Skip to content

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 20

شهر ترابزون و جاهای دیدنی ترابزون

شهرهای زیادی در ترکیه وجود دارند که از سالیان دور تا به امروزه دارای اهمیت خاص بوده اند. قرن ها و عصرها نیز اثرات بسیار زیادی را بر روی این شهرها گذاشته اند که نشانه هایی از آنها امروزه نیز باقی مانده است و حتی از اهمیت دیرینه آن شهرها کاسته نشده است. یکی از شهرهای ترکیه که دارای تاریخی قوی و فرهنگی قدرتمند است شهر ترابزون است. در این مقاله نیز تاریخ، تمدن و جاهای دیدنی ترابزون که یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی نیز هست را از زمان های گذشته تا به امروز بررسی خواهیم کرد.

مطالب این مقاله

جاهای دیدنی شهر ترابزون

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 1

موقعیت شهر ترابزون

شهر ترابزون که مرکز استان ترابزون ترکیه است، یکی از مهمترین شهرهای ناحیه دریای سیاه است. این شهر در قسمت شمال شرقی ترکیه و در همسایگی استان های گیرسون (Giresun)، ریزه (Rize)، بایبورت (Bayburt) و گوموش خانه (Gümüşhane) است و از طرف شمالی نیز به دریای سیاه چسبیده است. شهر ترابزون که یکی از ۱۸ شهر استان ترابزون است، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن نیز هست. سفر زمینی به ترابزون نیز از روش های رایج سفر به این شهر زیباست و با اتوبوس ‌های امروزی می‌توانید سفر زمینی راحت، هیجان ‌انگیز و خوبی را به این شهر تجربه کنید.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 2

جاهای دیدنی شهر ترابزون

در این بخش از مقاله نیز بهترین و محبوب ترین جاهای دیدنی ترابزون را معرفی خواهیم کرد.

عمارت آتاتورک (Atatürk Köşkü)

این عمارت در سال ۱۸۹۰ توسط یک فرد رومی ساخته شده است و معماری آن نیز طرح کلاسیک رومی است. آتاتورک نیز در دو بار سفر خود به ترابزون، در این عمارت مانده است. حتی یک سال قبل از مرگش نیز که برای آخرین بار به ترابزون می آید، وصیت نامه اش را نیز در این عمارت می نویسد. به همین خاطر نام این عمارت به عمارت آتاتورک ترابزون تغییر یافته است و یکی از مهمترین جاهای دیدنی ترابزون به شمار می رود.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 3

موزه ایاصوفیه (Ayasofya Müzesi)

موزه ایاصوفیه ترابزون که در زمان امپراطوری روم کلیسای ایاصوفیه نام داشت و اکنون یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی ترابزون است، پس از حکومت سلطان محمد فاتح به مسجد تغییر هویت یافت. در زمان جنگ جهانی اول نیز یک مدت به عنوان انبار و یک مدت به عنوان بیمارستان از آن استفاده شده است. سرانجام پس از مرمت و بازسازی از سال ۱۹۶۴ به موزه تبدیل شده و آماده بازدید گردشگران است.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 4

قلعه ترابزون (Trabzon Kalesi)

قلعه ترابزون که قدیمی ترین دژهای آن در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده است، امروزه نیز به طور بسیاری خوبی حفظ شده و سالم است. این قلعه که با هدف محافظت از شهر ساخته شده بود اکنون برای بازدید گردشگران در دسترس است. این قلعه از سه دژ و یک قلعه اصلی تشکیل شده است که نقشه آن به صورت دایره طراحی شده است و تبدیل به یکی از جاهای دیدنی ترابزون شده است.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 5

صومعه سوملا (Sümela Manastırı)

این صومعه که دارای معماری باورناپذیری است برای اولین بار در قرن سیزدم شروع به ساخت کرد. این بنا که در روی یک صخره و در بین دره هایی با ارتفاع زیاد ساخته شده است تا سال ۱۹۲۳ نیز مورد استفاده قرار می گرفت. در داخل صومعه سوملا ترابزون خوابگاه، کتابخانه، آشپزخانه و مکان های دیگری وجود دارد که از سال ۲۰۱۵ به خاطر حساسیت و اهمیت این بنای تاریخی به طور ویژه ای در حال بازسازی و مرمت است. می توان گفت این بنای بی نظیر یکی از مهمترین جاهای دیدنی ترابزون نیز هست.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 6

روستای هامسیکوی (Hamsiköy)

روستای هامسیکوی ترابزون که در داخل دره ای بسیار سرسبز در بین کوه های زیگانا قرار دارد، جزو یکی از زیباترین جاهای دیدنی ترابزون و نادرترین مناظر طبیعی در منطقه دریای سیاه است. این دره که پنج روستای مختلف در آن وجود دارد، بیشتر با نام هامسیکوی شناخته می شود و به عنوان مرکز این پنج روستا شناخته می شود و منظره بی نظیر همراه با آب و هوای بسیار تمیز آن گردشگران زیادی را به این منطقه زیبا جذب می کند. نکته بسیار جالب در مورد هامسیکوی نیز این است که این روستا به خاطر داشتن سوتلاچ دسر معروف ترکیه خوشمزه خود بسیار در بین مردم ترکیه مشهور است.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 7

اوزون گل (Uzungöl)

یکی دیگر از زیبایی های ترابزون منطقه اوزون گل ترابزون است. این منطقه که به دریاچه اوزون گل نیز معروف است دارای حدود ۲۰۰۰ سکنه است. این منطقه که به خاطر طبیعت و مناظر زیبای خود به یکی از مهمترین مناطق گردشگری منطقه دریای سیاه تبدیل شده است، دارای هتل هایی بسیار زیبا، انواع رستوران ها و کافه ها و مناطق تفریحی و گردشگری است. جنگل های بکر و بسیار تمیز این منطقه که توسط اداره جنگل های ترابزون مدیریت می شوند، دارای پیاده راه ها و مسیرهای بسیار زیبایی هستند که در صورت مسافرت به ترابزون بازدید از آنها نیز توصیه می شود.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 8

بزتپه (Boztepe)

پارک بزتپه ترابزون که یکی از جاهای دیدنی ترابزون و در داخل شهر ترابزون است، دارای منظره ای بسیار زیبا و آرامش بخش از شهر ترابزون و طبیعت زیبای اطراف آن است. مسیر رسیدن به پارک که دارای زیبایی های خود است، بهترین گزینه پیاده روی برای اهالی و گردشگران است. همچنین وجود کافه ها و تله کابین در بالای بزتپه از جمله نکاتی است که زیبایی های این پارک را بیشتر کرده است. این پارک در جنوب شرقی ترابزون قرار دارد که مسیرهای دسترسی راحتی نیز دارد.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 9

پارک میدان ترابزون (Meydan Parkı)

پارک میدان ترابزون که در میدان مرکزی شهر و در منطقه ای بسیار زیبا و سرسبز واقع شده است، جزو یکی از جاهای دیدنی ترابزون در داخل شهر است. فروشگاه ها، مراکز خرید، رستوران ها و کافه های موجود در اطراف و نزدیکی های میدان نیز گردش و تفریح در این پارک را چندین برابر کرده اند و این امکان را به گردشگران می دهد تا با دیدن مناظری ترکیبی از طبیعت و مدرنیته در مرکز شهر به گشت و گذار بپردازند.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 10

غاز چال ترابزون (Çal Mağarası)

غار چال ترابزون که هم اکنون به عنوان دومین غار طولانی در جهان شناخته می شود یکی از مهمترین جاهای دیدنی ترابزون به شمار می رود. این غار در نزدیکی شهرستان دوزکوی (Düzköy) ترابزون قرار دارد و سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. این غار دارای طبیعت بسیار زیبایی در قسمت ورودی خود است و داخل آن نیز با سنگ ها و رسوبات بسیار زیبایی به طور طبیعی مزین شده است و گردشگران را به خود جذب می کند.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 11

تورهای گردشگری ترابزون

امروزه ترابزون به یکی از مهمترین اهداف گردشگران ایرانی در ترکیه نیز تبدیل شده است. شرکت ها و دفاتر توریستی زیادی نیز با قیمت ها و خدماتی متفاوت در حال ارائه تورهای گردشگری برای بازدید از ترابزون و جاهای دیدنی ترابزون هستند. در خود ترکیه نیز تورهای زیادی به این منطقه وجود دارند که قیمت آنها می تواند بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر متفاوت باشد که برای مطالعه بهتر این تورها می توانید به وبسایت های معتبری مانند EtsTur مراجعه کنید.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 12

بهترین راه رسیدن به ترابزون

البته که بهترین و سریعترین راه برای رفتن به شهر ترابزون از داخل ترکیه می تواند مسافرت با هواپیما به مقصد فرودگاه ترابزون باشد. همچنین به دلیل نزدیکی ترابزون به آنکار و چندین شهر بزرگ نیز اتوبوس های زیادی هر روزه در حال مسافرت به این منطقه هستند که در صورت انتخاب سفر زمینی به ترابزون می توان از آنها استفاده کرد.

  بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

بهترین راه برای مسافرت از ایران نیز پس از راه هوایی، مسافرت از طریق مرز زمینی شمالغربی ایران است. فاصله شهر ترابزون نیز از مرز ایران تقریبا ۶۰۰ کیلومتر است که بهترین گزینه می تواند خودرو شخصی و پس از آن اتوبوس های موجود در مرز ایران با ترکیه باشد که می توانند در عرض ۷ ساعت مسافرینی که قصد دارند از ترابزون و جاهای دیدنی ترابزون دیدن کنند را به آنجا برساند.

جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن 13

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شهر مانیسا

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×