Skip to content

مهم ترین فرودگاه های ترکیه

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 24

معروف ترین فرودگاه های ترکیه

همانطور که می دانید کشور ترکیه یکی از کشور های محبوب ایرانیان برای سفر بوده و از قطب های اصلی گردشگری دنیا نیز محسوب می شود. ترکیه با داشتن شهر های زیبا، سواحل آرام و جاذبه های گردشگری چشمگیر مثل جاهای دیدنی استانبول، جاهای دیدنی آنتالیا، جاهای دیدنی ازمیر، مراکز خرید متعدد و با داشتن لذیذترین غذاهای ترکیه ای؛ همه ساله گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود می کشاند که تمام این سفر ها نیازمند بستری قوی از جهت حمل و نقل مسافربری است.

کشور ترکیه نیز با دارا بودن چندین فرودگاه قوی این کار را تسهیل بخشیده است. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب با ۱۰ مورد از فرودگاه های ترکیه آشنا خواهید شد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 1

فرودگاه استانبول (Istanbul Airport)

این فرودگاه یکی از اصلی ترین و مهم ترین فرودگاه های ترکیه است و محل اصلی فعالیت ترکیش ایرلاین نیز محسوب می شود. فرودگاه استانبول (Istanbul Airport) بزرگترین و مهمترین فرودگاه استانبول و کشور ترکیه است که در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد و بیشتر ایرلاین های معتبر دنیا به این فرودگاه پرواز می کنند. این فرودگاه که جایگزین فرودگاه آتاتورک شده است دارای امکاناتی چون اینترنت رایگان، فری شاپ، صرافی و… می باشد. در تمام مدت ساخت، نام این فرودگاه که اقای اردوغان، رییس جمهور ترکیه، از آن به عنوان نماد پیشرفت کشورش یاد کرده است، مورد بحث در محافل سیاسی و اجتماعی  بود. نام فرودگاه جدید را در روز افتتاح این مجتمع هوایی، فرودگاه استانبول  (İSTANBUL HAVALİMANI) اعلام کرد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 2

راه های دسترسی به فرودگاه استانبول

شاید یکی از بزرگترین مشکل این پروژه عظیم، دوری آن از مرکز شهر و دشواری دسترسی با وسایل نقلیه عمومی به این فرودگاه می باشد. از جمله وسایل حمل و نقل عمومی برای دسترسی به فرودگاه استانبول، به هاوایست (Havaist)، استانبول سیاحت (Istanbul Seyahat) و اتوبوس های شهرداری استانبول (IETT) می‌ توان اشاره کرد. البته باید یاداور شد، خطوط مترو استانبول نیز برای این فرودگاه در حال احداث می باشند.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 3

فرودگاه بین المللی آتاتورک (Istanbul Ataturk Airport)

فرودگاه آتاتورک استانبول از مهم ‌ترین فرودگاه ‌های استانبول و از مهم ترین فرودگاه های ترکیه محسوب می شود که همینک پروازهای مسافربری در آن انجام نمی شود. این فرودگاه در منطقه یشیل کوی در فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر استانبول و در قسمت اروپایی آن قرار دارد که در سال ۲۰۱۸ به مقصد فرودگاه جدید استانبول اسباب کشی کرد و از فرودگاه آتاتورک دیگر پرواز مسافربری انجام نمی شود.

 پروازهای مسافری بیشترین تعداد پروازهای فرودگاه بین‌المللی آتاتورک را تشکل می‌دادند. فرودگاه آتاتورک، مقصد اصلی پروازهای داخلی و خارجی بود و یک پایانه مهم برای صنعت گردشگری ترکیه به حساب می‌آمد که جای خود را به فرودگاه استانبول داده است. فرودگاه بین‌المللی آتاتورک به یاد مصطفی کمال آتاتورک، بنیان ‌گذار جمهوری ترکیه نام‌ گذاری شده‌ است. نیروی هوایی ارتش ترکیه نیز پایگاه نظامی ‌ای در فرودگاه بین ‌المللی آتاتورک دارد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 4

با توجه به برنامه بسته شدن فرودگاه آتاترک، بسیاری اعتقاد داشتند تا فرودگاه جدید هم با همین نام که به عنوان بنیان گذار جمهوری ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است، ‌به فعالیت خود ادامه دهد. اما آقای اردوغان خاطرنشان کرده، فرودگاه آتاترک به عنوان پارک و موزه به فعالیت ادامه خواهد داد.

فرودگاه های ترکیه

فرودگاه صابیحا گوکچن استانبول (Sabiha Gokcen International Airport)

فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول که آن را فرودگاه بین المللی صابیحا نیز می گویند، از جمله دروازه های ورودی بسیار شلوغ و پر رفت و آمد شهر استانبول است که روزانه و در ۲۴ ساعت شبانه روز، بسیاری از مسافران را یا به ترکیه وارد و یا از طریق هوایی خارج می کند. صابیحا گوکچن به عنوان یکی از فرودگاه های ترکیه از وقتی که استانبول رونقی دو چندان نسبت به گذشته مخصوصا از نظر گردشگری پیدا کرد می شود گفت که حتی یک روز هم بی فعالیت نبوده است.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 5

فرودگاه صابیحا گوکچن در قسمت آسیایی استانبول واقع شده و به خاطر نخستین خلبان زن ترکیه صابیحا گوکچن نامگذاری شده است و از لحاظ تعداد مسافر و پرواز در جایگاه سوم قرار دارد. گفتنی است که سالانه ۲۸ میلیون مسافر  در این مکان فرود می آیند و از این فرودگاه خطوط هواپیمایی پگاسوس ایرلاینز و ترکیش ایرلاینز کار جابجایی مسافر به ایران را انجام می دهند.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 6

فرودگاه ازمیر (Izmir Airport)

شهر ازمیر یکی از شهر های محبوب ترکیه برای مسافرت است و فرودگاه آن به نام فرودگاه عدنان مندرس (Adnan Menderes) شناخته می شود که از مهم ترین فرودگاه های ترکیه محسوب می شود. این فرودگاه در ۱۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و نام خود را از نخست وزیر سابق ترکیه عدنان مندرس به یادگار دارد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 7

فرودگاه عدنان مندرس ازمیر به لحاظ ترافیک مسافر در مرتبه پنجم قرار دارد و خطوط هوایی فری برد ایرلاینز، ماهان، معراج، پگاسوس، قشم، ترکیش ایرلاینز و تابان روزانه به این فرودگاه  از ایران و بالعکس پرواز دارند که همگی از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران پرواز دارند به غیر از ترکیش ایرلاینز که از تبریز پرواز می کند.

  ترکیش ایرلاین، قدرت سخت ترکیه

فرودگاه ازمیر که در سال ۱۹۸۷ ساخت آن تمام شد و با توجه به اینکه ازمیر سومین شهر مهم ترکیه است فرودگاه آن یکی از محل های اصلی حمل ونقل مسافر شناخته شده است.

  جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!)

همچنین قبل از سفر به ازمیر می توانید با با جاهای دیدنی ازمیر آشنا شوید.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 8

فرودگاه اسن بوغا آنکارا (Ankara Esenboga Airport)

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول است. آنکارا یک شهر سیاسی و دانشگاهی محسوب می شود که چند مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه مانند دانشگاه بیلکنت را در خود جای داده است؛ با این حساب طبیعتا شاهد رفت و آمد های بسیار چه افراد دانشجو و توریست و چه افراد سیاستمدار به این شهر هستیم. در نتیجه فرودگاه بین المللی اسن بوغا (Ankara Esenboğa Airport) یکی از مهم ترین فرودگاه های ترکیه است که در ۲۸ کیلومتری شهر واقع شده است.

این مکان در سال ۱۹۵۵ ساخته شد و گفتنی است که در سال ۲۰۰۹ به علت امنیت و کیفیت بالا به عنوان بهترین فرودگاه در اروپا شناخته شده است. همچنین فرودگاه انکارا از لحاظ تردد مسافر در مرتبه چهارم قرار دارد. خطوط ترکیش ایرلاینز، ایران ایر و ماهان هر روز به ایران و بالعکس پرواز دارند.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 9

فرودگاه آنتالیا (Antalya Airport)

فرودگاه آنتالیا (Antalya Airport) که یکی از شلوغ ترین فرودگاه های ترکیه است در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و به واسطه ساحلی بودن و توریستی بودن آنتالیا که یکی از پرترددترین نقاط ترکیه است، پذیرای مسافر از همه نقاط دنیا می باشد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 10

فرودگاه اسپارتا (Isparta Airport)

مورد بعدی در لیست مهم ترین فرودگاه های ترکیه، فرودگاه اسپارتا است. این فرودگاه از فرعی ترین اما کاربردی ترین فرودگاه های ترکیه است که بسیاری از ایرانی ها در سفر به آنتالیا طی یک پرواز غیر مستقیم در این فرودگاه  فرود می آیند و با تاکسی یا ون به هتل های آنتالیا می روند که مسافت تا آن جا تقریبا ۱۴۰ کیلومتر می باشد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 11

فرودگاه بدروم (Milas-Bodum Airport)

فرودگاه بدروم (Milas-Bodrum Airport)  هم از مهمترین فرودگاه های ترکیه است که  در سال ۱۹۹۷ ساخته شد و در ۳۶ کیلومتری این شهر قرار گرفته است. فصل تابستان اوج پروازها به این مکان است و به وسیله اتوبوس و تاکسی می توان به بدروم یا شهرهای اطراف رفت.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 12

فرودگاه قونیه (Konya Airport)

فرودگاه کنیا نیز از مهم ترین فرودگاه های ترکیه است که موزه و مزار مولانا نیز در این شهر قرار گرفته اند. این فرودگاه از سال ۲۰۰۰ میلادی به مردم خدمات ارائه می کند. این فرودگاه به منظور رفاه حال گردشگران عازم قونیه پروازهای مسافری در برنامه پروازی فرودگاه نظامی قونیه قرار گرفت و در حال حاضر نیز در این فرودگاه نظامی- مسافری با کد KYA و مساحتی در حدود ۱۹۶ هزار مترمربع، نقل و انتقال مسافران در کنار پروازهای نظامی انجام می‌شود. در این راستا، کلیه تسهیلات و امکانات رفاهی مورد نیاز فرودگاه مسافری به این مجموعه افزوده و از سال ۲۰۰۱ ورود پروازهای خارجی نیز به این فرودگاه آغاز شد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 13

فرودگاه بین المللی ارزروم (Erzurum Airport)

این فرودگاه در شهر ارزروم که میزبان بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا است قرار گرفته است. فرودگاه ارزروم (Erzurum Havalimanı) یک فرودگاه همگانی و نظامی با کد یاتا ERZ است که از مهم ترین فرودگاه های ترکیه محسوب می شود. این فرودگاه یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۳۸۱۰ متر است. این فرودگاه در شهر ارزروم کشور ترکیه قرار دارد. همچنین مرتفع ترین آبشار ترکیه نیز در شهرستان اوزون دره واقع در استان ارزروم می باشد.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 14

فرودگاه آدانا (Adana Şakirpaşa Airport)

همه ساله گردشگران زیادی برای دیدن جاذبه های گردشگری آدانا به این شهر سفر می کنند و فرودگاه شاکرپاشا آدانا نیز از این حیث یکی از مهم ترین فرودگاه های ترکیه است. این فرودگاه که در شهر آدانا، مرکز استان آدانا واقع شده‌ است به فرودگاه شاکرپاشا آدانا نیز مشهور است که در سال ۱۹۳۷ میلادی، برای خدمات غیرنظامی و نظامی افتتاح شد.

  فرودگاه های استانبول

خدمات غیرنظامی این فرودگاه، از سال ۱۹۵۶ میلادی، آغاز گردید و فرودگاه ۳/۵ کیلومتر از مرکز شهر، فاصله دارد. ایرلاین های فعال این فرودگاه شاملشرکت هوایی پگاسوس، ایکس ال ایر وی آلمان، ایرلاین بین المللی هامبورگ، سان اکسپرس، ترکیش ایرلاینز، آنادولو جت  اشاره نمود.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 15

فرودگاه دالامان (Dalaman Airport)

این فرودگاه، فرودگاهی بین المللی است و یکی از سه فرودگاه در جنوب غربی ترکیه است که به این ناحیه خدمات رسانی می کند. دو فرودگاه دیگر این ناحیه، فرودگاه میلاس بدروم و فرودگاه آنتالیا است. فرودگاه دالامان ترکیه دو پایانه دارد که ترمینال قدیمی برای پروازهای داخلی و ترمینال جدید برای پروازهای بین المللی استفاده می شوند. این فرودگاه برای خدمات رسانی به مناطق گردشگری اطراف و همچنین دالامان ساخته شده است.

  جدیدترین فرودگاه استانبول (بزرگترین فرودگاه جهان!)

از این فرودگاه پروازها به بیش از ۱۲۰ مقصد در سراسر ترکیه، اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه انجام می شود. اگر از شهر دالامان می خواهید به فرودگاه برسید تنها کافیست که خیابان D555 را که مستقیم به طرف جنوب حرکت می کند را بپیمایید. در این فرودگاه کانترهای اطلاعات در سالن های خروجی و ورودی قرار دارند که به مسافران راهنمایی می دهند.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 16

فرودگاه ترابزون (Trabzon Airport)

فرودگاه ترابزون (Trabzon Airport) در نزدیکی شهر ترابزون قرار دارد و در سال ۱۹۵۷ افتتاح شده است. ترابزون شهری سرسبز و توریستی است که به واسطه جاهای دیدنی ترابزون، فرودگاه این شهر نیز به همان اندازه مورد توجه قرار گرفته است. این فرودگاه نهمین فرودگاه پر‌رفت ‌و ‌آمد از نظر جابجایی مسافر در ترکیه به ‌شمار می‌رود. برخی از مقاصد پروازهای فرودگاه شامل بغداد، ازمیر، کویت، استانبول، برلین و فرانکفورت می‌شود.

مهم ترین فرودگاه های ترکیه 17

ترکیه کشوری بسیار زیباو توریست پذیری است، و در نهایت رونق اقتصادی این کشور روز به روز درحال پیشرفت میباشد. شما نیز اگر میخواهید سهمی از اقتصاد پررونق این کشور داشته باشید میتوانید با سرمایه گذاری ایمن و مطمئن از طریق خرید ملک در استانبول و یا دیگر شهر های ترکیه، آینده ای درخشان برای خود بسازید..

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

 1. مهم ترین فرودگاه های ترکیه 32

  مطلب به درد بخور و مفیدی بود.
  ممنون از زحماتتون


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×