Skip to content

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 19

تحصیل در دانشگاه های برتر ترکیه

همانطور که می دانید دانشگاه های برتر ترکیه نیز همانند دانشگاه های سایر کشورهای جهان دارای رتبه های برتر و شهرت گسترده ای هستند. برخی از آن ها بین ۵۰۰ دانشگاه برتر و یا حتی ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند و برخی دیگر نیز به عنوان مثال در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

علت محبوبیت تحصیل در ترکیه را می ‌توان در ارائه‌ ی خدمات نسبتا ارزان و باکیفیت (به عنوان مثال شهریه دانشگاه های استانبول در مقابل امکانات آن ها) و نیز پرداخت کمک هزینه ‌های تحصیلی، مسکن، بیمه‌ ی درمانی و هزینه‌ های سفر در برخی موارد دانست.

دانشگاه های استانبول و شهریه آن ها

یکی از مهمترین سوالات افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند سوالاتی درباره آزمون یوس، آزمون ست (SAT)، آزمون تومر (TOMER) و چگونگی شرکت در آن ها و اطلاعات زیادی درباره آن ها است. آزمون یوس قسمتی از آزمون ورودی برای تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه بخصوص دانشگاه های برتر ترکیه  به شمار می رود و در مواردی دارای اهمیت بسیار بیشتری از سایر آزمون ها دارد.

دانشگاه های ترکیه به دلیل پرورش برخی از دانشجویان تیزهوش در سراسر جهان نیز شناخته شده اند. ترکیه چندین کالج و دانشگاه خصوصی و دولتی دارای رتبه بالا دارد تا شما تحصیلات کارشناسی، کارشناسی ارشد، یا دکتری خود را دنبال کرده و در برخی از بهترین دانشکده های حقوق، تجارت، مدیریت، مهندسی، پزشکی و پیراپزشکی ترکیه به تحصیلتان ادامه دهید. در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با فهرست به روز (۲۰۲۰-۲۰۲۱) ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی (QS) آشنا کنیم.

دانشگاه های برتر ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به نسبت دانشگاه‌ های دولتی این کشور بیشتر است ولی از طرفی به نسبت دیگر دانشگاه‌های خصوصی اروپا این دانشگاه‌ ها بسیار ارزان ‌قیمت ‌اند. دپارتمان تحصیل ترکیه ۱۱۸ به عنوان طرف قرارداد دانشگاه های خصوصی، بورسیه تحصیلی در ترکیه را با درصد بالا برای متقاضیان فراهم کرده است که به هیچ عنوان از نظر مالی متحمل فشار نشوند.

آسان ترین و کم هزینه ترین راه مهاجرت همیشه مهاجرت تحصیلی بوده است؛ از این رو، تمامی دانشگاه های خصوصی طرف قرارداد دپارتمان تحصیل ترکیه ۱۱۸، دانشگاه های بین المللی هستند که به راحتی بعد از ۱ یا ۲ سال، امکان انتقالی از طریق Erasmus به دانشگاه های اروپا، استرالیا، کانادا و آمریکا را برای دانشجویان فراهم می سازند.

دانشگاه های خصوصی استانبول فرصت خوبی در این زمینه ارائه می‌کنند تا شما بتوانید با هزینه ‌ای معقول در رشته موردعلاقه ‌تان با بهترین کیفیت تحصیلی امکان ‌پذیر در سطح جهانی، تحصیل کنید. بورسیه های تحصیلی این دانشگاه ها بین ۲۰ الی ۱۰۰٪ هستند و اخذ پذیرش و بورسیه های تحصیلی بین ۲ الی ۴ روز کاری انجام می شود. این بورسیه های تحصیلی برای تمامی رشته های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، پزشکی، دندان پزشکی و پیراپزشکی اعطا می شود.

دپارتمان تحصیل ترکیه ۱۱۸، صفر تا ۱۰۰ تحصیل شما را تنها طی ۲ روز انجام می دهد. تمامی مدارک تحصیلی طی ۲۴ ساعت ترجمه و به دانشگاه ارائه می شود و طی ۲۴ ساعت آینده پذیرش متقاضیان از دانشگاه مربوطه با بورسیه ی تحصیلی از دانشگاه اخذ می گردد. امکان تحصیل متقاضیان در هر رشته ای هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی با بورس تحصیلی وجود دارد. امکان پرداخت اقساطی شهریه های برخی از این دانشگاه ها نیز برای متقاضیان مقدور می باشد. لازم به ذکر است که این دانشگاه ها مورد تایید ایران نیستند اما امکان کار و ادامه ی تحصیل را در ترکیه و سایر کشورهای جهان فراهم می سازند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 1

رنکینگ دانشگاه های برتر ترکیه (۲۰۲۰-۲۰۲۱)

این رتبه بندی در سال ۲۰۲۰ برای دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities صورت گرفته است. سایت معتبر topuniversities هر ساله بر اساس فاکتور های علمی خود به دانشگاه های معتبر هر کشور امتیاز دهی می کند و لیست برترین دانشگاه های هر کشور را انتشار می کند. در این مطلب مشاهده خواهیم کرد که در مقایسه با سال قبل دانشگاه های برتر ترکیه در حد چند پله جایگاه های خود را از دست داده و کمی تضعیف شده اند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 2

رنکینگ جهانی دانشگاه کوچ – Koç University

دانشگاه کوچ (Koç University) یکی از دانشگاه های برتر ترکیه است و در رده بندی بهترین دانشگاه های جهان (رتبه بندی QS) از دیدگاه وبسایت topuniversities در سال ۲۰۲۰ در رتبه ۴۵۱ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول ترکیه تأسیس شد و به نام موسس خود وهبی کوچ نامگذاری شد. دانشکده های این دانشگاه متشکل از محققان ارشد ترکیه و دکترا از موسسات پژوهشی نخبه در سراسر جهان است.

  دانشگاه آنکارا

بیشتر اعضای هیئت علمی تمام وقت دارای مدرک دکترا از دانشگاه های برتر جهان هستند. از زمان تأسیس، دانشگاه كوچ به یكی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه تبدیل شده است كه با كمك های قابل توجه در افزایش آموزش، دانش و خدمات در داخل و خارج از كشور متمایز است. دانشگاه کوچ با الگوریتم هنرهای لیبرال خود تضمین می کند که دانشجویان ضمن دستیابی به تخصص در یک رشته آکادمیک خاص، تحصیلات متنوع و جامع را دریافت کنند.

  دانشگاه آنکارا

دانشجویان ملزم به تکمیل یک برنامه جامع هسته ای لیبرال و ایجاد تخصص در زمینه های منتخب خود از طریق برنامه های انتخابی بصورت جداگانه هستند. همکاری با موسسات بین المللی و همچنین سخنرانی های دانشگاهیان مشهور و رهبران تجارت بین المللی، همچنین به کیفیت آموزش در دانشگاه Koç کمک می کند. مأموریت تحقیقاتی دانشگاه کوچ به منظور کمک به دانش و تأثیرگذاری بر تحولات فکری، فناوری، اقتصادی و اجتماعی در مقیاس جهانی است.

اعضای هیئت علمی هم به صورت جداگانه و هم در تیم های متضمن طراحی استراتژیک در زمینه های خود مشارکت می کنند. این دانشگاه از نظر رتبه‌ بندی QS سال ۲۰۱۷ در رتبه ۴۵۱-۴۶۰، در سال ۲۰۱۸، در رتبه ۴۳۱-۴۴۰ و در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۴۴۸ برترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

دانشگاه کوچ همچنین نهمین دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 3

رنکینگ جهانی دانشگاه بیلکنت – ‌Bilkent University

دانشگاه بیلکنت (‌Bilkent University) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۵۰۱-۵۱۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه بیلکنت همچنین ششمین دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) است.

دانشگاه بیلکنت در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است. این دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصی، در شهر آنکارا واقع شده است. اسم این دانشگاه بر گرفته از کلمه‌ Billim kenti  به معنای شهر دانش است. این دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه ‌بندی موسسه‌ تایمز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، رتبه‌ ۲۰۴ جهان و در سال ۲۰۱۵، در رتبه‌ ۲۵۵-۲۰۱ جهان قرار دارد.

همچنین دانشگاه بیلکنت بر اساس رتبه‌ بندی QS وبسایت topuniversities در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۴۱۱-۴۲۰، در سال ۲۰۱۸، در رتبه ۴۳۰-۴۲۱ و در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۴۵۶ قرار گرفته است. لازم به ذکر است که آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌‌گیرد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 4

رنکینگ جهانی دانشگاه سابانجی – Sabanci University

دانشگاه سابانجی (Sabanci University) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۵۲۱-۵۳۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه سابانجی یکی دیگر از دانشگاه های برتر ترکیه است و همچنین سیزدهمین دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) است.

آموزش در دانشگاه سابانجی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و از نظر سطح کیفیت آموزشی و تحقیقاتی در رتبه‌ بالایی قرار دارد. این دانشگاه از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌ هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌ مدیریت و مدرسه‌ زبان، از جمله‌ دانشکده‌ های این دانشگاه برتر ترکیه هستند. این دانشگاه از نظر رتبه ‌بندی جهانی QS سال ۲۰۱۷، در رتبه‌ ۴۴۱-۴۵۰، در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۴۶۱-۴۷۰ و در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۵۰۱-۵۱۰ قرار گرفته است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 5

رنکینگ جهانی دانشگاه فنی خاورمیانه – Middle East Technical University

دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) یا (ODTÜ) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۵۹۱-۶۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) دومین دانشگاه برتر ترکیه بعد از دانشگاه بغازیچی است. دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا واقع شده است و در فهرست ۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه نیز قرار دارد.

این دانشگاه در زمینه‌ علوم پایه و مهندسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کلیه‌ دروس‌ در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه ۴۵ رشته‌ کارشناسی و پنج دانشکده معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی و مهندسی دارد. افرادی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند، باید مدرک آیلتس (IELTS) یا مدرک تافل (TOEFL) داشته باشند و در صورت نداشتن این مدارک، باید نمره قابل قبول این دانشگاه را در امتحان تعیین سطح زبان به دست آورند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 6

رنکینگ جهانی دانشگاه بوغازیچی – Boğaziçi University

دانشگاه بوغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۶۵۱-۷۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) اولین و برترین دانشگاه ترکیه شناخته شده است.

  تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰

دانشگاه بوغازیچی در سال ۱۸۶۳ در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه سابقه ‌‌ای طولانی‌ در میان دانشگاه ‌های ترکیه دارد. دانشگاه بوغازیچی در رتبه‌ بندی QS سال ۲۰۱۷ در رتبه ۵۰۰-۴۹۱ قرار داشت. دانشگاه Boğaziçi  یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و از دانشکده ‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی تشکیل شده است و رشته ‌هایی مانند علوم اجتماعی، هنر و علوم مهندسی در آن رونق بسیاری دارند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 7

رنکینگ جهانی دانشگاه فنی استانبول – Istanbul Technical University

دانشگاه فنی استانبول به عنوان یکی دیگر از دانشگاه های برتر ترکیه در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Teknik Üniversitesi) در رتبه ۶۵۱-۷۰۰لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه یک دانشگاه بین‌المللی و دولتی بوده و بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) سومین دانشگاه برتر ترکیه است. در سال ۲۰۰۹ از طرف موسسه ‌ی THES رتبه‌ ۱۰۸ را در میان دانشگاه‌ های فنی دنیا کسب کرده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS سال ۲۰۱۷، در رتبه ۶۰۱-۶۵۰ قرار دارد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 8

رنکینگ جهانی دانشگاه قاضی – Gazi university

دانشگاه قاضی (Gazi university) هم در فهرست دانشگاه های برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در رتبه بندی مربوط به سال ۲۰۲۰ رتبه ۸۴۱ برترین دانشگاه های جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه همچنین بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) هفدهمین دانشگاه برتر ترکیه شناخته شده است.

  مهد کودک های ترکیه

دانشگاه قاضی ابتدا در سال ۱۹۲۶ توسط آتاتورک در قالب موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالی است. در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه ‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷، در ردیف ۸۰۱-۱۰۰۰ قرار دارد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 9

رنکینگ جهانی دانشگاه حاجت تپه – Hacettepe University

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا واقع شده است و یکی دیگر از دانشگاه های برتر ترکیه است. همچنین این دانشگاه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) به عنوان چهارمین دانشگاه برتر ترکیه شناخته می شود.

دانشگاه علوم پزشکی حاجت تپه بسیار معروف بوده و جزو برترین دانشگاه های پزشکی ترکیه است. این دانشگاه ۵ مرکز آموزشی دارد. قسمتی از این دانشگاه در منطقه Beytepe  قرار دارد و شامل دانشکده‌ اقتصاد، بازرگاني، علوم آموزشي، مهندسي، هنرهاي زيبا، ادبيات و علوم در فضایی به اندازه‌ ۶ میلیون متر مربع می‌شود. این دانشگاه از نظر رتبه ‌‌بندی جهانی سال ۲۰۱۹ نیز در رتبه‌ ۸۰۱-۱۰۰۰ گرفته است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 10

رنکینگ جهانی دانشگاه آنکارا – Ankara University

در سال ۲۰۲۰بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi) در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه آنکارا اولین دانشگاه ترکیه است و یکی از دانشگاه های برتر ترکیه محسوب می شود. همچنین این دانشگاه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) به عنوان هفتمین دانشگاه برتر ترکیه شناخته می شود.

این دانشگاه در سال ۱۹۲۵ ساخته شده است. این دانشگاه کار خود را با رشته‌ حقوق آغاز کرد و ۱۵ دانشکده و ۳۱ موسسه‌ تحقیقاتی دارد. دانشگاه آنکارا ترکیه دارای دانشکده ‌هایی در محله‌ های مختلف است. تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌ شود. این دانشگاه کتابخانه‌ بزرگی دارد که میلیون ‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است و از این حیث بسیار معروف است. این دانشگاه از نظر رتبه ‌‌بندی جهانی در سال های  ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز در رتبه‌ ۸۰۱-۱۰۰۰ گرفته است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 11

رنکینگ جهانی دانشگاه استانبول – Istanbul University

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰  لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی بوده و یکی از دانشگاه های برتر ترکیه محسوب می شود. همچنین این دانشگاه بر اساس رتبه بندی وب سایت (Best Global Universities in Turkey) به عنوان هشتمین دانشگاه برتر ترکیه شناخته می شود.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ نیز از نظر رتبه ‌بندی جهانی در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد. دانشگاه استانبول از ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس تشکیل شده است. دانشگاه استانبول که در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد، هر سال بیش از ۶۰ هزار دانشجوی کارشناسی و ۸۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 12

منبع: topuniversities.com

جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان 118 ترکیه شماره واتساپ خود را وارد کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اشتراک گذاری این مطلب

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

1 نظر

  1. ۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه 26

    سلام اگر برای تحصیل در رشته معماری درمقطع دکترا می خواهم در یکی از دانشگاههای برتر ترکیه تحصیل کنم چکار باید بکنم . هزینه آن چقدر است .آیا می توان پذیرش تحصیلی گرفت؟ از چه زمانی اقدام و شروع به تحصیل کنم و چه مدارکی نیاز دارند؟


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در ترکیه تماس بگیرید. 
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود را به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.
  5. ما در استانبول اروپایی، شهر آلانیا و آنتالیا فعال هستیم.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، می توانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید. 

×