Skip to content

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!)

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 18

(Istanbul Airport) فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول یکی از فرودگاه های استانبول است که در بخش اروپایی این شهر واقع شده است. این فرودگاه (Istanbul Airport) چند وقتی است که توجهات بسیاری را به خودش جلب کرده است؛ فرودگاه جدید و تازه ساخت استانبول، بزرگترین پروژه‌ی زیر ساختی در تاریخ کشور ترکیه است.

در سال ۲۰۱۳ بعد از بالا رفتن ترافیک هوایی در شهر استانبول و تکمیل ظرفیت هر دو فرودگاه‌های آتاتورک و صبیحه گوکچن، دولت ترکیه به فکر افتتاح فرودگاهی جدید با گنجایش بیشتری نسبت به دو فرودگاه دیگر افتاد. ساخت و ساز این فرودگاه قرار است در چهار مرحله تکمیل شود که هم اکنون فاز اول آن به اتمام رسیده است و فاز دوم نیز در حال اتمام است.

بخش اول این فرودگاه در ۲۹ دسامبر سال ۲۰۱۸ جهت سرویس دهی افتتاح شد؛ از ۶ آوریل سال ۲۰۱۹ فرودگاه وارد فاز عملیاتی و ظرفیت کامل خود شده است. گفتنی است که فرودگاه استانبول هنگام اتمام پروژه (سال ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰) با مساحت ۷۶/۵ میلیون متر مربع تبدیل به بزرگترین فرودگاه بین المللی دنیا خواهد شد.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 1

شرکت سازنده فرودگاه استانبول

در سال ۲۰۱۳ طرح و برنامه‌ریزی ساخت این فرودگاه شروع شد و شرکت (IGA)، یکی از بزرگترین شرکت‌های ساخت و ساز در اروپا که دارای سابقه ساخت و افتتاح ترمینال ها و فرودگاه های بزرگی در کارنامه خود است، توانست امتیاز ساخت این فرودگاه را از دولت ترکیه دریافت کند.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 2

امکانات فرودگاه استانبول (Istanbul Airport)

فرودگاه استانبول به قدری زیباست که می توان از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول یاد کرد. استانبول ایرپورت، روزانه حدود ۳۵۰۰ پرواز را در خود خواهد گنجانید و سالانه ۲۰۰ میلیون مسافر از آن بهره مند خواهند شد. ظرفیت پارکینگ فرودگاه استانبول حدود ۱۸۰۰۰ خودرو است که آن هم در نوع خود رکورد به حساب می رود.

در لیست فرودگاه های ترکیه، استانبول ایرپورت مهم ترین فرودگاه است. یکی از بزرگترین دیتا سنترهای جهان با گنجایش ۲۰ میلیون گیگابایت در فرودگاه استانبول تعبیه خواهد شد که بیشتر از پهنای باند یک شهر بزرگ است.

فرودگاه استانبول قرار است توسط ۹۰۰۰ دوربین مدار بسته رصد رصد شود و نزدیک به ۱۰۰۰ نفر نیروی امنیتی در آن حضور خواهند یافت تا امنیت بزرگترین فرودگاه جهان را برقرار کنند.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 3

همچنین این فرودگاه ظرفیت نگهداری ۵۰۰ هواپیما را در هر لحظه دارد که هر کدام از آنها به راحتی خواهند توانست بدون تاخیر و با برنامه قبلی خود به هوا برخیزند. حتی بزرگترین هواپیماهای جهان که مدل های آیرباس A380 و بوئینگ 737-800 هستند، به راحتی می توانند در این فرودگاه فرود آمده و یا پرواز کنند

از دیگر امکانات فرودگاه بزرگ استانبول می‌توان به هتل پنج ستاره، فروشگاه‌های گسترده Duty-Free، مجموعه رستوران‌های شهیر جهان، شعبه‌ای از بانک زراعت ترکیه برای انجام کارهای بانکی، ایستگاه‌های انواع اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل در داخل آن اشاره کرد.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 4

سیاست پروژه فرودگاه جدید استانبول چیست؟

شاید در نگاه اول مهمترین دلیل ساخت این فرودگاه کاهش ترافیک هوایی و ورود مسافران بیشتر به استانبول و ترکیه باشد. اما با تحلیل سیاست‌های دولت ترکیه به مسئله مهمتری پی می بریم.

  عوارض OGS و HGS چیست؟

کشور ترکیه دقیقا در مرز دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد پس می‌توان گفت در واقع دروازه اروپا به آسیا و آسیا به اروپا می باشد. از زمان افتتاح این فرودگاه، تمامی مسافرانی که از اروپا یا آمریکا قصد سفر به آسیا و یا برعکس را خواهند داشت، این فرودگاه را به عنوان پایانه مرکزی سفر خود در نظر خواهند گرفت.

  ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه

سیاست دولت اردوغان در افتتاح این فرودگاه، درآمدزایی قطعی و بدون دردسری است که ۲۰۰ میلیون مسافر عبوری از آن ایجاد خواهند کرد. علاوه بر تأثیر مثبت بر روی توریسم، بر روی صنایع، بانکداری، رستوران‌ها و بیشتر مشاغل ترکیه تاثیر مثبتی خواهد گذاشت که قدم بزرگی در جهت پیشرفت کشور ترکیه به شمار می رود.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 5

موقعیت فرودگاه استانبول

فرودگاه تازه ساخت و جدید استانبول بر خلاف فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول، در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. فرودگاه در تقاطع چاتالجا – گوکتورک – آرناووت کوی (Çatalca- Göktürk-Arnavutköy) بین روستاهای تایاکادین (Tayakadin) و آکپینار (Akpinar) احداث شده است که فضای بزرگی را نیز اشغال کرده است.

دسترسی به فرودگاه استانبول

دسترسی با اتوبوس

فرودگاه استانبول به آسانی به وسیله‌ی خودروهای حمل و نقل عمومی یا همان شاتل های ترنسفر فرودگاهی قابل دسترسی است. در زمان نگارش این مقاله (اردیبهشت ۱۳۹۹) به دلیل مبارزه با شیوع کرونا ویروس در ترکیه (Covid-19) فعالیت اتوبوس‌های هاواایست (Havaist) به صورت موقت متوقف شده است.

در این دوران (Covid-19) سرویس‌های اتوبوس‌های شهرداری (IEET) فقط در مسیر H-2 بین مجیدیه کوی (Mecidiyeköy) و فرودگاه استانبول (Istanbul Airport) در حال فعالیت هستند.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 6

مترو فرودگاه استانبول

هم اکنون خط M11 مترو استانبول با نام (Gayrettepe-Istanbul Havalimani) در حال احداث است. فعالیت برای احداث خط مترو به فرودگاه استانبول از سال ۲۰۱۶ شروع شده است و پیش‌بینی می شود تا ماه آگوست سال ۲۰۲۱  خط مترو M11 گایرتتپه – فرودگاه استانبول تکمیل شود.

خط (Gayrettepe-Istanbul Havalimani) به طول ۳۶ کیلومتر خواهد بود و مسافت سفر برای رسیدن به فرودگاه استانبول ۳۲ دقیقه طول خواهد کشید. این خط همچنین در یک روز، ظرفیت جابجایی ۷۰ هزار نفر در ساعت را خواهد داشت.

خط M11 (Gayrettepe-Istanbul Havalimani) مترو استانبول از ۹ ایستگاه تشکیل خواهد شد که سه ایستگاه آن مربوط به ایستگاه‌های درون فرودگاه استانبول در نقاط مختلف آن خواهد بود. لازم به ذکر است خط M11 با خط (Yenikapı-Hacıosman) M2 در ایستگاه گایرتتپه (Gayrettepe) ادغام خواهد شد.

همچنین فرودگاه استانبول با هدف ارتقای آن به عنوان “مهم‌ ترین فرودگاه جهان” قرارداد همکاری با اتحادیه تاکسیرانی خط ۳۴ استانبول امضا کرده که در راستای این هدف استانداردهای متعدد خدمات رسانی به آن تعیین و به زودی اجرایی خواهد شد.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 7

فاصله فرودگاه استانبول از محله های معروف استانبول

  • در مورد مناطق بخش اروپایی استانبول، فرودگاه استانبول با منطقه لونت (Levent)، ۳۶ کیلومتر، با تکسیم ۴۰ کیلومتر و با محله باهچه شهیر ۱۵ کیلومتر فاصله دارد.
  • در مورد مناطق بخش آسیایی استانبول، فرودگاه استانبول با اسکودار (Üsküdar) ۴۷ کیلومتر و در ۵۲ کیلومتری منطقه کادیکوی استانبول قرار گرفته است.
  بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

شما میتوانید با خرید ملک در استانبول در مناطق کادیکوی و باهچه شهیر سرمایه گذاری ایمن و مطئنی انجام دهید

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 8

پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول با توجه به تعهد خود به ارائه‌ی خدمات بی‌عیب و نقص پروازهای داخلی و بین‌المللی را به مسافران ارائه می‌دهد. در حال حاضر ، پروازها به ۴۵ شهر در داخل کشور ترکیه انجام می‌شوند. در مسیرهای بین المللی، مسافران می‌توانند از ترمینال بین‌المللی در فرودگاه استانبول بین ۲۴۹ شهر در ۱۱۰ کشور جهان جا به جا شوند.

ترکیش ایرلاینز

افتتاح پیست سوم و برج مراقبت دوم فرودگاه استانبول

در تاریخ ۱۳ ژوئن سال ۲۰۲۰ پیست سوم فرودگاه استانبول (Istanbul Airport) و برج مراقبت دوم این فرودگاه با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور وقت ترکیه افتتاح شدند. فرودگاه استانبول (Istanbul Havalimani) بعد از فرودگاه آمستردام هلند (Amsterdam Airport Schiphol) تبدیل به دومین فرودگاه اروپا و اولین فرودگاه ترکیه شده که قابلیت پرواز و فرود همزمان ۳ پرواز را به صورت موازی دارد.

  خرید خانه در ساریر استانبول - Istanbul Sariyer

سه پرواز به شماره های TK 1453، TK 1923 و TK 2023 متعلق به خطوط هواپیمایی ترکیش ایرلاین طی این مراسم و با صدو اجازه از سوی رجب طیب اردوغان همزمان به هوا بلند شدند. قبلا با وجود ۲ پیست در فرودگاه استانبول در هر ساعت ۸۰ هواپیما می توانستند بلند شوند یا بنشینند؛ پیست مجزای سوم این فرودگاه، این تعداد را به بیش از ۱۲۰ پرواز در ساعت خواهد رساند.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 9

مسجد فرودگاه استانبول

در مراسم مربوط به افتتاح پیست سوم استانبول ایرپورت، رجب طیب اردوغان رییس جمهور وقت ترکیه عبادتگاه ۶ هزار و ۲۳۰ نفری فرودگاه جدید استانبول را نیز افتتاح کرد. مسجد فرودگاه استانبول در منطقه ای به بزرگی ۸ هزار و ۷۰ متر مربع ساخته شده است و دو مناره ی آن ۵۵ متر ارتفاع دارند. همچنین در قسمت جنوبی مسجد فرودگاه نیز پارکینگ وسایل نقلیه الکترکی واقع شده است.

جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!) 10

ساختمان VIP مهمانخانه فرودگاه جدید استانبول

این ساختمان VIP دارای مهمان سرا، اتاق استراحت، سه سالن مجزا، دو سالن کنفرانس، آشپزخانه، قسمت اداری، اتاق انتظار خبرنگاران، مهمانخانه فرودگاه استانبول، اتاق پرسنل نظامی، مسجد، وضوخانه و پناهگاه است.

اگر شما فردی هستید که علاقه مند به ترکیه و سفر به آنجاست، میتوانید با خرید خانه در استانبول در مناطق کادیکوی و باهچه شهیر یک سرمایه گذاری مطمئن و ایمن را شروع کرده باشید، و همچنین با خیالی آسوده و آرامش خاطر به استانبول زیبا سفر کنید بدون اینکه در فکر رزرو هتل باشید.

Istanbul Airport بر روی نقشه

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×