Skip to content

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی

ترکیه نیز همانند سایر کشورهای جهان دانشگاه هایی که دارای رتبه های برتر و شهرت گسترده ای هستند را در خود جای داده است و برخی از آن ها نیز بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. علت محبوبیت دانشگاه های ترکیه را می‌توان در ارائه‌ی خدمات تحصیلی نسبتا ارزان و باکیفیت و نیز پرداخت کمک هزینه ‌های تحصیلی، مسکن، بیمه‌ی درمانی و هزینه‌ های سفر در برخی موارد دانست. همچنین این دانشگاه ها به دلیل پرورش برخی از دانشجویان تیزهوش در سراسر جهان نیز شناخته شده اند. ترکیه چندین کالج و دانشگاه خصوصی و دولتی دارای رتبه بالا دارد تا شما تحصیلات کارشناسی، کارشناسی ارشد، یا دکتری خود را دنبال کرده و در برخی از بهترین دانشکده های حقوق، تجارت، مدیریت، مهندسی، پزشکی و پیراپزشکی ترکیه به تحصیلتان ادامه دهید. در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی آشنا کنیم.

رنکینگ دانشگاه های برتر ترکیه (۲۰۲۰)

این رتبه بندی در سال ۲۰۲۰ برای دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities صورت گرفته است. سایت معتبر topuniversities هر ساله بر اساس فاکتور های علمی خود به دانشگاه های معتبر هر کشور امتیاز دهی می کند و لیست برترین دانشگاه های هر کشور را انتشار می کند. در این مطلب مشاهده خواهیم کرد که در مقایسه با سال قبل دانشگاه های برتر ترکیه در حد چند پله جایگاه های خود را از دست داده و کمی تضعیف شده اند.

رنکینگ جهانی دانشگاه کوچ – Koç University

دانشگاه کوچ (Koç University) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۴۵۱ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول ترکیه تأسیس شد و به نام موسس خود وهبی کوچ نامگذاری شد. دانشکده های این دانشگاه متشکل از محققان ارشد ترکیه و دکترا از موسسات پژوهشی نخبه در سراسر جهان است. بیشتر اعضای هیئت علمی تمام وقت دارای مدرک دکترا از دانشگاه های برتر جهان هستند. از زمان تأسیس، دانشگاه كوچ به یكی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه تبدیل شده است كه با كمك های قابل توجه در افزایش آموزش، دانش و خدمات در داخل و خارج از كشور متمایز است. دانشگاه کوچ با الگوریتم هنرهای لیبرال خود تضمین می کند که دانشجویان ضمن دستیابی به تخصص در یک رشته آکادمیک خاص، تحصیلات متنوع و جامع را دریافت کنند. دانشجویان ملزم به تکمیل یک برنامه جامع هسته ای لیبرال و ایجاد تخصص در زمینه های منتخب خود از طریق برنامه های انتخابی بصورت جداگانه هستند. همکاری با موسسات بین المللی و همچنین سخنرانی های دانشگاهیان مشهور و رهبران تجارت بین المللی، همچنین به کیفیت آموزش در دانشگاه Koç کمک می کند. مأموریت تحقیقاتی دانشگاه کوچ به منظور کمک به دانش و تأثیرگذاری بر تحولات فکری، فناوری، اقتصادی و اجتماعی در مقیاس جهانی است. اعضای هیئت علمی هم به صورت جداگانه و هم در تیم های متضمن طراحی استراتژیک در زمینه های خود مشارکت می کنند. این دانشگاه از نظر رتبه‌ بندی QS سال ۲۰۱۷ در رتبه ۴۵۱-۴۶۰، در سال ۲۰۱۸، در رتبه ۴۳۱-۴۴۰ و در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۴۴۸ برترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 1
دانشگاه کوچ

رنکینگ جهانی دانشگاه بیلکنت – ‌Bilkent University

دانشگاه بیلکنت (‌Bilkent University) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۵۰۱-۵۱۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه بیلکنت ترکیه اولین دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است. این دانشگاه غیرانتفاعی و خصوصی، در شهر آنکارا واقع شده است. اسم این دانشگاه بر گرفته از کلمه‌ Billim kenti  به معنای شهر دانش است. این دانشگاه برتر ترکیه بر اساس رتبه ‌بندی موسسه‌ تایمز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، رتبه‌ ۲۰۴ جهان و در سال ۲۰۱۵، در رتبه‌ ۲۵۵-۲۰۱ جهان قرار دارد. همچنین دانشگاه بیلکنت بر اساس رتبه‌ بندی QS وبسایت topuniversities در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۴۱۱-۴۲۰، در سال ۲۰۱۸، در رتبه ۴۳۰-۴۲۱ و در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۴۵۶ قرار گرفته است. لازم به ذکر است که آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌‌گیرد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 2

رنکینگ جهانی دانشگاه سابانجی – Sabanci University

دانشگاه سابانجی (Sabanci University) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۵۲۱-۵۳۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه سابانجی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است. آموزش در دانشگاه سابانجی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و از نظر سطح کیفیت آموزشی و تحقیقاتی در رتبه‌ بالایی قرار دارد. این دانشگاه از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌ هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌ مدیریت و مدرسه‌ زبان، از جمله‌ دانشکده‌ های این دانشگاه برتر ترکیه هستند. این دانشگاه از نظر رتبه ‌بندی جهانی QS سال ۲۰۱۷، در رتبه‌ ۴۴۱-۴۵۰، در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۴۶۱-۴۷۰ و در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۵۰۱-۵۱۰ قرار گرفته است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 3

رنکینگ جهانی دانشگاه فنی خاورمیانه – Middle East Technical University

دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) یا (ODTÜ) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۵۹۱-۶۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا واقع شده است و در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در زمینه‌ علوم پایه و مهندسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کلیه‌ دروس‌ در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه ۴۵ رشته‌ کارشناسی و پنج دانشکده معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی و مهندسی دارد. افرادی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند، باید مدرک آیلتس (IELTS) یا مدرک تافل (TOEFL) داشته باشند و در صورت نداشتن این مدارک، باید نمره قابل قبول این دانشگاه را در امتحان تعیین سطح زبان به دست آورند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 4

رنکینگ جهانی دانشگاه بوغازیچی – Boğaziçi University

دانشگاه بوغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۶۵۱-۷۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه بوغازیچی در سال ۱۸۶۳ در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه سابقه ‌‌ای طولانی‌ در میان دانشگاه ‌های ترکیه دارد. دانشگاه بوغازیچی در رتبه‌ بندی QS سال ۲۰۱۷ در رتبه ۵۰۰-۴۹۱ قرار داشت. دانشگاهBoğaziçi  یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و از دانشکده ‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی تشکیل شده است و رشته ‌هایی مانند علوم اجتماعی، هنر و علوم مهندسی در آن رونق بسیاری دارند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 5

رنکینگ جهانی دانشگاه فنی استانبول – Istanbul Technical University

در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Teknik Üniversitesi) در رتبه ۶۵۱-۷۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه بین‌المللی و دولتی است که در شهر استانبول قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۹ از طرف موسسه‌ی THES رتبه‌ ۱۰۸ را در میان دانشگاه‌ های فنی دنیا کسب کرده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS سال ۲۰۱۷، در رتبه ۶۰۱-۶۵۰ قرار دارد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 6

رنکینگ جهانی دانشگاه قاضی – Gazi university

دانشگاه قاضی (Gazi university) هم در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در رتبه بندی مربوط به سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در رتبه ۸۴۱ برترین دانشگاه های جهان گرفته است. این دانشگاه ابتدا در سال ۱۹۲۶ توسط آتاتورک در قالب موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالی است. در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه ‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷، در ردیف ۸۰۱-۱۰۰۰ قرار دارد.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 7

رنکینگ جهانی دانشگاه حاجت تپه – Hacettepe University

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا واقع شده است. دانشگاه علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و برترین دانشگاه پزشکی ترکیه است. این دانشگاه ۵ مرکز آموزشی دارد. قسمتی از این دانشگاه در منطقه Beytepe  قرار دارد و شامل دانشکده‌ اقتصاد، بازرگاني، علوم آموزشي، مهندسي، هنرهاي زيبا، ادبيات و علوم در فضایی به اندازه‌ ۶ میلیون متر مربع می‌شود. این دانشگاه از نظر رتبه ‌‌بندی جهانی سال ۲۰۱۹ نیز در رتبه‌ ۸۰۱-۱۰۰۰ گرفته است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 8

رنکینگ جهانی دانشگاه آنکارا – Ankara University

در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi) در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰ لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. دانشگاه آنکارا اولین دانشگاه ترکیه است که یکی دیگر از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه بوده و در سال ۱۹۲۵ ساخته شده است. این دانشگاه کار خود را با رشته‌ حقوق آغاز کرد و ۱۵ دانشکده و ۳۱ موسسه‌ تحقیقاتی دارد. دانشگاه آنکارا ترکیه دارای دانشکده ‌هایی در محله‌ های مختلف است. تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌ شود. این دانشگاه کتابخانه‌ بزرگی دارد که میلیون ‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است و از این حیث بسیار معروف است. این دانشگاه از نظر رتبه ‌‌بندی جهانی در سال های  ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز در رتبه‌ ۸۰۱-۱۰۰۰ گرفته است.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 9

رنکینگ جهانی دانشگاه استانبول – Istanbul University

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi) در سال ۲۰۲۰ بر اساس رتبه بندی QS وبسایت topuniversities در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰  لیست برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است و در ردیف ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ نیز از نظر رتبه ‌بندی جهانی در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد. دانشگاه استانبول از ۱۷ دانشکده و ۵ پردیس تشکیل شده است. دانشگاه استانبول که در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد، هر سال بیش از ۶۰ هزار دانشجوی کارشناسی و ۸۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

۱۰ مورد از دانشگاه های برتر ترکیه بر اساس رتبه بندی جهانی 10

بیشتر بدانید:
لیستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند

اشتراک گذاری این مطلب
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید:

اگر نظر و یا تجربه ای در مورد موضوع این مقاله دارید، لطفا با همه به اشتراک بگذارید.


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پیش از تماس با ما این موارد را در نظر بگیرید:

  1. لطفا با این شماره تنها جهت خرید و اجاره ملک در منطقه باهچه شهیر و غرب استانبول اروپایی تماس بگیرید و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص سایر زمینه ها از دکمه مشاوره فوری بالای صفحه استفاده نمایید.
  2. امکان پاسخگویی در روزهای یکشنبه وجود ندارد.
  3. لطفا پیغام خود رو به صورت متن یا پیام صوتی ارسال نمایید و از تماس صوتی خودداری کنید.
  4. این خانه ممکن است به فروش رفته و یا اجاره داده شده باشد، اما موارد مشابه همواره موجود است.

دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی

لطفا توجه داشته باشید در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره رایگان، همانند ویدئو های موجود در صفحه مشاوره حقوقی می باشید، تنها از طریق صفحه اینستاگرام ما و یا این لینک در واتساپ سوالات خود را مطرح نمایید. 

در صورتیکه تمایل به دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی توسط وکیل مجموعه ما دارید، میتوانید از طریق لینک زیر وارد واتساپ شده و وقت مشاوره دریافت نمایید.