Skip to content

عمارت آتاتورک ترابزون

عمارت آتاتورک ترابزون 15

موزه و عمارت آتاتورک ترابزون

اگر در شهر ترابزون و یا شهرهای اطراف ترابزون به گردش و سیاحت بپردازید، جاها و جاذبه های زیادی را باید در لیست گردشگری خود قرار دهید. مکان هایی مانند اوزون گل ترابزون، صومعه سوملا ترابزون، پارک میدان ترابزون و… جزو جاذبه هایی خواهند بود که حتما باید از آنها دیدن کرد. اما یکی از مهمترین جاهای دیدنی ترابزون دیگر نیز، موزه و عمارت آتاتورک ترابزون خواهد بود. این بنا که جزو یکی از بناهای زیبا و تاریخی در منطقه به شمار می رود، در بین گردشگران داخلی و خارجی بسیار محبوب است که در این مقاله به بررسی این بنا می پردازیم.

عمارت آتاتورک ترابزون 1

عمارت آتاتورک ترابزون کجاست؟

عمارت آتاتورک ترابزون یا همان موزه آتاتورک ترابزون در منطقه اورتاحصار (Ortahisar) ترابزون، در خیابان سویوکسو (Soğuksu) و در جاده آتا قرار دارد. این بنا که در منطقه ای بالاتر از سطح ساخته شده است، کاملا مشرف به شهر است و می توان تمام نقاط شهر ترابزون را از اطراف عمارت آتاتورک دید.

تاریخ عمارت آتاتورک ترابزون

این بنا در تاریخ ۱۸۹۰ توسط فردی به اسم کنستانتین کابایانیدیس ساخته شد. این بنا که ویلای شخصی او بود جزو یکی از زیباترین خانه های منطقه بود. در سال ۱۹۲۳ و با ورود حکومت جمهوری ترکیه به صحنه، این ملک به عنوان اموال دولت ثبت شد. پس از آن و در سال ۱۹۲۴ زمانی که رهبر بزرگ ترکیه، آتاتورک برای اولین بار به ترابزون آمد و در حال گردش در منطقه سویوکسو ترابزون بود با دیدن این بنا به آن علاقه مند می شود. سپس در دو سفر از سفرهای بعدی خود یعنی در سالهای ۱۹۳۱ و ۱۹۳۷ در این مکان اقامت می کند.

عمارت آتاتورک ترابزون 2

این مکان که در سال ۱۹۳۱ توسط انجمن شهری ترابزون به نام آتاتورک انتقال داده شده بود، پس از مرگ وی به خواهر آتاتورک، خانم مقبوله (Makbule) انتقال یافت. سپس در سال ۱۹۴۳ این بنا از طرف شهرداری ترابزون خریده می شود و در همان سال موزه آتاتورک در آن افتتاح می گردد.

عمارت آتاتورک ترابزون 3

وصیت نامه آتاتورک در عمارت آتاتورک ترابزون

طبق گفته ها و شواهد موجود، در سال ۱۹۳۷ زمانی که آتاتورک برای آخرین بار به ترابزون آمده بود و در عمارت آتاتورک فعلی در حال سکونت بود، تصمیم بر نوشتن وصیتنامه خود کرد. او در وصیتنامه خود تمام اموال و دارایی خود را وقف مردم ترکیه کرد و لیست تمام دارایی هایش را نیز در همان وصیتنامه نوشت. این داستان یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران به عمارت آتاتورک ترابزون و اهمیت این بنای تاریخی شده است.

عمارت آتاتورک ترابزون 4

بخش های عمارت آتاتورک ترابزون

این بنا از دو طبقه تشکیل شده است که در طبقه اول آن سالن میهمان، سالن وصیت، آشپزخانه، سالن غذاخوری و پاسیو قرار دارد. در طبقه دوم نیز اتاق جلسه، اتاق کار، اتاق استراحت، اتاق خواب، حمام، سرویس بهداشتی و دو بالکن در دو طرف ساختمان است. یک نکته جالب دیگر در مورد این بنا این است که یک زیرزمین مخفی در زیر آن وجود دارد که از بخش اتاق میهمان طبقه اول می توان به آن دسترسی پیدا کرد. این زیرزمین به یک راهرو ۱۵۰ متری وصل می شود که درب دیگر آن کمی دورتر از عمارت و در وسط جنگل است و احتمالا برای فرار در موقع جنگ یا حوادث ساخته شده است.

عمارت آتاتورک ترابزون 5

نحوه دسترسی و قیمت بلیط

بهترین نحوه دسترسی و رسیدن به عمارت آتاتورک ترابزون، استفاده از مینی بوس است که شهرداری ترابزون برای مسافران قرار داده است تا آنها را به عمارت برسانند. این مینی بوس ها که همه ساعت در حال ارائه خدمات هستند در مرکز شهر و در چند نقطه مهم دیگر شهر حاضر هستند. به دلیل دور نبودن عمارت آتاتورک از مرکز شهر، استفاده از تاکسی نیز چندان هزینه بر نخواهد بود و می تواند راحت ترین طریقه دسترسی به این عمارت باشد.

عمارت آتاتورک ترابزون 6

قیمت بلیط  موزه و عمارت آتاتورک نیز برای گردشگران ۸ لیر و برای دانشجویان و دانش آموزان ۴ لیر است. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که عکسبرداری از داخل این بنا به دلیل حساسیت وسایل موجود در آن مجاز نیست.

عمارت آتاتورک ترابزون 7

  شهر زیبا و توریستی آلاچاتی ازمیر

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بهترین مراکز اسپا و ماساژ استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×