Skip to content

موزه ایاصوفیه ترابزون

موزه ایاصوفیه ترابزون 14

موزه ایاصوفیه ترابزون از دیدنی های تاریخی

شهر ترابزون که یکی از مقاصد مهم گردشگران در ترکیه است، دارای مکان های گردشگری زیادی است. جاذبه های تاریخی مانند صومعه سوملا ترابزون، قلعه ترابزون، بزتپه ترابزون و… همگی جزو مهمترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ترابزون هستند و سالانه هزاران گردشگر خارجی و داخلی را به خود جذب می کنند. یکی دیگر از این جاذبه های گردشگری تاریخی در ترابزون موزه ایاصوفیه ترابزون است که در این مقاله این بنای زیبا و مهم را معرفی خواهیم کرد.

موزه ایاصوفیه ترابزون 1

تاریخ موزه ایاصوفیه ترابزون

این بنای بزرگ در زمان امپراطوری ترابزون حدودا در بین سالهای ۱۲۶۳-۱۲۳۸ و حکومت پادشاه مانوئل اول در این منطقه بنا شده است. در طی سالها این بنا دچار تغییرات زیادی شده است. در ابتدا از این مکان به عنوان کلیسا استفاده می کردند اما بعدها، یعنی پس از فتح ترابزون توسط سلطان محمد فاتح در سال ۱۵۸۴ این بنا به عنوان مسجد شناخته شد. در زمان حمله روس ها به ترابزون و اشغال این منطقه، دوباره از این بنا به عنوان کلیسا و حتی برای مدتی از آن به عنوان انبار مهمات استفاده کردند.

سپس پس از ورود جمهوری ترکیه، این بنا به موزه ایاصوفیه ترابزون تغییر هویت یافت اما سپس دوباره در سال ۲۰۱۳ با اقامه اولین نماز جمعه پس از سالهای دراز، دوباره کاربری مسجد به خود گرفت و بر روی مسلمانان و گردشگران باز شد.

موزه ایاصوفیه ترابزون 2

معماری موزه ایاصوفیه ترابزون

به گفته باستان شناسان و معماران، این بنا از معماری بیزانس الهام گرفته شده است و شباهت های بسیاری به سایر مساجد و بناهای تاریخی همچون مسجد سلطان احمد که یکی از مهمترین جاهای دیدنی استانبول است دارد. موزه ایاصوفیه ترابزون دارای سه ورودی مختلف از سه جهت است که این ویژگی نیز جزو یکی از ویژگی های معماری های دوران بیزانس است. قسمت اصلی این بنا که قبه بزرگ وسط آن است، به شکل ۱۲ ضلعی ساخته شده است و شیوه ساخت آن به نحوی است که باعث استقامت بیشتر بنا می شود.

موزه ایاصوفیه ترابزون 3

البته طبق تعداد دیگری از نظریه های باستان شناسان این بنا از سبک معماری حکومت سلجوقیان نیز الهام گرفته است و قسمت هایی از آن بخصوص رواق های ورودی،‌ بسیار شبیه به معماری سلجوقی هستند. همچنین در داخل مسجد، از سنگ های موزائیکی نقاشی شده ای استفاده شده است که هر قسمت از آنها داستانی را از پیامبران و یا افراد بزرگ تاریخی روایت می کنند و جزو یکی از مهمترین نکاتی هستند که گردشگران را به موزه ایاصوفیه ترابزون می آورند.

موزه ایاصوفیه ترابزون 4

زمان های بازدید از موزه ایاصوفیه ترابزون

همانطور که گفته شد از سال ۲۰۱۳ به بعد از این مکان به عنوان مسجد استفاده می شود اما قسمت های تاریخی آن، همچنان به عنوان موزه استفاده می شوند. بخش هایی که از آن به عنوان مسجد استفاده می شود همه روزه و همه ساعت بر روی گردشگران باز است اما سالن های موزه، بین ساعات ۹ تا ۱۷ بر روی گردشگران باز است و قسمت بلیط آن نیز برای هر شخص ۸ لیر است.

موزه ایاصوفیه ترابزون 5

موقعیت موزه ایاصوفیه ترابزون

موزه ایاصوفیه ترابزون در محله فاتح منطقه اورتاحصار (Ortahisar) ترابزون که یکی از مناطق مهم ترابزون نیز هست قرار دارد. این منطقه که از نظر تاریخی نیز اهمیت فراوانی دارد جزو یکی از مقصد گردشگران برای اقامت نیز به شمار می رود. برای درک بهتر می توانید موقعیت این موزه را بر روی نقشه مشاهده کنید:

راه های دسترسی به موزه ایاصوفیه ترابزون

بهترین راه رسیدن به موزه ایاصوفیه ترابزون از مرکز شهر یا همان پارک میدان ترابزون، استفاده از مینی بوس ها و اتوبوس های شهری است که از مرکز شهر به سمت محله فاتح در حال حرکت هستند. استفاده از تاکسی و خودرو شخصی نیز می تواند جزو یکی از گزینه های موجود باشد زیرا در داخل شهر ترابزون ترافیک چندان زیادی وجود ندارد و در کنار آن اجاره خودرو در ترکیه بخصوص شهرهایی مانند ترابزون بسیار مقرون بصرفه خواهد بود.

موزه ایاصوفیه ترابزون 6

همچنین در صورت علاقه، هتل ها و رستوران های محبوب بسیار زیادی در نزدیکی موزه ایاصوفیه ترابزون وجود دارند که گردشگران می توانند از آنها نیز استفاده کرده و لذت سفر در ترابزون را چندین برابر کنند. همچنین به دلیل قرار گرفتن این موزه در نزدیکی دریا امکان بازدید از جاده های کنار دریا و قدم زدن در آن همراه با بازدید از این موزه امکان پذیر خواهد بود.

موزه ایاصوفیه ترابزون 7
  موزه باستان شناسی ازمیر

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  برج دختر استانبول

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×