Skip to content

بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا (DAG)

متخصصین در ترکیه به رهبری دکتر جاهید یشیل یاپراک (Dr.Cahit Yeşilyaprak)، بزرگترین تلسکوپ اروپا را تولید می کنند! این پروژه در ارتفاعات ۳۱۷۰ متری Konak Karakaya در ارزروم واقع شده است و از سال ۲۰۱۲ طرح و استارت ساخت آن شروع شده است. قرار است تا دانشگاه آتاتورک ارزروم و دانشگاه ایشیک استانبول با همکاری یکدیگر این تلسکوپ غول پیکر ملی را تولید کنند. وضوح این تلسکوپ از وضوح تلسکوپ بسیار معروف “هابل” که اکنون در مدار زمین قرار دارد ۷ بار قویتر خواهد بود. این تسلکوپ که با نام تلسکوپ “رصدخانه شرق آناتولی” (Doğu Anadolu Gözlemevi –DAG- Teleskobu) شناخته خواهد شد براساس سیستم “آداپتیو اپتیک”  (Adaptive Optic)  فعالیت خواهد کرد.

بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا (DAG) 1

Adaptive Optics یا اپتیک سازگار چیست؟

اپتیک سازگار یا اپتیک تطبیقی (AO)، یک شگرد برای بهبود کارایی سیستم ‌های نوری با کاهش اثر اعوجاج جبهه موج است. امروزه در ساخت بسیاری از تلسکوپ های بزرگ زمینی و کاربردهای تصویربرداری از آن استفاده می‌شود. به عبارتی، در شرایط آزمایشگاهی و تئوری ما به حذف عوامل مزاحم و اتلافی پرداخته و شرایط ایده ‌آلی را برای حل مساله در نظر می‌گیریم؛ حال آنکه در اپتیک تطبیقی اثراتی نظیر آلودگی هوا، یکدست نبودن جنش عدسی‌ها، عدم بازتابندگی کامل آینه‌ها و عواملی از این دست، همگی در نتیجه نهایی که بسیار کاربردی نیز هست در نظر می‌گیریم.

اغتشاشات موجود در هوا و توربلانس‌های جوی که با سرعت هایی بسیار زیاد در مدت کوتاهی بر انتشار جبهه موج تأثیر می‌گذارند، همواره مشکل بزرگی برای رصدگران بوده است، زیرا باعث کاهش توان تفکیک می‌شود، اما همین پدیده که برای رصدگران چشم غیرمسلح ناخوشایند است، برای رصد با ابزارهایی مانند دوربین و تلسکوپ شدیدتر شده و تا حدودی به امری اجتناب ناپذیر بدل می‌شود؛ برای همین رصدخانه ‌های مطرح زمینی جهان برای آنکه بتوانند تصاویر خوبی از آسمان تهیه کنند، مجبورند پول کلانی خرج کنند. یکی از مواردی که به شدت باعث بهبودی تصاویر آسمان می‌شود، فناوری اپتیک تطبیقی است. در این روش معمولاً لیزر بسیار نیرومندی (تا حدودی شبیه نشانگر یا Pointer) به آسمان نشانه می‌رود. انتهای مسیر این لیزر در جو زمین به صورت یک ستاره دیده می‌شود. اختلالات جوی منجر به تغییرات ظریفی در شکل ستاره مجازی شده و سیستم تنظیم فوکوس، فوکوس تصاویر را تنظیم و تصحیح می‌کند.

بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا (DAG) 2

متخصصان می گویند که این تلسکوپ عظیم، صاحب برترین میزان وضوح آسترونومیک در میان تلسکوپهای موجود در اروپا و حتی به نوعی در جهان خواهد بود. “تلکسوپ داغ” با قطری در حدود ۴ متر از قابلیت رصد تصویری و انوار ماوراء بنفش برخوردار خواهد بود. ساخت این تلسکوپ و گنبد رصدخانه آن از سوی وزارت توسعه ترکیه تحت حمایت قرار گرفته است.

آخرین اخبار مربوط به رصدخانه DAG

آخرین شنیده ها طبق اخبار مربوط به DAG در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی حاکی از آن است که قسمت عمده ی این پروژه به اتمام رسیده و چیزی به افتتاح آن باقی نمانده است. گفته میشود ۹۰ درصد از پروژه DAG رو به اتمام است و فقط ریزه کاری های تاسیساتی پروژه  باقی مانده است.

در این پروژه به خاطر شرایط اقلیمی منطقه ارزروم، عوامل پروژه فقط ۵ ماه از سال قادر به فعالیت برای ساخت آن هستند و قرار است بعد از اینکه کمبودهای مربوط به پروژه برطرف گردید، بعد از تست های اپتیک، اولین نور دریافتی از فضا در اواخر سال ۲۰۲۱ توسط DAG رصد گردد. این پروژه جزو پروژه های چشم انداز سال ۲۰۲۳  ترکیه است و قرار است زمستان سال جدید میلادی از لحاظ مقاومتی و سایر شرایط امنیتی مربوط به فصل سرما تست شود.

بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا (DAG) 3

طی مصاحبه ای که با مدیر پروژه DAG دکتر جاهید یشیل یاپراک (Dr.Cahit Yeşilyaprak) انجام شد، معلوم شد که ادامه کارهای مربوط به پروژه از اوایل تابستان سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت. وی همچنین گفت:

” تقریبا سایر کارهای مربوط به ساخت ساختمان پروژه به اتمام رسیده است و تنها ریزه کاری های مربوط به کارهای تاسیساتی باقی مانده است که اوایل سال جدید به پایان خواهیم رساند. طی سال ۲۰۲۱ آینه تلسکوپ خواهد رسید و به خاطر حساس بودن کار جابجایی مربوط به این آینه تا حد امکان جاده باید صاف و یکنواخت باشد تا هیچ گونه صدمه ای به آن وارد نشود. گنبد رصدخانه را نیز از بیرون به صورت کامل پوشانده ایم تا از بی نقصی آن در فصل زمستان مطمئن شویم. طی سال ۲۰۲۰ نیز نواقص مربوط به گنبد تکمیل خواهند شد و بعد از انجام تست های پایانی در ایتالیا تلسکوپ به ترکیه وارد خواهد شد. بنا به درخواست دولت ترکیه مبنی بر آزمایشات کارخانه قبل ارسال تلسکوپ، قرار است در ایتالیا قبل از اینکه تلسکوپ به ترکیه ارسال شود در داخل حوضچه بتن برپا شده و تست شود. پس از طی این روند، طبق برنامه ریزی انجام شده تلسکوپ و وسایل مربوط به آن وارد ترکیه خواهند شد و در مکان مورد نظر به بالای ساختمان حمل می شوند که پروسه ای بسیار حساس است. در انتها بعد از انجام تست های مربوط به اپتیک امیدواریم طی اواخر سال ۲۰۲۱ اولین نور دریافتی از فضا را رصد کنیم “

بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا (DAG) 4

از این که در این مقاله ما را همراهی کردید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین در جهت ارائه هر چه بهتر خدمات به شما عزیزان، میتوانید نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ۱۱۸ ترکیه اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.