در مسجد علاءالدین در منطقه کاله ایچی (Kaleiçi) و بعداً در مسجد ییولی (Yivli Cami) واقع شده بود، در سال ۱۹۷۲ به ساختمان فعلی خود منتقل شد. موزه آنتالیا امروز از ۱۴ سالن نمایشگاه در زمینی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع، گالری های روباز که در آن مجسمه ها و آثار مختلفی به نمایش گذاشته می شود و یک باغ تشکیل شده است.

موزه آنتالیا 1

بخش مهمی از لیکیا (Likya)، پامفیلیا (Pamfilya) و پیسیدیا (Pisidya)، سه منطقه فرهنگی باستانی در مرزهای منطقه آنتالیا، یکی از گوشه و کنار سرزمین های آناتولی با ثروتمندترین گذشته ی تاریخ بشریت، مسئولیت موزه موزه آنتالیا را تشکیل می دهند. دانشمندان بسیاری از کشورها هر سال در آنتالیا حفاری های علمی را انجام می دهند که یک موزه در فضای باز بی نظیر و یک مرکز بین المللی حفاری با غنای باستان شناسی است. بسیاری از کاوش های نجات و مکان های باستان شناسی در منطقه توسط موزه باستان شناسی آنتالیا انجام می شود که همزمان یکی از جاذبه ها و جاهای دیدنی آنتالیا نیز هست.

موزه آنتالیا موزه باستان شناسی و تاریخ نیز است و می توان از آن به عنوان موزه منطقه نیز یاد کرد. بیشتر آثار موجود در این مجموعه از کاوش های منطقه و آثار نگاری توسط کارشناسان موزه از منطقه گردآوری شده اند. در سالن ها آثاری که منعکس کننده هزاران سال تاریخ سرزمین های آنتالیا است که با اولین انسان آغاز شده و تا امروز بی وقفه دوام داشته است، مطابق با مضامین محلی و محلی خود به نمایش گذاشته می شوند.

موزه آنتالیا 2

موزه آنتالیا (موزه باستان شناسی آنتالیا) را می توان یکی از مهمترین موزه های جهان دانست؛ به ویژه با مجسمه های دوره رومی که در شهر باستانی پرگا (Perge) یافت می شود و یافته های جالب و منحصر به فرد کشف شده از کاوش های نجات موزه در سال های اخیر در نظر گرفت. جالب است بدانید به موزه آنتالیا در سال ۱۹۸۸ جایزه “شورای موزه اروپا” اهدا شد.

موزه آنتالیا

سالن های موزه باستان شناسی آنتالیا

بخش کودک

در این سالن از موزه باستان شناسی آنتالیا، اسباب بازی ها و بازی هایی که کودکان در قرن های پیش با آنها بازی می کردند به نمایش گذاشته می شود. همچنین می توانید یک بازار معمولی در شهر آناتولی را ببینید که بسیاری از آنها اکنون ویران شده اند.

موزه آنتالیا 3

سالن تاريخ طبيعي و ما قبل تاریخ

در این سالن از موزه آنتالیا، فسیل هایی که شاهد شکل گیری جهان بوده اند و اولین یافته های تاریخ بشر به نمایش گذاشته می شوند. در این تالار نمایشگاه مقبره مکعبی که یکی از قدیمی ترین سنت های دفن آناتولی را نشان می دهد نیز به نمایش گذاشته شده است.

موزه آنتالیا 4

سالن آثار سرامیکی

با پیشرفت تمدن، در این سالن از موزه آنتالیا می توان شاهد پیشرفت زیبایی شناختی و تکنولوژیکی در آثار خاکی از دوره هندسی (۱۱۰۰ سال قبل از اسلام) تا دوره بیزانس (۱۱۰۰ سال بعد از اسلام) به صورت زمانی بود.

سالن گودبرداری منطقه ای

در این سالن از موزه آنتالیا که آثار باستانی از کاوش های منطقه ای به نمایش گذاشته شده است می توانید نمونه هایی از کاوش های باستان شناسی که توسط دانشگاه ها در مکان های باستان شناسی در مناطق لیکیا، پامفیلیا و پیسیدیا و گودبرداری های نجات این موزه مشاهده شده است.

موزه آنتالیا 5

سالن امپراتورها

در این سالن از موزه آنتالیا درباره امپراطوری دوره روم و مجسمه های شخصیت های مهم سیاسی آن دوره، مربوط به قرن دوم میلادی و یافت شده از پرگا (Perge) به نمایش گذاشته شده اند.

تالار خدایان

می توان در این تالار از ترکیب باشکوه مجسمه سازی و اسطوره شناسی دیدن کرد. مجسمه ای از خدایان و الهه ها، مانند زئوس پادشاه خدایان، آفرودیت الهه عشق و زیبایی و آپولو خدای نور خورشید که در اساطیر یونان ذکر شده است را می توان در این سالن از موزه باستان شناسی آنتالیا مشاهده کرد.

موزه آنتالیا 6

تالار موزائیک

«موزائیک فیلسوفان» که در زاغه سلوکهیا (Seleukeia) که یک شهر پامفیلیا است یافت شده یکی از چشمگیرترین آثار این سالن از موزه آنتالیا است. علاوه بر موزاییک ها، یک گروه مجسمه سازی تولید شده توسط کارگاه مجسمه سازی Perge و نیمه پایینی مجسمه هراکلس (Herakles)، که قسمت بالایی آن در ایالات متحده آمریکا است در این سالن دیده می شوند.

موزه آنتالیا 7

سالن جاده غربی پرگا و چشمه F5 (Perge Batı Cadde ve F5 Çeşmesi Salonu)

در این سالن در مجموع ۱۳ مجسمه در نقاط مختلف آن به نمایش گذاشته شده اند.

تالار تئاتر پرگا

هفده مجسمه یادبود، آثار یخبندان و برخی از قطعات معماری به دست آمده از ساختمان صحنه به عنوان نتیجه کاوش های باستان شناسی در تئاتر پرگا، در این سالن نمایش داده می شوند.

موزه آنتالیا 8

سالن فرقه مردگان

نمونه هایی از سنت های تدفین در طبقه همکف ضمیمه موزه به نمایش گذاشته شده است. بازسازی تشییع حکاکی شده در شهر باستانی پاتارا، حاشیه های فرعی متعلق به لیمیرا هرون، تندیس ها و کتیبه های متعلق به معبد ساخته شده توسط Limyrans برای خانواده بطلمیوس را می توان در این سالن مشاهده کرد.

سالن سکه ها، آثار باستانی و آیکن های کوچک

سالن سکه ها، آثار باستانی و آیکن های کوچک یکی دیگر از بخش های موزه آنتالیا است. در بخش نمایش سکه های این سالن، سکه هایی از مناطق پامفیلیا، پیسیدیا و لیکیا، سکه های المالی (Elmali) و دوره سلجوقی و سکه های عثمانی به نمایش گذاشته شده اند.

موزه آنتالیا 9

سالن قوم نگاری

بخش قوم نگاری موزه آنتالیا از دو سالن بزرگ تشکیل شده است و گذرگاهی که این سالن ها را به هم وصل می کند. در سالن های مردم نگاری، آثار و انیمیشن های حاوی آثار ترکی – اسلامی و زیباترین اشیاء فرهنگی تاریخ اخیر ما دیده می شود.

تالار Sinevizyon

در این قسمت از موزه آنتالیا اطلاعات مربوط به استان آنتالیا و اماکن باستان شناسی آن ارائه شده اند؛ جایی که مدیرکل موزه آنتالیا توضیح داده شده و تصاویر مختلفی را می توان تماشا کرد.

موزه آنتالیا 10

آدرس، قیمت بلیط و زمان بازدید از موزه آنتالیا

موزه آنتالیا یا موزه باستان شناسی آنتالیا در محله باهچلی اولر و در شهرستان کنیالتی آنتالیا واقع شده است. در ایام بهار و تابستان از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۹ و در ایام پاییز و زمستان از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸ می توانید از این موزه بازدید کنید. این موزه روزهای دوشنبه تعطیل می باشد و هزینه بازدید از آن ۴۵ لیر است.

منبع: kulturportali.gov.tr

  ساحل کنیالتی آنتالیا

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تله کابین الیمپوس آنتالیا

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×