Skip to content

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 19

شهر ارزروم و استان ارزروم

کشور ترکیه دارای شهرها و مناطق بسیار زیادی است که جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیار زیادی را در خود گنجانده اند. شهرهای مانند ازمیر و جاهای دیدنی ازمیر، جاهای دیدنی آدانا و… جزو بهترین های ترکیه به شمار می روند. یکی از نامهای آشنا در بین این شهرها نیز ارزروم و جاهای دیدنی ارزروم است. استان ارزروم که مرکز آن نیز شهر ارزروم است، هم از نظر تاریخی و هم از نظر فرهنگی جزو بهترین مناطق ترکیه به شمار می رود. در این مقاله نیز به بررسی و معرفی جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم خواهیم پرداخت تا خوانندگان را با زیبای های این منطقه آشنا کنیم.

چند نکته جالب در مورد شهر ارزروم نیز این است که بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا در سال ۲۰۲۱ در ارزروم به بهره برداری خواهد رسید. همچنین آجون ایلیجالی که یکی از مشهورترین چهره های تلوزیون و مدیای ترکیه است اهل ارزروم است و علاقه خاصی نیز به این شهر دارد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 1

ارزروم کجاست؟

استان ارزروم یکی از استانهای شرق ترکیه است و در منطقه آناتولی شرقی واقع شده است. جمعیت این استان ۷۷۰۰۰۰ نفر است و از نظر مساحت نیز جزو یکی از استانهای بزرگ ترکیه به شمار می رود. در نقشه زیر می توانید موقعیت ارزروم و جاهای دیدنی ارزروم را با جزئیات بررسی نمایید:

آب و هوای ارزروم

ارزروم به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه کوهستانی، دارای جنگل ها و مناطق سرسبز زیادی نیست اما جزو یکی از شهرهای مهم ترکیه در زمینه کشاورزی به شمار می رود. تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد دارد و جزو یکی از متفاوت ترین شهرهای ترکیه از نظر آب و هوا به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 2

جاهای دیدنی ارزروم

سه گنبد ارزروم (Üç Kümbetler)

این گنبدها که از زمان سلجوقیان به جا مانده اند، مقبره سه نفر از شخصیت های مهم دوران سلجوقی هستند. بزرگترین گنبد مربوط به مقبره امیر سلتوک، یکی از بزرگان زمان سلجوقی است اما دو نام دو شخص دیگر که در زیر این گنبدها دفن شده اند کشف نشده است. در کنار این سه گنبد نیز یک بنای کوچک وجود دارد که هدف از ساخت آن به طور کامل مشخص نشده است اما به گفته تاریخ شناسان این بنای کوچک احتمالا به عنوان مسجد استفاده می شده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 3

مدرسه یاقوتیه ارزروم (Yakutiye Medresesi)

این مدرسه در سال ۱۳۱۰ میلادی و در زمان ایخانان در ارزروم بنا شده است و جزو یکی از زیباترین جاهای دیدنی ارزروم به شمار می رود. این مدرسه که بزرگترین مدرسه تاریخی باقی مانده در منطقه آناتولی است و اکنون نیز از آن به عنوان موزه آثار ترکی اسلام و مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد و بر روی گردشگران باز است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 4

پارک ملی ننه خاتون ارزروم (Nene Hatun Milli Parkı)

پارک ملی ننه خاتون که جزو یکی از زیباترین جاهای دیدنی ارزروم به شمار می رود، بنای اصلی آن در واقع یادبوی است که به نام زنی به اسم ننه خاتون ساخته شده است. ننه خاتون در زمان جنگ روسیه و ترکیه شجاعت های بسیار زیادی را از خود نشان داده  و سربازان زیادی را نیز برای مقاله با روس ها پرورش داده است. مردم ارزروم نیز به ننه خاتون علاقه خاصی دارند و از او به عنوان قهرمان شهرشان یاد می کنند. مسیر گردشگری و پیاده روی پارک ملی ننه خاتون ارزروم یکی از بهترین مکان هایی است که در ارزروم قابل دیدن است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 5

آبشار تورتوم ارزروم (Tortum Şelalesi)

یکی دیگر از جاهای دیدنی ارزروم که زیبایی خاص خود را دارد، آبشار تورتوم است. این آبشار با ارتفاع ۴۸ متری خود جزو یکی از بزرگترین آبشارهای جهان نیز به شمار می رود و مرتفع ترین آبشار ترکیه نیز هست. این آبشار در انتهای دریاچه تورتوم قرار گرفته و به داخل دره ای زیبا به اسم تو (Tev) جاری می شود. در ماه های می و ژوئن میلادی این آبشار دارای بیشترین حجم از آب است که بازدید از آن در این دو ماه توصیه می شود تا زیبایی بازدید از این آبشار بزرگ دو چندان شود.

پالاندوکن ارزروم (Palandöken)

پالاندوکن یکی از جاهای دیدنی ارزروم است که دارای تفریحاتی بسیار متفاوت است. پالاندوکن که منطقه ای برفی است، بسیار توسط پیست های اسکی خود به شهرت رسیده است. پیست های پالاندوکن جزو پیست هایی با شیب بسیار زیاد به شمار می روند. اسکی، تله کابین، تیوب سواری و چندین ورزش و تفریح دیگر از جمله فعالیت هایی هستند که می توان در این منطقه بسیار زیبا انجام داد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 6

مدرسه دو مناره ارزروم  (Çift Minareli Medresesi)

این مدرسه که در زمان سلجوقیان در ارزروم بنا شده است جزو یکی از اولین مدارس و مکتب خانه های ترکیه نیز به شمار می رود. مدرسه دو مناره ارزروم که اکنون جزو یکی از مهمترین جاهای دیدنی ارزروم نیز به شمار می رود دارای داستان جالبی است. به گفته ساکنان منطقه نصف این بنا را یک معمار حرفه ای و نصف دیگر این را شاگرد همان استاد بنا کرده است. اما نصف بنای ساخته شده توسط شاگرد بسیار بهتر و چشم نوازتر از نصف دیگر است. استاد معمار نیز پس از متوجه شدن این مسئله شغل خود را رها کرده و شهر را نیز ترک کرده است.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 7

کلیسای اوشوانک (Öşvank Kilisesi)

این کلیسای تاریخی با معماری خاص خود گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند و جزو بهترین جاهای دیدنی ارزروم به شمار می رود. همچنین این کلیسا دارای معماری داخلی بسیار زیبایی نیز هست. طرح ها و نقش های دینی زیبا و خاص زیادی در اطراف دیوارهای این کلیسا رسم شده است که توجه هر بازدید کننده ای را به خود جذب می کند.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 8

در ارزروم چه بخوریم؟

از جاهای دیدنی ارزروم که بیشتر آنها مناطقی تاریخی هستند، به دلیل نزدیکی بسیاری از آنها به مرکز شهر می توان به راحتی بازدید کرد. اما در کنار جاهای دیدنی ارزروم آشنایی با غذاها و خوراکی های سنتی ارزروم نیز خالی از لطف نیست. در بین شهرهای ترکیه، ارزروم جزو یکی از شهرهای مهم از نظر غذاها و سنت های مربوط به این زمینه است. کباب جاغ (Cağ Kebabı) که یکی از معروف ترین غذاهای ترکیه است اصالاتا مربوط به ارزروم است. در کنار این نیز کوفته ها، دلمه ها،‌ کباب ها و انواع غذاهای دیگر در ارزروم شهرت خاصی دارند و امتحان آنها حداقل برای یک بار توصیه می شود.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 9

بهترین هتل ها و مسافرخانه های ارزروم

پس از گردش و تفریح و بازدید از جاهای دیدنی ارزروم اولین مسئله برای گردشگران، هتل ها و بهترین محل های اقامت در شب ها است. ارزروم نیز به دلیل داشتن گردشگران و توریست های زیاد، از نظر هتل و مهمانداری نیز پیشرفت های زیادی کرده است و هتل های با کیفیت زیادی در سراسر این شهر وجود دارد. در زیر نام چندین هتل از بهترین هتل های ارزروم نوشته شده است:

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 10
 • هتل رافو ارزروم (Rafo Otel)
 • هتل کاروانسرای ارزروم (Kervansaray Otel)
 • هتل آمیلر (Amiller Otel)
 • مجموعه آیدینر (Aydıner Resort)
 • هتل بزرگ آکچای (Büyük Akçay Otel)
 • هتل دلاور (Dilaver Otel)
  موزه آتاتورک ازمیر

بیشتر این هتل ها در مرکز شهر قرار دارند و دسترسی بسیار راحتی به سرویس های حمل و نقل عمومی دارند. همچنین یکی از بهترین گزینه های گردش و تفریح ترکیه، اجاره خودرو در ترکیه بخصوص شهرهایی مانند ارزروم است که هم دارای قیمتی مناسب و هم دارای شرایط نه چندان سختی برای تحویل خودرو اجاره شده هستند.  

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارزروم 11

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

 1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
 2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
 3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
 4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
 5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×