Skip to content

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 19

شهر آدانا و جاهای دیدنی آدانا

شهر آدانا، به عنوان مرکز استان آدانا، یکی از شهر های بزرگ است. آدانا دارای جمعیت حدود ۲/۳ میلیون نفر است که از نظر جمعیت در رده پنجم شهرهای پرجمعیت ترکیه قرار گرفته است. این شهر که دارای تاریخی بسیار غنی است، در ناحیه جنوبی و میانی ترکیه و در داخل دلتای حاصل از دو رود سیحان (سیحون) و جیحون و در داخل منطقه آکدنیز قرار دارد. منطقه بسیار مهم تجاری و تاریخی چوکوروا (Çukurova) نیز در داخل آدانا قرار گرفته است که به عنوان قدیمی ترین منطقه متمدن آکدنیز با تاریخ حدود ۳۰۰۰ سال میزبان رویدادهای بسیار مهم تاریخی بوده است. در این مقاله نیز به بررسی جاهای دیدنی آدانا خواهیم پرداخت.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 1

این شهر با جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی خود سالانه میزبان بیش از یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است. موقعیت جغرافیایی عالی، بناهای تاریخی جذاب، رسومات بسیار جالب منطقه آدانا عامل اصلی جذب گردشگران به این منطقه است. در این مقاله نیز با توجه به اهمیت این شهر و منطقه، مهم ترین جاهای دیدنی آدانا را بررسی خواهیم کرد.

مطالب این مقاله

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 2

جاذبه های گردشگری تاریخی آدانا

شهر باستانی آناوارزا (Anavarza Antik Kneti)

شهر تاریخی آناوارزا که به «شهر شکست ناپذیر» نیز معروف است و از جمله مهمترین جاهای دیدنی آدانا است در طول تاریخ تحت تاثیر حکومت های زیادی همچون امپراطوری روم، حکومت بیزانس، امپراطوری عثمانی و… بوده است و هرکدام از آنها تاثیر بسیاری زیادی در معماری و زیبایی این شهر متروکه گذاشته اند. امروزه بقایای زیادی مانند دیوارهای بسیار بلند، راه های ستونی، استادیوم باستانی، حمام و… در منطقه کوزان آدانا باقی مانده اند و تبدیل به مکانی بسیار جذاب برای گردشگران شده اند. نکته جالب در مورد این شهر این است که شباهت بسیار زیادی به شهر تاریخی افسوس واقع در ازمیر دارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 3

پل واردا آدنا (Varda Köprüsü)

این پل در سال ۱۹۱۲ توسط آلمانی ها برای عبور قطارهای مسافری و باری در نزدیکی روستای هاجکری و در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری از مرکز شهر آدانا قرار دارد. این پل تاریخی و زیبا با طول ۲۰۰ متر و ارتفاع ۱۰۰ متری خود، زیبایی بخصوصی را در میان طبیعت آدانا ازآن خود کرده است و به یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی آدانا تبدیل شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 4

برج ساعت آدانا (Adana Büyük Saat Kulesi)

برج ساعت آدانا با ارتفاع ۳۲ متری خود، به عنوان بزرگترین برج ساعت کشور ترکیه در حال نشان دادن زمان به عابرین است. این برج در زمان فروانروایی ضیا پاشا شروع به ساخت کرد و در سال ۱۸۸۲ و در زمان فروانروایی عابدین پاشا شروع به کار کرد. این برج در منطقه بسیار مهم تاریخی و فرهنگی آدانا یعنی منطقه سیحان قرار دارد و مانند برج ساعت ازمیر از همان زمان شروع به کار، بدون توقف در حال نشان دادن زمان است و اکنون به عنوان یکی از جاهای دیدنی آدانا در داخل این شهر به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 5

شهر باستانی شار (Şar Antik Kenti)

این شهر باستانی که در منطقه طوفان بیلی آدانا قرار دارد به عنوان مرکز انجام امورات مذهبی و دینی در زمان حکومت هیتی ها به شمار می رفت. و قبل از آن در زمان روم و بیزانس نیز به عنوان شهری مسکونی مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه نیز بقایایی از این بناها در منطقه یافت می شود که باستان شناسان آن ها را مربوط به دوران امپراطوری روم می دانند. شهر تاریخی شار نیز یکی از پرگردشگرترین جاهای دیدنی آدانا به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 6

پل سنگی آدانا (Adana Taş Köprü)

پل سنگی آدانا که بر روی رود سیحان قرار دارد، دو منطقه سیحان و یورگیر شهر آدانا را به یکدیگر وصل می کند. این پل نیز یکی از شاهکارهای معماری امپراطوری روم است در ابتدا دارای ۲۱ ستون بود اما امروزه فقط ۱۴ ستون آن مورد استفاده برای پیاده روی عابرین قرار می گیرد. این پل تاریخی نیز یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی آدانا و جاذبه های تاریخی این منطقه در بین بازدیدکنندگان و باستان شناسان است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 7

جاذبه های گردشگری طبیعی آدانا

ییلاق آکچاتکیر آدانا (Akçatekir Yaylası)

منطقه آکچاتکیر فاصله تقریبی ۸۵ کیلومتری شهر آدانا قرار دارد. این ییلاق که جزو زیباترین مناطق طبیعی ترکیه و جاهای دیدنی آدانا به شمار می رود، هر ساله میزبان صدها هزار نفر از گردشگران و ساکنان منطقه چوکوروا است که از شدت گرمای تابستان به این منطقه بسیار خوش آب و هوا سفر می کنند. مناظر طبیعی بسیار زیبا، هتل ها و امکانات تفریحی با کیفیتی مطلوب عامل اصلی جذب گردشگران به این منطقه است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 8

رود جیحون (Ceyhan Nehri)

رود جیحون یا با تلفظ ترک ها، رود جیحان، دارای طبیعی بسیار زیبا و شگفت انگیز است. رود جیحون که دارای طولی در حدود ۵۱۰ کیلومتر است، به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین آب دریای سفید و یکی از زیباترین مناطق در بین جاهای دیدنی آدانا به شمار می رود. مهمترین قسمت این رود که طبیعت حاصل از آن بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد، دامنه کوه نورهاک است که برای دسترسی به آنجا گردشگران می بایست ابتدا به منطقه البیستان سفر کنند و از آنجا شاهد طبیعت بسیار زیبای این رود شوند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 9

سد سیحان (Seyhan Barajı)

این سد که در سال ۱۹۵۶ بر روی رود سیحان (سیحون) بنا شد، دارای منظره ای بسیار زیبا و طبیعتی بی نظیر در اطراف آن است. این سد که یکی از بزرگترین تامین کنندگان برق منطقه چوکوروا است، با ذخیره بیش از ۷ میلیون متر مکعب آب در پشت دیوارهای خود، به یکی از جاهای دیدنی آدانا و رود سیحان تبدیل  شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 10

ییلاق بلمدیک آدانا (Belemedik Yaylası)

ییلاق بلمدیک، یکی از دردسترس ترین نقاط گردشگری طبیعی و جاهای دیدنی آدانا است. ساخت سازه های بتی و آجری در این منطقه ممنوع است و فقط خانه ها و بناهای چوبی در آن قرار دارند. طبیعت بسیار زیبا و حیات وحش بی نظیر ییلاق بلمدیک در فصل های گرمسیری بخصوص فصل بهار پذیرای گردشگران و مهمانان است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 11

آنچه باید در مورد فرهنگ آدانا بدانیم

آدانا با توجه به داشتن طبیعت و آب و هوای متفاوت خود، یکی از مهمترین مناطق کشاورزی در ترکیه به شمار می رود. محصولاتی همچون پنبه، نخود، پسته و انواع دیگر غلات آدانا در ترکیه زبانزد عام و خاص هستند. یکی دیگر از مهمترین تکات در مورد آدانا، کباب مخصوص آدانا است. این کباب که اصلی ترین نوع آن از گوشت تازه گوسفند نر پخته می شود، یکی از تندترین و خوشمزه ترین کباب ها در جهان است. چندین غذای مشهور ترک دیگر همانند چی کوفته (Çiğ Köfte) نیز اصالت آدانایی دارند. در زمینه صنایع دستی نیز آدانا به عنوان یکی از مهمترین مناطق بافت فرش و گلیم محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 12

آدانا به دلیل داشتن قومیت های مختلف از جمله ترک، کرد و عرب در طول تاریخ متحمل جنگ ها و تغییراتی زیادی بوده است. اما فرهنگ و سنت های قدرتمند این منطقه توسط این اتفاقات از بین نرفته اند و همچنان پابرجا هستند. رقص مخصوص آدانا، لباس محلی بسیار زیبا، افسانه ها و داستان های فولکور آدانا نشانه ای بر این فرهنگ قوی و بی نظیر هستند که آشنا شدن و بازدید از آن یکی از پرارزشترین تجربه ها برای هر انسانی خواهد بود. به دلیل داشتن جمعیت و وسعتی زیاد؛ شهر آدانا یکی از مهترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. برای همین پیشرفت های زیادی در زمینه های تجاری و گردشگری در این شهر اتفاق افتاده است.

  جاهای دیدنی کایسری

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

2 نظر

 1. جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 27

  سلام نقشه کشورترکیه راداری pdf

 2. جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آدانا 28

  فکر نمیکردم آدانا این همه جای دیدنی داشته باشه ممنون بابت مقاله خوبی که نوشتین


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تله کابین بزرگ آنکارا

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×