Skip to content

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 18

استان شانلی اورفا و جاهای دیدنی شانلی اورفا

شانلی اورفا یکی از استان های جنوب شرقی ترکیه است و شهر شانلی اورفا جزو یکی از مهمترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. جاهای دیدنی شانلی اورفا نیز مانند جاهای دیدنی آدانا، جاهای دیدنی ارزروم و… جزو مهمترین جاذبه های گردشگری در ترکیه به شمار می روند. در این مقاله نیز به معرفی جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شانلی اورفا که هم از نظر تاریخی و هم از نظر فرهنگی دارای اهمیت بسیار خاصی برای ترکیه بخصوص مناطق شرقی ترکیه هستند خواهیم پرداخت.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 1

شانلی اورفا کجاست؟

قبل از معرفی جاهای دیدنی شانلی اورفا، موقیعت این استان را باید شرح داد. استان شانلی اورفا با مرکزیت شهر شانلی اورفا دارای ۲ میلیون نفر جمعیت است و از این نظر در رده نهم بین شهرهای ترکیه قرار دارد. این استان در جنوب شرقی ترکیه و همچنین در منطقه آناتولی جنوب شرقی قرار گرفته است. برای درک بهتر جزئیات می توانید از نقشه زیر استفاده کنید:

بهترین زمان بازدید از شانلی اورفا

این استان به دلیل موقعیت خود دارای تابستان هایی گرم است و گشت و گذار در آن ممکن است به دلیل گرمای هوا به مشکل بخورد. اما بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی شانلی اورفا فصل پاییز و بهار است. در این فصول شانلی اورفا یا همان اورفا دارای آب و هوایی متعادل است و به راحتی می توان به بازدید از مکان های مختلف این استان پرداخت. البته باید به این نکته نیز دقت کرد که در ماه رمضان و روزهای عید، بیشتر رستوران ها و کافه ها در شانلی اورفا بسته است و بهتر است برنامه تفریح در این منطقه را در خارج از این روزها برنامه ریزی کرد.

جاهای دیدنی شانلی اورفا

دریاچه بالیکلی گول (Balıklıgöl)

این دریاچه که جزو بهترین جاهای دیدنی شانلی اورفا به حساب می رود، به عنوان نماد شانلی اورفا نیز شناخته می شود. این دریاچه زیبا دارای داستانی بسیار جالب است. طبق گفته اهالی و حتی دلایل کشف شده توسط باستان شناسان، این مکان همان جایی است که نمرود، پادشاه وقت منطقه حضت ابراهیم را به داخل آتش می اندازد. برای همین این دریاچه در بین مردم شانلی اورفا دارای اهمیت خاصی است و به آن احترام خاصی نیز قائل هستند.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 2

دریاچه آین زلیخا (Aynzeliha)

دریاچه آین زلیخا نیز بسیار شبیه به دریاچه بالیکلی گول است. زلیخا نام دختر نمرود بود که به حرف های حضرت ابراهیم ایمان داشت و این دریاچه نیز به نام او نامگذاری شده است. این مکان نیز جزو یکی از بهترین جاهای دیدنی در شانلی اورفا است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. همچنین جاذبه دیدنی کوه نمرود نیز داستانی شبیه به این دو دریاچه دارد و در نزدیکی شهر آدی یامان ترکیه قرار گرفته است که بازدید از آن نیز توصیه می شود.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 3

مسجد ایوب پیغمبر شانلی اورفا (Eyyup Peygamber Camisi)

شانلی اورفا در کتاب ها و باورها، به شهر پیامبرها معروف است. یکی از جاهای دیدنی شانلی اورفا نیز مسجد ایوب پیغمبر است. طبق گفته روایات، حضرت ایوب پس از ابتلا به بیماری به یک غار در کنار شهر می رود و در آنجا در کنار سنگی که به سنگ صبر ایوب نیز شهرت دارد برای سالها منتظر می ماند تا بیماری او درمان شود. این مسجد نیز در مکان همان سنگ و به یادبود حضرت ایوب ساخته شده است و بین مردم شانلی اورفا یک مکان مهم به شمار می رود.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 4

مسجد رضوانیه (Rizvaniye Cami)

این مسجد که جزو یکی از زیباترین جاهای دیدنی شانلی اورفا به شمار می رود دقیقا در کنار بالیکلی گول قرار گرفته است. این مسجد که در زمان امپراطوری روم از آن به عنوان کلیسا استفاده می شده است، در تاریخ ۱۷۱۶ میلادی و در زمان امپراطوری عثمانی به مسجد تبدیل شد. این مسجد تک مناره ای، زیبایی خاصی را به دریاچه کنار خود بخشیده است و گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 5

مسجد خلیل الرحمان (Halil-Ür Rahman Cami)

این مسجد که در نزدیکی بالیکلی گول قرار دارد، در واقع در داخل خود یک مدرسه، قبرسان و مسجد را دارد. این بنا نیز در زمان های قبل از اسلام به عنوان کلیسای مادر مریم مورد استفاده قرار می گرفت اما در سال ۱۲۱۱ میلادی به یک مسجد تبدیل شد و اکنون به عنوان یکی از مهمترین جاهای دیدنی شانلی اورفا شناخته می شود.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 6

قلعه شانلی اورفا (Şanlıurfa Kalesi)

این قلعه در بالای تپه ای به اسم دامباک (Dambak) قرار گرفته است. طبق گفته تاریخ نگاران این تپه همان تپه ای است که حضرت ابراهیم از روی آن به داخل آتش انداخته شد. این قلعه نیز در حدود سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد در این مکان ساخته شده است. در داخل این قلعه دو ستون بسیار بلند وجود دارد که زیبایی خاصی را به این قلعه بخشیده و از بیشتر نقاط شهر قابل مشاهده است. این قلعه نیز جزو یکی مهمترین جاهای دیدنی شانلی اورفا به شمار می رود که برای بازدید گردشگران در دسترس است.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 7

بازارهای تاریخی شانلی اورفا (Şanlıurfa Tarihi Çarşıları)

بازارهای تاریخی شانلی اورفا که شباهت بسیار زیادی به بازار بزرگ استانبول دارد، جزو یکی از قدیمی ترین بازارها بخصوص در منطقه آناتولی به شمار می رود. این بازارها که دارای سبکی سنتی هستند امروزه بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. در داخل این بازار گردشگران می توانند از کافه و رستوران های سنتی نیز لذت ببرند و از گردش در این مکان که یکی از جاهای گردشگری شانلی اورفا خاطرات خوبی را ایجاد کنند.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 8

گوبکلی تپه (Göbeklitepe)

سایت تاریخی گوبکلی تپه که در دهه اخیر نیز کشف شده است، اکنون یکی از مهمترین جاهای دیدنی شانلی اورفا به شمار می رود و حتی علاوه بر آن توجه بسیاری از تاریخ شناسان جهان را به خود جلب کرده است. این سایت تاریخی که قدمت آن در حدود ۱۱۵۰۰ سال تخمین زده شده است، در واقع قدیمی ترین عبادتگاه کشف شده بشر تا کنون است. طبق گفته تاریخ شناسان انسان پس از روی آوردن به تمدن و یک جا نشینی شروع به عبادت کرده است اما این سایت تاریخی این ادعا را رد می کند و ثابت می کند که بشر در زمان کوچ نیز در حال عبادت بوده است.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 9

بهترین هتل های شانلی اورفا

پس از گشت و گذار در بهترین جاهای دیدنی شانلی اورفا، اولین مسئله گردشگران هتل و یا مسافرخانه های این شهر خواهد بود. در زیر لیست اسامی بهترین هتل های شانلی اورفا آورده شده است:

 • هتل نوالی (Nevali Otel)
 • هتل باغ هیلتون (Hilton Garden İnn)
 • مسافرخانه شهرزاد (Şehrezad Konagı)
 • مسافرخانه الچین (Elçin Konağı)
 • مسافرخانه آسلان (Aslan Guest House)
  جاهای دیدنی ترابزون شهر تاریخ و تمدن

برای مقایسه بهتر و قیمت های بروز هتل ها توصیه می شود به وبسایت های معتبری مانند تریواگو (Trivago) مراجعه شود.

جاهای دیدنی شانلی اورفا شهر تاریخ و فرهنگ 10

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×